Zadejte hledaný výraz

PODNIKÁNÍ TECHNOLOGIE

Víte jak vám může platební terminál pomoci v podnikání a jak ho vybrat?

Platba kartou se dnes již stala samozřejmostí. Hotovost má u sebe už jen minimum lidí. A pokud u placení slyší: “karty nepřijímáme,” jsou plní zděšení a raději odchází. Nepřicházejte zbytečně o své zákazníky a pořiďte si platební terminál! V čem všem vám může pomoci a jak ho vybrat?

Fakta o platbě kartou

Hned na začátek bychom měli uvést několik faktů o platbě kartou, které vás přimějí minimálně zamyslet se nad tím, zda není ten správný čas, pořídit si terminál i do vaší prodejny. 

  1. V případě platby kartou lidé utratí až o pětinu více, než při placení hotovostí.
  2. Na konci roku 2020 dosáhl počet karet v ČR 13,8 mil. kusů.
  3. Debetní kartou platí více než 77 % Čechů.

TIP: Dejte světu vědět, že už i u vás lze platit kartou. Dobrý marketing je základem návštěvnosti. Podívejte se jak si vybrat marketingovou agenturu, abyste nemuseli všechno zvládat sami.

Hlavní výhody platebního terminálu

Platební terminál má opravdu celou řadu přínosů. Ty se liší typem terminálu, ale i formou podnikání, kde je terminál používán, nebo dokonce preferencemi lidí. Platební terminál ale podnikatelům poskytuje 2 základní nezpochybnitelné výhody.

Zákazníci vám neutečou

Už jsme to trochu naznačili na začátku. Platba pouze v hotovosti může zákazníka odradit. Pokud tohle zákazník zjistí hned při příchodu do obchodu, akorát se otočí na podpatku a odchází. Ještě horší případ nastává, když zákazník restaurace až při placení zjistí, že nemůže platit kartou. Pravděpodobně bude muset s hanbou běžet k nejbližšímu bankomatu a zpátky se vrátí rozčílený. Obsluha tak možná přijde o spropitné a naštvaný zákazník se už neobjeví. 

Dnes zákazníci jednoduše nechtějí nosit hotovost. Je pro ně mnohem pohodlnější platit kartou, mobilem nebo dokonce hodinkami. Buď jim tu možnost dáte a oni se s radostí vrátí. Nebo půjdou do podniku naproti.

Platby kartou vám zvýší tržby

Fotografie od uživatele Ivan Samkov ze služby Pexels

Možnost platby kartou jednoznačně přiláká více zákazníků. Stálí zákazníci začnou utrácet více. Vždyť už první náš fakt říká, že lidé s kartou utrácí víc. A cíl každého podnikatel je přece zisk, ať si říká, co chce. 

První elektronický platební terminál

Už v roce 1979 obchodníci věděli, jak posunout své podnikání na vyšší level. A tak byl vynalezen první platební terminál. Na trh jej uvedla všem známá společnost Visa. První platební terminál ovšem nebyl ani zdaleka tak chytrý, jako dnes. Původně se používal imprinter, neboli žehlička. Ten snímal údaje na kartě, které byly následně vytištěné na účtenku, kterou zákazník musel podepsat. Se všemi podepsanými účtenkami musel poté podnikatel běžet do banky, kde teprve došlo k zaúčtování.

Platební terminály dnes

Za tu dobu již platební terminály ušly kus cesty. Téměř každý platební terminál už podporuje bezkontaktní platbu. 

Věděli jste, že…

… bezkontaktní platba přišla do ČR v roce 2011 a od té doby zaujímáme první místo v Evropě v počtu aktivních bezkontaktních platebních karet?

Existuje několik druhů platebních terminálů. Dělí se podle funkce nebo účelu. Dnes jako podnikatel můžete vybírat mezi těmito základními typy terminálů:

  • Stacionární = Pultové
  • Přenosné
  • mPOS
  • Chytré
  • All-in-one

Základním předpokladem pro výběr terminálu je charakter vašeho podnikání. A tak se budeme v tomto článku držet konkrétních příkladů, abyste přesně věděli, který platební terminál, je pro vás ten pravý.

Pultový platební terminál

Pultový typ terminálu je, jak už název napovídá, pevně nainstalovaný na jednom místě – většinou pultu. Nelze jej tedy libovolně přemisťovat. Tento terminál potřebuje ke komunikaci SIM kartu nebo internet. V podstatě vždy bývá propojen s pokladním systémem, díky čemuž není nutné ručně zadávat částku. Jsou dodávány včetně modulu PIN PAD, což je přístroj pro zadání PINU karty. Dokonce zvládne vytisknout i účtenku. Zpravidla je kompatibilní s téměř všemi druhy karet od Visy, přes Mastercard, až po stravenkové či benefitní karty. Samozřejmostí je platba kartou přes mobilní zařízení.

Pultový platební terminál je ideální pro ty podniky, kde se platí vždy u pokladny. Příkladem takových podniků jsou trafiky, květinářství, lékárny, pekárny, supermarkety apod.

Photo by Jonas Leupe on Unsplash

Přenosné platební terminál

Větší volnost poskytuje právě přenosný platební terminál, který umožňuje obsluze se s terminálem pohybovat dle potřeby. Je tudíž přenosný, a to v prostorách prodejny i v terénu. Komunikace probíhá za pomocí SIM karty, Wi-fi či Bluetooth. V případě SIM karty se jedná o samostatnou jednotku, zatímco u Wi-fi a Bluetooth jde o pevnou základnu na pokladně s přenosným modulem. Výhodou je i schopnost tisku účtenek nebo zadávání spropitného. Na jedno nabití zvládne přijmout až 300 plateb, záleží ovšem na značce.

Tento terminál je ideální pro kavárny, restaurace či bary. Zákazníci jistě ocení, že mohou platit pohodlně přímo od stolu.

mPOS terminály

Vývoj jakékoliv technologie věci buď hodně zvětšuje, nebo je naopak rapidně zmenšuje. Zmenšování se týká i mPOS terminálu. Budete překvapeni, co všechno tahle malá mašinka zvládne. S mPOS terminálem odpadá potřeba SIM karty nebo připojení přes kabel. Pro fungování bude stačit chytrý telefon, který po stažení příslušné aplikace pomáhá terminálu komunikovat. Je nutné tedy terminál přes Bluetooth spárovat s vaším mobilem nebo tabletem. Jeho výhodou je skladnost, cenová dostupnost i výdrž baterie. Nevýhodou může být to, že nezvládne vytisknout účtenku. Ale to je dnes možné snadno řešit elektronicky přes SMS nebo email.

Své využití najde hlavně u obchodníků v terénu. Mohou to být taxikáři, obchoďáci s různým zbožím nebo i kurýři.

All-in-one platební terminál

Photo by Blake Wisz on Unsplash

Úplnou peckou mezi terminály je terminál All-in-one. Ten zvládá několik funkcí najednou, díky čemuž získává si čím dál větší oblibu a pozornost. Kromě toho, že se levou zadní vypořádá se všemi funkcemi svých výše zmíněných kolegů, nabízí i řadu dalších funkcí. Propojení s pokladnou, komunikace s kuchyní nebo funkce mobilní číšník jsou pro něj denním chlebem. 

To všechno mu umožňuje android systém, přes který jen stačí stáhnout zvolenou aplikaci. Takto se mohou funkce terminálu rozšiřovat v podstatě do nekonečna. Díky tomu poskytuje svým uživatelům i užitečné vychytávky jako je rezervace místa ve frontě nebo hodnocení služeb zákazníkem. Koho by napadlo, že s pomocí terminálů lze přispět i na charitu?

Největší zastoupení má tento typ terminálu pravděpodobně opět v restauracích, kavárnách a podobných podnicích, kde usnadňuje a urychluje personálu obsluhu, což je pro zákazníky příjemným bonusem. Hodí se ale i pro jinou formu podnikání. Například jej využijí i stánkaři, kteří cestují z místa na místo a často nemají k dispozici ani elektřinu.

Nabídněte doplňkové služby

Jako bonus můžete svým zákazníkům nabídnout i doplňkové služby, které určitě ocení. Tyto služby bývají občas sice od společností poskytující platební terminály za příplatek, ale v některých případech se rozhodně vyplatí. Mezi takové služby patří například:

  • Předautorizace – využívá se při rezervaci hotelů
  • Cashback – díky této službě můžete nahradit funkci výběrového bankomatu
  • Příjem stravenkových a benefitních karet
  • Služba DCC – příjem plateb v cizích měnách se vyplatí hlavně u hranic nebo v centru turistické oblasti

Tak co, už máte vybraný svůj platební terminál? Zákazníci se už těší, až ho budou moct vyzkoušet a utratit u vás nějaké peníze!

Klára Kohoutová, SEO služby a copywriting

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *