Zadejte hledaný výraz

JINÉ

Vezměte rekonstrukci domu od podlahy: ten nejlepší postup pro rekonstrukci domu

Rekonstrukce domu je náročný a komplexní projekt s mnoha procesy a činnostmi, které je třeba naplánovat. Není však třeba se jí bát. Klíčové je získat dostatek informací o domě a spolehnout se na služby profesionálů. To celý proces výrazně urychlí.

Začínáme

Asi vás nepřekvapí, že cesta rekonstrukce začíná na stavebním úřadě. Pokud však nezasahujete do práv sousedů a neplánujete zásah do nosných konstrukcí, postačí ohlášení drobné stavby. 

Kdy musíte požádat o stavební povolení? 

Pokud plánujete provést přístavbu nebo jiné demoliční práce, které by změnily vzhled nemovitosti nebo její uspořádání, jste povinni požádat o stavební povolení. Totéž platí, pokud byste chtěli při rekonstrukci zasahovat do nosných konstrukcí.

V některých případech však nemusíte nic hlásit. Které práce není třeba hlásit úřadům?

  • Oprava fasády
  • Výměna střešní krytiny nebo okapů
  • Rekonstrukce plotu, pokud se jeho původní poloha nezmění.
  • Výměna oken a dveří
  • Rekonstrukce příček, stěn a podlah v interiéru

Cena a rozpočet na rekonstrukci

Image by Freepik

Nejdříve byste měli sestavit tabulku a určit základní položky přestavby podle toho, co by měla obsahovat. Měli byste například zahrnout bourací práce, stavební práce, elektroinstalaci, cenu podlahového vytápění, obkladů, dveří, světel nebo nábytku. Nezapomeňte, že k většině položek je třeba připočítat také instalaci, která může přesáhnout cenu materiálu.

Nebo si nechte od dodavatele vypracovat rozpočet, který musí být součástí smlouvy. V něm musí být podrobně popsány všechny položky materiálů a prací, které vyžaduje projektová dokumentace.

Smlouvu s dodavatelem vždy uzavírejte písemně a dbejte na její srozumitelnost. Měla by obsahovat jasné formulace, podrobný popis jednotlivých prací a materiálů a způsob finančního vyrovnání.

Přemýšlejte o rezervě

Je možné, že dům zrekonstrujete bez jediné práce navíc a zachováte původní cenu. Přesto byste však měli počítat s pracemi, které nebyly plánovány, a tedy s vyšším rozpočtem. V průběhu přestavby pak budete mít prostor pro drobné změny a úpravy.

Jedno po druhém

Možná se to nezdá, ale nedodržení posloupnosti kroků může negativně ovlivnit celou rekonstrukci. Než se pustíte do práce, dobře si rozmyslete, co je třeba opravit nebo vyměnit. Vyhnete se tak situacím, kdy budete muset instalovat elektrické rozvody do čerstvě vymalované zdi. 

Nejlepším způsobem, jak to udělat, je vše si zapsat. Získáte tak přehled o tom, co můžete očekávat a jak postupovat. Každá stavba je jiná, ale v zásadě se můžete držet základů. 

Nejprve je nutné co nejlépe opravit hrubé nosné konstrukce, vyřešit poruchy domu a poté přistoupit k povrchům. Jakmile budou základy, izolace a nosné konstrukce překryty dalšími vrstvami, bude obtížné je vyměnit. 

Při tom budete pravděpodobně kopat do země, provádět injektáž a vyztužovat krovy. Ztrácí se peníze i čas, ale na domě není téměř nic vidět. A právě v tomto okamžiku byste měli být trpěliví. Pokud závady neodstraníte hned, budete je muset opravovat znovu a znovu.

V případě izolace základů se mohou vyskytnout problémy s vlhkostí. Mohou se vyskytnout i problémy se statikou domu. Měly by se zpevnit nejen základy, ale také stropní nebo krovové konstrukce, aby unesla větší zatížení. Proč mít krásnou podlahu, když konstrukce pod ní není rovná a podlaha se houpe?

Jakmile do domu přestalo zatékat a přestal se rozpadat, bylo na čase provést další úpravy. Zde je třeba si rozmyslet, co dokončíte nejdříve a co můžete odložit. Určitě byste neměli zapomenout na elektroinstalaci a sítě, po nich mohou následovat podlahy, okna, dveře, výmalba, obklady a interiérový nábytek. Oplocení pozemku a práce kolem domu můžete odložit na později.

Střecha jako základ pro rekonstrukci

Image by Freepik

Určitě si nechte zkontrolovat stav střechy odborníkem, který vám řekne, zda je třeba ji rekonstruovat, vyměnit nebo zda vám bude ještě sloužit. I když si možná myslíte, že je v dobrém stavu a nepotřebuje pozornost, nechte si poradit od odborníka.

Renovace střechy se neobejde bez kvalitních doplňků v celé střešní konstrukci. I když je renovace nákladná, neměli byste doplňky nahrazovat levnějšími alternativami. 

Při opravě střechy zvolte vhodnou hydroizolační fólii, která ochrání prostor pod střechou před vniknutím srážek nebo vlhkosti. Výběr závisí na bezpečném sklonu, využití podkroví, konstrukčních požadavcích střechy nebo místních podmínkách. Pokud membránu vynecháte, může vlhkost snížit účinnost tepelné izolace a poškodit střešní konstrukci. 

Nezapomeňte na správné větrání

Při opravě střechy se často zanedbává jak odvětrání střešního pláště u hřebene, tak instalace větracích prvků pod hřebenem. Aby bylo zajištěno správné odvětrání střechy, dbejte na dodržení stanoveného počtu větracích prvků uvedených v technickém listu. Účinné větrání je také podmínkou pro uplatnění záruky na střešní systém. 

Výběr vhodné střešní krytiny

Střešní krytina je něco, co by mělo člověka přežít, takže při jejím výběru máte určitě více otázek, na které si musíte odpovědět. Současný trh nabízí mnoho možností, čím střechu pokrýt. Co vzít při výběru v úvahu, aby váš výběr nebyl chybný?

Sklon střechy je označení pro úhel, který svírá rovina střešního povrchu s vodorovnou rovinou. Každá střešní krytina má výrobcem stanovený bezpečný sklon střechy, který určuje minimální úhel sklonu střechy, pro který je střešní krytina vhodná. 

Různé typy střešních krytin se vyznačují různou životností, která je dána jejich materiálovým složením. Keramické a betonové tašky mají vynikající trvanlivost. Břidlicová krytina se může pochlubit jedinečnou trvanlivostí, ale zde je rozhodující kvalita břidlice.

Střecha chrání především před povětrnostními vlivy. Tyto útoky přírody můžete odrazit pomocí střešní krytiny, která musí být dostatečně odolná, aby zvládla déšť, vítr, sníh nebo chemické složky v ovzduší. Keramická střešní krytina se vyznačuje vysokou odolností i v extrémních podmínkách a díky technologii výroby nepodléhá během své životnosti žádným změnám a znehodnocení. 

Každý typ střešní krytiny vyžaduje specifický přístup k údržbě. Plastová střešní krytina nevyžaduje téměř žádnou údržbu. Výskyt řas, mechů a lišejníků na střeše je přirozený biologický proces, který je ovlivněn několika přírodními faktory. Betonové tašky mají také poměrně vysokou samočisticí schopnost. 

Zeleň na střeše však nemusí být nežádoucí. Systém zelené střechy vytváří téměř přirozenou formu vegetace, která se sama udržuje a obnovuje. Zelené střechy zlepšují mikroklima, snižují náklady na vytápění a optimalizují zadržování a následné využití dešťové vody.

Výběr vhodné střešní krytiny je u rekonstruovaného krovu složitější. V tomto případě je třeba vzít v úvahu stav krovu a přizpůsobit mu volbu střešní krytiny. V úvahu je třeba vzít také skutečnost, že kromě hmotnosti samotné střešní krytiny je krov zatížen také sněhovou pokrývkou nebo silným větrem. 

Instalace

Elektroinstalace

Image by Freepik

Prvním krokem v tomto případě by mělo být oslovení elektrikáře, který může provést revizi a navrhnout, jak by bylo možné situaci řešit. Důležité je také určit, jak bude vyřešeno uspořádání prostoru. Zůstane vše při starém, nebo dojde k nějakým změnám, například bude zrušena kuchyň a koupelna a budou postaveny úplně jinak? 

Do stěn budou vyříznuty drážky, takže se nemusíte obávat udělat nepořádek. Elektrikář vám mimo jiné poskytne informace o normách, které určují vzdálenost vedení a zásuvek od vodovodního potrubí, výšku od podlahy nebo polohu kabelů.

Příprava na vytvoření drážek

Pokud se do drážek pustíte sami, projděte si místnost, změřte vzdálenosti od budoucího umístění nábytku, ujasněte si rozmístění jednotlivých zařízení. Vezměte si tužku, nakreslete vše na podlahu a stěny, včetně stropního osvětlení, pomyslných vypínačů, zásuvek a směru vedení kabelů.

Samotné drážkování může být velmi namáhavá práce, a to i na několik dní, vždy záleží na velikosti prostoru a materiálu, ze kterého jsou stěny postaveny. Drážky se také liší velikostí, protože některé jsou určeny pouze pro jeden kabel, jiné mohou být až pro šest kabelů.

Drážkování zahrnuje také vyřezání dostatečně velkých otvorů pro elektroinstalační krabice. Poznáte je podle toho, že jsou zaoblené a často se dají složit dohromady. Mohou se také prodávat dvojité a kabely se vkládají skrz otvory. Používají se pro vypínače a zásuvky.

Vodoinstalace

Pokud se chystáte na kompletní dispoziční změnu místnosti, čeká vás kompletní předělání vodoinstalace. A to se neobejde bez promyšleného projektu a kompletního naplánování umístění jednotlivé sanity.

Nejhorší, co můžete při renovaci vodovodního potrubí udělat, je šetřit na materiálech. Myslete na to, že voda může snadno zaplavit vás nebo vaše sousedy a škody, které tím vzniknou, mohou být mnohem vyšší než náklady na kvalitní materiály.

Zaměřte se na kvalitní instalatérské potřeby, od nejmenších trubek přes těsnění až po vodovodní baterie. Ani nyní si nemusíte dělat starosti a můžete plánování a nákup přenechat odborníkům.

Po kompletní výměně vodovodních rozvodů se můžete pustit do dokončování rekonstruovaných místností. Nezapomeňte však nové vodovodní rozvody řádně vyzkoušet, než položíte obklady na zeď, namontujete vanu nebo kuchyňskou linku. Snadněji tak odstraníte případné problémy, které objevíte před montáží obkladů a dlažby.

Výměna oken

Image by Freepik

Pokud jsou okna v nemovitosti v dobrém stavu, nemusíte je za každou cenu měnit. Dejte si tu práci a důkladně je vyčistěte nebo renovujte. Pokud však máte smůlu a stará okna by již neplnila dostatečně svou funkci, je čas na výměnu. 

Plastová okna 

Cenová dostupnost hraje rozhodně v jejich prospěch. Díky široké škále barev nebudete mít problém vybrat si ten správný design. O údržbě také není třeba dlouze hovořit. Stačí pravidelné mytí a okna z tohoto materiálu vám budou sloužit mnoho let. 

Dřevěná okna 

Pokud vás však lákají přírodní materiály, mohou být dřevěná okna designovým řešením právě pro vás. Na rozdíl od plastových oken lze dřevěné okenní rámy jednoduše obrousit a natřít. Na druhou stranu určitě nepodceňujte pravidelnou údržbu. Dřevo není tak odolné vůči povětrnostním vlivům jako plast. 

Hliníková okna 

Pokud investujete do hliníkových okenních rámů, získáte odolná okna s dlouhou životností a moderním vzhledem. 

Rekonstrukce podlahy

Životnost podlah bývá omezená, protože podlaha je jednou z nejvíce namáhaných konstrukčních částí budovy. Časem dochází k opotřebení, poškrábání, poškození nebo zastarání povrchové úpravy.

Mezi chyby, kterých je třeba se při rekonstrukci vyvarovat, může patřit špatné posouzení stavu podlahy. Mnoho lidí se ji snaží nahradit novou, aniž by si uvědomili, že kvalitní dřevěnou nebo kamennou podlahu lze renovovat několikrát. Tím se nejen prodlouží její životnost, ale také se odstraní skvrny, vrátí lesk a pocit novoty. V konečném důsledku rekonstrukce nebo renovace podlahy také pomáhá chránit životní prostředí. 

Jak tedy začít s renovací podlahy? 

Je třeba posoudit současný stav podlahy, rozsah poškození a smysluplnost renovace. Technologie rekonstrukce podlah se liší také podle původního materiálu podlahy.

Dřevěné podlahy, na kterých byly použity parkety, dřevěná prkna, mozaiky atd., lze v závislosti na tvrdosti použitého podlahového materiálu několikrát renovovat. 

Nejprve je třeba je důkladně obrousit. Hrubým broušením se odstraní nečistoty, skvrny a původní barva. Středním a jemným broušením dosáhnete hladkého povrchu pochozí plochy. Případné praskliny a drobné trhliny lze přebrousit a po zaschnutí a přebroušení tmelu lze povrch dřeva obnovit nátěrem.

Renovace dveří

Renovace dveří není jen o zachování funkčnosti, ale také o vizuálním vylepšení. Vlastní renovace dřevěných dveří začíná odstraněním poškozeného povrchu broušením. Broušení je základním úkonem renovace dveří, který je zbaví popraskaného a opotřebovaného nátěru. 

Tato renovace zahrnuje také zajištění ochrany dveří před nežádoucími škůdci, vlhkostí, mrazem a slunečním zářením. Použitím hloubkové impregnace ochráníte dřevěné dveře před výše uvedenými faktory. K impregnaci dřevěných dveří jsou vhodné například syntetické impregnační prostředky. 

Na povrch dřevěných dveří můžete použít buď lak nebo různé krycí barvy. Použitím laku dosáhnete přirozenosti struktury dřeva. Při renovaci dveří je vhodnější použít krycí barvu, která zakryje renovované vady. 

Zárubně

Při renovaci byste neměli zapomínat na zárubně. Renovace starých a nemoderních kovových zárubní je obvykle vhodnější než jejich úplná výměna. První krok spočívá v odstranění starého nátěru a poté můžete přistoupit k nanášení barvy na kov. 

Barevný nátěr dodává zárubni nejen nový vzhled, ale také zakrývá nerovnosti povrchu. Velmi důležitá je volba samotného typu nátěru kovu. Kvalitní barva je odolná, má dobrou přilnavost a také zajišťuje jednotný povrch zárubní. 

Poslední úpravy

Nejen dveře, ale i jejich doplňky ztrácejí časem svůj původní půvab a krásu. Při renovaci dveří je často nutné vyměnit opotřebované kliky a zámky. Pokud nechcete renovovat, můžete si také pořídit dveře nové. Praktickým, moderním a elegantním řešením mohou být posuvné dveře. 

Mezi jejich výhody a vylepšení patří úspora místa. Jsou proto vhodné i tam, kde nemáte místa nazbyt. Další důležitou výhodou posuvných dveří je, že jsou bezbariérové a velmi snadno se s nimi manipuluje. Díky tomu jsou ideální pro domácnosti s dětmi nebo staršími lidmi. Existují dokonce i posuvné dveře pro imobilní pacienty.

Rekonstrukce interiéru

Autor/ka fotografie: Curtis Adams

Kuchyně a koupelna jsou místnosti, které vyžadují velmi náročnou rekonstrukci. Ta zahrnuje odborný návrh a instalaci vodovodních, kanalizačních, elektrických a plynových rozvodů včetně připojení spotřebičů k těmto rozvodům. Do těchto prací je lepší zapojit odborníka. Zajistíte tak spolehlivost a bezpečnost pro sebe i své okolí.

Pokud úspěšně vyřešíte rekonstrukci vody, kanalizace, plynu a elektřiny, můžete přistoupit k instalaci vany, sprchového koutu a umyvadla v koupelně nebo dřezu v kuchyni.

Poté se můžete pustit do plánování umístění zařízení na ohřev vody, pračky a sušičky. V kuchyni se neobejdete bez lednice s mrazákem a myčky nádobí. Všechny tyto spotřebiče jsou objemově poměrně značné a je třeba je také připojit k příslušné elektrické síti, což může být v některých případech doprovázeno omezeními.

Teprve když máte naplánované rozmístění veškerého nábytku, můžete začít plánovat kuchyňské skříňky nebo jejich uspořádání. Barevné a materiálové uspořádání kuchyně a koupelny, včetně povrchových úprav stěn nebo vhodných obkladů v interiéru, by mělo být jedním z posledních kroků při plánování rekonstrukce.

Každá místnost v domě má svůj účel. Proto je třeba je vybavit specifickým nábytkem podle činností, které v dané místnosti provádíte. Sestavte si seznam nábytku, který pro danou místnost potřebujete, a zvažte alternativy.

Rozmyslete si například, zda chcete mít v ložnici noční stolky, nebo zda je nepotřebujete. Rozmyslete si, zda chcete mít v ložnici televizi, a podle toho vybírejte kusy nábytku. Samozřejmě je také důležité myslet na velikost místnosti.

Kromě základních kusů nábytku budete potřebovat i další nábytek. Pokud tedy přemýšlíte, jak vybrat nábytek, myslete také na úložný prostor. 

Izolace domu

Rozhodli jste se svůj dům také zateplit, ale nevíte, co všechno to obnáší? Cena zateplení domu už není jen o výběru materiálu nebo práce. Během realizace se mohou vyskytnout další komplikace, které plánovaný rozpočet navýší. 

Než začnete izolovat, důkladně si promyslete všechny kroky, které chcete podniknout. Zateplení domu však přináší i několik praktických výhod.

Výhody izolace

  • Chrání zdivo před povětrnostními vlivy.
  • Zajišťuje tepelnou pohodu v interiéru: ideální rozdíl mezi vnitřní teplotou a teplotou povrchu stěn by neměl být větší než 3–4°C.
  • Sníží se tak riziko vzniku plísní: nízká teplota na povrchu stěn často způsobuje kondenzaci vlhkosti.

Jak na to?

Každá budova je jiná, proto se poraďte s odborníkem. Požadavky na materiál pro izolaci jsou ovlivněny řadou faktorů, které je třeba při výběru vhodného systému zohlednit. Pokud jste se již rozhodli pro správný kontaktní zateplovací systém, lze proces zateplení domu popsat v několika krocích.

  • Penetrace podkladu bez ohledu na to, zda se jedná o cihlu nebo panel, je třeba podklad důkladně penetrovat. 
  • Lepení izolace – postup lepení minerální vlny se liší od lepení fasádního polystyrenu. Základem je lepidlo určené pro zvolený systém. Jeho příprava spočívá v postupném rozmíchání lepícího prášku v čisté vodě pomocí rychlomísiče. Při dávkování lepidla postupujte podle pokynů výrobce. 
  • Kotvení izolace k ukotvení polystyrenu i vaty použijte rozpěrné kotvy, tzv. talířové hmoždinky s plastovým nebo kovovým trnem, podle pokynů výrobce. Důležitým faktorem při výběru vhodné hmoždinky je typ zdiva, do kterého má být izolant ukotven, a také tloušťka a typ samotného izolantu.
  • Aplikace síťoviny po zbroušení nerovností naneste na izolant výztužnou maltu. Síťku do něj zatlačte hladítkem a rozviňte ji shora dolů. Sousední síťky napojujte tak, aby horní překryje alespoň 10 cm spodní. 
  • Fasádní omítka – omítku nanášejte až po vyzrání armovací vrstvy.

Závěr

Celková renovace domu může být složitý proces. Je důležité vše předem naplánovat, připravit si dostatek finančních prostředků a vyhradit si čas. Do renovace se můžete pustit i sami, ale většina renovačních prací vyžaduje pomoc nebo spolupráci profesionálů.

Dávka trpělivosti a pevných nervů se rozhodně bude hodit. Během renovace se mohou objevit různé nečekané problémy. Tehdy byste měli zachovat klid. Nakonec se možná zdržíte, ale budete mít nový dům podle svých představ.

Michal Horváth, Specialista na optimalizaci webu – Naučte se, jak nastavit základní faktory SEO na svých webových stránkách.

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *