Zadejte hledaný výraz

AKČNÍ MÁMY AKČNÍ TIPY RODIČOVSTVÍ ŽURNÁL

Jak vychovávat a vést děti k sebeúctě a odpovědnosti?

Sebeúcta a odpovědnost jsou důležité pro duševní zdraví dítěte i pro jeho sociální život. Jsou základem a klíčem k úspěchu v dospělosti. To, jak se cítíme v každém věku našeho života, ovlivňuje to, jak jednáme. Sebeúcta znamená mít ze sebe dobrý pocit a respektovat se. Pomáhá dětem zkoušet nové věci, riskovat, ale také řešit problémy. Poskytuje jim pevný základ pro jejich vývoj, vzdělávání a rozvoj osobnosti. Učení dětí k odpovědnosti je prospěšné nejen během školy, jejich vývinu, ale i ve světě, když vyrostou.

Jak podpořit sebeúctu u dítěte

Rodiče by měli dát dětem najevo, že jsou milovány, že patří do rodiny a komunity, která je kolem nich, která si je váží a respektuje. I když děti jistě potřebují byt dětmi a dostat např. nová elektrická autíčka nebo domeček pro panenky, je důležité nezapomínat na kvalitní čas strávený s nimi. Povzbuzovat je k tomu, aby zkoušeli a objevovaly nové věci a činnosti, ve kterých vynikají a chválit je za to, co je pro ně důležité.

Vztahy, styky a komunita

Kontakt s jinými lidmi, kterým na nich záleží, je skvělý pro sebevědomí vašeho dítěte – dodává jim to pocit a smysl, že mají stále místo v rodině. Styk s přáteli a lidmi v komunitě pomáhá vašemu dítěti naučit se, jak zacházet s ostatními a jak se k nim chovat. Posilte smysl dítěte pro kulturu a komunitu například tím, že se zúčastníte kulturních akcí, zapojíte dítě do domácích prací, povzbudíte ho k tomu, aby si nacházelo přátelé a vytvářelo si nimi pozitivní vztahy.

Kvalitní čas

Když trávíte kvalitní čas s vaším dítětem, dáváte mu tak najevo, že je pro vás důležité. Mnozí rodiče se snaží vynahradit nedostatek věnovaného času koupí hraček, a jiných dárku, avšak to nestačí. Když děláte něco společně, posílíte tak pocit sounáležitosti. Rozvíjejte rodinné rituály jako např. čtení před spaním, polibek na rozloučenou nebo jiné věci, které jsou speciálně pro vaši rodinu. Nechte své dítě, aby vám s něčím pomohlo v domácnosti, např. s přípravou večeře nebo jednoduchým úklidem. Dělejte něco, co ho baví ať už je to kreslení, skládání puzzle, fotbal nebo pečení koláčů.

Úspěchy a výzvy

Úspěchy a dosažení cílů mohou pomoci vašemu dítěti cítit se dobře a být spokojený sám se sebou. Nicméně dítě si může vybudovat sebeúctu i u věcí, které ho zrovna nebaví nebo v těch, ve kterých zrovna nevyniká. Jako rodič je důležité pochválit jeho úsilí a odhodlání – a připomenout mu, že i neúspěchy vedou k pozitivním závěrům, že se to může podařit příště, protože už je ponaučené, a nebo že mu toto selhání může pomoci v jiné oblasti. Když je vaše dítě mladší, chvalte jeho úsilí a povzbuďte ho, když se naučí něco nového. Až bude starší, může ho to vést důležitým životním dovednostem. Oslavujte malé i velké úspěchy. Naučte své dítě, že selhání je součástí učení a navzdory selhání je důležité chovat se k sobě laskavě. Buďte mu vzorem.

Co může poškodit sebeúctu u dětí

– Negativní výroky, dotazy a připomínky. Pokud děti udělají něco, co se vám nelíbí, je lepší jim jasně říci, že se vám to nelíbí a jak by to mohli dělat jinak.

– Nezdravé připomínky typu, „bez dětí by se žilo lépe“, mohou velmi poškodit sebevědomí.

– Ignorování dětí, zacházení s nimi, jako s nepříjemnostmi a nezájem o ně.

– Porovnávání s jinými dětmi nebo sourozenci. Každé dítě je jiné, má odlišné silné a slabé stránky.

Také stěhování, změna školy, rozvod nebo rozchod mohou mít velký dopad na sebevědomí dítěte. Pokud vaše rodina prochází tímto obdobím, snažte se přesto udržovat rodinné rituály a aktivity. Věnujte dítěti mnoho lásky. To pomůže vašemu dítěti cítit se v pořádku, i když se věci kolem něj mění.

Děti a zodpovědnost

Všichni rodiče chtějí vychovat zodpovědné děti a žít ve světě, ve kterém byli vychováváni k odpovědnosti i jiní. Jak, tedy vychovat děti, aby i oni dokázali převzít odpovědnost za jejich činy? S trochou trpělivosti a několika rodičovskými triky budete na dobré cestě k výchově dítěte, které se stane zodpovědným dospělým.

Výborný praktický TIP, k výchově samostatných a odpovědných (nejen) dětí: Knížka Respektovat a být respektovaný.

  1. Nedělejte pro své děti věci, které mohou dělat samy. I malé děti mohou pomáhat s domácími pracemi a samy se oblékat.
  2. Důsledně hlídejte hranice, mějte v nich jasno a buďte důslední ve svých očekáváních. Pokud je pravidlem, že děti musí před sledováním televize dokončit domácí úkoly, držte se ho.
  3. Učte je a poskytujte pozitivní zpětnou vazbu. Neříkejte dítěti, pouze to, co má dělat, ale i to, jak to udělat. Například lze malému dítěti říct, aby si uklidilo hračky, ale ukázka toho, co máte na mysli, obvykle funguje nejlépe.
  4. Vytvořte domov, který pomáhá dětem chovat se zodpovědně. Pracujte s dětmi na úklidu a uspořádání jejich prostoru a věcí. Ujistěte se, že děti vědí, kde najdou čistící prostředky.
  5. Naučte děti, že chyby jsou příležitostí učit se. Každý dělá chyby i vaše děti.
  6. Umožněte dětem zažít důsledky za jejich chování i tehdy, když nekonají zodpovědně.
  7. Buďte pozitivním vzorem. Mluvte pozitivně o práci, o lidech. Nestěžujte si na vše, co musíte udělat. Pokud uděláte chybu, přiznejte si ji a ukažte, jak ji napravit.

Rodiče si musí uvědomit, že všechny děti jsou jiné a každé dítě potřebuje jinou výchovu. V úvahu je třeba brát vývoj dítěte, jeho osobitý temperament a osobnost. Nejdůležitější věcí, kterou rodiče mohou udělat pro podporu dítěte, je říci mu, že ho milují. Ukázat mu, že si ho váží.

Štítky
redakce

Jsme ženy a podporujeme se navzájem v našich snech. V tom, co nás skutečně naplňuje a dělá nám radost. Virtuální místo pro všechny ženy, které touží po změně a chtějí růst.

  • 1

1 komentář

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *