Praktický průvodce výběrem krbu pro to pravé teplo domova
Investovat do pořízení krbových kamen nemusíte jen kvůli romantickým večerům. Takový krb snadno dokáže vytopit celý dům. Stačí jen dobře vybírat a kromě okouzlujícího topení ušetříte i za zimní vytápění.
Tančící plamínky, praskající dřevo, romantické světlo a teplo – i takto dokáže krb zútulnit domácnost. Pro celou rodinu může být místnost s krbem místem, kde mohou prožívat krásně strávené společné chvíle plné lásky, smíchu a zábavy.
Vybrat můžete teplovzušný, sálavý (akumulační), teplovodní či kombinovaný krb. Všechny přináší jisté výhody i nevýhody. Ale ať už vyberete jakkoliv, vždy byste se měli soustředit na to stejné. Jak tedy na výběr takového krbu?
Základem je krbová vložka
První důležitou věcí, kterou je nutné si ujasnit, je, jaký bude mít krb účel. Bude mít za úkol vytopit celou domácnost nebo se použije jen příležitostně pro jedinečnou atmosféru? Ať už tak či onak, ovlivní to výběr krbové vložky, která dodává tomuto prvku funkčnost.
Příležitostné vytápění si vystačí s jednoplášťovou krbovou vložkou. Ale není trochu škoda investovat do krbu pouze pro efekt, když dokáže plnohodnotně nahradit topení elektřinou, plynem nebo kotlem, nebo jej minimálně doplnit?
V případě, že chcete dát této investici nový a větší rozměr a máte v plánu krb využít pro vytápění celého domu, je nutná možnost připojení k tepelné soustavě domu. A právě proto musí mít krb teplovodní výměník, díky kterému lze rozvádět teplo do radiátorů nebo podlahového topení.
Výkon
Obzvláště u krbů, které budou vytápět celý dům, je výkon stěžejní v celkovém výběru. Zde považujeme za nutnost dodat, že výkon krbu = výkonu krbové vložky. Je vhodné si nechat stanovit odhad o energetických ztrátách od odborníka, který zohlední vytápěnou plochu a typ domu (stáří, rekonstrukce apod.).
U krbové vložky tedy přemýšlejte o:
- teplovodním výměníku,
- výkonu,
- materiálu,
- prosklení (tvaru i typu),
- rošt ano nebo ne,
- systém otevírání dvířek,
- hloubka ohniště,
- zadní přikládání.
Obestavba krbu hraje také svou roli
Upřímnost nadevše, říká se. Proto vám upřímně říkáme, že krby nejsou nic pro šetřílky. Ani u krbové vložky, ani u obestavby se nevyplácí hlídat každou korunu. Zdánlivě to vypadá, že na materiálu obestavby ušetřit lze.
To vlastně jde, nicméně nekvalitní materiály, které jsou neustále vystaveny velmi vysokým teplotám tento nápor nezvládnou, rychleji se zničí a budou si žádat opravy. Navíc s sebou někdy berou i oběti a zničí např. okolní zdi.
Kromě toho je nutné se při stavbě držet platných norem stanovených zákonem. Tyto normy nebyly vytvořeny kvůli vyššímu výdělku firem, ale naopak k úspoře a bezpečí uživatelů.
Estetická stránka krbu
Krom funkčnosti by měl krb samozřejmě splňovat i estetické požadavky. Měl by zapadat do interiéru, neměl by moc vyčnívat, ale zároveň by měl být jistou dominantnou místnosti. Ať už vsadíte na moderní designové krby nebo na tradiční kachlová kamna, měly by do interiéru jednoduše zapadnout jako puzzle.
Takový ojedinělý vzhled vytvoří už krbová vložka a to prosklením či systémem dvířek. Ale i tak je potřeba vybrat nějaké obložení.
Jaké jsou tedy možnosti?
- Kamenné obklady – přírodní kamenný materiál dodá na honosnosti celkového vzhledu a kromě toho vyčnívá jedinečnými vlastnostmi, jako je dlouholetá životnost, odolnost a nehořlavost. Nejčastěji se používá pískovec, žula, mramor či mastek.
- Kovové obložení – moderní a úchvatný styl, který zaujme na první pohled. Má ovšem velkou nevýhodu v tom, že nemá žádné akumulační schopnosti. Pro výrobu se používá nerez, mosaz nebo obyčejné černé obložení.
- Kamenný koberec – říční, perleťové nebo i mramorové kamínky s mnohými výhodami mohou dodat zajímavosti vašeho krbu.
- Cihla – cihlový pásek dostupný v mnoha barvách a materiálech poskytne zase o něco jedinečnější vzhled.
- Keramické kachle – přinesou do vašeho domova dávku tradice a historie.
- Klasická omítka
Tip: Pokud chcete mít krb opravdu, jak se říká, tip ťop, můžete si nechat udělat krb na míru. Nejenže takový krb je pak dokonale uzpůsoben podmínkám domácnosti, ale designově podrthne přednosti místnosti. Především se tak vyhnete nešvarům, kterých byste se mohli při instalaci a stavbě svépomocí dopustit.