Oslava designu

Když se řekne nebo napíše „design“, každý má s tímto slovem spojeno zřejmě něco jiného: styl interiéru, možná překrásný tvar svého veterána, klidně i grafické zpracování oblíbené knížky, nebo vzhled koupelnové poličky, či krásu porcelánové soupravy po prababičce.
Je to tak, prakticky všechno, co vytvořili lidé, každý výrobek, dílo lidských rukou i to, co pro nás vyrobí stroje, má svůj tvar, vzhled, to, co nazýváme designem. A protože umění designu je i dnes vedle jiných umění tak nějak opomíjeno, pojďme společně oslavit svátek všech designérek a designérů. Protože dělají náš svět krásnějším.

plakát k IDD 2024 od litevské designérky Egle Zvirblyte
Mezinárodní a Světový den designu
Organizace International Council of Design ICoD v roce 1995 vyhlásila 27. duben Světovým dnem designu i proto, aby připomínal den založení této organizace: 27. duben 1963. Od roku 2020 byl Světový den designu přejmenován na Mezinárodní den designu.
Mezinárodní den designu je každoročně již 30 let příležitostí uznat hodnotu designu a jeho jedinečnou schopnost ovlivňovat změny.
Tento den je apelem pro designéry a designérky, aby se hluboce zamysleli nad blahobytem lidí v jejich lokálním prostředí. A aby našli inovativní řešení místních potřeb pomocí designu jako prostředku k respektování rozmanitosti a překračování hranic.

plakát k IDD 2023 od italské designérky Martiny Giustolisi
Zvláštní, neobvyklý nebo možná bizarní optimismus
Tak nějak bychom mohli přeložit letošní téma Mezinárodního dne designu 2025: Outlandish Optimism. Letos je to o boření mýtů a odmítání příběhů o zkáze a pochmurnosti.
Letošní téma Mezinárodního dne designu 2025 připravil hostitelský člen International Council of Design, Asociace polských grafických designérů (STGU). Jde o návrhy plakátů ukrajinské grafické designérky, ilustrátorky a umělecké ředitelky Oleny Tverdokhlib.

plakát k IDD 2025 od ukrajinské designérky Oleny Tverdokhlib
Všechno je design
Takto nějak by mohl klidně začínat manifest designu, protože je opravdu všude kolem nás. Pokud dáme – s veškerou úctou a respektem – bokem Matku Přírodu jako nepřekonatelný archetyp designu a porozhlídneme se kolem sebe kdekoliv, kde se právě nacházíme, všechno kolem nás má svůj vlastní design.
Klávesnice, pomocí které píši tento článek, monitor nebo telefon, skrze který můj článek právě čtěte, šálek, že kterého popíjím své kafe, křeslo nebo pohovka, ve které si právě hovíte…
Lampa na nočním stolku, noční stolek, žárovka v lampě, kování dvířek a zásuvky nočního stolku. Opravdu, cokoliv, co vyrobil nebo vytvořil člověk, má svůj design, který vymyslel, navrhl, nakreslil, vytvořil další člověk, designér nebo designérka.

plakát k IDD 2022 od švédské designérky Tyry von Zweigbergk
Co je vlastně design?
Když se budeme držet základní a zároveň všeobjímající definice designu, tak jej chápeme jako navrhování. Čehokoliv, nejenom věcí každodenní i nekaždodenní potřeby. Tak, jak vysvětlují čeští designéři a designérky dětem i jejich učitelům a učitelkám:
„Design je nakažlivý kreativní obor a má taky velký potenciál pro kreativní vzdělávání.
Design nás totiž provází na každém kroku, od rána do večera. Spoluvytváří náš každodenní život a dokáže nám přinášet i výjimečné zážitky. Design v širokém smyslu slova znamená navrhování. A netýká se jen věcí, ale také služeb nebo celých systémů. Design je široká oblast zahrnující lidskou tvořivost a touhu člověka měnit sebe i své okolí k lepšímu, ale někdy bohužel i k horšímu. S nadsázkou řečeno – pochopit design znamená pochopit svět v souvislostech.“
Tak všechno nejlepší, milé naše designérky a designéři, ať se vám vaše dílo daří a díky za to, že náš svět přetváříte na krásnější.
Ján Schneider
Foto: International Council of Design