Zadejte hledaný výraz

AKČNÍ TIPY ZDRAVÍ

Víte, že nadměrné slunění je zdraví škodlivé?

Neexistuje zřejmě ryzejší letní téma jak slunění, opalování. Vraťme se v čase dejme tomu ke konci minulého století a vzpomeňme na obecně platný nepsaný úzus: „Kdo v létě není hnědý, jako by ani nebyl …Anebo: „Zdravá kůže je ta bronzová“. Dnes jsme poněkud jinde, díky vědcům máme podstatně více informací o nezdravém vplyvu slunečného záření a nadměrného slunění na naše zdraví. A krom toho UV záření je dnes podstatně agresivnější – ono se z fyzikálního principu nemění. V důsledku lidské činnosti je ale poškozena klíčová ochranní bariéra – ozonová vrstva naší atmosféry.  

Nemůžeme být ale radikálně asketicky ortodoxní a chtít, abychom se sluníčku docela vyhýbali, to prostě nejde. Krom toho stále platí i rčení: „Kam nechodí slunce, tam chodí lékař“ zejména proto, že sluneční záření nám pomáhá s metabolismem vitaminu D, který si naše tělo neumí vyprodukovat samo.

Proč je UVA a UVB sluneční záření nebezpečné?

V našem – zatím mírném – klimatickém pásmu si naše pokožka zaslouží ochranu i starostlivost zejména v létě, na horách však celoročně a samozřejmě také na dovolených v tropech nebo subtropech.

Vědci vědí, že pokud sluneční UV záření pronikalo na povrch naší planety bez bariér, bylo by prakticky pro všechen život smrtící. Máme štěstí, že mu stojí v cestě několik bariér, které ho rozptylují a čím déle UV záření prochází ionosférou a atmosférou, tím je jeho zhoubný vplyv nižší. Problém je v tom, že ozonová vrstva atmosféry naší planety utrpěla důsledky lidské činnosti znatelné ztráty, je více propustná a dnes jsme vystaveni vyšším dávkám UV záření. 

Protože krátkovlnné UVC záření je – zatím – plně absorbováno ozonovou vrstvou, jsme vystaveni UVA a UVB záření v poměru 90-99% k 1-10%. Ozon – zatím – totiž absorbuje i vysoké procenta UVB záření. Protože oba typy UV záření nepronikají pod kůži do tkání, orgány vystaveny jejich působení a tudíž i ohrožení jsou kůže a oči, které musíme chránit.   

Prevence je vskutku důležitá, protože nebezpečné UVA a UVB záření prokazatelně způsobuje nejenom poškození kůže, ale i očních spojivek, rohovky a čočky. Chronické i opakované akutní poškození kůže slunečním zářením může v dlouhodobém měřítku vést až k melanomu kůže, který patří vůbec k nejzhoubnějším, nejzákeřnějším a nejagresivnějším nádorovým onemocněním.

Zajímáte se o různé pohledy na prevenci důležitou pro zdraví ženy? Mrkněte na program konference Pro zdraví ženy, která bude 24. září v Brně.

Jak se musíme chránit?

Způsoby a zásady ochrany před slunečním zářením doporučované odborníky bychom měli znát všichni:

  • mezi 11 až 15 hodinou, kdy je obvykle nejvyšší intenzita slunečního záření, vyhledávejte stín
  • chraňte své tělo lehkým, volným, světlým oblečením z přírodních materiálů
  • nezapomínejte na vhodnou pokrývku hlavy, ideálně slaměný klobouk se širokou stříškou, chránící také krk, obličej, oči a uši
  • zrak si chraňte kvalitními slunečními brýlemi s UV filtrem
  • na nechráněnou pokožku opakovaně aplikujte přípravky s co nejvyšším SPF ochranným faktorem
  • pokud jste u vody, opalovací krémy nanášejte na pokožku půl hodinu před vystavením slunečnímu záření a pravidelně je obnovujte, když se zpotíte, nebo si jdete zaplavat
  • frekvence opakovaného nanášení pro obnovu ochranné funkce je ideální jednou za 1-2 hodiny
  • ochranné prostředky aplikujte, i pokud jste ve stínu nebo je pod mrakem
  • vyhýbejte se slunění a opalování, není to zdravé
  • obzvlášť chraňte před slunečním zářením své děti, naše kůže si „pamatuje“ a časté spálení kůže v dětství i v dospívání zvyšuje riziko rakoviny kůže v dospělosti
  • pravidelně kontrolujte svou pokožku, zaměřte se na jakékoliv změny vzhledu kůže a znamének 
  • před aktivitami v exteriéru sledujte předpověď úrovně UV-Indexu

Víte, jaký typ kůže máte?

Musíme si uvědomit, že v našich končinách nemáme takové „kožní vybavení“, jako původní obyvatelé tropických a subtropických oblastí, kteří se prakticky nemohou na slunci spálit tak, jako my. V Evropě rozeznáváme čtyři základní fototypy kůže, podle kterých bychom si měli vybírat opalovací ochranné prostředky i přípravky určeny na péči o kůži po slunění.

Keltský typ mají všichni s nápadně světlou kůží s hustými pihami, zrzavými vlasy, modrýma, výjimečně hnědýma očima a velmi světlými prsními bradavkami. Přibližně 2% populace má vždy vážnou reakci na slunění zejména proto, že jejich typ kůže prakticky nemá ochrannou funkci proti UV záření. Lidé s keltským typem kůže se dokážou doslova spálit do červena bez pigmentace do 5-10 minut, kůže se jim loupe do 1 až 2 dnů.

Evropané se světlou pletí tvoří kolem 12 % populace, mají světlou kůži, řídké pihy, vlasy blond až hnědé, modré, zelené nebo šedé oči a světlé prsní bradavky. Jejich reakce na slunění je vždy silná, kůže má velmi slabou ochrannou pigmentační funkci a loupe se. Na slunci začne jejich kůže reagovat na UV záření v průběhu 10-20 minut.

Evropané s tmavou pletí tvoří nejpočetnější skupinu – až 78% populace, mají světlou a světle hnědou kůži, žádné pihy, pigmentové névy a vlasy hnědé, prsní bradavky tmavší. Jejich reakce na slunění je mírná, ochranná funkce kůže pigmentací nastupuje po 20-30 minutách expozice slunečním zářením.

Středomořský typ kůže má asi 8% evropské populace, jejich pokožka je světle hnědá nebo olivová, nemají žádné pihy, mají tmavé vlasy, oči, pigmentové névy i prsní bradavky. Jejich reakce na slunění je téměř žádná, protože ochrannou funkci kůže zabezpečuje hluboká pigmentace.   

Bez ohledu na to, který fototyp kůže je ten váš, je nevyhnutné svou pokožku dostatečně a zodpovědně před škodlivým UV zářením chránit. Vybírejte certifikované, kvalitní přípravky s mezinárodně certifikovaným SPF ochranným faktorem. Ideálně s vysokým stupněm ochrany se SPF 30/50, pokud jste zrzka nebo bloncka a máte keltský nebo světlý fototyp pokožky, klidně i PF 50+ s velmi vysokým stupněm ochrany.

Bronzová, kakaová nebo čokoládová, růžová nebo červená, tedy nezdravě spálená kůže vskutku nestojí za to, abychom ohrožovali své zdraví. Slunění se vážně neoplatí podceňovat a patří do rejstříku toho, čemu bychom se měli v létě vyvarovat. Protože je nesporný fakt, že nadměrná expozice slunečnému záření představuje vážné zdravotní riziko.    

Ján Schneider

Foto: Pexels

redakce

Jsme ženy a podporujeme se navzájem v našich snech. V tom, co nás skutečně naplňuje a dělá nám radost. Virtuální místo pro všechny ženy, které touží po změně a chtějí růst.

  • 1

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *