Zadejte hledaný výraz

ZDRAVÍ

Preeklampsie v těhotenství: seznamte se s příznaky a možnostmi prevence a léčby

Preeklampsie v těhotenství děsí ne jednu nastávající maminku. Celosvětově jde v dnešní době o hlavní příčinu úmrtí těhotných žen i jejich miminek. V České republice naštěstí díky dobré zdravotnické péči nemívá tak špatný konec, přesto ale komplikuje těhotenství a stojí až za 20 % předčasných porodů. 

Víte, co to preeklampsie je? Jaké jsou její příznaky, kdy navštívit lékaře a jak ji léčit? 

Co je to preeklampsie? 

Preeklampsie je závažné onemocnění související s poškozením cév dělohy. Preeklampsie se začíná projevovat nejdříve ve 20. týdnu těhotenství, ale typická je především pro poslední trimestr. 

Preeklampsie vzniká z důvodu nerovnováhy mezi látkami v krvi těhotné ženy. V důsledku toho dochází k poškození cév a jejich zúžení, což následně vyvolává vzestup krevního tlaku, únik bílkovin do moči a otoky končetin. 

Může se rozvinout až do stádia, kdy hrozí poškození i dalších orgánů (zejména ledvin a jater) nebo jiné neurologické problémy.

Věděli jste, že…

…22. května neslaví svátek jenom Emil? Na tento den připadá taky Světový den preeklampsie! 

Příznaky preeklampsie

Photo by Mufid Majnun on Unsplash

Preeklampsii se mezi odborníky říká také EPH gestóza, kdy zkratka EPH označuje hlavní triádu příznaků nemoci, a to: 

  • Edémy (=otoky horních a dolních končetin)
  • Proteinurii (= únik bílkoviny do moči) 
  • Hypertenzi (=vysoký krevní tlak) 

Mezi další časté příznaky patří nevolnosti, závratě, bolesti hlavy a nadměrné přibírání těhotenských kil. 

Prevence 

Čím dříve se na riziko vzniku preeklampsie přijde, tím lépe! Nejlépe uděláte, pokud společně s prvotrimestrálním screeningem na zjištění vrozených vad podstoupíte i další vyšetření. 

Odhalit riziko preeklampsie je možné díky měření krevního tlaku v kombinaci s ultrazvukovým vyšetřením průtoku krve děložními tepnami a laboratorním vyšetření krve. Ne vždy se to ale podaří s jistotou… 

V rámci prevence je důležité docházet na pravidelné kontroly. Myslet na své zdraví a snažit se i v těhotenství dodržovat zdravý životní styl – nekuřte, neužívejte návykové látky včetně kofeinu a dopřejte svému tělu dostatek pohybu. 

Obecně se ví, že například při těhotenské cukrovce musí ženy řešit, jak se stravovat. Stejně tomu tak je i u preeklampsie, jiných onemocnění i běžného průběhu těhotenství bez komplikací. 

A to nejdůležitější na závěr: nestresujte se a nemyslete na katastrofické scénáře. Stres a propadání panice může totiž těhotenství uškodit ještě více než preeklampsie. 

Tip: Se zachováním klidné mysli vám může pomoci dostatek relaxačních technik, vyzkoušejte dechová cvičení nebo se vydejte na dovolenou k moři – ta vám může dokonce pomoci snížit krevní tlak a sfouknete tak dvě mouchy jednou ranou. 

Kdy navštívit lékaře 

Celý proces odhalení preeklampsie komplikuje to, že se často projevuje příznaky, kterými v těhotenství trpí téměř každá žena. Patří mezi ně bolesti hlavy, závratě, nevolnosti nebo otoky v obličeji a na končetinách. 

Ano. Tyto příznaky mohou být běžnou součástí života těhotných žen, ale může jít také o příznaky, které poukazují na vážný problém. Nikdy se tak nebojte reakcí a hlavně v případě, že jde o vaše první těhotenství, kdy je riziko preeklampsie nejvyšší, kontaktujte lékaře. 

Léčba

Photo by Anna Hecker on Unsplash

Při léčbě se lékaři zaměřují hlavně na řešení jednotlivých příznaků. Doporučuje se také klid a samozřejmostí jsou i častější kontroly na gynekologii. Porodem to celé většinou nekončí, další kontroly probíhají i po porodu, protože se musí hlídat eklampsie. 

Eklampsie je stav, který se nejčastěji objevuje právě u žen, které v těhotenství trápila i preeklampsie, ale není to podmínkou. Projevuje se intenzivním křečovým záchvatem v důsledku nedostatečně prokrveného mozku. 

S hypertenzí pomáhají hlavně léky na snížení krevního tlaku. Důležitá je však kontrola a pravidelné měření tlakoměrem. Naměříte-li si opakovaně hodnoty vysokého krevního tlaku, měli byste si je zapisovat a konzultovat je s lékařem. 

Snížit vysoký krevní tlak se můžete snažit i svépomocí. Choďte každý den na procházky, protože právě pohyb pomáhá posílit srdce a to nemusí potom čerpat krev tak intenzivně. Zároveň se taky snažte relaxovat a dostatečně odpočívat. Vyzkoušet můžete třeba saunování!  

Mezi další často podávané léky při preeklampsii patří kortikoidy a diuertika. Setkat se můžete také s podáváním krevní plazmy nebo různých doplňků stravy, nejčastěji hořčíku a vápníku.

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *