13 inspirací pro komfortní, ekologické a zdravé bydlení
O ekologickém životním stylu se už jen nemluví, eko život žijeme. Soulad s přírodou se postupně dostává do každé oblasti našeho fungování. Téměř každý dnes třídí odpad, recyklujeme a upcyklujeme, na přesun využíváme čím dál více veřejnou dopravu nebo kolo. Můžeme udělat ještě více. Jak můžeme změnit naše bydlení na ekologické a zdravé, aniž by nás to zruinovalo?
Být ekologický je stejně dobré pro naše zdraví, náš bankovní účet i pro matku přírodu. Tzv. zelené domy nám pomáhají dlouhodobě šetřit energii a snižovat tak uhlíkovou stopu. Tady je několik inspirací, které dodají našemu domovu přidanou hodnotu.
Co je ekologický udržitelný dům?
Udržitelný dům je postavený nebo dodatečně vybavený způsobem, který šetří zdroje, optimalizuje spotřebu energie a vody. Kvalitní materiály se navíc méně ničí a lámou, tím produkují méně odpadu.
Víte jak na udržitelný domov? Aby byl náš dům udržitelný, je potřeba zvážit každý detail. Zaměřit se můžeme na stavební metody a materiály, izolaci, okna, vytápění, větrání a klimatizaci, osvětlení, domácí spotřebiče, naše návyky týkající se pravidelně údržby domácnosti a podobně.
Někdy je to o životním style, o způsobu myšlení, některé úpravy si vyžadují větší investici. Která z našich rad a doporučení se vám pozdává nejvíce?
Rozdělili jsme je pro vás do dvou skupin. Nejprve se podíváme na to, co můžeme udělat v našem současném domově, potom si představíme několik způsobů, jak na zelený dům při rekonstrukci bydlení nebo stavbě nového domu.
Zlepšíme svoje bydlení a dejme mu zelenou
Abychom měli zdravější domácnost, není hned potřeba velkých stavebních úprav. Existuje několik způsobů, jak zavést u nás doma drobné, za to prospěšné změny.
1. Výhradně ekologické barvy
Ekologické interiérové barvy, které mají nulový, popřípadě nízký obsah škodlivých látek, by měly být pro nás již samozřejmostí. Jednoduchý způsob, jak zlepšíme ovzduší v naší domácnosti a z dlouhodobého hlediska tam ovlivníme naše zdraví.
Samozřejmostí by měly být zejména v domácnostech s malými dětmi, alergiky nebo domácími mazlíčky.
Ekologické interiérové barvy jsou vyrobeny z ekologicky šetrných surovin, neobsahují těžké kovy a škodlivé organické látky. Jsou bez zápachu a mnohé mají dezinfekční vlastnosti. Aplikovatelné jsou nejen v našich domácnostech, ale také ve školách a mateřských školách, centrech volného času, domovech důchodců, nemocnicích a pod.
Obava z toho, že nenajdeme zvolenou barvu, není na místě. I ekologické barvy jsou dostupné v různých odstínech.Můžeme se tedy směle pustit do malování pokojů, abychom jim dodali nejen nový moderní vzhled, ale také eko hodnotu.
Výmalbou to přece vždy začíná, potom nábytek a zařízení, dekorace, atp. Inspirujte se tipy, jak vytvořit moderní a funkční domov.
2. Energeticky úsporné spotřebiče
Spotřebiče jsou největšími žrouty energie v naší domácnosti. Když kupujeme nový spotřebič, nemyslíme na to, že rozhodujeme o dvojitých nákladech. Nejen náklady na koupi by nás měly zajímat, ale také náklady na spotřebu elektrické energie.
To se týká zejména ledniček, sporáků, myček nádobí, praček a sušiček, ohřívačů vody, elektrických grilů a podobně.
Při koupi bychom si měli všímat zejména energetické účinnosti, resp. energetické třídy, která je zobrazena na štítku. Označuje se písmenem abecedy, nejlepší je samozřejmě energetická třída A.
Moderní spotřebiče jsou dnes vyvinuty a vyrobeny tak, aby dávaly více a požadovaly méně. Například beznámrazová chladnička, která zvládne odmrazování sama. Nebo parní pračka, ze které vytáhneme oblečení, jako bychom po něm párkrát prošli žehličkou, navíc dokáže doporučit správný program, vypočítat a změřit potřebnou dávku vody, a dokonce i pracího prostředku.
3. Osvětlení v domácnosti
Bez světla to prostě nejde. Abychom byli ekologičtí a vytvořili si zdravý domov, nemusíme se vracet zpět ke svíčkám. I když romantický večer s partnerem, kdy v obýváku nebo v ložnici blikají pouze plamínky svíček, má své kouzlo, světlo svíček by nám nestačilo při vaření, úklidu či vypracování domácích úkolů.
LED a kompaktní zářivky CFL jsou dnes již samozřejmostí, ale máme je opravdu všude? Produkují méně tepla, spotřebují méně energie a vydrží podstatně déle než tradiční žárovky, takže jsou ideální pro zelené osvětlení pro náš domov.
Nezapomínejme na přirozené denní světlo. Vždy, když je to možné, rozhrňme závěsy a vytáhněme žaluzie, přirozené světlo je nejen zdrojem vitamínů D a B, také je prokázáno, že zvyšuje naši energii. Přemístíme nábytek tak, aby pod oknem stál náš pracovní stůl nebo psací stůl našich dětí.
Přirozené sluneční světlo pomáhá také s vytopením domácnosti. Při vhodné orientaci oken můžeme v zimě získat od slunce významné množství energie. S tímto efektem počítají zejména pasivní domy.
TIP: víte jak si vybrat nejvhodnější způsob pro vytápění domácnosti?
4. Zařízení na úsporu vody
Jak šetřit vodu? Jednoduše. Kromě toho, že nebudeme plýtvat vodou při mytí rukou a nádobí, s šetřením nám pomohou také baterie s nízkým průtokem, perlátory, nízkoprůtokové toalety a sprchové hlavice, mytí nádobí přenechme na myčku.
Zužitkovat umíme i odstátou vodu. Pokud nám zůstane voda v konvici nebo ve sklenici, nevylévejme ji, můžeme s ní přece zalít květiny. Dešťovou vodu, kterou můžeme zachytit přímo v nádrži na vodu nebo v jiné nádobě, můžeme použít například k opláchnutí auta a zahradního nářadí, čištění venkovní dlažby a holínek, napájení domácích zvířat, případně ke splachování toalety.
5. Kompostování kuchyňského odpadu
Přeměňme jakýkoliv potravinový odpad a zbytky jídel na kompost. Kompostovací koš si můžeme pořídit velmi levně v mnoha drogeriích a prodejnách s domácími potřebami. Některá města již začala s distribucí takových košů a kbelíků do domácností svých občanů.
Zvykněme si a naučme i ostatní členy domácnosti, aby tento zásobník naplno využívali. Odpad, který by jinak putoval do koše nebo do kanalizace, se časem promění na užitečný kompost, který lze využít v zahradě.
6. Recyklujme nábytek
Naše domovy jsou svědky našich životů, trávíme v nich nejvíc času, proto je přirozený cyklus výměny starého nábytku za nový. Kolik z nás se před vyhozením starého stolu, židle nebo komody zamyslelo nad tím, jak jinak bychom je mohli zužitkovat?
Dejme nábytku novou šanci. Náš domov získá nezaměnitelný originální design, navíc se tomuto našemu kroku potěší i naše peněženka.
Pokud přece jen náš obývací pokoj či kuchyň potřebuje nový kus nábytku, zkusme se nejprve poohlédnout po recyklovaném nábytku. Různé bazary, starožitnictví, ale také internet je plný zařízení a předmětů, které někdo vytvořil z nepoužitelného nábytku.
Žádnou chybu neuděláme ani tehdy, když si domů doneseme nový kousek, který je však vyroben z přírodního udržitelného materiálu. Jsou to například dřevo, len, bavlna nebo viskóza. Dlouhou životností vyniká například nábytek z masivního dřeva.
7. Pravidelný úklid
Není nic důležitějšího než vzduch, který dýcháme. V našich domovech existuje několik škodlivých faktorů, které často ani nevnímáme. I proto bychom si měli týdně vyhradit dostatek času pro efektivní údržbu a čištění. Při koupi čistících prostředků bychom měli číst štítek. Ekologické jsou produkty, které jsou netoxické, jsou biologicky odbouratelné a mají recyklovatelný obal.
Ti z nás, kteří jsou citliví na prach nebo trpí nějakými alergiemi, se určitě obejdou bez těžkých závěsů, nepraktických záclon i koberců, které patří mezi největší hltače prachu. Pokud už trváme na koberci, který dokáže náš domov krásně zútulnit, volme koberce z přírodního materiálu, jako je vlna.
S kvalitou našeho vzduchu umí pěkně zatočit například i vysavač. Proto se ujistíme, že tento nenahraditelný pomocník má HEPA filtr, který je obecně považován za nejdokonalejší pro filtraci vzduchu. Víte, jaké výhody ze zdravotního hlediska nabízí používání vysavačů s HEPA filtry při úklidu domácnosti?
Rekonstrukce a novostavba
Rekonstrukce bydlení a realizace nové stavby nám dává mnohem více možností, jak si vytvořit moderní, ekologický a zdravý domov. Tady je několik inspirací:
1. Izolace domu
Izolace je jednou z nejdůležitějších věcí, které bychom měli zvážit při stavbě ekologického domu. Vytápění a chlazení představuje 50 % spotřeby energie. Úniky vzduchu, například kolem oken a dveří, jsou zodpovědné za tepelné ztráty budovy. Správná a kvalitní izolace nejen sníží naši spotřebu energie, ale výrazně sníží naše náklady na elektřinu.
Na izolaci novostavby opatrně. Na výběr je několik typů izolace (sklolaminát, pěna, celulóza, desky extrudovaného polystyrenu XPS aj.), práci svěřte odborníkovi. Nejlepší dodavatelé dnes po dokončení instalace již používají infračervenou kameru, aby se ujistili, že nezůstaly žádné mezery nebo otvory, kudy uniká teplo.
Zbytečně totiž budeme investovat do moderních technologií, jako je například elektrické podlahové topení, když podceníme izolaci domu.
2. Trvale udržitelné stavební materiály
Při výstavbě i rekonstrukci bychom měli používat co možná nejvíc ekologického stavebního materiálu. Takový, který má co nejmenší dopad na životní prostředí. To se týká materiálu na základy, zdi, střechu, izolaci, podlahy a pod. Dejme přednost oknům s dřevěným rámem namísto PVC nebo kovu. Jelikož dřevo je přírodní izolant, pomáhá udržovat chladný vzduch uvnitř budovy.
Stavební materiály, které si vybereme, budou mít vliv také na budoucí kvalitu vzduchu v interiéru našeho domu a na jeho celkovou životnost. Ovlivní to i to, kolik času a energie vynaložíme na údržbu a péči o dům.
3. Solární a fotovoltaické panely
Solární panely mohou být na začátku vyšší investicí, ale v průběhu let se stávají nákladově efektivnější. Tyto panely generují energii přímo ze slunce, přeměňují ji na tepelnou energii a rozvádějí ji přímo do domu. Jejich primárním určením je ohřev vody. Kromě toho, že solární panely jsou skutečně obnovitelným zdrojem energie, pomáhají snižovat účty a také naši uhlíkovou stopu.
Energii ze solárních panelů můžeme využít například pro podlahové vytápění. Víte, jaký je rozdíl mezi elektrickým a teplovodním podlahovým topením?
Dalším typem jsou fotovoltaické systémy, které na rozdíl od solárních panelů vytvářejí elektrickou energii. Máme-li například vysokou spotřebu elektrické energie, a tím pádem i vyšší poplatky, jsou pro nás právě fotovoltaické panely ideálním řešením. Nejvíce energie vyrobí během dne v závislosti na intenzitě slunečního záření.
Výhodou je, pokud je náš dům orientovaný na jihovýchod nebo jihozápad. V takovém případě fotovoltaika nepotřebuje přímé sluneční světlo a přece dokáže vyprodukovat dostatek elektrické energie pro pohodlné fungování našeho domova.
4. Recyklujme a opětovně používejme stavební odpad
Otázka recyklování se netýká pouze nábytku a zařízení, recyklovat můžeme i stavební odpad. Nejmenší výzvu pro nás představuje dřevo. Třeba takové dřevěné trámy a krovy. Pokud se dají zachránit, investujme do jejich opravy, je to ekologičtější, než zdravé trámy vyhodit na sběrný dvůr.
Zdravé dřevo můžeme použít ke stavbě altánů, terasy nebo zahradního domku, vyrobit z něj zajímavé obklady či podlahu. Ze starého dřeva vzniká nový nábytek a dekorace. Pokud nám po rekonstrukci zůstanou nějaké palety, můžeme si z nich vyrobit například zahradní nábytek.
Z polámaných betonových nebo keramických tašek si můžeme vyrobit podklad pro chodníky, použít je do podlahy na terasu, vyrobit z nich ozdobné zídky či květináče. Ze starých cihel můžeme vybudovat krb nebo kamna na pizzu, zeď či plot, případně vyvýšené záhony.
Materiál na podlahu terasy či altánku už máme. Aby nám bylo příjemně teplo, vytápění můžeme pořešit podlahovým topením. Podlahové topení, i to na terase, má několik výhod. Kromě toho, že jej není vidět, dokáže například rovnoměrně rozložit teplo.
5. Udržitelná okna
Všichni milujeme velká francouzská okna, která dodají naší domácnosti množství přirozeného světla. Přirozené denní světlo jsme již v tomto článku zmiňovali, dokáže ušetřit energii, kterou bychom jinak spotřebovali pro osvětlení prostoru.
Ale i tady je důležité správně si vybrat. Přes okna se může ztratit více než 10 procent energie domu. Výměna oken s jednoduchým zasklením za verze s dvojitým nebo dokonce trojitým sklem zpomalí přenos tepla.
Dnes existují různé typy zasklení, které dosahují výborných tepelně technických parametrů. Většinou jsou to izolační trojskla se vzduchovou mezerou vyplněnou vzácným plynem (argon, krypton, xenon). Dostačující jsou i dvojskla, která nepropouštějí téměř žádné teplo.
6. Cool roof nebo studená či bílá střecha
Bílé střechy účinně odrážejí sluneční záření a odvádějí nadměrné teplo. Volbou vhodného materiálu lze docílit výrazného snížení množství tepla, které prochází střechou do interiéru. Má to smysl zejména z hlediska chlazení domu.
Tím, že na střešní krytinu dopadá méně slunečních paprsků, světla a tedy i UV záření, prodlouží se životnost samotné střechy. Někdy stačí na střechu položit speciální hydroizolační fólii bílé barvy, která je paropropustná. Použít ji lze na všechny povrchy včetně betonu, dřeva aj. kovu.
Nová střecha je nákladná věc, proto se na tento projekt zodpovědně připravíme. Vyvarujme se nejčastějších chyb při stavbě a rekonstrukci střechy.
Na závěr
Ekologický a zdravý domov zlepší kvalitu našeho života. Chce to trochu úsilí a změnu smýšlení. Udělejme něco pro životní prostředí. Začněme u sebe doma a využijme toho, co se nachází kolem nás. Zbavme se zbytečností, investujme do úsporných zařízení, a zejména, neváhejme s opravou něčeho, co nefunguje, jak má.
Za několik let budou ulice plné energeticky úsporných domů. Již dnes se o toto téma zajímáme mnohem víc než kdysi. S návrhem a projektem ekologického domu nám mohou pomoci odborníci, a přestože prvotní náklady mohou být vyšší, po nějaké době se nám vrátí. Náklady, které si na fungování ptá zdravý dům, ať už na energii, vodu nebo vytápění, jsou mnohem nižší, což pocítí i naše peněženka.
Eva Dedinská, Specialista na optimalizaci webů– Naučte se, jak nastavit základní SEO on page faktory na svém webu
Taky jsme měli představu o eko bydleni, ale ve výsledku jsme zjistili, že to je celkem dřina všechno to seskládat dohromady a leze to i do peněz, takže jsme to řešili tak nějak půl napůl, co šlo. Určitě jsme nechtěli šetřit na věcech, který mají podstatnou úlohu https://institutzdravehobydleni.cz/testy/bohuzel-pro-nas-okna-ceske-normy-splnuji/ a měli by vydržet i několik x let jako okna a další důležitý věci. Člověk si v tom pak udělá jasno v průběhu, co je pro něj důležitý a řeší to, jak jde.