Pro kreativní maminky: tipy, jak začít šít dětské oblečení a další věcičky
Chcete, aby bylo vaše dítě oblečené módně, krásně a pohodlně? Lákají vás ty přenádherné dětské věcičky, ale nechcete utrácet mnoho peněz za trendy oblečení? Pokud patříte mezi maminky, které rády zkouší něco nového a učí se, mají rády výzvy a tvoří, probuďte v sobě kreativitu a začněte šít vlastní oblečení.
S následujícími informacemi o vzorech a látkách, tipech na šití dětského oblečení, můžete vytvořit krásné věcičky pro svoje děti. Šití se může stát příjemným koníčkem, může vám pomoci ušetřit peníze a zároveň vytvořit něco výjimečného a vaše děti budou jistě rády nosit něco, co vyrobila máma.
9 důvodů, proč by se maminky měly naučit šít
Šít vlastní oblečení, hlavně když máte rodinu, může nabízet různé výhody. I když se vám může zdát, že nemáte čas a energii učit se něco nového, zvažte následující benefity:
- Mít děti může být velkou zátěží pro rodinný rozpočet. Pokud chce člověk navíc držet tempo se všemi módními trendy a designérskými kousky, může být dětské oblečení velmi drahé.
- Vytvořením vlastního oblečení si můžete přizpůsobit velikost i vzory podle vašich vlastních potřeb. Jakmile najdete v obchodě oblečení, které má vaše dítě rádo a dobře mu sedí, můžete podle tohoto vzoru ušít další kousky.
- Šití je skvělá dovednost, kterou můžete předat také svým dětem a vznikne tak možnost, jak děti zabavit i během upršených dní.
- Šitím vlastního oblečení snižujete svůj vliv na životní prostředí. Vytváříte také něco, co vydrží roky, takže i když přestanete nějaký kousek nosit, můžete ho poslat dál nebo darovat na charitu. Ať tak nebo tak, bude se využívat znovu místo ležení na skládce. Avšak aby bylo vaše šití co nejudržitelnější, stříhejte látku opatrně, využijte materiál co nejvíc, znovu ho použijte, kde se jen dá. Upřednostněte konopí, len nebo organickou bavlnu nebo jiné přírodní materiály před syntetickými tkaninami. Ty pouští tisíce drobných mikrovláken při každém praní a znečišťují tak prostředí.
- Kdo má čas chodit po obchodech, hledat konkrétní oblečení a nakonec přijít domů s prázdnýma rukama? Šití vlastního oblečení nemusí být časově nejnáročnější. Na šití můžete využít každou volnou chvilku, například, když dítě spí.
- Ručně vyrobené předměty poslouží i jako dárky. A věřte, že obdarovaný si jich bude cenit.
- Šití je hobby, které může přispět vaší pohodě, může být uklidňující a terapeutické a může to být dobrý způsob, jak zvládat stres.
- Naučit se šít vám může ušetřit peníze i v případě, pokud se dětem rozpáře šev nebo poničí zip. Není třeba chodit ke krejčové a můžete si oblečení opravit sami. Taky můžete vylepšit šatník a udělat ho luxusnějším přišitím například draze vypadajících knoflíků nebo jiných doplňků z galanterie.
- Šití vám poskytuje možnost vyjádřit se prostřednictvím vašich výtvorů. Od výběru vzorů a látek až po finální úpravy vám každý aspekt této činnosti umožňuje být kreativní. Též vám dává něco, na co můžete být hrdé, protože díky vašim výtvorům může vaše dítě vyniknout mezi ostatními.
Tipy na výběr látky
Určitě budete souhlasit, že údržba dětského oblečení může být někdy náročná úloha. Jídlo zanechává stopy na pěkných šatech nebo kalhotech, nemluvě o kalužích bláta a dalších nečistotách. Navíc citlivá pokožka malých dětí může být ovlivněna také určitými tkaninami a texturami. Tady je několik jednoduchých tipů, které můžete při výběru látky na dětské oblečení využít.
Vazba látky
Pokud látku podržíte proti světlu, můžete pozorovat, jak hustě nebo volně je látka utkaná. Pokud je látka volně tkaná, nemusí vydržet časté používání.
Odolnost proti vyblednutí
Dětské oblečení se bude pravděpodobně prát častěji než vaše a to hlavně kvůli častějšímu používání a ušpinění. Vybírejte látky, které jsou schopné odolat vyblednutí například při opakovaném praní. Pamatujte na to, že světlé barvy mají tendenci rychleji vyblednout.
Typ tkaniny
Všeobecně je dobré vyhýbat se syntetickým látkám při tvorbě dětského oblečení, protože mohou obsahovat chemikálie, které by mohly způsobit alergické reakce na pokožce. Pokuste se používat přírodní látky. Na kojenecké oblečení se nejlépe hodí stále více oblíbená organicky pěstovaná bio bavlna.
Mačkavost
Pokud nechcete žehlit dětské oblečení po každém praní, zkuste používat méně mačkavé materiály, které vám ulehčí práci.
Pohodlí pro děti
Na komfort dítěte myslete při každém šití. Některé materiály nemusí být pro ty nejmenší pohodlné. Zvolte jemné a měkké látky příjemné na dotek.
Odolnost tkaniny
Děti ze svého oblečení velmi rychle vyrostou. Vybírejte pružné látky, aby se oděvy daly využívat alespoň rok nebo dva. Vhodné jsou elastické látky a úplety, avšak tyto látky mohou být těžší na zpracování a hodí se spíše pro pokročilé švadlenky.
Barva látky
Běžnou praxí je volit odstíny růžové pro děvčata a odstíny modré pro chlapce. Časy se ale mění a je v pořádku sáhnout po látce barvy, které jen chcete.
Jaké jsou nejlepší látky a materiály pro dětské oblečení?
Na následujících řádcích se s vámi podělíme o to, která látka je na dětské oblečení nejlepší. Výběr správných textilií je důležitý a tkaniny by měly chránit před vysokými i nízkými teplotami, měly by být měkké a pohodlné a nezpůsobovat žádné alergie.
Věnujte pozornost i složení. Upřednostněte přírodní materiály před syntetickými vlákny. Obzvlášť je třeba dodržovat tato doporučení pokud máte děti v prvních měsících života. V tomto období je jejich pokožka a tělo jako celek velmi zranitelné a citlivé.
Bavlna
Bavlna je přírodní materiál, který je bezpečný i pro novorozence. Má prodyšné vlastnosti, takže si dobře poradí i s horkým počasím. Hodí se například na výrobu dětského pyžama, kdy se dítě může během noci zapotit. Bavlna:
- neelektrizuje
- nezpůsobuje alergie
- je odolná
- má širokou škálu barevného provedení a najdete ji v různých hustotách
- je prodyšná
Mezi výhodami se však najde i nevýhoda – rychle se mačká.
Vlna
Dalším přírodním materiálem je vlna. Doporučujeme ji upřednostnit hlavně u oblečení do chladnějšího období. Vlna je velmi pohodlná a dlouhodobě udržuje tělesnou teplotu. Vlna však může škrábat a pokud má dítě citlivou pokožku, může mu oblečení z vlny způsobovat nepohodlí.
Len
Lněná látka je také přírodní a příjemná na tělo. Je prodyšná, a proto se často využívá na letní oblečení. Dá se použít na cokoliv, ale pozor, tento materiál se také často mačká. Šití s touto látkou zvládne i úplná začátečnice, protože se s ní jednoduše pracuje ať už při stříhání, nebo samotném šití.
Bambus
Tato látka je nejen měkká, šetrná k životnímu prostředí, odolná vůči opotřebení a termoregulační, ale také hypoalergenní. Dokonale chrání pokožku, absorbuje vlhkost i pachy. Dokáže vydržet až 500 praní a zachovává si svůj původní vzhled.
Z bambusu můžete vyrobit i ručníky, plínky, plachty nebo župany. Kromě toho se dítěti na bambusových prostěradlech bude pohodlně spát kdykoliv během roku. Je to nenáročný materiál, ale může být náročnější finančně.
Footer jersey
Footer jersey je v podstatě druh pleteniny, který obsahuje 100% bavlnu. Materiál je hustý a dají se z něj vyrobit krásné teplé dětské věcičky. Napříč tomu, že je pletenina hustá, absorbuje vlhkost, propouští vzduch, nedeformuje se a zachovává svůj tvar i po opakovaném praní. Existují však určité požadavky na mytí. Pokud se nedodržují, kvalita látky se může zhoršit.
Interlock
Jde o přírodní úplet, na jehož výrobu se používá 100% bavlna. Dobře hřeje a je příjemný na dotyk. Drží tvar, ale zároveň se velmi dobře natahuje. Pokud má dítě citlivou pokožku, odborníci doporučují zvolit na oblečení právě interlock. Nezpůsobuje zčervenání kůže, alergie ani podráždění. Tato látka může být skutečným zachráncem pro ty, kteří si neumí vybrat bezpečnou látku pro své nejmenší.
Hedvábí
Tento materiál je také přírodní. Má mnoho pozitivních vlastností. Je příjemný na dotek, měkký a odolný. Látka je krásná, jemně lesklá a skvěle se hodí pro šití formálnějších věcí, jako jsou košilky nebo šaty. Pozor si však dejte na to, že hedvábí na slunci bledne.
Mušelín
Mušelín označuje přírodní látku a splňuje všechny hygienické požadavky. Dokonale absorbuje přebytečnou vlhkost, udržuje teplo a má prodyšné vlastnosti. Látka je lehká, měkká a na dotek příjemná. Neztrácí barvu a nedeformuje se a velkou výhodou je i to, že se nemusí žehlit.
Satén
Satén je lesklá látka, velmi jemná a hladká na dotek. Základem textilií je bavlna a nese také všechny její vlastnosti – neklouže, je prodyšná a má výborné termoregulační vlastnosti. Pohlcuje vlhkost a udržuje tělo v optimální teplotě. Satén se hodí hlavně pro lůžkoviny, oblečky a prostěradla.
Jak začít šít dětské oblečení
Osobní návrhářkou a krejčovou pro své dítě se můžete stát i tehdy, kdy nejste velmi zručné v šití. Najít bezplatné vzory šití pro deti dnes už není vůbec těžké, dají se dokonce zdarma stáhnout na internetu.
Zapomeňte na nejistotu a zkuste to. Než se ale do šití pustíte, připravte si všechno, co budete potřebovat. Správné pomůcky a nástroje jsou pro úspěch nevyhnutelné. Doporučujeme obstarat si základní potřeby, které budete potřebovat na téměř každé šití. Co by vám v pracovním boxu nemělo chybět?
- Sada jehel – od největší velikosti po nejmenší (vybírají se podle hrubosti vlákna)
- Nitě a cívky
- Náprstek (třeba vybrat takový, který těsně přiléhá, ale nestlačuje prst)
- Špendlíky
- Párací nožík
- Metr, pravítko
- Krejčovská křída na obkreslení vzoru
- Kopírovací kolečko ozubené
- Podložka na řezání
- Krejčovské nůžky
- Šicí stroj
- Žehlička a žehlící prkno
- Látka
Poznejte svůj šicí stroj
Předtím, než začnete šít oděv, věnujte čas nácviku na šicím stroji – hlavně pokud je to pro vás něco nového. Pokud se váš materiál zasekne nebo se něco pokazí, měly byste být schopné malé chyby opravit a vědět, co se děje. Začněte si procvičovat šitím vzorků a testovacích oděvů, úpravou například pohodlných ponožek a vyzkoušejte si i různé délky stehu, abyste získaly cit pro šití.
Vyberte si správné materiály
Od látky až po nit, výběr materiálů, který používáte, je důležitý. Rozumný výběr vám ušetří mnoho frustrace. Cvičná látka by měla mít podobnou hrubost a hmotnost jako ta, z které budete oděv vyrábět.
Naučte se základy šití vzorů
Existují dva hlavní druhy vzorů pro výrobu oděvů: tradiční papír a digitální vzory v PDF formátu. Některé webové stránky mají dokonce vzory oblečení, které jsou zadarmo. Po stáhnutí vzoru si ho ale musíte sami vytisknout.
S největší pravděpodobností budete používat domácí tiskárnu a strany budou mít velikost “Letter”. Tyto listy byste měly mít uspořádané a slepené dohromady podle zářezů na vzoru. Potom si můžete vystřihnout velikost oblečení, kterou upřednostňujete.
Jednou z výhod digitálních vzorů je, že si je můžete vytisknout znovu, pokud se spletete, vystřihnete příliš malé vzory nebo se je rozhodnete použít znovu později. Vždy se ujistěte, že tisknete ve skutečné velikosti (100 %) a ne ve zmenšené velikosti, což může zkreslit rozměry.
Stříhejte látku správně
Teď, když jste vybraly látku a vzor, který chcete použít pro svůj projekt, projděme si některé základy stříhání materiálů. Použijte ostré nůžky nebo rotační řezačku. Nepokoušejte se stříhat látku nůžkami na papír.
Materiál vždy stříhejte na stole tak, aby nůžky jemně klouzaly podél desky stolu, zatímco druhou rukou si držíte látku, abyste stříhaly co nejpřesněji. Pokud místo nůžek používáte rotační řezačku látek, pracujte s podložkou na řezání, abyste ochránily svůj stůl.
Správně používejte rovné špendlíky
Když je vaše látka vystřihnutá a připravená na šití, měla byste ji vždy připevnit špendlíky. Špendlíky drží kousky látky pohromadě, což dává vašim stehům rovnoměrnější vzhled a zároveň se vyhýbá nežádoucím záhybům.
Nikdy však nepřešívejte špendlíky, to je může nejen ohnout, ale i zlomit jehlu nebo dokonce poškodit šicí stroj. Odstraňte je těsně předtím, než budete tuto část oděvu přešívat. Pro dokonalejší šití je důležité vykonat závěrečnou kontrolu a úpravu. To dodá vaší práci profesionálnější vzhled a ušetří vám to pozdější opravy.
Analyzujte svůj hotový projekt šití tak, že se na něj podíváte zvenku i zevnitř. Napište si, jaké jste udělaly chyby a jak se můžete do příště zlepšit. Udělejte si poznámky o vzoru, který jste používaly, abyste ho při opětovném použití využily lépe.
Šití oblečení pro novorozence
Když se chystáte šít svůj první dárek pro miminko, dbejte na výběr správné látky. V módních časopisech najdete střihy a vzory různých oděvů pro děti. Kromě toho existuje mnoho webových stránek, na kterých naleznete modely kojeneckého oblečení a k nim vzory a návody na šití, které vám ulehčí práci. Užitečné rady zkušenějších švadlen vám mohou ušetřit zbytečné začátečnické chyby.
Pokud jste si vybraly model, který chcete tvořit, změřte míry svého dítěte. Velikosti dětského oblečení jsou často označované pouze 2 rozměry, výškou a šířkou hrudníku. Na jejich definování použijte krejčovský metr.
Po nalezení vhodné velikosti a kopírování vzoru dětského oblečení použijte průhledný papír a tužku. Položte papír na arch se vzorem a obkreslete díl tužkou. Nezapomínejte přitom označit umístění kapes, záhybů a všech dalších detailů modelu. Následně vystřihněte zkopírované detaily a vzor je připravený. Potom vás čeká už jen samotné šití oděvu podle návodu.
Šití s dětmi: co potřebujete vědět
Šití s dětmi může být zábavným zážitkem učení. Tady je to, co potřebujete vědět, abyste to dělaly bezpečně a stále si to užily. Myšlenka nechat svoje dítě v blízkosti tolika ostrých nástrojů může být skličující, ale jinak byste mohly přijít o skvělou příležitost strávit čas se svými dětmi a podpořit jejich kreativitu. Pokud budete dodržovat správné bezpečnostní postupy, vy i vaše děti si můžete společně užívat tento produktivní a naplňující koníček.
Inspirace: Tipy, jak vést vaše děti k zdravému pohybu nejen venku, ale i doma.
Vhodný věk pro děti na šití
Možná se ptáte, v jakém věku je vhodné a bezpečné, aby se vaše dítě začalo učit šít. Odborníci naznačují, že děti se mohou začít učit ruční šití už ve věku 4 let. Se šicím strojem se pak mohou seznámit ve věku 6 let a od věku 8 let by mohly potenciálně šít bez dozoru.
Je třeba si uvědomit jejich individuální úroveň a zvážit jejich schopnosti při náročnosti projektu. Jako rodič nejlépe znáte schopnosti vašeho dítěte.
Bezpečnost
Dětem byste měly umožnit učit se vlastním tempem, přičemž byste měli mít na paměti následující:
- Nejdůležitější věcí, kterou je třeba zvážit, když učíte dítě šít, je jeho bezpečnost. Předtím, než dítě začne s kterýmkoli materiálem manipulovat, předveďte mu jak na správný postup.
- Děti by se měly naučit základy ručního šití dříve, než začnou používat šicí stroj. Riziko zranění je nižší a učení se ručnímu šití jim pomůže naučit se základní principy složení různých látek.
- Zvažte každou část vybavení, s kterou vaše dítě seznámite. Zamyslete se nad tím, jestli dítě bude používat nůžky místo rotační řezačky a skřipce místo špendlíků.
- Když vaše dítě navléká jehlu do šicího stroje, ujistěte se, že je stroj nejen vypnutý, ale i úplně odpojený od sítě.
- Zvažte investici do základního bezpečnostního vybavení, když vaše dítě začne pracovat se šicím strojem. Minimálně byste měly páskou jasně označit nebezpečná místa na stroji, kam by se neměly dostat prsty, například okolo pouzdra na cívky.
- Pokud chcete být mimořádně opatrní, můžete také nechat svoje dítě nosit ochranné brýle, když obsluhuje šicí stroj. Předejdete tak jakýmkoli poraněním oka v případě zlomení jehly.
Tip: Jako rodiče víte, že bezpečnost by měla být prioritou. Pokud dítě učíte samostatnosti a zodpovědnosti, měli byste je poučit i o bezpečnosti v dopravě.
Výběr šicího stroje pro děti
Když se vaše dítě naučí ruční šití, pravděpodobně se bude chtít naučit vyrábět vlastní oděvy, které se nejlépe dělají na šicím stroji. Šicí stroj pro děti by měl mít dobrou a konzistentní regulaci rychlosti.
Je lepší zvolit tlačítkový než pedálový stroj. Ideální je také vybrat stroj, který má několik různých nastavení rychlosti, aby vaše dítě mohlo začít šít rychleji, když se jeho zručnost zlepší.
Rozdělení projektu
Naučit se šít znamená také naučit se umění trpělivosti. Šití může být často frustrující a časově náročné. Poraďte dětem, aby si rozdělily projekty do malých kroků. Může to pomoci zvýšit jejich sebedůvěru a zabezpečit, že nebudou přetížené.
Cvičení přináší pokrok
Zvládnout šití si vyžaduje hodiny cvičení a vždy bude něco nového, co se o šití možná naučíte. Čím víc však děti procvičují šicí techniky, tím lepší v nich budou.
Chyby se stávají
Chyby se stávají i těm nejzkušenějším švadlenám. Pokud vaše dítě čelí problému se šitím, je to skvělá příležitost, jak vyřešit problém a rozhodnout se pro lepší postup a možnost v budoucnosti. Někdy se chyby nedají vrátit zpět a přijdou chvíle, kdy bude třeba začít od znova, ale to všechno je součástí procesu učení se.
Pokud budete dodržovat standardní bezpečnostní rady při šití, šití s dětmi bude zábavné pro všechny. Naučit je šít je skvělý způsob, jak dětem zpestřit program a využít jejich fantazii a kreativitu, aby si samy mohly s jistotou navrhnout a ušít vlastní mistrovská díla.
Když se vaše dítě naučí základy šití, dejte mu trochu látky, nitě a prostor na tvoření. Jedinečnost a skvělé nápady vyniknou nejlépe tehdy, kdy dítě dostane čas a prostor na zkoumání a hru s materiály.
Inspirace
Jak jsme již zmiňovali, v dnešní době už není problém najít různé návody a vzory na šití vlastních věcí. Ať už to jsou knihy na šití, časopisy, galanterie, knihovna nebo internet, možností je opravdu mnoho.
Pro začátek se můžete inspirovat také našimi tipy:
- Návody na oblečení pro děti i dospělé zdarma ke stažení: https://sijtesnami.cz/navody/obleceni/
- YouTube kanál pro úplné začátečníky až po pokročilé švadleny: https://www.youtube.com/c/%C5%A0ijemeHrav%C4%9B/featured
- YouTube video návod, jak ušít dívčí šaty ze starého trička od Tvorivej mamy (SK): https://www.youtube.com/watch?v=nHBDtpc4894
- Video návod od Daniely na ušití dětských šatiček: https://www.youtube.com/watch?v=mtKpn6jIYQ8
- Video návod jak ušít oboustranné šaty na YouTube od Kurzy módy (SK): https://www.youtube.com/watch?v=NuROyLWE2B4
- Jak ušít dětské tepláky od Urob si sám – DIY Slovak (SK): https://www.youtube.com/watch?v=6PeUW4U8S1g
Pokud vám nedělá problém angličtina, podívejte se i na video od Frocks & Frolics Sewing Patterns, kde najdete mnoho dalších inspirativních tipů a triků. Najdete tu také nápady pro děti i dospělé, a tak si i vy můžete ušít něco na sebe.
Návodů, jak si ušít vlastní sukni, šaty a další módní kousky, najdete spoustu. Stačí jen dobře hledat.
Jak si založit dětskou módní značku
Šití buduje nezávislost a může přinést nové kariérní příležitosti. Založit si módní značku dětského oblečení může být skvělý způsob, jak nechat vyniknout svou kreativitu a zároveň si můžete zajistit pasivní příjem. Pokud chcete začít profesionálně tvořit dětské oblečení, je důležité, abyste vzaly do úvahy několik věcí.
1. Udělejte si průzkum
Dětské oblečení může mít jedinečné požadavky. Dříve než začnete navrhovat, je třeba se o těchto požadavcích informovat, abyste je mohly začlenit do svých návrhů.
Bezpečnost
Dětské oblečení nesmí představovat žádné nebezpečí pro jejich nositele. Například dětská pyžama by měla být vyrobena z příjemného jemného materiálu, který nebude škodit dětské pokožce. Před vytvořením vlastních návrhů pečlivě zhodnoťte tyto normy a další požadavky na tvoření dětských oděvů.
Tip: Doplňte dětské oblečení o reflexní prvky z reflexní galanterie pro vyšší bezpečnost.
Komfort
Ne každé dětské oblečení, které se prodává, je pohodlné. Pokud chcete vytvořit dětské oblečení, které se dětem bude líbit, pohodlí a komfort jsou rozhodující. Zkontrolujte svoje návrhy, zda neobsahují nepohodlný materiál, nebudou příliš těsné nebo neobsahují prvky, které by způsobovaly malým dětem nepohodlí.
Odolnost
Někteří rodiče jsou frustrovaní z oblečení, které se rychle roztrhne, rozpadne nebo se zabarví už po několika nošeních. Udělejte ve svých návrzích prioritou odolnost. Lepší prošívání, kvalitní látky a materiály nebo odolnost vůči skvrnám, to všechno může pomoci vaší značce oblečení obstát v dětském testu.
2. Poznejte vaši cílovou skupinu
Při prodeji dětského oblečení budete mít často dva klíčové zákazníky: děti a jejich rodiče. Rodiče jsou ti, kteří v konečném důsledku rozhodují o nákupu většiny dětského oblečení. Na druhé straně, děti často rozhodují o oblečení, které jim rodiče koupí – buď tím, že dávají najevo svůj odpor k určitým druhům oblečení a odmítají jej nosit, nebo právě naopak, požadují konkrétní typ značky nebo typy oděvu.
Poznání vaší cílové skupiny vám může pomoci vytvořit vysoce kvalitní oblečení, které vaše publikum ocení. Velká část vašeho plánování by se měla zaměřovat na rodiče, přitáhnout je k vaší značce a obeznámit je s tím, co nabízíte.
Při marketingu nezapomínejte ani na děti. Zvažte i věk dětí, pro které budete oblečení tvořit. Mladší děti budou preferovat rozmanitější vzory, střihy a barvy než mladiství a dospívající.
3. Najděte si své odvětví
Čím se vaše značka oblečení odlišuje od ostatních? Pro koho tvoříte? Některé značky nabízí luxusní oblečení vhodné na speciální události. Jiní se mohou zaměřit na nabídku oblečení, které mohou děti nosit do školy nebo na doma. Vytváříte oblečení primárně pro kluky, holky nebo pro obě pohlaví?
Poznejte svoje místo na trhu. Podívejte se na své konkurenty a zjistěte, co nabízí. Čím lépe budete znát své místo, tím víc můžete zacílit svůj marketing a oblečení přesně na ty spotřebitele, pro které chcete tvořit.
Například, pokud chcete při marketingu cílit na rodiče ve věku 25-35 let s dostatečným příjmem, můžete mít výrazně odlišný plán, než kdybyste chtěli spusti cenově dostupnější kolekci oblečení pro rodiče a děti, kteří potřebují, aby oblečení dlouho vydrželo.
4. Navrhněte svoje oblečení
Jakmile budete mít představu o tom, co chcete vytvářet a komu to budete chtít prodávat, začněte navrhovat. Získejte představu o tom, kolik a jaké druhy oblečení chcete tvořit, kolik bude stát výroba vašich návrhů, včetně nákladů na materiál, doplňky, balení, dopravu a mnoho dalšího.
5. Vytvořte si obchodní a marketingový plán
Jak plánujete distribuovat kolekci oblečení vaší cílové skupině? Chcete si otevřít svůj vlastní obchod? Kamennou prodejnu nebo eshop? A co marketing: jak to chcete zvládnout? Jaké kanály chcete použít pro svůj marketing? Zaměřujete se na sociální media, reklamy nebo fyzické marketingové nástroje?
Vytvořte si podnikatelský plán, který bude vaším průvodcem při spuštění kolekce oblečení. Měl by obsahovat všechny klíčové detaily strategie na rozběhnutí vašeho podnikání. To vám může pomoci lépe sledovat pokrok směrem k vašim cílům.
Tip: Podnikatelský a marketingový plán je důležitý v každém businessu, a to i tehdy, pokud se rozhodnete podnikat v úplně jiném odvětví. Víte například, co potřebujete k tomu, abyste si mohli založit vlastní školku?
Na závěr
- Pokud jste zatím nevyrobily žádné oblečení, je třeba začít pomalu. Vyberte si projekt, který je označený jako pro začátečníky. A když začnete svůj projekt, určitě postupujte přesně podle pokynů.
- Vždy je lepší mít víc látky a trochu odstřihnout, než ji mít nedostatek. Vaše nůžky na látku byste neměly používat na stříhání papíru ani na nic jiného, protože je to může otupit.
- Měly byste si také prostudovat a procvičit různé typy stehů – na stroji i ručně. Vytváření detailů, jako jsou například záhyby, může vyžadovat speciální steh.
- Šití je užitečná dovednost, pokud znáte jen základy. Nemusíte být profesionální krejčová, abyste dětský oděv opravila nebo si vyrobila vlastní.
- Naučit se, jak začít šít, vám může otevřít mnoho kreativních možností. Od vytvoření vlastního a jedinečného šatníku přes šití kousků pro vaše přátele a rodinu až po zahájení malého podnikání. Šití představuje obrovské příležitosti.
Dominika Blchová, obsahový a SEO specialista