Od 1. července platí změny v silničním provozu

Naposledy jsme se změnám v silničním provozu věnovali na začátku roku 2024, v souvislosti s postupným zaváděním v platnost nového zákona o povinném ručení. Dnes, 1. července 2025 vstupují do platnosti další změny, týkající se hned několika oblastí silničního provozu, od vydávání řidičských průkazů, přes kontroly, povinnosti po dopravní nehodě až po změny v dopravním značení. Pojďme si shrnout nejdůležitější změny, které přináší novela zákona o silničním provozu.
Změna povinnosti přivolání policie k dopravní nehodě
Pojišťovna, ve které máte povinné ručení vás již – doufám, že ano – informovala o důležité změně, týkající se navýšení limitu škody pro přivolání policie k dopravní nehodě.
Ode dneška musíte volat policii k dopravní nehodě v případě, pokud škoda na jednom z vozidel překročí 200 000 korun. Do dneška byl limit 100 tisíc. Novelizace „nevyškrtla“ povinnost volat dopravní policii v případě, kdy dojde k újmě na zdraví či životě anebo škodě na cizím majetku mimo vozidel zúčastněných na nehodě. Když se kupříkladu strefíte do semaforu nebo dopravní značky. Policii musíte k nehodě ve vlastním zájmu zavolat i tehdy, kdy se nedohodnete, kdo nehodu způsobil.
Cílem zákonodárců bylo snížit enormní vytíženost dopravních policistů a policistek, aby nemuseli vyjíždět ke každému banálnímu karambolu, beze zranění nebo sporu účastníků nehody. Česká dopravní policie ročně vyšetřuje kolem 90 až 100 tisíc dopravních nehod, zákonná změna by podle odhadů pojišťoven mohla tento počet snížit zhruba o 8 až 9 tisíc.
Policii tedy musíte k dopravní nehodě volat, když:
- došlo k újmě na zdraví nebo životě
- škoda na některém z vozidel – včetně nákladu – přesahuje 200 000 korun
- nedojde k dohodě, kdo je viníkem, nebo nedokážete vyplnit záznam o nehodě
- při nehodě byl poškozen cizí majetek – semafor, svodidla, plot, anebo zraněno či usmrceno zvíře
V ostatních případech řešíte dopravní nehodu bez přítomnosti policie:
- oblečete si reflexní vesty
- označíte místo nehody
- vyplníte papírový „euroformulář“ – záznam o nehodě
- vyměníte si údaje
- důkladně zdokumentujete nehodu
- požádáte svědky o kontaktní údaje
- kontaktujete pojišťovnu
Navýšení limitu škody pro přivolání policie k dopravní nehodě se budeme určitě ještě podrobněji věnovat v dalším článku. Vždyť ne každý a každá z nás má schopnosti a znalosti likvidátora dopravních nehod. Výši škody teda zřejmě dokážeme odhadnout jenom tak nějak zhruba, od oka. Zavádění této změny do praxe přinese i další nuance, které nám jistě neuniknou.
Řidičáky po novém
Podle ministerstva dopravy je do konce tohoto roku nutné vyměnit až 400 000 řidičských průkazů, kterým po 10 letech vyprší platnost. Od 1. července 2025 ale nemusíte kvůli výměně řidičáku běhat po úřadech, všechno vybavíte elektronicky a řidičák si můžete dát poslat přes státní Balíkovnu na poštu, do balíkoboxu nebo na výdejní místo.
Řidičák si můžete objednat na Portálu dopravy, kam se jednoduše dostanete skrze bankovní nebo jinou elektronickou identitu, vyklikáte, co je potřeba, a platební bránou zaplatíte poplatek.
Starý neplatný řidičák nemusíte vracet a nový si vyzvednete – potom, co vám přijde notifikace – na poště, ve výdejním boxu nebo na výdejním místě Balíkovny, za stovku.
Zadarmo si nový řidičák můžete vyzvednout na 206 úřadech obcí s rozšířenou působností ORP. Tam si můžete i o nový řidičák požádat, pokud to nechcete udělat elektronicky. Novinkou je i to, že o řidičák nemusíte žádat v místě bydliště, ale na kterémkoli ORP.
Celý proces trvá kolem 20 pracovních dní, proto mrkněte na datum exspirace vašeho řidičáku a požádejte o nový v předstihu. S neplatným jezdit nemůžete a je sice pravda, že s novým řidičákem můžete jezdit ne ode dne, kdy ho fyzicky budete mít v ruce, ale ode dne zápisu do registru řidičů. Což ale taky není v den, kdy o řidičák zažádáte.
A jenom pro jistotu: pokuta za přestupek s názvem „řízení vozidla bez platného řidičského oprávnění“ je maximálně 2 500 Kč a bez trestních bodů. Což za mě není žádná odrazující sankce… A když způsobíte dopravní nehodu s propadlým řidičákem, sice budete mít problémy s dopravní policií, pojišťovna vám ale plnění škody proplatí. Raději si datum konce platnosti vašeho řidičáku zkontrolujte dva krát a zažádejte si o nový opravdu včas.
Nová Inspekce silniční dopravy INSID
Její pravomocí je bez asistence policie a celníků kontrolovat vozidla nákladní, tranzitní silniční dopravy a v případě porušení předpisů na místě udělovat sankce. Tedy nejenom uložit pokuty a vybírat kauce, inspektoři mají i kompetenci zadržet doklady, odebrat registrační značku zabránit řidiči v další jízdě.
Kromě kamionů a nákladních aut mají inspektoři v kompetenci kontrolovat i autobusy a další vozidla provozované za účelem podnikání – ano, posvítí si i na taxíky.
INSID ode dnešního dne kontroluje kromě přetížení vozidel i jejich technický stav, včetně emisí, upevnění nákladu a taky dodržování povinných přestávek a odpočinku řidičů. Inspektoři vybaveni moderní technikou mohou kontrolovat i manipulaci s tachografy, na dálku, beze nutnosti zastavit vozidlo.
Inspektoři INSID se během kontrol zaměří ve spolupráci se samosprávami i na problematické úseky. Zejména na ty, kde si vodiči kamionů zvyknout zkracovat cestu mezi dálnicemi, často přímo přes města, obce nebo mosty, které nebyly stavěny na tranzitní přetížení.
Nové dopravní značení
V první červnový den vstoupila do platnosti i novela vyhlášky upravující pravidla cestního provozu. Prakticky jde o „manuál“, přesněji prováděcí předpis ke změnám vyplývajícím z novelizace zákona o provozu na pozemních komunikacích a dalších souvisejících zákonů.
Hlavní změny týkající se dopravního značení:
- zavedení značení předem stanovených alternativních náhradních tras pro mimořádné události na dálnicích, zejména na nejčastěji kolabujících nebo často opravovaných úsecích, značení bude primárně určeno pro osobní automobily
- zjednodušení značení jednosměrných a slepých komunikací – značka bez dodatkové tabulky povolující protisměrný provoz cyklistů a pokračování v jízdě ve slepé ulici
- snížení počtu dopravních značek, zejména směrových na každé větvi křižovatek
- úprava označení nízkoemisních zón, dobíjecích stanic elektromobilů a sjednocení podoby některých značek
Další změny v silničním provozu
Novelizace zákona o silničním provozu přináší od 1. června 2025 i další změny, které se sice netýkají všech řidičů a řidiček, ale je dobře o nich alespoň vědět:
- platnost evidenční kontroly se prodlužuje na 2 roky
- jasnější pravidla pro autonomní řízení vozidel úrovně 3
- zavedení institutu poptávkové dopravy „autobus na zavolanou“
- přísnější pravidla pro řízení „tatraktorů“
- zpřísnění pravidel pro zahraniční provozovatele taxislužeb
Šťastné cesty i dojezdy do cíle přeje
Ján Schneider
Člen odborné poroty soutěže Zlatá minca
Foto: pixabay