TOMÁŠ STANKOVSKÝ Z TOM CHAi: KDYŽ JÍM, TAK JÍM A NEDĚLÁM NIC JINÉHO, JÍM VĚDOMĚ
Tom, který miluje čaj. Ale ne ledajaký a ne ledajak. Dobrodruh Tomáš Stankovský prošel Dálným východem, aby se naučil zpomalit, vědomě jíst, zdravě se stravovat. Nenechal si to však jen pro sebe, ale přinesl kousek Orientu a ztišení i domů. Na konferenci Pro zdraví ženy 2022 v Praze ho najdeme v expo zóně, kde pro účastníky bude mít něco, s čím se s největší pravděpodobností ještě nesetkali. A jako bonus budou odcházet s úsměvem na tváři.
V rozhovoru Tomáš prozradí:
• jaká byla jeho cesta k TOM CHAi,
• co v praxi znamená vědomé jedení,
• co považuje za extrémní potraviny.
Tome, tvoje cesta k TOM CHAi začala ještě v roce 2010, kdy ses rozhodl změnit komplet svůj životní styl. V čem nastaly klíčové změny?
Hlavní změna spočívala v tom, že jsem se začal o sebe starat a věnovat pozornost svému zdraví. Odmalička jsem byl sportovně aktivní člověk a dbal jsem o svoji fyzickou kondici. Závodně jsem plaval, hrál fotbal, věnoval jsem se sportu. Na střední škole nastala pauza, věnoval jsem se více přátelům a škole. Na „výšce“ jsem už nebyl spokojen se svým současným stavem. Po střední škole jsem dost přibral, ztratil jsem kondici. Proto jsem se rozhodl zase věnovat pozornost svému tělu. Začal jsem pravidelně cvičit, vařit si a nastavil jsem si režim. V té době jsem řešil také jídelníček, kolik, jak a co jíst, co před tréninkem, co po tréninku. Klíčová změna byla změnit se na člověka, který věnuje adekvátní pozornost péči o své tělo.
Zveme vás zúčastnit se jedinečné konference Pro zdraví ženy. Vstupenky jsou dostupné tady.
Proč ses vlastně rozhodl pro změnu? Vždyť jsi byl na vysoké škole, mohl sis užívat…
Upřímně, mě vysoká škola moc nebavila (úsměv). Nevěděl jsem v té době, co v životě dělat. Začal jsem proto věnovat pozornost tomu, co mě bavilo a užíval jsem si života právě tím, že jsem opět cvičil a makal na sobě. Zjistil jsem, že péče o sebe mi je přirozená a je to to, co mě baví.
Co pro tebe konkrétně představuje zdraví? Jaký je podle tebe zdravý člověk?
Zdraví je pro mě balanc. Jelikož je to několik věcí pospolu, nelze to jednoznačně definovat. Za ta léta, co se tomuto tématu věnuji, vnímám, že každý máme úplně jiné potřeby v životě. Všichni se snažíme najít rovnováhu, pro někoho je to hodně pohybu, pro někoho méně pohybu a více práce s psychikou a vědomím, pro jiného je to fungování v komunitě a ve společnosti. Všechny tyto záležitosti se zdravím souvisí. Vidím tam krásné přetavení Maslowovy pyramidy. Od zabezpečení jídla až po pocit, že člověk někam patří. Nakonec je tam duchovno a spiritualita, které přesahují člověka. Je třeba vědět, kam poslat pozornost a energii, abychom se cítili být zdraví.
Ráno vstáváš o páté hodině, medituješ, cvičíš, dáváš si pozor, co sníš. Vnímáš tyto kroky jako preventivní nebo jsou už tvojí přirozenou součástí?
Pro mě jsou tyto kroky preventivní, protože jsem si navnímal, že mi to takhle vyhovuje. Například teď v zimě nevstávám v pět hodin a rituály si posouvám, přizpůsobuji situaci. V létě je to zase jinak. Dokážu si představit, že pokud budu mít děti, nebudu mít tolik prostoru pro sebe. Vím však, že jsem ranní pták, takže mi vyhovuje vstávat ráno brzy a mít prostor pro sebe.
Tyto preventivní kroky jsou zároveň mou přirozenou součástí, protože takto žiji už léta. Jak se říká, zvyk je železná košile. Pokud však cítím, že mi to víc bere, než dává, tak si to přizpůsobím (v létě například se budím přirozeně sám a brzy). Necítím se na to, abych dával návod na to, jak žít šťastně, spíš mě baví lidi inspirovat, jak poslouchat své tělo a najít si správnou cestu pro sebe.
Do Čech si přinesl unikátní směs koření a čaje pro zdravý život. V čem spočívá jeho výjimečnost?
Netvrdil bych, že jsem přinesl unikátní směs, která zde dosud nebyla, nebo kterou nikdo neznal, to určitě ne (úsměv). Výjimečnost spíše spočívá v různých kombinacích vlastností, které daný produkt nese. Je to propojení vášně k cestování, ke gastronomii, ekologii, zdravý životní styl, design, vztah k lidem i díky danému projektu. Z každého šáčku TOM CHAiu přispíváme na chod neziskové organizace. Šlo mi o to, vytvořit produkt, který bude skvěle chutnat, dobře vypadat a bude ve větším ekologickém balení.
TOM CHAi je opravdu ve velké míře o Tomovi, o jeho vášních, zájmech a koření. V tomto je ten produkt jedinečný, že to není jen o něm samotném. Dělám i workshopy a prezentace. Do budoucna plánuji řešit témata jako je udržitelnost či ekologie. Právě komplexnost celého projektu tvoří zmiňovanou výjimečnost.
Na webu najdeme informaci, že TOM CHAi vznikl a existuje jen díky lidské srdečnosti a odvahy podělit se. Umíš nám to, prosím, přiblížit?
Velmi rád (úsměv). Před třemi lety jsem se vydal na cestu po Orientu. Neměl jsem vůbec žádný plán, co se tam bude dít, jen jsem cítil, že potřebuji v životě změnu, že potřebuji jakési transformační období, abych přehodnotil svůj život a vydal se dál správným směrem, kde se budu cítit lépe. A tak jsem množství věcí zde v Čechách uzavřel a odhodlal se na odvážnou cestu. Nevěděl jsem ani moc kam, ani na jak dlouho, ani jsem netušil, na jak dlouho mi budou postačovat peníze. Už jen toto byl sám o sobě velmi odvážný krok. Cestování po Orientu pro mě bylo opravdu jen o lidské srdečnosti a odvaze cestovat tak, že jsem využíval hodně možnost dobrovolnictví. Ubytovával jsem se u domácích lidí a maximálně jsem nasával kulturu. Využíval jsem různé platformy, jako je couch-surfing nebo work-away, abych našel lidi a místa, kde se můžu něco přiučit. Lidé, které jsem potkal, byli neskuteční, protože velmi často oni sami toho neměli mnoho, ale i tak byli ochotni podělit se. To se mě vždy velmi dotýkalo a hřálo mě u srdce. Měl jsem z toho obrovskou radost, že i takhle to může fungovat. Představte si, že jdete úplně do neznámé země, se zcela neznámými lidmi a když tam přijedete, máte pocit, že je znáte roky, nejsou tam žádné masky, žádná bariéra. Jen otevřené srdce. Bylo to však oboustranné. Také jsem tam šel s otevřeným srdcem. Cítil jsem se, jako bych šel domů a ti místní lidé to ze mě asi cítili. I díky tomu jsme mohli společně sdílet krásné společné chvíle.
Odvahu vnímám v tom, že si člověk dovolí žít tak opravdově a dovolí si žít svůj vlastní život.
“Jsem neskutečně vděčný, že jsem opravdu poznal lidi, ochotné podělit se se vším, co měli, i když sami toho měli málo.”
Kde všude můžeme používat směsi TOM CHAi?
TOM CHAi lze připravit mnoha způsoby. V případě nápojů ho lze připravit jako masala čaj s mlékem a cukrem, což je orientální lahodný nápoj pocházející ze zemí jako je Indie, Nepál, Pákistán a podobně. TOM CHAi lze připravit i jako klasický čaj (čajový výluh). Vnímám ho jako velmi příjemný ranní kořeněný čaj, který podpoří právě nastartování metabolismu. Na festivalech a trzích ho připravujeme také jako horké jablko, uvaří se v jablečném moštu s vodou. Rovněž se TOM CHAi dá i najemno pomlít a vložit do čehokoli sladkého (palačinky, granola, ranní kaše, koláče). Moje kamarádka dokonce vytvořila TOM CHAi cheesecake a ocitl se v denní nabídce v její kavárně. V pečení je to vděčná ingredience, jelikož 70% směsi je právě voňavé koření. Příjemně zvýrazní chuť jakéhokoli sladkého jídla.
Na slano jsme to ještě nezkoušeli. Možná by se nějaké TOM CHAi kuře dalo udělat (úsměv). Je to otevřená výzva pro někoho…(úsměv)
V čem spočívá účinek těchto směsí na zdraví člověka?
Účinků je opravdu velmi mnoho. Celá směs je víceméně v biokvalitě. Složení je opravdu bohaté, skládá se z 6 druhů pepře, černého čaje nebo hanibuše. Každá složka má nesmírně pozitivní vliv na organismus, ať jde o antibakteriální, antiseptické účinky nebo podpora trávení, kardiovaskulárního systému a přehřátí organismu. Obecně se masala čaje nazývají na Orientu „elixír života“, protože jejich složení je vyvážené – většina koření má zahřívací účinek (až na výjimky). Na druhé straně, mléko a cukr mají zase ochlazující účinky, čili vlastnosti se svým způsobem vyrovnávají a je to skvělý nápoj k povzbuzení organismu. Samozřejmě záleží také na tom, jak často to člověk pije. Já bych masalu doporučoval na zimu nebo do chladnějších období. V Indii se však pije celoročně, i během horkých dní. Dá se však připravit i na léto jako chlazený nápoj. Jak už komu vyhovuje…
Dalším aspektem je, že člověk si musí najít čas na čaj a jeho přípravu, neboť tradiční příprava masala čaje vyžaduje pozornost. Důležité je vědomě se zastavit, najít si čas pro sebe. Je to nápoj, který spojuje. Nejen ingredience, ale také lidi s podobným smýšlením.
Na konferenci Pro zdraví ženy v Praze tě najdeme v expo zóně. Na co se mohou návštěvnice těšit? Co mohou ochutnat?
Určitě budeme mít Masala čaj Latté s mlékem, dost často míváme variantu s kravským i rostlinným mlékem. Rovněž bude k dispozici klasický čaj jen jako výluh, bez cukru i bez mléka. Připravujeme také čaj Apple, masala povařená v jablečném moštu, je to takový sladkokyselý voňavý nápoj bez přidaného cukru.
Jako doplněk k nápojům míváme bezlepkové sušenky: čokoládové, mandlové a ořechové. To je takový náš standard, na který se mohou návštěvníci těšit (úsměv). Určitě je bude čekat i dobrá nálada a hudba, protože ve stánku budu já a velmi rád zodpovím na otázky a povím jim o čaji a o tom, co miluji (úsměv).
Hippokrates kdysi řekl: „Ať je jídlo tvým lékem a lék tvým jídlem.“ Co bychom tedy měli jíst?
Myslím, že je to velmi individuální. Osobně jsem sám prošel mnoha směry výživy a upřímně jsem došel k tomu, že neexistuje nějaké obecné doporučení. Nakonec jsem zakotvil právě v ajurvédě, což je holistická východní medicína, která spočívá více méně v tom, že každý jsme nějaký a každý potřebujeme něco jiného. Z pohledu ajurvédy existují tři typy konstituce lidí (podle složení elementů v našem těle – éter, vítr, oheň, voda, země). Každý máme v těle jiný poměr elementů a na základě toho potřebujeme balancovat naše zdraví různými potravinami, aktivitami, nápoji. Například pokud mám v sobě hodně ohně, tak ho potřebuji zchladit. Pokud mám v sobě hodně větru, potřebuji vítr trošku uzemnit. Takhle nějak to funguje. Něco je pro někoho lék, pro jiného jed. Proto při sdílení mého pohledu na zdraví vždy kladu důraz na to, že je to o tom, být pozorný, být vědom a vnímat co já a mé tělo i mysl potřebujeme. Sami sobě jsme si těmi nejlepšími lékaři a znalci, nikdo to za nás nezjistí. Víme, z čeho nás bolí břicho, nebo z čeho nás bolí klouby. Je fajn znát teorii a základní principy, ale jen ty vlastní zkušenosti nám pomáhají odhalit náš vlastní systém a podle toho se řídit. Žádný lékař nebude vedle nás 24 hodin denně, aby nám říkal přesně, co kdy a jak.
Určitě bychom měli jíst kvalitní jídlo, ideální bez různých chemických postřiků a složitých zpracovatelských procesů. Jíst čerstvé, kvalitní jídlo, jíst v klidu a jen tehdy, když máme hlad a ne chuť. Jíst vědomě, pozorně. Jíst krásně. Jíme také chuťovými pohárky, ale i očima, proto jezme krásné, barevné jídlo s různými texturami a chutěmi.
A čemu bychom se měli vyhýbat?
Doporučil bych vyhýbat se nekvalitním věcem a extrémům, například příliš zpracovaným věcem, které mají s primární surovinou pramálo společného. Obecně bych doporučil jíst relativně neutrálně. Vyhýbat se extrémním věcem a chutím. Věci, které jsou extrémně slané, sladké, tlusté a podobně – mají extrémní účinky na náš organismus. Žádný extrém není dobrý. Extrémy způsobují problémy. Je fajn se pohybovat v takové zdravé rovnováze. Samozřejmě, jednou za čas si člověk může dovolit i extrém (sladkost, alkohol a podobně), ale ne pravidelně. Avšak tyto věci nás vychylují z rovnováhy, pokud je užíváme pravidelně.
Je něco, co jsi z tvého jídelníčku vyloučil právě kvůli zdraví?
Je pravda, že některé věci jsem vyloučil a potom jsem je znovu zařadil zpátky. Ale musím říct, že zatím není nic, co bych musel definitivně vyloučit, jako například lepek, maso a podobně. Vlastně jsem jen omezil užívání věcí, které mi neprospívaly. Alkohol, kávu, cigarety,… Tyto věci jsem vyloučil skoro úplně. Sem tam si dám jedno pivo nebo sklenku vína. Avšak druhý den mě už bolí hlava. Cítím, že už ani to jedno pivo mi nedělá dobře, pociťuji to jako extrém, který mé tělo nepřijímá. Nejím moc sladkého, masala čaj je jediná věc, kde používám cukr a také tento čaj nepiji často. Ani med moc nepoužívám. Do sladkých kaší si dávám ovoce. Cukr je také extrém. Extrémně sladká věc, nachází se v seznamu extrémů:). Nejím hranolky, hamburgery, junk food, příliš zpracované, příliš smažené věci. Neříkám, že si nedám občas opravdu dobrý, kvalitní burger. Kávu jsem předtím pil, ale aktuálně už ne. Jen výjimečně si dám velmi slabou. Je to pro mě extrémně hořká chuť, která mi neprospívá.
Zaujalo mě u tebe vědomé jedení. Co to v praxi znamená?
V praxi to znamená, že pokud člověk jí, tak jí. Nemluví přitom a nepřemýšlí nad ničím jiným. Není to vůbec jednoduché, já si však rád vyčleňuji prostor k jídlu. Když jím, tak jím a nerad mluvím. Jako typický chlap, neumím dělat dvě činnosti najednou. Buď jedno, nebo druhé, protože pak to nestojí za nic. Vědomé jedení je i o tom, že když jím, tak vnímám, co jím, jakou to má texturu, jaké chutě tam cítím, co bych tam ještě přidal…Je to vlastně praxe mindfulness, která platí pro všechno. Když si povídám s přítelem, tak si jednoduše s ním povídám a nehraji si přitom s telefonem, ani nedívám někam jinam, ani nežvýkám jídlo. Když vařím, tak vařím a snažím se nepřemýšlet nad jinými věcmi. Můžeme to aplikovat na cokoliv, nejen na jídlo. Není to úplně jednoduché, představuje to však formu meditace – tady konkrétně na jídlo – která se může rozšiřovat na jiné aktivity a jiné části dne.
Viděl jsi při svých cestách jiný pohled na zdraví, prevenci a medicínu než u nás? Co sis z toho osvojil?
V ajurvédě se primárně zaměřuji na výživu, práci s kořením, ale také na pohyb, mentální disciplínu a práci s vědomím…Obecně však společnost v zemích Orientu funguje úplně jinak…vyhazování odpadků z oken je tam běžná věc, což není určitě cesta prevence ke zdraví. Je to zcela odlišná společnost fungující na jiné bázi. Podle mě to nelze srovnávat…
Například většina Indů určitě nežije podle ajurvédy (úsměv). Já jsem si tam ale mohl na denní bázi prohlubovat svoji praxi.
Přečtěte si také rozhovor s ambasadorkami konference, Indiánkami, Annou a Kájou
Pokud bys měl dát tři rady, co bychom měli dodržovat, chceme-li být zdraví a fit, které by to byly?
Být sám sebou.
Být pozorný k sobě a poslouchat se.
Být odvážný a nebát se mluvit a dělat to, co cítím.
Věnovat pozornost sobě, vnímat to, co do sebe vkládám, jak se hýbu a jak přemýšlím během běžných dnů. Neboť to je to, co ovlivňuje naše zdraví nejvíce. Pokud budeme mít toxické myšlenky, budeme mít také toxické chování a toxické tělo. Budeme se cítit nemocní, nebudeme zdraví.
Je třeba být na sebe dobří a poslouchat se. Mít odvahu být sám sebou.
Za rozhovor poděkovala Kristína Majerová.
Zdroj foto: se souhlasem archiv T. S.