Zadejte hledaný výraz

DIZAJN INSPIRACE INTERIÉR

Interiérové styly od Art deco po Zen: Glamour – lesk, okázalost a luxus

Zkuste si vybavit interiér z některého ne trháku, natočeného v Hollywoodu, ale filmu přímo se odehrávajícího v Hollywoodu. Nejlépe ve zlaté éře 30-50 let minulého století, ideálně se zápletkou přímo z filmového byznysu, s poctivou výpravou respektující to, jak svět filmových hvězd tehdy reálně vypadal. Doporučujeme kupříkladu klasiku z roku 1950 Sunset Boulevard, nebo Bad and the beautiful z roku 1953, oba s Oscarem za výpravu.

Pravda, tyhle klasické kousky jsou černobílé a ten oslunivý glamour lesk v nich nebije do očí až tak, jako v reálné berevnosti. Pokud chcete vidět glamour hollywood se vším všudy a k tomu se i fajn pobavit, doporučujeme třeba povedený kousek bratří Coenů Barton Fink z roku 1991, nebo Ave Caesar! Z roku 2016.

Protože glamour styl, kterému se dnes pověnujeme, je právě ten okázalý, třpitivý až pompézní styl inspirován interiéry residencí filmových hvězd zlaté éry Hollywoodu, které nejenom že nevěděly, co s penězy, ale doslova potřebovaly svůj hvězdný status vystavovat na obdiv i doma.

Neznamená to samozřejmě, že je nutné koupit menší či větší haciendu přímo na hollywoodských kopcích a zařídit ho podobně jako celebrita bydlící v sousedství, v originálním holywood-glam stylu. Třpyt glamour stylu si můžete dopřát i u vás doma, chce to ale cit pro míru.

Takhle vidí využití glamour stylu v dnešních interiérech architektka Jana Stachová z ateliéru boq architekti:

Tento podmanivý styl je velmi úzce spjat s celkovým kontextem vnitřního prostoru, a má i svoji specifickou klientelu. V městském domě v historické zástavbě dává jeho použití největší smysl.

Při skládání konceptu glamour interieru se můžeme celkem pěkně vyřádit. Kombinujeme různé dekory, masivní nábytek, lesklé či sametové textilie, třpytivé doplňky, geometrické tvary. Zároveň ale musíme být opatrní, protože je velmi snadné sklouznout ke kýči.

Proto by se vše mělo odehrávat na neutrálním základě. Pokud používáme dekorační podlahové lišty, stropní lišty a kazetové obložení stěn, neutrální základ vytvoříme tím, že vše sjednotíme jednou barvou. A tou nemusí být nutně barva bílá či béžová, ale výraznější a tmavší odstíny, od modré, přes zelenou až po barvu černou.

A vzhledem k tomu, jak je tento styl výjimečný, velké uplatnění nachází v hotelovém prostředí, kde si návštěvníci mohou zažít něco úplně jiného, než na co jsou z domova zvyklí. Protože koneckonců kdo by se nechtěl na chvilku cítit jako hvězda zlatého věku Holywoodu?

Střípky z praxe

Sametové textilie na pohovkách jsou na omak velmi příjemné. Jejich vedlejším efektem, který ne každý ocení, je citlivost sametových chloupků. Chloupky si lehají do různých směrů a každý dotek na pohovce zanechává stopy. Povrch pohovky tak při běžném provozu vypadá neuspořádaně a jsou povahy klientů, kteří takto prakticky neupravitelnou pohovku v domácnosti nesnesou…“

Čím vším je glamour styl typický a rozeznatelný od jiných „old school“ stylů?

V první řadě vám doslova na první pohled udeří do očí nejenom svým třpytem a leskem, ale i výraznými barvami a lesklými povrchy. Signifikantním materiálem glamour stylu je samet, v sytých barvách, působící luxusně, nepřehlédnutými prvky jsou těžké až opulentní závěsy. Ale glamour styl také klade důraz na kontrast a černé akcenty, využívání velkých, často i odvážných geometrických vzorů a zakřivených profilů.

Proč má původem americký interiérový styl francouzský název?

Pojem „glamour“ – půvab vyjádřoval původně magické kouzlo, iluzi jako výsledek čárů nebo magie. Postupně se od 19. století udomácnil na pojmenování čehokoliv nemagického, umocňujícího atraktivnější vzhled, zejména šperků a módních doplňků.

Holywoodští kouzelníci a mágové, fotografové a kameramani transponovali glamour na styl zobrazování a prezentace půvabných ženských filmových hvězd. Nejenom v okouzlujících róbách s nádhernými šperky a doplňky, ale i stylem a způsobem líčení, úpravy vlasů, ale i nasvícení, snímání, kompozice a dalších vizuálních prvků. Do hollywoodského hvězdného glam stylu byl v 30. a 40. létech přirozeně zařazen i interiér, kde byli hvězdy nejdříve prezentovány a fotografovány, a z ateliérů byl už jenom maličký krůček k interiérovému gamour stylu hvězdných residencí.

Zlato, třpyt, lesk, pompéznost, nabubřelost, okázalost, rafinovaně přepálená elegance, eklektický kontrast, to je interiérový glamour styl. Ten původní byl honosný, zářivý a okouzlující jako hvězdy, které v něm bydlely. Dnešní glamour styl ctí kalsické hollywoodské tradice a patří mezi výjimečné, luxusní interierové styly.

Ján Schneider

Článek vznikl díky podpořemedializuj.cz, portálu, který spojuje novináře s odborníky.

Foto: pexels, pixabay

Štítky
redakce

Jsme ženy a podporujeme se navzájem v našich snech. V tom, co nás skutečně naplňuje a dělá nám radost. Virtuální místo pro všechny ženy, které touží po změně a chtějí růst.

  • 1

Může se hodit

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *