Zadejte hledaný výraz

AKČNÍ TIPY DOPORUČENÉ SVÁTKY ŽIVOTNÍ STYL

Již máte dárky zabaleny? Ekologicky?

Pokud nepatříte k těm, kteří pořídí vánoční dárky za pár minut cestou domů na pumpě nebo v lékárně půlhodinku před štědrou večeří, máte zřejmě již pobaleno. Ne, že bych chtěl kazit těšení na Vánoce ekologickými přednáškami, ale zamýšleli jste se někdy nad tím, kde končí ty megatuny ozdobných vánočních balících papírů po rozbalení dárků?

Jestli použitý balící materiál recyklujete, je všechno OK, pokud ne a zabaleno ještě nemáte, pojďme na to letos ekologicky. A klidně můžete zapojit i děti nebo vnoučata – pokud se tedy již u vás doma provalilo, že Ježíškové jsme my všichni, kteří své blízké na Vánoce něčím obdarováváme.

Proč balit ekologicky?

Protože je to kreativní a originální způsob, jak, můžeme trošičku odlehčit naší planetě, těžce zkoušené klimatickou krizí, způsobenou tím, jak bezohledně neekologicky žijeme. Inspirací a tipů můžeme vymyslet a samozřejmě i najít po internetech obrovské množství, což je dobře, protože je vážně vidět, že mnozí z nás nejenom myslí, ale i konají ekologicky. I při takových pro mnohé „prkotinách“, jako je kupříkladu balení dárků.

Recyklační inspirace

Určitě máte v rodině nebo ve svém okolí někoho, kdo vánoční balící papír recykluje v podstatě nejjednodušším způsobem: na každý dáreček vyrobí z papíru visačku s nápisem: „Netrhat, nekrčit, nevyhazovat, recyklovat! Ježíšek“ a už je na obdarovaném, jak si tento ježíškovský ekologický imperativ vyloží.

Možná bude některému zvlášť pozornému dítěti podezřelé, že Ježíšek pořád balí dárečky do stejného papíru…Spíš si ale dovolím tvrdit, že děti zřejmě v principu nezajímá, v čem je dárek zabalený, ale co je pod jeho obalem.

Skořápky ořechů…

…plují si bez dechu… – možná si vaše maminka nebo babička při pečení vánočního cukroví a vaření svátečních dobrot pozpěvuje tuto pro mnohé snad nejkrásnější českou vánoční píseň. Můžeme si ji pobrukovat i při balení nejmenších dárečků, třeba prstýnků nebo drobných náušniček do ořechových skořápek.

Měli bychom na to myslet již při jejich louskání a neponičit je jako Marfa v Mrazíkovi zuby, nebo louskáčkem. Vlašský ořech s pohlednou skořápkou je třeba opatrně „otevřít“ nožem, vybrat jádro a odstranit to ostré, co je vevnitř. Spodní skořápku můžeme vystlat kouskem barevné látky, kterou určitě nalezneme někde při šitíčku. Dáreček vložíme dovnitř a skořápky slepíme, nejlépe ekologickým lepidlem na bázi přírodní pryskyřice nebo arabské gumy. Můžu vám z vlastní zkušenosti garantovat, že takto zabalený dárek bude mít zaručeně obrovský úspěch.

Pokud skořápkovému nápadu dopřejeme větší dimenze, zručnější baliči a baličky dokáží podobným způsobem použít na větší dárek třeba skořápku kokosového ořechu. Na její rozpůlení ale budou potřebovat vhodný nástroj.

Rukodělné balení

Na balení dárků můžeme jít klidně i metodou „co dům dal“, zkusme se ale vyhnout sice opět již použitým – tedy v podstatě recyklovaným – extrémním balícím materiálům, třeba starým novinám nebo hypermarketovým letákům…Ale kupříkladu staré nevyužité mapy nebo plakáty mohou být vcelku zajímavým balícím papírem.

Pokud vaše babička, maminka nebo kdokoliv blízký vlastní singerku nebo jinou šicí mašinku, tak věřte, že vám po vzájemné dohodě určitě poskytne dostatek materiálu na ekologické balení dárků. Kusy již nevyužitelných látek, nebo neopravitelného domácího textilu a samozřejmě i přízi a vlnu, a to vše různých barev a druhů. Tady se fantazii, kreativitě a hbitým prstíkům určitě meze nekladou.

Zdrojem přírodních balících i vázacích materiálů může být i tchánova, manželova nebo tatínkova dílnička či garáž. Určitě tam někde má minimálně nevyužité jutové pytle a provazy.

A samozřejmě i dobře zásobená spižírna může skrývat poklady kupříkladu na balení menších dárečků – textilní pytlíky na sušené bylinky či čaje jsou ideální ekologický balící materiál. Ideálně provázané přírodní přízí, vlnou nebo provázkem.

Pokud použitelné pytlíčky ve spíži nenaleznete a umíte to s jehlou a nití, vraťte se v textu o pár odstavců výš – ano pytlíky si přece dokážete ušít ze zbytků jakéhokoliv použitelného textilu. A opět provázat namísto umělých lesklých stužek vhodnou přírodní přízí, vlnou nebo provázkem.

Podobně dokážete nahradit lesklé – čti obtížně recyklovatelné – papírově-plastové tašky na dárečky látkovými, textilními, které se dají použít více krát.

Recyklace na druhou

Pokud nejste kreativní typ, nevyhrávali jste ani rukodělné soutěže a kupříkladu i přišívání knoflíků přenecháváte odbornicím, nezoufejte. Můžete balit dárky ekologicky i jinak: v kvalitním papírnictví si kupte recyklovaný papír, minimálně s certifikací FSC a zabalte dárky do něj.

A jděte ještě dál, plastovou nerecyklovatelnou lepící pásku nahraďte ekologickou papírovou, která lepí stejně dobře. Když se vám nebarvený a lesklými plasty „nedodělaný“ recyklovaný papír zdá fádní, klidně na něj namalujte vánoční motivy, napište přání, věnování, dejte autogram, přidejte větvičku nebo lupínek vánoční růže…

Namísto plastových stužek použijte přírodní provázky, příze nebo vlnu. A pokud se obdarovaným i skromně zmíníte, že jste letos balila ekologicky, jistě sklidíte pochvalu nejenom za to, co jste ekologicky zabalila, ale i za to, jak. A můžete inspirovat ostatní.

Podomácku můžeme klidně zrecyklovat i použité krabičky z čehokoliv, které doma v temných skříňových zákoutích určitě nalezneme – schválně, zkuste důkladně prokutat skříně a komody…Krabičku vhodné velikosti s dárkem stačí zabalit do ekologického papíru, anebo minimalisticky jenom provázat provázkem, vlnou nebo přízí.

Podobné využití mohou mít i použité kartonové krabice z čehokoli, ty větší nebo nadrozměrné můžete klidně převázat starou vázankou. Viděli jsme i stylové balíky zabalené v japonském kaligrafickém ručním papíru, převázané japonskými pásky Obi – ano těmi, kterými si karatisté, judistky a další bojovnice a bojovníci připásávají kimona.

A pokud zahodíte za hlavu balící předsudky, beze skrupulí můžete menší dárečky ekologicky zabalit třeba i do roliček z toaletního papíru nebo z papírových kuchyňských utěrek.

Užívejte pohodové svátky

Ján Schneider

Foto: pixabay, pexels

 

 

 

Štítky
redakce

Jsme ženy a podporujeme se navzájem v našich snech. V tom, co nás skutečně naplňuje a dělá nám radost. Virtuální místo pro všechny ženy, které touží po změně a chtějí růst.

  • 1

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *