Naučte se říkat „NE“!
V úvodních větách se prý nemají používat negativa. Tenhle článek se bez nich ale neobejde. Věřte mi! Říkat „NE“ je totiž nesmírně těžké pro většinu z nás. Jen se zamyslete a spočítejte si, kolikrát na něco kývnete a kolikrát naopak žádost, nabídku či pokyn odmítnete? Pokud jste na tom jako já, říkat „ne“ se vám prostě příčí. Nejen proto, že odmlouvání není slušné, ale i proto, že byste mohli odmítnout něco důležitého, co vás naopak může nakopnout do další práce. Jak to tedy je? Je lepší říkat „NE“, nebo není?
Proč se naučit říkat ne?
Dostávat stále nové a nové zakázky, možnosti a výzvy je snem každé podnikatelky. Vždyť co jiného nás živí a posouvá stále dál, než právě nové zakázky? Nebojte se, tohle je naprosto v pořádku. Každá z nás takto uvažuje, hlavně ze začátku. Pokud totiž začínáte, máte obavy neustále.
Budete mít dost zákazníků?
Získáte dostatek zakázek?
Vyděláte dostatek peněz na měsíční poplatky, na jídlo, benzín, školné pro děti atd?
A tak se hladově vrháte na každou možnost, která se vám naskytne.
Ze začátku možná nejsou nabídky tak výnosné, ale to nevadí. Raději jich vypracujete více, hlavně abyste vydělali dost. Postupně se ale zvyšují vaše zkušenosti, kvalifikace, roste vaše jméno či značka a na vás se obrací stále více zájemců. Rádi byste přijímali ty nové, skvěle placené nabídky, ale pořád máte ty, se kterými jste začínali? Bojíte se odmítnout nebo úplně zrušit dosavadní spolupráce? Co když odmítnete a pak přijdete i o ty velké zakázky? A najednou budete bez práce i bez peněz?
To je jeden z problémů, se kterými se potýká každá začínající podnikatelka i podnikatel. Jenže, abyste se z toho nezbláznili nebo nezhroutili, je potřeba se rozhodnout. Některé klienty odmítnout a naučit se říkat „NE“.
Co když odmítnete důležitou zakázku?
Druhým důvodem, proč se bojíme odmítat zakázky, je příležitost, kterou přináší. Ne každý den se totiž naskytne nečekaná možnost, která přináší nejen větší peníze, ale i způsob, jak se zviditelnit a posunout se v kariéře dál a výš. A tak v domnění, že bychom mohli odmítnout něco „velkého“, přijímáme bezhlavě všechny zakázky a kýváme bez rozmyslu na všechny příležitosti. Náš diář se plní, přestáváme mít čas na pauzy a odpočinek, místo spánku doháníme resty a deadliny a zbytečně se stresujeme.
Jenže to je špatně! A vy to jistě víte… Jak to udělat, abychom se naučili říkat „NE“ a neodmítli při tom nějakou důležitou zakázku?
Jak neodmítnout důležitou zakázku?
- Sepište si podrobný to do list – napište si, jaké zakázky již máte a musíte je zpracovat. Poté si rozvrhněte v kalendáři, kolik na ně potřebujete času a zapište je do svého pracovního plánu. Nezapomeňte na odpočinek, čas s rodinou, jídlo a dostatek spánku. Pak teprve zapasujte do svého programu i nové zakázky. Zbylo tam na ně místo? Pokud ano, je to v pořádku. Pokud ne, je potřeba s tím něco udělat.
- Vytyčte si priority – sepište si, které zakázky jsou pro vás nejdůležitější, vynáší vám nejvíc nebo vás nejvíce posouvají v kariéře. Ty, které jsou méně důležité, zkuste zrušit, pokud to ještě jde, nebo již od těchto klientů nepřijímejte žádné další úkoly.
- Vypište klady a zápory – pokud dostanete zakázku, u které si nejste jistí, zda ji zvládnete či ne, rozepište si podrobně všechna pro a proti. Co získáte, když ji přijmete? A co vám naopak vezme? Pokud převažují pozitiva, přijměte ji a hledejte řešení, jak ji vměstnat do svého to
- do-listu.
- Řekněte si o větší peníze – rádi byste přijali zakázku, která vás jednoznačně posune dál, ale bylo by to na úkor platících zákazníků? Museli byste odmítnout jiné zakázky, kde máte jistotu, že přinesou peníze? Opět si rozmyslete, které klienty skutečně potřebujete a se kterými je možné zrušit, nebo na čas přerušit, spolupráci. A pokud by vám poté zůstalo málo klientů a nevyšli byste s vydělanými penězi? Nebojte se říci si o vyšší provizi! Vaše zkušenosti a znalosti rostou. A s nimi by měla úměrně růst i vaše „výplata“.
Naučit se říkat „NE“ není jednoduché. A není to jen o zakázkách a pracovních příležitostech. Někdy na vás hrnou úkoly i lidé vám nejbližší – děti, manžel, rodiče… A vy nechcete odmítnout, zklamat je a snažíte se všechno zvládnout. Obíráte se o čas pro sebe sama a pak doslova padáte vyčerpáním.
Zkuste to. Když nezačnete, nikdy se to nenaučíte. A pečlivé rozplánování osobního i pracovního času vám pomůže. Několik tipů, jak si dobře naplánovat time management, jsme vám sepsali v minulém článku.
Naučíte se rozlišovat priority a odmítat nedůležité úkoly. Budete se cítit lépe a budete na 100 % dělat projekty, na kterých vám záleží. Profesionální není přijímat úplně vše. Profesionální je umět zhodnotit situaci a slušně odmítnout to, co není ve vašich silách či kompetencích.