Ambasádorka konference Pro zdraví ženy Veronika „Besky“ Danišová: Sebeláska je práce na celý život
„Žena, když chce, dokáže cokoli“, říká Veronika „Besky“ Danišová (28 r.), vítězka kuchařské show MasterChef Česko. Veronika je Slovenka žijící již osm let v Praze. Vystudovaná inženýrka pracovala jako account manažerka a provozovala čerpací stanici, která přijímala kryptomeny. Velmi ráda vaří a peče. Aktuálně připravuje svou první knihu s pracovním názvem Nebesky s Besky, na kterou se můžeme těšit již v květnu 2022. Své zdraví Veronika nebere na lehkou váhu, a proto nepodceňuje preventivní prohlídky, pečuje o psychické zdraví a momentálně hledá cestu zpět, k pravidelné fyzické aktivitě.
Konference Pro zdraví ženy v Praze 2022 – Celodenní konference
Jako jedna z ambasadorek konference Pro zdraví ženy nám v rozhovoru prozradila:
- jak vnímá běh ráno nalačno,
- co je pro ni klíčové v rámci starání se o zdraví,
- proč je ráda, že vyhrála soutěž MasterChef a ne MISS,
- na jaké recepty se můžeme těšit v její nové knize.
Přijali jste výzvu stát se ambasadorkou konference Pro zdraví ženy, která se koná v Praze. Jaký máte vy sama vztah ke zdraví a k prevenci?
Zdraví a prevence jde ruku v ruce. Já jsem typ člověka, který dbá nejen na fyzickou stránku, ale zejména duševní – psychickou. Věřím, že musíme být k sobě upřímní a neignorovat jakýkoli signál, který nám tělo vysílá. Neboť opar není na mávnutí rukou, ale na to, abychom na chvíli zpomalili. A uvědomili si, že jsme asi v přehnaně vypjaté fázi a je třeba si dopřát odpočinek.
Zveme vás zúčastnit se jedinečné konference Pro zdraví ženy. Vstupenky jsou dostupné zde.
Které oblasti jsou podle vás důležité, aby bylo zdraví ženy optimální a abychom se cítili dobře a v pohodě?
Nic lepšího než Maslow nevymyslím, tak to jen shrnu. Seberealizace, sebeúcta, bezpečí, láska a fyziologické potřeby jako jídlo a spánek. Pokud jsou všechny tyto části naplněné nebo na nich alespoň pracujeme, tak si myslím, že je to fajn.
Na co dbáte u sebe nejvíc v rámci zdraví? Co je pro vás klíčové?
Strava je podle mě klíčem ke zdravému životu. Pravidelná fyzická aktivita a psychický ventil jsou podle mě jako takovou zárukou zdraví. I když samozřejmě, je to obtížné generalizovat…
Hodně se mluví i o duševním a psychickém zdraví, o vyhoření. Co vám pomáhá? Děláte něco pravidelně a preventivně?
Každý večer před spaním si sesumarizuju celý den, který jsem přežila, a naplánuji si celý následující den. Organizace a uklizený harmonogram mi psychicky pomáhá udržet mysl v rámci práce čistou. Další rituál, který jsem měla a snažím se ho dostat zpátky, je ranní běh. Nebudeme si lhát, když člověk z kola vypadne, je složité se vrátit zpátky. No běh nalačno byl pro mě osvobozující a milovala jsem to. Přesto se k tomu neumím donutit. Všechno je v hlavě a já na tom pořád pracuji. Hudba je další pomocník, který pro mě hodně znamená z hlediska pohody. Umí mi navodit jakoukoli emoci a pomáhá mi dosahovat cílů, zejména těch fyzických. A abych nezapomněla, to nejlepší, co pro sebe můžete udělat je možnost vypovídat se někomu, komu důvěřujete. Klidně i formou psychoterapie.
Přečtěte si také rozhovor s ambsadorkou Barborou Junkovou: Když nejde o život, nejde o nic.
Sice to tak nikde není psáno, ale v podvědomí mnoha lidí žije představa, že žena je krásná, jen je-li štíhlá. Že pokud zhubne, každý ji pochválí. Opačně to ovšem neplatí. V poslední době se dostává do popředí téma “body positivity” (pozn.: pozitivní postoj k vlastnímu, ale i cizímu tělu, vzhledu). Co si myslíte vy? Závisí krása ženy na konfekční velikosti?
Žena je krásná, když má pravidelnou menstruaci, nemá deprese a nemá vážné kožní problémy. Samozřejmě, nemůže dobře dopadnout, pokud žena hubne pro nějaký nesmyslný diktát okolí. Důsledkem toho je jojo efekt, změny nálady a ještě větší nespokojenost samé s sebou.
Vy sama jste prošli změnou konfekční velikosti. Potkávali jste se s nepříjemnými komentáři či reakcemi? Co vám pomohlo „nezdepkovat“ se z toho, ale být nad věcí?
Naštěstí jsem vyhrála kulinářskou soutěž a ne MISS. Neumím si představit, jaký tlak prožívají dívky, aby po skončení soutěže nepřibraly a vypadaly stále tip top. U mě se to tedy asi dalo očekávat, jelikož nonstop vařím a degustuji. Celý životní biorytmus se mi úplně změnil.
https://prozdravizeny.cz/konference/
Často poslouchám, že ta žena je šikovná, chytrá, ale kdyby ještě zhubla, byla by naprosto super. Jak byste vysvětlili, že ne všechno je o štíhlosti, nebo že možná ne pro každého je to tak důležité?
A jéje! Nepřestávám však doufat, že už žijeme ve světě, kde konfekční velikost není důležitější než dosažené vzdělání nebo dovednosti. Ale bojím se, že stále, a to i přes rostoucí osvětu v tématu „body positivity“ takové názory přetrvávají. Nedokážu pochopit, jak někdo může hodnotit člověka na základě postavy. Tedy já, protože jsem přibrala, jsem horší člověk než před rokem? Vždyť to je absurdní…
Co pro vás osobně znamená sebeláska, sebepřijetí? Jste spokojená se vztahem k sobě samé nebo je sebeláska pro vás prací na celý život?
Přesně, vzali jste mi to z úst, sebeláska je podle mě práce na celý život. V každé etapě života máme jiné priority a hlavně se vidíme jinak, a proto přijetí sebe je podmíněno různými situacemi a bohužel někdy na to ovlivňuje i okolní svět.
Poslední období váš život nabral rychlost a mnoho věcí se změnilo. Jaká byla Besky před soutěží Masterchef a jaká je dnes? V čem jste se změnili?
Besky před soutěží by se možná bála řešit s veřejností to, co ji trápí. Dříve jsem tak nevěřila, že se dokážu sama o sebe postarat, i přesto, že jsem vždy vydělávala a mám dobrou vysokou školu. Byla jsem jiná, teď jsem silnější a odhodlaná.
Váš oblíbený výrok je „Žena, když chce, dokáže všechno.“ Myslíte, že to platí iv oblasti zdraví?
Myslím, že naše mysl je silný spouštěcí/podpůrný mechanismus. Věřím, že mnoho psychosomatických chorob pochází právě z „hlavy“. No na druhé straně jsem pragmatik a navazuji na výrok, že žena když chce, tak dá sebe na první místo a najde si čas na preventivní prohlídku nebo wellness či odpočinek, uvaří si dobré jídlo, a tak dále…
Jak byste motivovali člověka, který zanedbává preventivní prohlídky, resp. je bere na lehkou váhu? Vždyť on se cítí dobře, nic mu není a když začne chodit po lékařích, tak už neskončí?
To by měla být priorita, ale věřím, že někdy se lidé například mohou i stydět nebo bát. Tyto emoce však musí jít stranou. Proč nevyužít možnost preventivních vyšetření, když je to pár minut, které vám potvrdí, že se ke svému tělu chováte dobře a zase máte rok klid? (úsměv). Pro mě jsou preventivní prohlídky samozřejmostí. Zubař, gynekolog, dermatolog…Cítím se tak dobře a je to to nejméně, co můžu pro své zdraví udělat.
Aktuálně dokončujete vaši první knihu receptů. Najdeme tam i zdravé recepty nebo to budou spíše vaše kulinářské specialitky, po kterých doporučujete 20 minut procházky? (úsměv)
Upřímně? Segedín miluji, ale v knize ho fakt nenajdete (smích). Recepty budou rozděleny do čtyř celků. Oheň, voda, země, nebe. Prostě panasie, kořeněné a svěží chutě, následují ryby a lehké přílohy, pak zelenina a masné pokrmy. Na konec mé milované dezerty. Kniha je koncipována tak, že v ní naleznete fresh 10 minutovky z dostupných surovin, také odlehčená jídla nebo menší kuchařské výzvy v podobě thajského kari s domácí kari pastou a chlebem rotti (úsměv).
Kde čerpáte inspiraci pro recepty?
Moje velká inspirace je cestování a zkoušení nových jídel v daných zemích, které si pak pozměním podle sebe. Inspirací jsou také různá umělecká díla, příroda. Někdy i emoce.
Pokud byste měli své vlastnosti přenést do jídla, jaké jídlo byste byli?
Byla bych makronka (úsměv).
Pokud byste mohli svému budoucímu já něco odkázat, co by to bylo?
Odkázala bych mu, že všechno jednou probolí a hodnoty se mění. To, co mě trápilo kdysi, je už jen legrace (úsměv).
Děkuji pěkně za rozhovor.
Konference Pro zdraví ženy v Praze 2022 – Celodenní konference
Titulní foto: Gabriela Mendel Photography