Zadejte hledaný výraz

AKČNÍ TIPY DOPORUČENÉ MOTORISMUS

Máte již přezuty letní pneumatiky?

Vůbec to není dávno, když jsme byli naposledy všichni rádi, že zimní gumy máme. Nemusíme mít ultra silného „pamatováka“, vždyť poslední záchvěv zimy udřel v našich končinách před dvěma týdny, kdy jsme se probudili do zasněženého rána jenom 5 dní před kalendářním startem jara.

A když nahlédneme do předpovědí, ani v prvních aprílových dnech a zejména nocích to podle našich meteoroložek, meteorologů a jejich výpočetních systémů zatím opravdu nevypadá na prudce rozkvétající jaro…

Dnes je sice poslední den, dokdy musíme dle zákona jezdit na zimních pneumatikách, ale určitě nejsem sám, kdo si pokládá téměř hamletovskou otázku.

Přezout, či nepřezout?

Než se rozhodneme, a přece jenom přezujeme, pojďme si základní „přezouvací“ fakty a povinnosti zopakovat. Pro jistotu. A mohu vám slíbit, že se dozvíme i něco, co jsme v souvislosti s obutím našich čtyřkolových vozidel možná ani netušili.

Předně: kdybychom nad tou téměř hamletovskou otázkou přemítali na podzim, kdy přezouváme z letních na zimní, to by byla jiná. Dnes, 31. března je ten poslední zákonem povinný den, kdy zimní gumy musíme mít. Anebo ne?

Aktuální verze Zákona č. 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích káže jednoznačně:

„§ 40a

Provoz vozidel v zimním období

(1) V období od 1. listopadu do 31. března, pokud

  1. a)se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, nebo
  2. b)lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza,

lze užít motorové vozidlo kategorie M nebo N2) k jízdě v provozu na pozemních komunikacích pouze za podmínky použití zimních pneumatik18a), a to u motorových vozidel s maximální přípustnou hmotností nepřevyšující 3500 kg na všech kolech a u motorových vozidel s maximální přípustnou hmotností převyšující 3500 kg na všech kolech hnacích náprav s trvalým přenosem hnací síly. Zimní pneumatiky podle věty prvé musí mít hloubku dezénu hlavních dezénových drážek nebo zářezů nejméně 4 mm a u motorových vozidel o maximální přípustné hmotnosti převyšující 3500 kg nejméně 6 mm.

(2) Ustanovení odstavce 1 se nepoužije pro náhradní pneumatiku použitou v případě nouzového dojetí18a).

18a) § 21 odst. 3 vyhlášky č. 341/2002 Sb., o schvalování technické způsobilosti a o technických podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích, ve znění pozdějších předpisů.“

Promiňte doslovnou citaci, ale musel jsem, protože kudy-tudy po internetech koluje vcelku bizarní snůška nesmyslů a polopravd o přezouvání zimních pneumatik.

Otázky a odpovědi

Výkladů – a některých více než šalamounských – citovaného odseku zákona bychom nalezli určitě více než dost, pojďme si to tedy celé ultimativně shrnout.

Musíme mít zimní gumy až do 31. března?

Ano, pokud venku a na silnicích panují zákonem popsané povětrnostní podmínky.

Mohu přezouvat i později, po 31. březnu?

Ano, pokud se chystáme jezdit tam, kde panují v zákoně popsané povětrnostní podmínky. Což jsou v našich zeměpisných šířkách a nadmořských výškách některé vysokohorské oblasti, kde může být i v dubnu na silnicích sníh, led nebo námraza.

Můžeme na zimních gumách jezdit celoročně?

Zákon to výslovně nezakazuje, takže pokud si chcete drát zimní desén, tak s přimhouřením všech očí ano. Ale pozor, zimní pneumatiky mají v nezimních podmínkách horší přilnavost a obecně neprospívají jízdním vlastnostem na suché vozovce při teplotách vyšších jak 7 ºC v porovnání s letními. Kromě toho mají zimní pneumatiky vyšší valivý odpor, což se projeví na spotřebě paliva. A samozřejmě, při vyšších teplotách se zimní pneumatiky rychleji opotřebovávají a jsou jedním z faktorů prodloužení brzdní dráhy.

Nemusím tedy po 1. dubnu jezdit na letních gumách?

Ne, nemusíme, povinnost ze zákona to není. Zákon řeší pouze povinnost jezdit na zimních pneumatikách za zimních podmínek. Dopravní experti, a i policisté ale přezouvání na letní pneumatiky doporučují hned z několika důvodů: bezpečnost silničního provozu, komfort jízdy a úspora pohonných hmot.

Kdy je ideální čas na letní přezutí?

Běžný standard přezouvání na letní gumy v našich zeměpisných šířkách a výškách je od poloviny března do poloviny dubna. Na Jižní Moravě určitě nebudete muset jezdit na zimních gumách do poloviny dubna, v Krkonoších ale s vysokou pravděpodobností ano. Standardní poučka nepustí: když se venku „lámou“ teploty kolem 7 ºC a vypadá to tak, že nižší již nebudou, nastal čas přezouvání. Toto je totiž hraniční teplota, na kterou jsou „stavěny“ zimní gumy. Pokud je vyšší, zimní ztrácejí své vlastnosti a kvalitní funkci.

Nemusím to řešit, když mám celoročky?

Zákon o silničním provozu nezná pojem „celoroční pneumatiky“ a v období a za podmínek popsaných v zákoně máme povinnost jezdit na zimních pneumatikách. To jsou ty se symbolem sněhové vločky.

Mohu po zimě „dojíždět“ zimní pneumatiky?

Dopravní policisté před tímto nešvarem vysloveně varují, protože „dojížděním“ desénu staré sady zimních gum v létě zbytečně riskujeme. Není to sice protizákonné, ale není to ani moudré. Zimní gumy svými vlastnostmi prodlužují brzdnou dráhu za suchých i mokrých nezimních podmínek, zvyšují spotřebu a hlavně: při vyšších teplotách a rychlostech na dálnici nemusí zimní pneumatiky vydržet extrémní tepelnou zátěž. Pokud vám ještě nepraskla pneumatika během jízdy na dálnici, buďte opravdu rádi.

A poslední rada na závěr: pokud přezouváme, nedělejme to svépomocně, svěřme to do rukou profesionálů. Protože doma v garáži si opravdu geometrii nenastavíme…

Pohodové cesty a šťastné dojezdy do cílů přeje

Ján Schneider

Foto: pixabay, pexels, unsplash

 

Štítky
redakce

Jsme ženy a podporujeme se navzájem v našich snech. V tom, co nás skutečně naplňuje a dělá nám radost. Virtuální místo pro všechny ženy, které touží po změně a chtějí růst.

  • 1

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *