Dámy pozor, věděly jste, jak a kde správně používat vodotěsné hodinky?
Hodinky dnes už kromě tikání a ukazování času umí spoustu dalších věcí – telefonovat, platit, posílat zprávy nebo dokonce i fotit. Také se velká spousta hodinek pyšní tím, že je vodotěsná. Ne každý ale ví, co to doopravdy znamená. Podívejte se na vodotěsnost podrobně a mějte jistotu, že další hodinky už nikdy neutopíte.
Základy voděodolnosti
Voděodolné hodinky musí nést označení “water resistant”, které se řídí platnými mezinárodními normami. Ještě před koupí hodinek musíte mít ale jasno v tom, co by měly hodinky umět, na co je budete používat, tedy co musí vydržet.
Voděodolnost je označována v jednotkách tlaku (ATM, BAR, Psi), v metrech (M), případně ve stopách (ft). Údaj v metrech může kdekoho snadno zmást. Údaje v metrech odpovídají tlaku v dané hloubce za laboratorních podmínek, což neodpovídá tlaku potopení v podmínkách reálných. Hodinky s voděodolností 40 M zvládnou tak maximálně studenou sprchu, na prozkoumávání útesů v Karibiku v hloubce 40 metrů můžete tedy zapomenout.
Správná interpretace označení voděodolných hodinek:
- Water resist/resistant – hodinky odolají vlhkosti vzduchu, drobným stříkancům či lehkému dešti
- WR 3 ATM (3 BAR, 30 M) – hodinky odolají běžnému styku s vodou, jako je déšť, mytí rukou; vhodné nejsou pro koupání, plavání, šnorchlování, ani např. k rybaření
- WR 5 ATM (5 BAR, 50 M) – hodinky odolají běžnému styku s vodou, stříkající vodu, koupání, mělké plavání, mytí auta, šnorchlování či rybaření; nejsou vhodné k potápění
- WR 10 ATM (10 BAR, 100 M) – hodinky jsou perfektní pro rekreační vodní sporty, surfování, plavání, šnorchlování; nejsou vhodné k potápění
- WR 20 ATM (20 BAR, 200 M) – hodinky jsou vhodné pro profesionální vodní sporty, skin diving; nevhodné pro potápění s přístrojem
- Diver’s – hodinky splňující WR min 100 M a mezinárodní normu pro potápěčské hodinky ISO 6425
Hodinky bez označení “water resistant” nesplňují mezinárodní normy a jejich odolnost je tak maximálně proti okolní vlhkosti. Daná norma platí pro hodinky vyrobené až po roce 2010.
Nezapomeňte na to, že voděodolnost rozhodně není trvalá. Je potřeba se o hodinky řádně starat a hlídat, jestli těsnění stále plní 100 % svou funkci (např. tlakovou zkouškou u hodináře). Pamatujte, že žádná z hodinek, ani ty s vysokým stupněm voděodolnosti, nemají rády chemikálie, horkou páru, prudké změny změny teplot. Problém mají i při povytažené korunce, či mačkání stopek pod vodou.
Co znamená voděodolnost hodinek?
Voděodolnost je schopnost hodinek odolat vniknutí vody. Málokdo ale ví, že míra voděodolnosti ještě navíc zaručuje odolnost vůči prachu a nečistotám. Je dobré si ale uvědomit, že žádné hodinky nejsou zcela vodotěsné. Tento termín je do jisté míry nepřesný, protože všechny hodinky mají nějaké limity.
Voděodolné versus vodotěsné
Tady hodně firem naráží. Pravdou je, že pojem “vodotěsné” (waterproof) je nesprávný, protože žádné hodinky nejsou vždy vodotěsné. Z toho důvodu hodinky vyrobené po roce 1990 nesmí nést toto označení, nařizuje tak norma ISO.
Voděodolné (water resistant – WR) je označení nejbližší pravdě. Vždy označují určitý stupeň vodotěsnosti. Výrobce může termín “voděodolné” použít pouze za předpokladu souladu se směrnicí ISO 22810:2010.
V případě, že sháníte hodinky jako dárek pro aktivní ženu, mohou být voděodolné hodinky skvělým parťákem pro nejrůznější sporty a jiné aktivity. Stupeň voděodolnosti hledejte na dýnku, případně číselníku.
Věděli jste, že…
…jediná firma Rolex má dodnes výjimku při užívání pojmu “vodotěsné”? Slávu hodinkám Rolex přinesl pokus Angličanky Mercedes Gleitze přeplavat Lamanšský průplav, při kterém měla tyto hodinky u sebe.
Co zabezpečuje voděodolnost hodinek?
Schopnost hodinek odolávat vodě zabezpečuje několik prvků:
- Korunka
- Dýnko
- Sklíčko
- Těsnění (O-kroužky)
- Heliový ventil
Korunka
Přestože je korunka, přesněji krček korunky, chráněna těsněním je jasně nejrizikovějším místem pro průnik vody. Důvodem je to, že korunka je nejvíce namáhanou součástkou hodinek. Manipulace, nastavování času apod. jsou důvodem, který vede k námaze, opotřebování či deformaci těsnění. Tím vzniká prostor pro vodu, která může hodinky nadobro odepsat. Proto doporučujeme pravidelný servis hodinek, kontrolu, případnou výměnu těsnění u hodinek.
Kromě toho se často stává, že korunka není plně docvaknuta. Tím jsou hodinky ohrožené i při obyčejném mytí rukou. Dalším důležitým faktem je také to, že hodinky nejsou dělané na to, aby pod vodou docházelo k manipulaci s korunkou nebo tlačítky. Tomu se vždy snažte vyhnout. Vyšší level ochrany může poskytnout šroubovací korunka, která se nejčastěji nachází u hodinek s vyšším stupněm voděodolnosti.
Dýnko
Dýnko, neboli zadní kryt hodinek, jsou patrné rozdíly v tom, jak je připevněno k pouzdru, nebo tělu chcete-i, hodinek.
- Dýnko utěsněné tlakem – nejméně odolné, sebemenší deformace těsnění umožňuje vodě průnik, obecně nesou označení “vlhkotěsné” s hodnotou maximálně 50 M
- Dýnko přišroubované šroubky – díky lepšímu utěsnění je odolnost poněkud vyšší, ale s časem přijde deformace, která taktéž umožní volný průnik vodě, rezistence se odvíjí i od způsobu výroby a celkové konstrukci
- Dýnko na závit (šroubovací dýnko) – nejspolehlivější ochrana, dýnko je zašroubováno do pouzdra, používá se u hodinek s vyšším stupněm voděodolnosti
- Monobloková konstrukce – zvláštní typ připevnění, pouzdro je jednolitý kus, není zde otevírací dýnko, do hodinek se dá dostat pouze přes sklíčko
Vyšší ochranu, například u potápěčských hodinek, zajistí například dvojité dýnko.
TIP: Motivační dárky, způsob jak posunout své podnikání na vyšší level.
Sklíčko
I přesto, že prostor mezi sklíčkem a pouzdrem, je opatřen těsněním, postupem času může dojít k jeho degradaci. Zde opět platí pravidelná kontrola a péče. U sklíčka je ale důležité, aby bylo dostatečně silné a odolalo tak požadovanému tlaku. U potápěčských hodinek jsou často konvexní sklíčka, nebo jiné úpravy. No a samozřejmě při jakémkoliv poškození, i třeba jen při lehkém uštípnutí, hodinky přichází o svou voděodolnost.
Těsnění (O-kroužky)
Už tolikrát zmíněné těsnění, hraje hlavní roli ve voděodolnosti hodinek. Těsnění je nejčastěji vyrobeno z pryže, gumy, silikonu, či teflonu. Používá se pro “ucpání” místa ve spojích u korunky a dalších tlačítek. Výdrž těsnění závisí na použitém materiálu. Guma časem ztrácí svoji elasticitu (nejčastěji tvrdne), čímž přichází i o schopnost těsnit.
Heliový ventil
Nesouvisí tolik s vniknutím vody do hodinek, jako k vyrovnávání tlaku. Logicky se používá především pro výrobu potápěčských hodinek. Při vydechování potápěče vznikají drobné bublinky helia, která mohou proniknout do pouzdra hodinek. Bohužel se v hodinkách hromadí, protože se samovolně neumí dostat i ven. Tím může dojít k explozi a roztříštění sklíčka.
Z toho důvodu se využívá heliový ventil, kterým se helium z hodinek upouští. Buď mechanicky potápěčem, nebo automaticky při známce poklesu okolního tlaku. Jedná se ale o nadstandardní vybavení, které používá jen zlomek potápěčů světa.
Jak změřit voděodolnost hodinek?
Ať už jsou hodinky originálním dárkem, nebo praktickou pomůckou, je nutné voděodolnost pravidelně testovat. Testy se dělí na suchý a mokrý test.
Suchý test
V suchém testu se hodinky umístí do komory a následně jsou vystavené požadovanému přetlaku vzduchu. Z toho důvodu se používá pojem “tlaková zkouška”. Jestliže dojde k detekci sebemenšího snížení tlaku, je jasné, že tlak vnikl do hodinek a ty nejsou voděodolné. Stejným způsobem lze testovat i podtlak. V případě, že nedojde k nepatrnému prohnutí u sklíčka a dýnka, nejsou hodinky voděodolné.
Mokrý test
V případě mokrého testu jsou hodinky také umístěny do komory, která je ale napůl naplněná vodou a napůl vzduchem. Nejdříve se hodinky vystaví zvýšení tlaku. Po té se ponoří do vody. Jestliže dojde k úniku bublinek, hodinky nejsou voděodolné. Následně se v nádobě s vodou a hodinkami zvyšuje tlak (odpovídající testované hodnotě) vody. Když tlak v nádobě klesne, hodinky nejsou voděodolné. Zpravidla mokrý test následuje až za suchým a u mokrého testu se musí vyjmout hodinkový strojek.
TIP: Pokud se do hodinek dostane voda a vy nemáte most situaci okamžitě řešit s hodinářem, doporučujeme osvědčené domácí řešení – fén. Ale pozor, je nutné hodinky nejdříve otevřít a až poté sušit.
Voděodolnost u chytrých hodinek (smartwatch)
Jdeme s dobou, a proto je nutné se zamyslet i nad voděodolností chytrých hodinek, které obepínají zápěstí čím dál tím větší části populace.
U elektroniky se užívají stupně krytí, což nese kód IP. Ten uvádí míru odolnosti proti vniknutí cizích těles, nečistot a také tekutin. Kód je definován normou IEC 60529, kterou vydala Mezinárodní elektrotechnická komise (IEC). Ekvivalentem je evropská norma EN 60529. Kód je tvořen 2 číslicemi, které nesou informaci o příslušné odolnosti.
- První číslice = ochrana před nebezpečným dotykem a před vniknutím cizích předmětu od 0 do 6
- Druhá číslice = stupeň krytí před vniknutím vody od 0 do 9
Ochrana proti vniknutí vody dle specifikace IPX:
- IPX0 – zcela bez ochrany
- IPX1 – ochrana před kapající vodou dopadající svisle
- IPX2 – ochrana před kapající vodou dopadající do sklonu 15°
- IPX3 – ochrana proti dešti dopadajícím v úhlu do 60°
- IPX4 – ochrana proti stříkající vodě
- IPX5 – ochrana proti tryskající vodě
- IPX6 – ochrana před intenzivně tryskající vodou
- IPX7 – ochrana proti ponoření do vody na 30 minut do hloubky 1 metr
- IPX8 – ochrana proti potopení do vody za podmínek určených výrobcem
- IPX9 – ochrana proti tryskající vysokotlaké teplé vodě
U smartwatch je nejobvyklejší stupeň ochrany IP65 až IP69. Vždy se řiďte ale instrukcemi výrobců.
7 tipů jak zajistit, aby hodinky tikaly co nejdéle
- Nevystavujte hodinky vyšší zátěži, než je doporučeno výrobcem
- Alespoň jednou ročně a vždy po manipulaci s dýnkem podrobte hodinky tlakové zkoušce
- Nikdy nemanipulujte s korunkou ani tlačítky pod vodou
- Vyhněte se prudkým teplotním změnám
- Vyhněte se pod vodou nárazům a silným otřesům
- Vyhněte se chemikáliím, po kontaktu s mýdlovou či slanou vodou hodiny vždy omyjte čistou sladkou vodou a osušte
- Nevystavujte hodinky horké vodě ani páře
Hodinky jsou i skvělým způsobem, jak oživit svůj outfit. Proto při výběru kromě jiného lidé zohledňují i vzhled. Nenechte se ale zlákat a vzhled při výběru neřaďte hned na první místo. Jistě důležitějším faktorem jsou jejich funkce a vlastnosti.
Klára Kohoutová, SEO služby a copywriting