Tři tipy, jak se nezbláznit z COVIDu
Právě se nacházíme ve výjimečné situaci, která má dopad na nás všechny bez výjimky. Na někoho má tato krize dopad větší než na jiného a ať už máte na celou tuto záležitost názory jakýkoli, na jedné věci se asi shodneme beze zbytku – ovlivňuje naše životy.
Těm šťastnějším z nás vadí „pouze“ to, že si nemohou jít zasportovat nebo na pivo do hospody s kamarády. Těm méně šťastným „ztěžují“ situaci děti, které nechodí do školy nebo čelí jiným pracovním obtížím.
Nacházíme se v opravdu zvláštní době.
Za svůj život si nepamatuji, že by tolik lidí kolem mě mluvilo o stejné věci – o „koroně“. Někdy se cítím celá přehlcená a přeji si, aby někdo zmáčkl tlačítko RESTART a měli jsme šanci celou tuto situaci uchopit jinak. Nicméně žádné takové tlačítko není. A jestli nějaké je, pak je jen v našich hlavách.
Domnívám se, že v současné době jsou důležitá slova podpory a jakékoli rozptýlení od denních zpráv informujících o počtu nově nakažených a o počtu těch, kteří této nemoci podlehli. Ráda bych Vám pomocí tohoto článku trošku podpory předala a nabídla Vám možné způsoby, jak sami sobě v této neobvyklé době ulevit.
Pocit beznaděje je potřeba změnit v pocit naděje
To, co se v současné chvíli děje kolem nás je v podstatě jakousi vyšší mocí. My běžní smrtelníci nemáme příliš možností situaci ovlivnit. Nemůžeme říct „Zítra otevírám hospodu“ nebo „V pondělí jdeš do školy“, musíme se řídit tím, co nám říká někdo jiný. Teď více než kdy jindy cítíme tíhu zákonů a nařízení. Mnozí poprvé v životě vnímají jakýsi pocit nesvobody – nemohu do zahraničí, nemůžu do hospody, nemůžu provozovat svůj koníček apod.
Ti, kteří si nepamatují komunistický režim a jeho omezení se mohou cítit svázaní. Neznají tenhle pocit. Poprvé v životě něco nemohou. A to je nesmírně tíživé. Pro lidi, kteří vyrostli ve svobodě a demokracii může být toto až nepochopitelné.
1. Uvědomte se jedno – nejsme bezmocní!
I když nemůžeme zavelet a vše nemůže být podle nás, určitou moc máme. Máme moc přispět naši malou troškou do mlýna. Je to právě pocit bezmoci, díky kterému mnoho lidí upadá do deprese. Pokud tento pocit máte – zbavte se ho.
I v této divné době jakousi moc máte. Můžete nosit roušku, můžete na sebe a své okolí dávat větší pozor než kdy jindy a v podstatě můžete dělat cokoli, o čem jste přesvědčeni, že pomůže k tomu, aby tato situace rychle skončila.
Ne, toto není lobbing za roušky. Pokud nejste přesvědčeni o tom, že rouška pomáhá, pak ji noste či nenoste dle svého nejlepšího uvážení. Podstatné ale je uvědomit si, co jsou kroky, o kterých jste přesvědčeni, že pomohou ukončit tuto situaci co nejrychleji, a že pomohou snížit počet nakažených. A ty potom udělejte. I když přispějete pouze svoji malou troškou, tak pokud svoji malou troškou přispěje každý z nás, situace se změní.
Najednou nejsme bezmocní, ale můžeme něco změnit. Máme pocit naděje. A to je prvním krokem.
Vladimír Klescht: Zdravý životní styl je filozofie ne dočasný přístup
2. Soustřeďte se na to, co můžete
V této době je také snadné prohlubovat negativitu, protože je spousta věcí, které nemůžeme. Je jich ale také stále spousta, které můžeme. Ve skutečnosti ty nejlepší věci nemůže nikdy žádné nařízení zakázat – styk s rodinou, společný čas s dětmi, venčení psa, videohovory s kamarády… Soustřeďte se na to, co můžete, ne na to, co nemůžete.
Pokud vám současná situace brání podnikat, soustřeďte se na formy, v jakých podnikat můžete. Změňte přístup. Udělejte e-shop, jděte do onlinu. Cokoli Vás napadne. Pořád je spousta věcí, které dělat lze. Toto je období nakloněné kreativitě.
Pokud budeme naši mysl soustředit na to pozitivní, na to, co lze, ulevíme sami sobě a získáme větší pocit svobody.
3. Využij příležitost
A v neposlední řadě, využijte příležitosti. Pro někoho může být tato situace krize, pro druhého ale také příležitost.
Někdo říká, že současná situace není normální. Jiný říká, že je to naše „nové normální“. A když tu máme něco nového, je nesmyslné lpět na tom, co bylo. Pojďte se zamyslet nad tím, co může být. Kdo dřív přijde, ten dřív bere. Stejně tak, kdo se dříve přizpůsobí, tak vyhraje.
Využijte tedy jakékoli příležitosti. Každá krize může znamenat konec, ale také začátek. Vše je jen o úhlu pohledu. Je důležité si uvědomit, že ať už jsou okolnosti jakékoli, jsme to my, kdo je tvůrcem našich životů. I když někdy spadneme na úplné dno, máme výjimečnou příležitost se na tom dnu znovu postavit na nohy.
A o tom je podle mého názoru i koronakrize. O uvědomění si, že i jedinec může ovlivnit celek, že každá krize je zároveň příležitost, a že vždy máme nějaké možnosti, a že je jen o naší kreativitě objevit jaké.
Držte se v této zvláštní době, a hlavně hlavu vzhůru! Nic totiž netrvá věčně.
Dostaňte své tělo i mysl do rovnováhy díky kraniosakrální terapii