Michaela Melicher, koordinátorka 3. ročníku projektu AWE: Když se ženy spojí, dokáží skvělé věci
Projekt Akademie pro začínající podnikatelky – Academy for Women Entrepreneurs (AWE) je v naší zemi společným dílem veřejněprospěšné organizace Business&Professional Women CR (BPWCR) a Velvyslanectví USA v ČR. AWE před třemi lety iniciovala americká vláda, do 1. ročníku se v roce 2021 zapojilo 75 zemí, dnes jich je již 133. V Česku byla jako jediná partnerská organizace realizující tento projekt právě BPWCR a průběh českého programu je ze všech zapojených zemí hodnocen vysoce pozitivně. To je tedy nejenom dokonalý úspěch, svědčící o profesionalitě a zanícení organizačního týmu dam z BPWCR a také facilitátorek, které podnikatelky po dobu akademie podporují. Ale i vysoce nasazená laťka, kterou již nelze podlézt, ale postupně dvíhat výš a výš. Nejenom o tom, jak se to daří při aktuálním třetím ročníku českého AWE jsme pohovořili s jeho koordinátorkou, Michaelou Melicher.
Třetí ročník AWE otevřel americký velvyslanec Bijan Sabet 8. března, v jakém stadiu projektu jsem vás koncem dubna zastihl?
Tento týden proběhlo šesté z celkových 13 online studijních setkání. Studentky by měly být zhruba v polovině programu DreamBuilder. Jde o MOOC (Massive open online course) vytvořený na Thunderbird School of Global Management Státní Univerzity v Arizoně ve spolupráci se společností Freeport-McMoRan. Kromě toho právě připravujeme pro studentky další aktivity, jako jsou workshopy nebo mentoringový program ve spolupráci s partnerskou firmou.
Zkusme všem našim akčním čtenářkám popsat, v čem tkví filozofie tohoto úžasného vzdělávacího projektu a jakým způsobem probíhá samotné studium na AWE.
Cílem programu je poskytnout začínajícím podnikatelkám know-how, které potřebují k tomu, aby mohly začít podnikat a následně svůj záměr rozvíjet. Podnikání může ženám poskytnout finanční nezávislost a zároveň tolik potřebnou flexibilitu, aby se mohly zároveň věnovat rodině.
Jak jsem již zmiňovala, hlavním pilířem je studijní program DreamBuilder, který si studentky studují sami ve svém čase. Obsahuje 13 modulů, které se tematicky zaměřují na všechny oblasti podnikání – cílový zákazník, marketing, nastavování cen, prodej, plánování, řízení atp.
Druhou částí jsou pravidelná setkání s facilitátorkami, jejichž rolí je provázet ženy studiem, přinášet zkušenosti z vlastního podnikání a podněty ze studijních materiálů zasazovat do lokálního kontextu. Letos se studentky potkávají s Vendou Vaníčkovou, Julií Válkovou a Šárkou Rooya Jiřičnou.
Studijní setkání jsou vždy věnována jednomu z modulů DreamBuilder a mají dvě části. První je společná a studentky si zde trénují představování svého projektu formou tzv. elevator pitch. Je úžasné pozorovat, jak moc se z týdne na týden zlepšují. V druhé části je rozdělíme do menších skupin, kde potom s jednotlivými facilitátorkami diskutují dané téma více do hloubky.
Mimo tyhle dvě základní části ještě pro studentky vytváříme prostor pro networking, mentoring a další vzdělávání. Účastnily se například mentoringového dne v rámci konference Equal Pay Day, na kterém navíc několik studentek a absolventek mělo svůj stánek v rámci AWE Market. Chystáme školení na LinkedIn, nebo třeba prezentování před investorem.
Punc jedinečnosti dává AWE i to, že podpora podnikatelek, které akademii absolvují pokračuje i po skončení studia, udělování certifikátů i vyhlášení vítězky soutěže o 50 000 Kč na slavnostním ukončení akademie na půdě americké ambasády. V čem spočívá tato podpora?Studentky jsou v polovině programu a už teď se shodují na tom, že největší přidaná hodnota jsou kontakty, které si vytváří, jak mezi sebou tak i v rámci dalších aktivit. Takže podpora je jednoznačně v komunitě, které okolo AWE v ČR vzniká, a napojení network pořádající organizace BPWCR. Absolventky také zveme k zapojení do projektů a účasti na akcích BWPCR.
Naše čtenářky bude jistě zajímat i to, pro koho je AWE určena, které podnikatelky mají šanci se přihlásit sice již ne do běžícího, ale do nadcházejícího 4. ročníku? Jakým způsobem to mohou udělat a co zaváží při výběru – protože zájem je vždy vyšší?
Zájem po celu dobu pořádání akademie jeopravdu velký.
Přihlášky do dalšího ročníku bude možné podávat koncem roku 2023. Přihlásit se může každá žena, která má nápad na podnikání anebo již podniká, ale její projekt není starší než tři roky. Podmínkou je také schopnost studovat v angličtině.
Vraťme se o 3 roky zpátky a shrňme v číslech 1. ročník AWE: 193 přihlášek, plánovaný počet vybraných účastnic a jejich projektů byl rozšířen z 30 na 39. Účastnice absolvovali po dobu 3 měsíců 13 workshopů, celým programem je provázeli 3 facilitátorky. Do závěrečné soutěže postoupilo 7 finalistek, 1 vítězka získala za svůj projekt prémii 50 000 Kč. K tomu musíme připočíst i neúnavné dámy z organizačního týmu BPWCR a hodiny jejich pilné práce…na co všechno ještě nesmíme při hodnocení úspěšného 1. ročníku českého AWE zapomenout?
AWE je projekt, který běží ve více než 133 zemích světa a první ročník v České republice byl hodnocen jako jeden z nejúspěšnějších ze všech zapojených zemí. Vítězka soutěže potom reprezentovala AWE ČR jako panelistka na Women Impact Summitu.
Druhý ročník AWE loni navázal na úspěch prvního, co byste z něho zdůraznila jako nejdůležitější poselství?
Že když se ženy spojí, dokážou skvělé věci.
Jak jsme již zmínili, letošní 3. ročník AWE běží víc než měsíc, pojďme ale našim akčním čtenářkám podrobněji popsat, co všechno obnáší příprava tohoto jedinečného vzdělávacího a podpůrného programu. Začít můžeme třeba tím, že když se bude tento ročník končit, prakticky se začne příprava toho dalšího a jde o kontinuální proces…
Jde o budování komunity akčních žen, podnikatelek, které si můžou navzájem být oporou. Některé spolupráce v rámci intenzivního čtyřměsíčního studia pouze začnou a jejich výsledky budeme sklízet až v průběhu roku. Studium dává spoustu podnětů k zamyšlení, know-how, přináší nápady a jiné úhly pohledu, ale zapracovat to do podnikání/podnikatelských plánů bude chtít čas.
Přála bych si, aby to předáním diplomů neskončilo. Aby si absolventky vždy našly ve svých nabitých kalendářích čas AWE.
Kdybyste třeba v rychlíku potkala a dala se do debaty se sympatickou českou začínající podnikatelkou, jak byste jí stručně a jasně vysvětlila, proč má smysl přihlásit se do AWE?
Protože už na to nikdy nebude sama. Stane se součástí skupiny, která se podporuje, sdílí zkušenosti, doporučení a kontakty a pomáhá si.
Začátky podnikání mohou být velmi náročné, ale někdy jen potřebujete slyšet: „Taky jsem to tak měla. A takhle jsem se z toho dostala.“
Teď trošíčku našim akčním čtenářkám poodhalím i zákulisí našeho rozhovoru: píšeme to všechno po nocích a ne, žebychom nestíhali, ale máme toho oba přes hlavy tuze hodně…když jsem se vám svěřil, že mi je až trapné psát ženám o tom, jak efektivně nakládat se svým časem – psát jim to pozdě v noci – dala jste mi jednou po půlnoci úžasnou zpětnou vazbu, kterou musím dát veřejně ven: „Time management by mohly některé ženy z naší akademie vyučovat – mají práci, malé děti a ještě rozjíždí podnikání a studují v akademii :)“ Trefila jste to dokonale, děkuji za lekci a před všemi dámami, které tohle dokážou, smekám, je to prostě obdivuhodné a máme se nejenom my dva co učit, že ano?
Taky mám dvě malé děti (1r a 3r), práci a k tomu koordinuju Akademii pro začínající podnikatelky. Tak trochu rozumím, jaké to je žonglovat s tím vším, co vám život přihrává do cesty. Ale jsou věci, které prostě mi dávají smysl a to mě neskutečně nabíjí energií. Věřím, že i naše studentky to mají podobně. Prostě jim to podnikání dává smysl.
Kdybyste měla možnost na chvíli se se mnou vyměnit, co byste se zeptala sama sebe? A jakou byste si dala odpověď?
Nemáš pocit, že by ses teď měla naplno věnovat dětem? Malé jsou jen chvíli.
Ale já se jim věnuju, tak jak nejlépe umím. Zároveň cítím, že potřebuju dělat něco pro sebe. Někoho baví háčkovat, někoho vařit a já ráda organizuju. Dodává mi to energii a mám potom pocit, že dokážu být lepší máma a víc si to s dětmi užívám.
Všechny naše akční čtenářky jistě již čekají na tradiční závěrečnou Míšinu klíčovou otázku: Co vám v poslední době udělalo radost?
Kniha od Brené Brown Rising Strong. Nečetla jsem ji poprvé, ale to je jedna z těch knih, ve které si v každé životní fázi najdete něco nového.
Za rozhovor ze srdce poděkoval Ján Schneider
foto: archiv Michaely Melicher, BPWCR