Instruktorka Jasmina Houdek: Moderní sebeobrana je rychlá, tvrdá, účinná
„Když mi bylo 14 let znásilnil mě rodinný známí. Nikdy jsem to nikomu neřekla a trauma jsem si nesla až do dospělosti. Snažila jsem se to řešit různými způsoby, začala jsem dělat bojové sporty“
Jasmina Houdek zažila strašnú zkušenost. Dnes je dospělá a sebejistá žena specializujici se právě na sebeobranu pro ženy. Znalosti a sebevědomí, které při výuce získala, ji pomohly překonat traumatický zážitek. Rozhodla se nebýt už obětí.
Učíte lidí, jak se bránit. Co znamená sebeobrana pro vás? Kdy je čas se bránit fyzicky?
Sebeobrana znamená jasně si uvědomit vlastní hranice a naučit se je hájit. Slovy, gesty, postojem a v případě nutnosti i fyzicky. Ale znamená taky udělat si pořádek ve vztazích. Přestat se nechat využívat, jasně pojmenovat, co se mi nelíbí a naopak, co ve vztahu/životě/práci chci.
Násilí obecně začíná dávno předtím, než se vás pachatel dotkne. Musel si vás nejdřív všimnout, vybrat si vás, přijít k vám atd. Když si všimnu, že na mě někdo zírá, že si mě někdo přeměřuje, tak už tady je na místě něco udělat. Mám z toho člověka divný pocit? Cítím strach? Cítím nebezpečí? To je dobře. To nám mozek dává najevo, že se něco děje a je zcela na místě se začít bránit. Třeba tím, že se na toho člověka zle a přísně podívám. Nebo mu nahlas a přísně řeknu: Nechte mě! Tím mu dám jasně najevo, že nejsem snadná kořist a že rozhodně budu dělat problémy. Díky tomu máte až 90% šanci, že nebudete muset fyzickou sebeobranu vůbec použít. A teprve když to nefunguje, když jste útočníkovi dala jasně najevo, že chcete, aby nepokračoval a nechal vás být a on to nerespektuje, teprve potom přichází čas na fyzickou obranu.
Myslíte si, že by sebeobranu zvládla každá žena?
Ano. Určitě. Sebeobrana už z principu musí být jednoduchá a snadno naučitelná, aby byla pro všechny. Nejvíce ji totiž potřebují ti, kdo nejsou v kondici, nemají čas na trénink atd. Musí fungovat nejen ženě, která běhá SpartanRace ale i té, která má cukrovku a problém vyjít po schodech do druhého patra.
Moderní sebeobrana je rychlá, tvrdá, účinná. Samotné pohyby jsou jednoduché, až bych skoro řekla primitivní. Například dát pořádnou ránu vás naučím za 5 minut. Zbytek kurzu, tedy mnohem déle, trvá naučit se situaci zvládnout psychicky a emocionálně.
Moderní sebeobrana je feministická. Její základ stojí na tom, že učíme ty samé věci muže i ženy. Nicméně u žen k tomu přidáváme poznatky o sexualizovaném násilí. O rozdílné výchově. O společenských stereotypech. My ženy jsme vychovávány jinak než muži. Učí nás, abychom byli hodné, abychom nevyváděli, abychom hlavně nebyly hysterické. To vše se odráží na sebevědomí a chuti ozvat se, když mi třeba cizí muž sáhne v MHD do rozkroku.
Co pro Vás bylo prvním impulsem věnovat se právě v sebeobraně?
Když mi bylo 14 let, znásilnil mě rodinný známí. Nikdy jsem to nikomu neřekla a trauma jsem si nesla až do dospělosti. Snažila jsem se to řešit různými způsoby, začala jsem dělat bojové sporty. I když jsem uměla dát silnou ránu a kopem do hlavy dá soupeři K.O., neuměla jsem reagovat na skutečné násilí. Nevěděla jsem, jak reagovat, když na mě hvízdají a pokřikují cizí muži na ulici. Neuměla jsem odmítnout slizkého spolužáka, který mě osahával na party. Nevěděla jsem, jak reagovat na opilého a agresivního expartnera.
Jak dlouho se tomu věnujete?
V roce 2015 jsem začala dělat Moderní sebeobranu. Ponořila jsem se do studia vědeckých výzkumů o násilí, psychologii, komunikaci, stereotypech. Díky Moderní sebeobraně jsem si vyřešila trauma. Dnes jsem silná a sebevědomá žena a tuto svou sílu předávám všem těm, kteří to potřebují.
Kde Vás lidi najdou?
V době lockdownu s námi můžete trénovat online. Spustili jsme nový web: sebeobranaonline.cz Je to naprosto revoluční formát. Naučíte se tam naprosté základy sebeobrany, které vám pomohou v osobním životě i na veřejnosti. Rádi říkáme, že pokud projdete našimi kurzy, už nikdy nebudete stejná jako dřív. Běžně se stává, že ženy, které u nás dokončí kurz si v práci řeknou o povýšení či vyšší plat nebo odejdou z dysfunkčního vztahu, ukončí toxické kamarádství či minimálně reklamují to přesolené jídlo objednané přes Wolt.
Jinak máme instruktorky a instruktory v Praze, ve Dvoře Králové, Turnově, Uherském Hradišti, v Brně, v Bratislavě, v Banské Bystrici…
Dá se naučit sebeobrana online?
Pokud k sebeobraně přistupujete komplexně, tak ano. My on-line kurzy máme. Naučíte se tam poznat svoje hranice, hájit si je, umět se ohradit proti tomu, když na vás třeba někdo sahá, nebo je sprostý. A samozřejmě se naučíte i základy fyzické obrany.
Po nějaké době ale stejně všem doporučujeme přijet se za námi podívat i fyzicky. Vše, co jste se naučili, si pak vyzkoušíte pod dohledem instruktorky a hlavně i reálně proti skutečnému útočníkovi v chráničích.
Teď máme nový online kurz Peru se jako holka!, kde učíme ženy se bránit fyzicky. Prát se jako holka je čest. Tohle dříve pejorativní označení (bít se jako holka, křičet jako holka, chovat se jako holka) jsme si vzali zpět a ukazujeme, že dávat do sebeobrany ženskou sílu je obrovská výhoda. Prohlubujeme v něm sílu, prevenci, připravenost, komunikaci a dáváme ženám sílu, aby vše dokázaly v případě potřeby použít.
Co byste doporučila ženám? Jak začít?
Začnětě online kurzem. Sledujte nás na Instagramu Moderní sebeobrana. Všechny naše lektorky mají zkušenost s nějakou formou sexualizovaného násilí či minimálně s nevhodnými poznámkami na tělo. Jsme v tom s vámi a víme co s tím dělat. Musíme stát při sobě a pomáhat si. Sebeobrana není totiž trénink, je to životní styl. Tak pojďte do toho.