Zadejte hledaný výraz

DOPORUČENÉ FILANTROPIE SVÁTKY ŽIVOTNÍ STYL

Darovali jste dnes někomu svůj úsměv?

Když jsem někdy v létě psal o dnu, na který připadalo hned několik svátků různé „síly“, důležitosti, dosahu, vlivu a poslání, měl jsem dilema, který z nich vybrat a o kterém psát…Dnes tomu není jinak, protože 4. října slaví nejenom všichni Františkové, Frantové, Frantíci, ale je to taky Mezinárodní den zvířat a Světový den úsměvu.

Kromě toho tento den patří do Mezinárodního týdne pěší chůze do školy a dnes začíná i Světový vesmírný týden. Takže co byste vybrali vy, o čem byste rádi psali? U mě jednoznačně vyhrál úsměv.

25letý usměvavý den

Je to tak, Světový den úsměvu slavíme v první říjnový pátek již od roku 1999 a jeho iniciátorem nebyl nikdo jiný než Harvey Ross Ball, tvůrce smajlíka. Symbol dobré vůle a radosti se mu zadařilo nakreslit prý během 10 minut již v roce 1963. A když se na přelomu milénií smajlík stal globálním megavirálním fenoménem, nastal zřejmě čas zamyslet se nad tím, že se pořád usmíváme málo. Že rozdáváme málo úsměvů, kterými rozjasňujeme naše často utrápené dny.

Tvůrce symbolu úsměvu a štěstí tedy v první říjnový pátek roku 1999 vyhlásil Světový den úsměvu a z místní akce v jeho rodišti, městě Worcester v Massachusetts se stal globální svátek. Slavíme ho každoročně v první říjnový pátek a tématem i poselstvím Světového dne úsměvu je: Udělej akt laskavosti a pomoz jednomu člověku usmívat se.

Otec zakladatel a filantrop

Tvůrce smajlíka, Harvey Ross Ball po celý svůj život věřil, že bychom mohli a taky měli věnovat každý rok alespoň jeden den úsměvu a laskavým činům.

Harvey Ball rovněž věřil, že každý z nás má schopnost pozitivně změnit tento svět a co je obdivuhodné, on podle tohoto svého přesvědčení taky žil. Pochopil sílu úsměvu a laskavého činu a byl přesvědčen o tom, že každé úsilí o zlepšení světa – bez ohledu na to, jak je „malé“ – má sílu a stojí za to.

I proto se Harvey Ball před 25 lety rozhodl, že jako otec smajlíka se stane také otcem Světového dne úsměvu. V roce 1999 založil World Smile Corporation, aby se chopil příležitosti na licencování svého díla – smajlíka. Ale ne kvůli svému obohacení, vždyť se jako autor prvního smajlíka nikdy neucházel o autorská práva k tomuto dílu. Naopak, odmítl získat jakoukoliv kompenzaci z tohoto obchodního úsilí a místo toho rozhodl, že všechny zisky budou věnovány charitativním organizacím.

Na podporu této nezištné filozofie vznikla v roce 2001 nadace Harvey Ball World Smile Foundation, která se zaměřuje na pomoc malým charitativním aktivitám na místní úrovni. Protože jim se obecně věnuje jenom malá pozornost včetně jejich financování. Harvey Ball World Smile Foundation je zároveň i hlavním sponzorem Světového dne úsměvu.

S úsměvem to zvládneme

Nejenom otec smajlíka věděl, že úsměv je dar, který má moc bořit bariéry a spájet lidi bez ohledu na hranice, konfese, barvu pleti nebo cokoliv jiného. A byla by obrovská škoda tento dar nevyužívat.

Tak se pojďme společně pousmívat, rozdávat úsměvy a vykouzlit je i na dalších obličejích, protože věřte nebo ne, ale úsměv je vcelku nakažlivý. A zkusme to dělat nejenom dnes, ve Světový den úsměvu, rozdávejme radost a pomáhejme lidem v našem okolí usmívat se kdykoliv a kdekoliv to jde. Potřebujeme to všichni, s úsměvem na rtech rozdávat, přijímat i prožívat radost.

Ján Schneider

Foto: worldsmileday.com

 

 

Štítky
redakce

Jsme ženy a podporujeme se navzájem v našich snech. V tom, co nás skutečně naplňuje a dělá nám radost. Virtuální místo pro všechny ženy, které touží po změně a chtějí růst.

  • 1

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *