Víte, jak si zařídit domácnost podle zásad Feng Shui?
Ve staré Číně Feng Shui znamenalo udržování rovnováhy mezi větrem (feng) a vodou (shui). Oba tyto živly znamenají důležitou energii, kterou v životě potřebujeme.
Jak tedy aplikovat zásady Feng Shui i u vás doma?
Voda představuje důležitý zdroj zemské energie. Tato energie je potřebná pro život lidí, rostlin i zvířat. Zatímco vítr symbolizuje zdroj energie z nebes. Udržování těchto dvou elementů v rovnováze může člověku velmi pomoci, ale i uškodit.
Ptáte se, k čemu je Feng Shui dobré? To je snadné. Vzájemná harmonie mezi těmito živly/energiemi může zlepšit naši životní situaci, zdraví a dokonce i mezilidské vztahy.
Ryzí cesta k vašemu domu
První důležitou zásadou podle Feng Shui je, aby cesta k vašim vchodovým dveřím byla čistá. Cokoliv, co je v bezprostřední blízkosti této cesty (např. květiny, ploty) by měly být v dokonalém stavu. To znamená, že byste na Feng Shui měli myslet i při projektování zahrady. To stejné platí pro povrch vašeho chodníku, který by neměl být nijak poškozený nebo špinavý. Aby návštěva dobře viděla na cestu, měla by být hezky osvícená.
Pro domovní dveře také platí určité zásady. Jejich umístění by nemělo být naproti lampě, stromu a zároveň ani naproti ložnici, kuchyni či toaletě.
Proč? Jakákoliv věc, která “stojí v cestě” může negativně ovlivnit tok energie do domu. Energie (=Chi) by měla mít vždy volnou cestu a neustále proudit.
Pořádek doma i na duši
Další zásadou, kterou nelze opomenout, je pořádek. Všichni doma míváme občas binec – je všude, kam se podíváme a někdy se mu prostě nelze vyhnout.
Když se snažíte o odstranění všech překážek, na které by mohla Chi při svém proudění narazit, měli byste se nepořádku zbavit. Všem se nám stává, že přijdeme z práce a oblečení odhazujeme na zem.
To pro tok Chi není nic dobrého. Zkuste oblečení odhazovat spíše do koše na prádlo. Všechny batohy, tašky, odpadky nebo časopisy ukliďte do poliček.
Ruku na srdce, kdo z vás má v obývací stěně či skříni volné šuplíky? Použijte je a naplňte věcmi, který působí neúhledně.
Nejen váš příbytek, ale i emocionální nepořádek je potřeba uklidit. Projděte si váš domov a vyhoďte všechny věci (fotografie, přáníčka, výrobky apod.), které vám připomínají někoho, kdo vám ublížil (expřítel, bývalá kamarádka atd.).
Když se zbavíte zbytočností, nahraďte je nějakými rostlinami. Podle Feng Shui jsou nevhodné řezané a sušené květiny, z nichž uniká energie nebo ji nemají vůbec. Ideálními rostlinami jsou ty s kulatými listy připomínající penízky.
Světlo do vašeho života
Okna představují naše oči. Podle zásad, by se měla otevírat směrem ven. Jestliže máte závěsy, dejte si záležet, aby vždy byly staženy ke stranám. Okna jsou důležitým zdrojem světla. Naopak, v noci je otevřené okno považováno za nosiče smůly. Tak ho na noc raději zavřete a závěsy zatáhněte.
Samozřejmě, nejlepším světlem je to přirozené, které se k nám dostane přes okna. Nicméně, večer už je potřeba si přisvítit. Podle Feng Shui je dobré tlumené osvětlení, tzn. žádné ostré světlo a obnažené žárovky.
Průchod Chi do všech místností
Aby energie mohla proudit z jedné místnosti do druhé, je nezbytné, abychom si řekli i něco ke dveřím. Vrzající či váznoucí dveře jsou původem nepohodlí a podráždění, které se v doma bude rozléhat. Proto mějte vždy panty promazané.
Další věcí, která umožňuje cestu, po kterých se energie dostává do horních pater je schodiště. Ideálně by mělo být zahnuté – hlavně ne spirálové.
Pánové, prkénko dolů
Jestliže nechcete, aby energie z domu unikala, naučte se dávat vždy prkýnko od toalety dolů. Také při cestě do koupelny a zpět za sebou vždy zavírejte dveře.
Zrcadla se snažte udržovat vyleštěná a umístěte je ve výšce hlavy. Při výběru tvaru zvolte raději oválná a bez zbytečného zdobení. Také by neměly by být příliš blízko vchodovým dveřím, protože tudy může energie unikat ven. A nakonec, není dobré, když jsou schody otevřené, jelikož je potom pro Chi problém dostat se nahoru.
Střed všeho dění
Obývací pokoj je podle Feng Shui velmi důležitý. Zde probíhá veškeré dění – posezení s návštěvou, trávení času s rodinou apod. Proto by měl splňovat alespoň ty hlavní zásady.
Centrálním bodem obývacího pokoje by měl být krb, který je symbolem pohybu, jenž napomáhá toku energie. Je vhodné ho umístit do rohu místnosti, protože odtud bude mít energie přístup do celé místnosti.
Když vybíráte nábytek, není podstatný materiál. Jestli zvolíte kožený, látkový či ratanový nábytek je jen na vás. Feng Shui lze dosáhnout s jakýmkoliv nábytkem – stačí ho dobře poskládat. Nábytek se snažte rozmísťovat do křivky, kruhu nebo osmihranu. Pokuste se využít prostor a zbytečně místnost nepřeplnit.
Nábytkem neblokujte žádné dveře, aby energie měla volný průchod. Mrtvými místy, kde je Chi minimální jsou výklenky a rohy. Do těchto míst umístěte květinu, lampu nebo například akvárium.
Tip na závěr: Chcete-li, aby váš dům působil pohostinně, mějte vždy po ruce hezký třeba pletený piknikový koš. Hodí se při jakémkoliv výletě do přírody, která je pro čerpání životní energie nesmírně důležitá.
Tak teď už víte, jak na to. Můžete se pustit do úprav.
Sedací nábytek s motivem v tmavých barvách pomůže zakrýt důsledky akutního úniku stolice.