Jste připraveni na vánoční rizika na cestách?
V časech klimatické změny a klimatické krize jsme již asi zapomněli, kdy naposledy byl u nás na Štědrý den sníh – s výjimkou našich hor. O tom budeme psát až po Štědrém dnu – protože letos prý možná na Vánoce zasněží…Sníh tedy nebude klíčové vánoční riziko na našich silnicích, dálnicích, okreskách a všech ostatních cestních komunikacích.
Před pár dny jsme si zopakovali zásady přípravy našich aut na zimní sezonu a dali k dobru i pár rad o zimní údržbě. Dnes si tedy posviťme na všechna vánoční rizika na cestách. Protože je reálný fakt, že ve vánočním období panuje na silnicích podstatně rušnější provoz. A kromě toho máme i poměrně zásadně změněné podmínky na bezpečnou jízdu. Musíme tedy být všichni pozornější, ostražitější než obvykle a připraveni na specifické rizika, číhající na nás na cestách v těchto dnech.
Sváteční řidiči a řidičky
Je to tak, v adventním období, zejména během Vánočních svátků, ale i zimních prázdnin, ale vlastně i v dnech a večerech ke konci roku vyrážejí na cesty i řidiči a řidičky, které eufemisticky nazýváme „sváteční“. Buďme tedy na ně připraveni a snažme se být pozornější víc, jako obvykle. A buďme k nim i tolerantní, oni a ony prostě nejsou tak vyježdění jako ti, kteří jezdí denně a za měsíc najezdí možná tolik kilometrů, kolik sváteční řidiči a řidičky za rok. A vzpomeňme si i na to, jak jsme začínali jezdit my pár dní po tom, co jsme dostali do rukou řidičáky. Zde platí jednoduchá rovnice: kdo jezdí málo, dělá při řízení vozidla více chyb.
Ubrzdíte na namrzlé vozovce?
Ne, není to filozofická otázka, umění brzdit na náledí je praktická dovednost, kterou je třeba se naučit. Pokud jste neměli štěstí dělat řidičák v zimě – což vřele všichni preventisté, dopravní policisté i instruktoři autoškol doporučují – a zatím jste nemuseli prudce brzdit na kluzké vozovce, musíte si to zkusit. A naučit se to. Ideálně během kondiční jízdy s instruktorem autoškoly na autocvičišti. Není to žádná ostuda, naopak, v autoškole vás pochválí, že se to chcete naučit. A rovnou vám dají i praktickou instruktáž ve škole smyku.
Reálně zjistíte, že když to klouže, nepomohou vám ani fungl nové zimní gumy a brzdná dráha vašeho vozidla se pro mnohé až překvapivě výrazně prodlouží. Důsledkem námrazy, která se tvoří zejména ráno a večer je kluzký povrch vozovky, což opravdu zásadně prodlužuje brzdnou dráhu. Vaše vozidlo tak dokážete ubrzdit a zastavit a podstatně delší vzdálenosti v porovnání se suchým povrchem.
Pokud máte v pořádku brzdy a gumy, při maximálně povolené rychlosti ve městě 50 km/h má běžné osobní motorové vozidlo brzdní dráhu 14 metrů – na suché vozovce.
Ale pozor, délka brzdní dráhy vozidla není délka dráhy jeho zastavení. K samotné délce brzdní dráhy – tedy dráhy, kterou ujedeme od okamžiku, kdy začneme brzdit až po zastavení vozidla – musíme ještě připočíst reakční dráhu. Tu ujedeme od okamžiku, kdy rozpoznáme kritickou situaci, zpracujeme ji a reagujeme – do okamžiku, kdy začneme brzdit. I když to průměrně trvá kolem jedné vteřiny, v tomto čase se vozidlo pohybuje nezměněnou rychlostí, což v závislosti od rychlosti prodlužuje dráhu zastavení. Teprve až součet reakční dráhy a brzdní dráhy nám dává výsledek s názvem dráha zastavení.
Podle dopravní policie to na suché vozovce vypadá takto:
- při rychlosti 50 km/h je reakční dráha 14 m, brzdná dráha 14 m a dráha zastavení 28 m
- při rychlosti 90 km/h je reakční dráha 25 m, brzdná dráha 45 m a dráha zastavení 70 m
- při rychlosti 130 km/h je reakční dráha 36 m, brzdná dráha 93 m a dráha zastavení 129 m
Při náledí se nám to zásadně prodlužuje:
- při rychlosti 50 km/h je reakční dráha 14 m, brzdná dráha 64 m a dráha zastavení 78 m
- při rychlosti 90 km/h je reakční dráha 25 m, brzdná dráha 208 m a dráha zastavení 233 m
- při rychlosti 130 km/h je reakční dráha 36 m, brzdná dráha 435 m a dráha zastavení 471 m
Tož občas si dám…
…zřejmě pravidelně říkají řidiči a řidičky, kteří nemají problém sednout za volant a otočit klíčky v zapalování pod vlivem alkoholu. Pro tuto skupinu – a věřte, že není malá – nezodpovědných lidí budou všichni preventisté i dopravní policisté zřejmě muset donekonečna a pravidelně opakovat, že alkohol za volant nepatří. A bohužel v mnoha případech pořád marně…Problém je v tom, že nejsou na silnicích sami, a kromě sebe svým nezodpovědným rizikovým chováním ohrožují i všechny ostatní účastníky a účastnice cestního provozu, chodce a děti nevyjímaje.
Ve vánočním období je tato riziková skupina ještě rizikovější, než v ostatních dnech a měsících roku, protože příležitostí „občas si dát“, kterým zřejmě nejsou schopni odolat, je během svátků podstatně víc než jindy.
Nám ostatním tedy zbývá být připraveni i na to, že řidiči a řidičky pod vplyvem nejsou schopni včas, pohotově a přiměřeně reagovat na kritické dopravní situace, které by ve střízlivém stavu zřejmě zvládli. A to nepíši o „jízdě“ s dvěma a více promile v krvi, vždyť na kritické snížení reakčního času při vedení vozidla a omezení dalších schopností nutných pro bezpečné řízení vozidla stačí opravdu málo alkoholu. I proto u nás na silnicích ze zákona platí nulová tolerance alkoholu za volantem.
Policejní statistiky neklamou: hlavními příčinami dopravních nehod nejenom během vánočních svátků jsou – vyjma technických příčin: nepřizpůsobení jízdy stavu vozovky, nepozornost, nedodržení dopravních předpisů včetně nepřiměřené rychlosti a v neposlední řadě jízda pod vlivem.
Spěch a stres
Psychologové vědí, že nejkrásnější svátky, které by měli být především svátky pohody a klidu patří k nejvíce stresujícím obdobím roku. O první příčku v nelichotivém řebříčku se dělí s dovolenými…Inu a když se to zkombinuje – vánoční svátky a s nimi spojená dovolená, je to vysoce výbušná směs. Všichni jsme nejenom před, ale i během svátků a mnozí i po nich ve stresu, a ne každý z nás dokáže tímto obdobím projít v pohodě a bez ztráty kytičky.
Všichni spěcháme, abychom všechno postíhali a většinou se za tím vším ženeme za volanty našich vozidel. Během vánočních svátků máme tedy plné silnice vystresovaných, spěchajících řidičů a řidiček a nesmíme se divit, že děláme za volanty chyby. Nejsme vůbec dostatečně koncentrovaní na to, abychom v pohodě řídili svoje vozidla.
Zkusme proto ubrat plyn, spěchat trochu pomaleji a více v klidu s vědomím, že jsou na tom podobně zřejmě všichni na silnicích – musíme být na to připraveni, a ještě více než obvykle se soustředit na vedení svých vozidel. Snížíme tak riziko, že nehodu způsobíme my a můžeme být více ve střehu a připraveni na chyby, které dělají při jízdě ostatní.
Vidět a být viděn
To, že zimní slunovrat a postupné pozvolné „prodlužování“ dnů nastalo tak, jako každý rok 21. prosince, nemáme šanci ovlivnit. Tma je během vánočních svátků pořád poměrně brzo a snížená viditelnost násobí rizika dopravních nehod. Když se k tomu přidá mlha, déšť či sníh, námraza, náledí nebo klidně i všechno najednou, musíme mít oči na stopkách.
V těchto podmínkách krajně nepříznivých pro bezpečnou jízdu, kdy je zlá viditelnost, je zásadně důležité mít v pořádku světla a stěrače a čisté čelní, zadní i všechny ostatní skla na vozidle. Samozřejmostí je plná nádržka nemrznoucí směsi do ostřikovačů. Musíme dobře nejenom vidět na vozovku, vozidla, chodce a dopravní značky, rovněž musíme být i viditelní pro ostatní. Klíčové je v těchto kriticky nepříznivých podmínkách pro jízdu zásadně ubrat plyn, je třeba si uvědomit, že maximální povolená rychlost určitě není ve ztížených jízdních podmínkách přiměřená rychlost.
Zvlášť obrovský pozor musíme dávat na chodce, protože se jich během svátků na chodnících, vozovkách, přechodech i mimo nich vyskytuje více než obvykle. Mějme na paměti, že pořád ještě ne všichni chodci ve tmě používají reflexní prvky – což je mimochodem povinné ze zákona již 8 let.
Pohodové sváteční cesty a bezpečný dojezd do jejich cíle přeje
Ján Schneider
člen odborné poroty soutěže Zlatá minca
Foto: pixabay, pexels, freepik, stockcake