Kamila Dvořáková: Chci, aby věci byly nejen pěkné, ale i praktické
Kamila Dvořáková šije běžné věci do domácnosti i výrobky na přání. V rozhovoru nám prozradila z jakých látek šije, kde bere inspiraci i jak vznikl poněkud vtipný název Koza z Mimoně.
Jak vznikl nápad na projekt Vobchůdek Koza z Mimoně?
Nejprve vlastně vznikl projekt Vobchůdek, který měl podpořit malé výrobce v regionu. Prodávala jsem své výrobky a také výrobky jiných řemeslníků. Ty, které mě zaujaly designem a kvalitou provedení. Postupně se však objevily různé legislativní překážky, jako že domácí obchůdek není možný, pokud nemáte zkolaudované nebytové prostory a jiné úřední radosti. Takže Vobchůdek jako takový zanikl, začala jsem šít a jezdit s výrobky po jarmarcích. Zboží se líbilo čím dál více.
,Prošla jsem si fází, kdy ustoupila nedůvěra k novému stylu, novému řemeslníkovi a Vobchůdek potřeboval rozvoj. Uvažovala jsem o změně názvu a zavedení firemního maskota, ale po anketě, kde mě zákaznice přesvědčily, že už jsou na název Vobchůdek zvyklé, jsem nakonec název jen upravila právě podle Kozičky, která je mým maskotem. Koza přišla na svět z mé dětské vzpomínky. A od té doby, co ji mám, je svět veselější. Lidé se na mě smějí, když projíždím kolem, když mám na sobě zástěru s logem Vobchůdek Koza z Mimoně nebo i když vidí nápisy na stánku.
Koza narušuje zavedené konvence: koza přece znamená, že máte kozí farmu – ne, neznamená. Koza znamená, že se nebojím si dělat ze sebe i jiných legraci, že nehledám nápady z PR podle šablony a pravidel, jak se to má dělat. Koza znamená, že jsem veselá, trošku potrhlá a hlavně mě moje práce baví.
Co všechno pod touto značkou tvoříte?
Pod značkou Vobchůdek Koza z Mimoně najdete šité produkty do bytu, hlavně kuchyně, jako jsou zástěry, chňapky, ubrusy, košíčky na pečivo a pak se také věnuji několika druhům nákupních a letních tašek a batůžkům. Samožejmě šiji i na zakázku dle přání zákazníka. Důraz kladu na to, aby věci byly pěkné a zároven prakticky využitelné, ne jen dekorativní.
Co se Vám prodává nejlépe?
V loňském roce se nejvíce prodávaly chňapky, to jsem jich ušila a prodala rekordní počet. Druhé v pořadí jsou nákupní tašky v jakémkoliv provedení. Lidé si začínají uvědomovat, že igelitové sáčky a tašky nám přírodu zamořují stále více a nakupují ekologičtější řešení v podobě kvalitních tašek, které dllouho vydrží. Zástěry šiji moc ráda a zase mám k dispozici několik druhů od pasových až po celé, i v retro stylu, a ty jsou v pořadí co do počtu třetí.
Kde berete inspiraci?
Inspirace ke mě přichází sama a často ve spánku. Ráno se probudím a mám v hlavě střih. Někdy to přijde tak samo při nákupu nových látek, přiložím dvě k sobě a najednou vidím, co z nich bude. Musím to zaťukat do dřeva, o nápady nemám nouzi.
Z jakých materiálů tvoříte?
Zpočátku jsem šila hlavně z tištěného plátna, postupem času se ale jejich kvalita zhoršila natolik, že je používám méně a zaměřila jsem se spíše na režné látky, kanafas a hlavně len. Po návštěvě pobaltských států jsem podlehla kouzlu lněných bytových doplňků natolik, že jsem nejen v každé zemi nakoupila pro sebe krásné hotové výrobky, ale odvezla i metry látek na šití pro své zákazníky. Teprve při třetí návštěvě jsem se dopátrala, kdo tento nádherný, kvalitní len vyrábí a začala ho dovážet k nám.
Kvalitní látky jsou základem kvalitních výrobků a když se spojí s kvalitou šití, jsou zákazníci více než spokojeni.
Prečtete si i: Kateřina Tygl: Ženský svět podnikání je laskavý a plný pomoci
Kde všude Vás můžeme najít?
Mé výrobky je možné zakoupit na různých řemeslných jarmarcích. Mám také webové stránky, které jsou spíše informativní, třeba právě v tom, že zde najdete tabulku, kde jsem k zastižení a kontakty.
Nejvíce se věnuji FB stránce, kde jsou všechny novinky, alba s výrobky atp. Dává mi to více prostoru pro komunikaci se zákazníky než klasický e-shop. Ano, FB sebere díky tomu mnohem více času, ale zákaznice jsou spokojené, protože se každé z nich věnuji osobně.
A poslední možnost je zavolat a přijet se podívat do dílny, vybrat si buď přímo výrobek, nebo látku, ze které následně ušiji, co si klient přeje.
Co plánujete do budoucna?
Plány do budoucna mám momentálně jasné. Na základě nominace jednoho hodného člověka se mi podařilo dostat do soutěže Žena regionu 2019, jsem jednou z deseti žen, které byly vybrány z více než 100 nominací v našem kraji. Jsem vděčná za tuto možnost a ráda bych ji využila k rozšíření povědomí nejen o mé pracovní činnosti, ale hlavně o té, kterou dělám navíc, a to je podpora programů kastrace a krmení venkovních koček, jejichž úděl mi není lhostejný. Pokud by mě někdo chtěl podpořit, budu mu velmi zavázána a v srdci si může nést vděk i některé zachráněné kočičky.