Zadejte hledaný výraz

DOPORUČENÉ HISTORIE SVÁTKY

Voní vám doma purpura na plotně?

K vánočním svátkům v zemích českých, moravských a slezských kromě rodinné pohody, dárků a všech vánočních dobrot patří i naše typicky české tradiční i kulturní fenomény, bez kterých si Vánoce neumíme ani představit, ani užít. Zpívání koled, půlnoční mše, ale i Popelka, Pelíšky, S tebou mě baví svět a taky mnohé původní krásné české vánoční písně jsou pro nás nedílnou a neodmyslitelnou součátí Vánoc. Jeden z nejkrásnějších a taky nejznámějších i nejslavnějších českých vánočních songů z tvořivé dílny fenomenálního tandemu Šlitr-Suchý je i Purpura, která nám během svátků tiše a ochotně voní na plotně. Naše babičky a dědečkové jistě ví, co to purpura je, ale víme to i my?

Zajímavá historie písně Purpura

V první řadě by bylo fajn si tuhle překrásnou píseň poslechnout, vychutnat, pokud ji máte na starožitném praskajícím vinylu, tak super, pokud ne, tady je archivní záznam z divadla Semafor. Různých verzí této písně, která vyšla na vinylovém singlu před Vánoci v roce 1962 je poměrně dost, kromě autora textu Jiřího Suchého ji nazpívalo mnoho českých zpěváků i zpěvaček.

Píseň, která se v Česku stala součástí Vánoc vznikla paradoxně v létě, z čistě pragmatických důvodů. Tvořivý tandem Šlitr-Suchý chtěl vánoční píseň věnovat národu pochopitelně na Vánoce, ale protože v těch časech byla standardní doba od nahrání písně až po její distribuci na singlech do prodejen hudebnin kolem půl roku, nahráli ji v dostatečném předstihu. Píseň vznikla na popud Jiřího Šlitra, který se rozhodl vytvořit song, který bude znít každé vánoce tak, jako White Christmas od Irvinga Berlina. A povedlo se, jejich Purpura u nás prakticky zlidověla. Dokonce tak, že etnologové zaznamenali, že se v naší zemi běžne zpívá spolu s tradičními vánočními koledami. To je vskutku fenomenální úspěch, kterým byl i samotný mistr Suchý velice překvapen.

Co to vlastně je purpura?

Původ této aromatické součástí dnešních Vánoc prý sahá až do dob Keltů, kteří ji míchali a na rozpálených kamenech ohniště nechávali rozvonět v rámci magických obradů. Jde o směs vonných kořenin, bylin a drcených dřevin nebo pilin, jako pojidlo sloužila pryskyřice. Tato namíchaná směs se sypala na sálavý tepelný zdroj, kde měla doutnat a ne hořet v otevřeném ohni.

Podobně se připravuje i používá purpura i dnes a ingredience vonné směsi nejsou prakticky určeny žádným receptem. Používá se kupříkladu levadule, šalvěj, máta, mateří douška, heřmánek, skořice, hřebíček, vavřín, majoránka, badyán, meduňka, anýz, tymián, muškátový oříšek, fenykl, oregáno a jiné sušené drcené vonné byliny, dřeviny a kořeniny. Jedinečnou vůni dodá purpuře i jehličí, nebo nastrouhaná kůra citrusových plodů, do směsi můžeme přidat i zázvor, nebo nové koření, pojidlem je obvykle vonný olej.

Příprava je jednoduchá: namíchejte si vonnou směs dle libosti a preferencí, bylinky, dřeviny a kořeniny podrťte na polohrubo v hmoždíři, pořádně promíchejte nejlépe v keramické misce, na hrst přidejte kolem 20 kapek vonného oleje a opět promíchejte. Směs důkladně uzavřete a nechejte týden nebo dva uležet.

Purpuru můžeme považovat za předchůdkyni aromaterapie, protože nejenom krásně voní, ale má taky desinfekční účinky na vzduch interiéru. Kromě toho může mít – podle toho, z čeho je namíchaná – i pozitivní účinky na psychiku a může podporovat imunitu.

A proč se purpura jmenuje purpura? Pokud namícháme jakýkoliv variant směsi, mezi ingrediencemi nenajdeme prakticky nic purpurové farby, takže tudy cesta půvudu názvu purpura nevede. Toto pojmenování vzniklo počeštěním francouzského výrazu „pot-pourri“, kterým je pojmenována vonná směs bylin a dalších ingrediencí, užívaná od raného středověku ve Francii k provonění a desinfekci obytních prostor.

Máte doma sporák s plotnou?

Co se aplikace týče, na nejůčinnější uvolnění aromatických látek z purpury ji nesmíme házet do plamenů, ale nechat doutnat – nejlépe na plotně, nebo jiném, ideálně rozpáleném zdroji tepla. Prakticky jde o pálení, nebo smažení nasucho – pozor tedy, aby vám purpura nepřihořela.

Zřejmě málo z nás má doma klasické kamna s plotnou, na kterou se purpura sypala, aby doutnala a voněla. Nevadí, purpuru, ideálně namíchanou doma podle vlastního receptu můžete nasypat na keramický podšálek nebo misku a položit ho na sklokeramickou či indukční varní desku. Když se začne vůně uvolňovat, zdroj tepla vypněte. Jednu dávku purpury můžete takto zahřívat několikrát denně po několik dnů.

Nebo purpuru nasypte do keramické misky a položte ji na zdroj tepla, kterým doma topíte. Anebo klidně i do klasické aromalampy, aromatický účinek doutnání bude sice mírnější v porovnání s klasickým nasypáním purpury na plotnu, ale k efektu provonění vašeho obydlí určitě dojde.

A když si k tomu zazpíváte Purpuru, výsledek bude dokonalým zážitkem i potěšením.

Ján Schneider

foto: pixabay, Antikvariát-Sběratelství

 

 

Štítky
redakce

Jsme ženy a podporujeme se navzájem v našich snech. V tom, co nás skutečně naplňuje a dělá nám radost. Virtuální místo pro všechny ženy, které touží po změně a chtějí růst.

  • 1

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *