Anna Benedikt alias Prolhaná Anna: Jsem tu pro ty, kteří nechtějí trávit hodiny střihem podcastů
Akademie pro začínající podnikatelky – Academy for Women Entrepreneurs (AWE) má za cíl podporovat ženy v rozvoji jejich podnikatelských nápadů, nabízet jim vzdělání, know-how a příležitosti k networkingu a spolupráci s dalšími ženami.
Projekt AWE je v naší zemi společným dílem veřejněprospěšné organizace Business&Professional Women CR (BPWCR) a Velvyslanectví USA v ČR. AWE před třemi lety iniciovala americká vláda, do 1. ročníku se v roce 2021 zapojilo 75 zemí, dnes jich je již 133. Do třetího ročníku AWE v České republice, který běží od 8. března se přihlásilo 100 podnikatelek se svými projekty, 45 z nich se věnuje intenzivnímu studiu. Po jeho ukončení získají certifikát Arizonské státní univerzity a odnesou si hotový byznys plán. Mají také možnost se zúčastnit soutěže o nejlepší projekt a získat finanční odměnu pro své podnikání. Některé pilné studentky AWE si našly čas, aby představili své projekty i čtenářkám portálu Akční ženy. Slovo má Anna Bendikt alias Prolhaná Anna.
Přemýšleli jste někdy o vlastním podcastu, ale v hlavě se vám vyrojily různé strachy, proč to neudělat? Že máte hrozný hlas. Že stejně neumíte stříhat zvuk. A že se vůbec nevyznáte v technických věcech, které s prací na podcastu souvisí. Tak přesně pro vás je tu Anna Benedikt, tvůrkyně podcastu Prolhaná Anna.
Jak přišel nápad tvořit podcasty?
Vše začalo v roce 2019, kdy jsem od psaní článků chtěla změnit směr k mluvenému slovu. Vždy jsem měla ráda témata, o kterých se ve společnosti moc nemluví a chtěla jsem je otevřít širšímu publiku. Navíc jsem vždy milovala rozhovory, protože jsou autentické oproti přepisu do článku. A protože nemám daleko od slov k činům, za pár měsíců jsem vydala první epizodu.
Kdy se váš koníček překlopil do podnikání?
Po několika vydaných epizodách jsem si uvědomila, že mě baví dělat to, co většinu tvůrců obtěžuje a raději tuto činnost delegují. Tedy stříhání podcastů, přidávání hudby, zkrátka celková editace zvuku. Rozhodla jsem se proto nabídnout své služby právě podcasterům, kteří chtějí věnovat čas pouze kreativní činnosti a zbytek práce na podcastu mohou svěřit mně.
Kdo byl vaším zákazníkem v začátcích a kdo jím je teď?
Původně to byli podcasteři, kteří chtěli udělat pouze editaci, tedy to nejmíň zábavné na celém procesu. Pomohla jsem jim tím uvolnit tím ruce pro další činnosti. Nyní kromě tohoto pomáhám klientům s podcasty začít, řešíme jejich strachy, konzultujeme jakou techniku pořídit a kde nahrávat.
Jaké jsou nejčastější strachy klientů?
Přímo o tomto jsem napsala článek na blog. Pokud raději posloucháte, mám ho i ve formě podcastu v rámci Podcastové jednohubky, která je určena pro začínající tvůrce.
V poslední době však od klientů slýchám, že český trh s podcasty je už saturovaný, ale není to tak. V současné době je v ČR cca 4.000 podcastů, ale nasycení trhu se předpokládá až u 10.000. Stále je tedy prostor pro vznik nových, ačkoli se může zdát, že v posledních letech se s podcasty roztrhl pytel. Zdaleka tedy ještě není pozdě začít s podcastem.
Proč zrovna Prolhaná Anna?
V podcastu otvírám trochu kontroverzní témata a ten název mi k tomu seděl. Promýšlela jsem ho i do budoucna, zda to se mnou bude ladit i za 10 let. Zatím se mi potvrzuje jako dobrá volba, protože lidé si ho pamatují hned napoprvé. Jinak samozřejmě nelžu a zvu vás k poslechu na všech podcastových aplikacích :)
Zpět k podnikání. Co je pro vás na něm nejlepší a co naopak nejtěžší?
Nejlepší je to, že můžu pracovat kdy si zvolím a s kým si zvolím. To mi dává velkou svobodu sladit práci s osobním životem. Nejtěžší je pro mě být svým vlastním šéfem a mít určitou disciplínu v tom, co je potřeba udělat. Nicméně podcasty jsou stále mým koníčkem, takže to leckdy ani jako práci neberu.
Co vám dává Akademie pro začínající podnikatelky AWE?
AWE je skvělá podpůrná skupina žen a mentorek, kde se můžete zeptat na všechno, co zrovna v podnikání řešíte. Mně osobně dlouho chyběla podnikatelská spřízněná duše, protože ve svém nejbližsím okolí nemám nikoho, kdo podniká a kdo by porozuměl tomu, co pracovně řeším. V AWE jsem jich našla několik. Další hodnotu, kterou mi AWE přineslo, je tvorba detailního byznys plánu a zamyšlení se nad svým byznysem z různých úhlů pohledu.
Tip na závěr pro ty, kteří uvažují o vlastním podcastu?
Pokud máte téma, které chcete sdělit světu, tak to udělejte. Možností, jak pojmout podcast, je mnoho. Můžete udělat uzavřenou sérii, podcast na pokračování, zvát si hosty nebo mluvit sólo. A to, že se vám nelíbí váš vlastní hlas, je otázka zvyku. Jakmile ho uslyšíte popáté, už vám nebude připadat tak hrozný – mluvím z vlastní zkušenosti. A jestli si nejste jisti ohledně střihu a technických věcí, jsem tu pro vás.
Foto: archiv Anny Benedikt