Zadejte hledaný výraz

BLOG DĚTI PREVENCE ZDRAVÍ

Děti a zuby: jak naučit děti pečovat o své zuby?

Děti a jejich svět plný dobrodružství. Není se čemu divit, že většině z nich přijde péče o zuby jako pěkná nuda. Pro rodiče je však velká zodpovědnost naučit své potomky starat se o chrup. Pokud by tomu tak nebylo, může být zaděláno na celoživotní potíže. Zdravé zuby navíc nejsou jenom otázkou hezkého úsměvu, ale také základem pro celkové zdraví i sebevědomí dětí. 

Jak naučit děti pečovat o zuby? Pojďte se společně s námi podívat na způsoby, jak lze z nezajímavé a nudné péče o zuby udělat zábavnou aktivitu, při které si užijete spoustu legrace. 

3 důvody proč se starat o dětský chrup

Proč se starat o zuby dětí, když jim stejně vypadají? Taková otázka děsí ne jednoho odborníka na dětský chrup. I když jsou dětské zuby pouze dočasné, je třeba jim věnovat dostatek péče, a to hned z několika důvodů: 

  1. I když dětem mléčné zuby nakonec vypadnou, pokud jsou zasaženy zubním kazem bolí stejně, jako ty dospělácké. Navíc kvůli tenké sklovině jsou dětské zuby mnohem náchylnější ke vzniku zubního kazu. Pokud se tedy budete o dětský chrup adekvátně starat a preventivně působit proti vzniku zubního kazu, eliminujete riziko nepříjemného zážitku z bolesti i návštěvy zubaře. 
  2. Pokud jsou mléčné zuby postiženy infekcí nebo zubním kazem, dojde na trhání zubů. To může ovlivnit správný vývoj a pozici trvalých zubů a zvyšuje se tak pravděpodobnost nutnosti ortodontické léčby. 
  3. Mléčné zuby by neměly být podceňovány. Významně se podílí na vývoji řeči a žvýkání. Pokud zuby chybí, může dojít k potížím i v oblasti komunikace nebo příjmu potravy.

 Zajímavost: Dnešní svět vystavuje dětské zdraví mnohým výzvám. Kromě zubů může být narušen také jejich spánek používáním chytrých zařízení. Víte, jaký vliv může mít na zdraví modré světlo?

 

Jak děti nejčastěji poškozují svůj chrup? 

Děti si mohou zuby poškozovat hned několika různými způsoby. Mezi ty nejběžnější patří: 

Vliv nezdravé stravy

Nezdravá strava může mít značný vliv na vývoj a zdraví dětských zubů. Potraviny s vysokým obsahem cukru, jako jsou sladkosti, limonády nebo cukrovinky mohou být hlavní příčinou zubního kazu. Nadměrná konzumace potravin s vysokým obsahem cukrů může vést k hromadění plaku na zubech a dásních, což zvyšuje riziko vzniku paradentózy. 

Pro zdraví zubů jsou důležité také živiny a minerály, jako je vápník, fosfor nebo fluorid. Pokud dítě nepřijímá dostatek minerálů ve stravě, může být oslabená zubní sklovina. 

Nezdravé potraviny a sladké nápoje často obsahují barviva a kyseliny, které se podepisují na zubech. Může být narušen povrch zubů nebo se objevují skvrny, které už nejde vyčistit. 

Kousání bonbonů nebo ledu 

Kdo jako malý nekousal tvrdé bonbony? Možná, že vám tento zlozvyk zůstal dodnes. Jedná se o jedno z nejčastějších způsobů poškození zubů. A nemusí jít pouze o bonbony. Zkrátka kousnete a zub je vejpůl. 

Když budete kousat led nebo tvrdé bonbony, můžete si zlomit zuby. Toto riziko je u dětí ještě větší než u dospělých, protože jejich zuby nejsou tak tvrdé a odolné. Tvrdé cukrovinky a led mohou mít také abrazivní účinky na zubní sklovinu a zuby tak mohou být poškrábány. 

Nesprávná ústní hygiena

Nesprávná ústní hygiena může mít vážné důsledky pro zdraví dětských zubů. Nedostatečné nebo neefektivní čištění zubů může vést k hromadění bakterií a zbytků potravin na zubech, což vede k tvorbě zubního plaku, následně také zubního kamene či zubního kazu. 

Úrazy

Velmi často se dětem stávají nehody, při kterých o zuby přijdou. Ať už se jedná o různé pády ze schodů, dopravní nehody, sportovní úrazy či nehody při hraní, vyražené nebo zlomené zuby nejsou žádnou novinkou. 

Náš tip: Přečtěte si, jak chránit zuby při sportování. 

Dudlíky 

Dudlíky mohou mít také vliv na vývoj dětských zubů, zejména pokud jsou používány dlouho a nesprávně. Dudlík je tedy dobrý sluha, ale velmi často zlý pán. Názory odborníků na to, do kdy je dobré používat dudlík se různí. Obecně se však nejčastěji setkáte s názorem, že dudlík by dítě mělo používat maximálně do 6 měsíců věku. 

Dudlík může ovlivnit vývoj čelisti a také tvar ústní dutiny. Pokud je dudlík používaný příliš dlouho, může docházet k deformaci čelisti i pozice zubů. Sekundárně se mohou objevit také potíže s polykáním, kousáním nebo řečí. 

Dědičné faktory

Dědičné faktory mohou hrát roli v citlivosti zubů i v jejich náchylnosti k různým stavům. Některé studie naznačují, že genetika může ovlivňovat náchylnost k zubnímu kazu. 

I když však genetické faktory hrajou proti vám nebo vašim dětem, je třeba si uvědomit, že správná ústní hygiena může tuto predispozici výrazně ovlivnit. Pravidelné návštěvy u zubaře a pečlivá ústní hygiena mohou pomoci udržovat zuby zdravé. 

Mohlo by vás zajímat: Víte, jak může ovlivnit zdraví zubů cukrovka? 

S vytvářením zdravých návyků začněte včas 

Začít s vytvářením zdravých návyků v oblasti péče o zuby je vhodné už od útlého věku dětí. Čím mladší totiž děti jsou, tím snazší je pro ně přijmout nový návyk a začlenit ho do každodenní rutiny. Navíc vytváření těchto návyků pomáhá dětem vybudovat pocit sebevědomí a odpovědnosti za své vlastní zdraví. 

Pokud s péčí začnete brzy, děti péči o zuby přijmou jako naprosto normální věc a nepříjemné zážitky a strach z návštěvy zubaře je mnohem méně pravděpodobný. 

Důležité je začít včas také z hlediska zdraví. Pokud se zdravé zubní návyky vytvoří už v raném dětství, může se snížit riziko potíží se zuby v dospělosti. 

Rané dětství je však poměrně širokým obdobím. Co je orientačně vhodné s dětmi dělat? 

  • Do 6 měsíců nenechávejte dítě spát s lahví v ústech. 
  • Jakmile se objeví první zuby, začněte s čištěním dvakrát denně. O výběru vhodného kartáčku doporučujeme poradit se na dentální hygieně. Obecně se doporučují měkké dětské kartáčky. Důležité je udělat si také jasno v používání zubní pasty. Ta by se měla přidávat postupně, v malém množství velikosti hrášku. 
  • Od 2 let je přibližně možné učit děti správné techniky čištění zubů. Chybět by však při čištění zubů v tomto věku neměl rodičovský dozor.
  • Od 6 let je možné začít děti učit používat zubní nit a ústní vodu. 

Vzdělávejte sebe i děti v oblasti zubní hygieny

Vzdělávejte sebe i děti v oblasti zubní hygieny. Jen tak můžete dosáhnout zdravé ústní dutiny. Jak však podporovat zájem o dentální hygienu u dětí? 

Je důležité být pro děti vzorem. Velmi často totiž děti přebírají vzorce chování od svých rodičů. Pokud se tedy budete poctivě starat o své zuby vy a vaše děti to uvidí, je možné, že to u nich vzbudí zájem o jejich vlastní chrup. 

Doporučujeme vyhledávat také spolehlivé informační zdroje o péči o zuby, které jsou vhodné pro děti. Existuje mnoho knih, videí i online zdrojů, které jsou zaměřeny na vzdělávání dětí v oblasti ústní hygieny. Jedná se například o: 

  • knihu Proč si musím čistit zuby? (Katie Daynes) 
  • knihu Zuby (Wojciech Grajkowski) 
  • knihu I příšery si čistí zoubky (Jessica Martinello) 
  • knihu Moje zoubky (Iwona Radünz) 
  • písničku Zoubky (Míša Růžičková) 
  • písničku Příšerka Kazík (Hurá, dětské písničky)
  • pohádku S Hurvínkem za lékařem (díl 04 Zubní kaz) 

Spousty informací se dozvíte na pravidelných návštěvách u zubaře. Měl by to být kromě vás právě zubař, který předá dětem zásadní informace ohledně toho, jak správně pečovat o zuby. 

V každém případě podporujte diskuzi a aktivně komunikujte s dětmi o všem, co je v této oblasti zajímá a odpovídejte na jejich otázky. 

Další skvělou možností, jak zájem o zdraví zubů podpořit je vymýšlet hry a aktivity, které budou děti bavit a zároveň je naučí něco o hygieně dutiny ústní. Příkladem může být: 

  • Drill n Fill hra od Play-Doh
  • Psí zubař 
  • Vzdělávací hra Bláznivá anatomie 
  • Kufřík “U zubaře” 
  • Sada zubař v kufříku 
  • Hra, kdy budete s dětmi vybírat zdravé a nezdravé potraviny pro jejich chrup 
  • Tvorba zubního kartáčku snů z kartonu 

Nejmenší u čištění zubů velmi často drží různé básničky a říkanky: 

Čistím zoubky řízy, řízy,

ať jsou bílé jako břízy.

Čistím zoubky říz a říz,

ať jsou bílé jako sníh.

Vlevo, vpravo, vpředu, vzadu,

horní a pak dolní řadu.

Čistím zoubky říz a říz,

ať má každý radost z nich. 

Ukaž zoubky broučínku,

budem čistit trošinku. 

Pošmidlám je zprava, zleva,

zoubečkům to vůbec neva.

Z pasty dělám bublání,

to červíčky vyhání.

Na kartáčku štětiny,

napění nám bubliny.

Návštěva zubaře s dětmi

Chcete-li vést děti ke zdravému životnímu stylu i co se zubní hygieny týče, bez návštěvy zubaře se opravdu neobejdete. 

Návštěva zubaře pro mnoho děti znamená strach a nejistotu. Nicméně pozitivně laděná zkušenost se zubařem může ovlivnit úsudek dítěte na dlouhou dobu a může se tak podpořit vztah dítěte k ústní hygieně a péči o zuby. 

Na první návštěvu je třeba se pečlivě připravit. Vhodné je s dětmi otevřeně komunikovat o tom, co je u zubaře čeká a případně odpovědět na dětské dotazy. 

Doporučujeme také vyhledat zubaře, který to s dětmi umí a má dětským návštěvníkům přizpůsobenou i svou čekárnu a ambulanci. Zubař by měl dítěti věnovat dostatek pozornosti i času, aby si získal jeho důvěru a vytvořil pozitivní vztah. Někdy stačí i takové maličkosti jako povozit dítě na zubařském křesle, nebo mu na maňáskovi ukázat, co je to kaz. 

Dítě odměňujte a povzbuzujte

Odměna nebo povzbuzení pomáhá dětem spojit si pozitivní emoce s péčí o zuby. 

Pochvala je jedním z nejsilnějších forem posílení. Když rodiče dítě pochválí za dobře odvedenou práci při čištění zubů, posílí tak motivaci k dalšímu čištění. Pochvala by však měla být upřímná a specificky mířená, aby byla efektivní. Nestačí tak opakovat, jak je dítko šikovné, ale konkrétně pojmenovat, za co pochvala náleží. 

I odměny mohou být účinným nástrojem podpory správného chování. Malé děti se mohou těšit z odměn, jakými jsou třeba malé hračky nebo pochoutky. Důležité však je, aby odměny nebyly příliš časté a nezdravé. 

Článek jsme pro vás připravili ve spolupráci s:

Poctiveseo: Seznamte se se SEO a naučte se jej využít ve svůj prospěch: 15 leté know how na jednom místě 

Autor: Mgr. Alena Mrvíková: Obsahová SEO specialistka: zaměření na zdraví, pedagogiku, výchovu

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *