Zadejte hledaný výraz

AKČNÍ TIPY DOPORUČENÉ EQUAL PAY DAY GENDER KONFERENCE NETWORKING PODPORA ŽEN POSTAVENÍ ŽEN ROZHOVORY

Kateřina Klosová, předsedkyně představenstva Dun & Bradstreet v České republice: rovné podmínky jsou základním předpokladem využití potenciálu každého z nás

Každý, kdo měl štěstí být přítomen na největší a nejprestižnější evropské akci věnované především, ale nejenom ženám – Equal Pay Day – ví, že má šanci vyslechnout mnoho moudrých slov. Načerpat inspiraci, vstřebat a nasát pozitivní ženskou energii, navnímat, zažít vystoupení osobností, spíkerek a spíkrů, kteří nám všem mají co říci. A leccos se při pozorném naslouchání nejenom v hledišti konference, ale i panelových diskusí a za mentoringovými stoly přiučit.

A protože jste si už zvykly, milé naše akční čtenářky na to, že máme společně exkluzivní možnost popovídat si – tedy já ve vašem jménu – se skvělými dámami, které můžeme potkat na Equal Pay Day, pojďme na to.

Je mi potěšením a ctí položit několik otázek Kateřině Klosové, předsedkyni představenstva a obchodní ředitelce Dun & Bradstreet pro Českou a Slovenskou republiku.

Letošní již 16. ročník Equal Pay Day je doslova přede dveřmi. Těšíte se na svou premiéru na této prestižní akci? Nemyslím jenom vaši osobní premiéru jako spíkerky na pódiu prvního, konferenčního dne, ale i premiéru společnosti Dun & Bradstreet, kterou reprezentujete, jako partnera této výjimečné akce.

Ano, těším se velmi, protože Equal Pay Day vnímám jako jednu z nejvýznamnějších odborných akcí, které se zaměřují na problematiku rovných příležitostí a spravedlivého odměňování. Je to téma, které je pro mě osobně i profesně velmi důležité. O to více jsem hrdá, že se v roli ředitelky české pobočky Dun & Bradstreet, mezi jejíž základní hodnoty patří rovnost v podnikání i podpora rozmanitosti a inkluze ve všech oblastech, mohu konference zúčastnit.

Každý, kdo český Equal Pay Day zažil, rád se na tuto akci s osobitým espritem a energií vrací, pokud může. Má premiéra byla taková, že realita byla ještě lepší, zajímavější, pestřejší, barvitější než mé očekávání. Co od Equal Pay Day očekáváte vy?

Těším se především na energii úspěšných žen, ať už manažerek nebo podnikatelek a na nová inspirativní setkání. Věřím, že zde načerpám mnoho zajímavých myšlenek.

Vaše společnost je důležitým partnerem 16. ročníku českého Equal Pay Day a již tento samotný fakt mluví sám za sebe. Jde tedy o soulad, ztotožnění s tím, co tato jedinečná akce znamená, s jejím posláním, dosahem a potenciálem… Co u vás osobně rozhodlo, co vás přesvědčilo o tom, že je potřeba se přičinit o to, aby se vaše společnost stala partnerem Equal Pay Day?

Není mi lhostejné prostředí, ve kterém moje děti vyrůstají. Hodně pracuji s koučingem a věřím v individuální osobní rozvoj. Nicméně rovné podmínky jsou základním předpokladem využití potenciálu každého z nás.

V Dun & Bradstreet se zapojujeme do aktivit, které mají přesah do podnikatelského prostředí a jeho kultivace. Equal Pay Day sleduji již pár let a Dun & Bradstreet data ukazují, že v rámci využití potenciálu žen a rovného odměňování máme v České republice významný prostor pro zlepšení.

Šéf mého oblíbeného filmového klubu měl až neskutečnou mánii převyprávět všem v hledišti před filmem nejenom poselství celého díla a pikošky z natáčení, ale i kompletní děj. Něco podobné radši nebudeme dělat, ale přece jenom, můžeme našim akčním čtenářkám alespoň trošičku prozradit, nač se ve vašem vystoupení na konferenci Equal Pay Day mohou těšit?

Ráda. Jak je známo, Dun & Bradstreet je globální poskytovatel informací o firmách. Já sama se ráda rozhoduji na základě tvrdých dat. V panelové diskuzi se budu opírat o datové zázemí a analýzy Dun & Bradstreet, které jasně dokládají, jaké je postavení žen v českých firmách a jak se přítomnost žen může odrážet na hospodaření firem.

Equal Pay Day a prakticky nepřetržitá celoroční kampaň, která mu předchází, každoročně zaměřuje pozornost všech zejména na (ne)rovné odměňování žen a mužů. Jak je na tom branže, ve které působíte, co se (ne)rovného odměňování ale také zastoupení žen a mužů týče? Máme i tady co dohánět? Mám na mysli vaši osobní zkušenost a to, jestli se v tom, co děláte, cítíte doceněná a oceněná.

Z toho, co sleduji za posledních dvacet let, cítím, že se ženám daří více prosazovat. Naše data ukazují menší zastoupení žen ve statutárních orgánech firem, ale stále více žen se posouvá ve firemních hierarchiích na vyšší manažerské posty. Na trhu práce se prosazují mladší ročníky s novými ambicemi a i ženy mají, sice ne ideální, ale více možností jak skloubit kariéru a rodinný život.

Tématem letošního 16.ročníku českého Equal Pay Day je Potenciál. Jeden z mála mužů-spíkrů loňské konference Marian Bogdány to v našem rozhovoru popsal takto: „Aj vo svojom vystúpení som spomenul, že dnes tu zazneli zaujímavé čísla, napríklad že len okolo 40 % žien vo veku 20-49 rokov pracuje, to je tá aktívna ženská populácia. Tak o koľko potenciálu a o koľko príležitostí prichádzame, keď nevyužívame talent žien? Je to obrovský potenciál… A áno, asi často je potom v leadership tímoch zmes kompetentných a nekompetentných ľudí a tie ženy sú doma…Takže nemyslím si, že sa to dá vyjadriť číselne, ale pre mňa ako finančného riaditeľa je tam niečo veľké, o čo prichádzame…“

Vnímáte i vy tento nevyužitý potenciál jako něco, co nesmíme promrhat?

Ano, s pánom Bogdánym naprosto souhlasím. Ten potenciál je veliký a podporou rovných podmínek žen a mužů na skloubení profesní dráhy s rodinou, můžeme hodně ovlivnit. Samozřejmě rovné odměňování je toho součástí. Pokud budou do rodinného rozpočtu přispívat oba partneři podobně, bude rozhodování o péči o děti probíhat jinak. Pánové, kteří by často chtěli, ale kvůli financím si to rodina nemůže dovolit, budou moci věnovat svou energii dětem. A když bude okolí vnímat spokojenou pracující maminku jako standard, přinese to úlevu a rozvoj všem.

Když se na problematiku gender pay gap v České republice zadíváme metodou „poloplná sklenice“, tak má naše země obrovský potenciál na změnu: vždyť ve aktuálním reportu Světového ekonomického fóra Global Gender Gap jsme na 104. místě ze 146 států zařazených do reportu. A když se na to zadíváme reverzní metodou poloprázdné sklenice, tak jsme si loni pohoršili meziročně o 3 příčky a z evropských zemí je za námi pouze Turecko. A až sklenici vyprázdníme a rozbijeme: při současném tempu bude globální genderová rovnost dosažena za 134 let. Co s tím můžeme, nebo spíš musíme udělat?

Já jsem od přírody optimista a snažím se věci měnit k lepšímu. Připojuji se tedy k poloplné sklenici. Osobně vidím veliký prostor už ve vzdělávání. Když to vezmu oklikou, pak už na základních školách chybí podpora nadaných žáků. Rozvíjení talentů a rozpoznávání např. studijních předpokladů. Na středních školách pak propojení s firmami a praxí, stejně jako důraz na budování soft skills místo biflování jako před třiceti lety. Pokud malým holčičkám (dětem obecně) nebudeme říkat, že něčeho nejsou schopné, nebo, že jejich sny jsou nereálné, ony sami si hranice nastaví. Na druhou stranu je třeba jasně ukázat, že nic není zadarmo.

Podle čerstvých údajů studie Dun & Bradstreet z února tvoří statutární orgán výhradně ženy jen u 17 % firem působících v naší zemi, zatímco až u 70 % společností jsou ve statutárním orgánu pouze muži. Dalších 13 % společností má orgány smíšené, ovšem s převahou mužů. Téměř u tří čtvrtin firem v České republice, které vykazují roční tržby v intervalu od 30 do 100 milionů, tvoří statutární orgán výhradně muži. Na druhou stranu největší podíl „ryze ženských firem“ má tržby do tří milionů korun. O čem to podle vás svědčí? Ale předně: do které skupiny z těch popsaných ve vašem průzkumu patří vaše firma?

Konkrétně tato analýza Dun & Bradstreet poukazuje na to, že se ženy v ČR prosazují častěji v mikropodnikání a větší byznys zůstává v rukou mužů. Je to ale škoda. Protože naše jiná analýza dokládá, že ryze mužské firmy sice dosahují mírně vyšších zisků než firmy se smíšeným řízením, ale mužské firmy zase daleko častěji krachují. To souvisí s odlišným přístupem mužů a žen, kdy muži jsou stále více „lovci“ a jsou často schopni podstupovat vyšší rizika než ženy. Co se týká Dun & Bradstreet, tak z vlastní zkušenosti mohu říct, že naše firma těží z různorodých mezinárodních týmů a kultur a ženy se ve vysokém a středním managementu uplatňují čím dál častěji.

Dun & Brandstreet zaměstnává po celém světě více než 6 000 zaměstnankyň a zaměstnanců a usiluje se o genderovou vyváženost na všech úrovních a na všech trzích, na kterých působí. Protože pro vaši firmu je pro podporu různých perspektiv a myšlenek, které jsou hybnou silou inovací, zásadní různorodá a inkluzivní pracovní síla. Jak se vám daří v Dun & Bradstreet Czech Republic naplňovat tento ideál?

Zaměřujeme se na nábor nejschopnějších lidí ve svých oborech a s naším náborovým týmem máme jasnou dohodu na vyhledávání rozmanitých kandidátů. Často mě kolegové překvapí kandidátem s nečekaným profesním profilem – a právě takové momenty ukazují, že otevřenost a inkluze jsou cestou k budoucnosti a dlouhodobé konkurenceschopnosti. Kromě odborných zkušeností hledám u kandidátů také vášeň a energii pro svou práci, protože právě ta často rozhoduje o tom, kdo dokáže posouvat firmu kupředu.

Kromě toho, že jako obchodní ředitelka řídíte aktivity vaší společnosti v Česku a na Slovensku, jste i certifikovaná koučka, což je vynikající kvalifikace, dovednost a jistě i danost pro vedení vašeho týmu. Jak velký tým vedete, jak pestře ho máte vyskládaný a dělají vám jeho členky a členové radost? 

Jako obchodní ředitelka zastřešuji obchodní tým rozdělený do několika oddělení. Aktuálně mám 9 přímých podřízených. Kolegyně jsou v pozicích manažerky oddělení, obchodní zástupkyně i sales support. Jsou to profesionálové s dlouholetými zkušenosti v oboru, ale zároveň se skvěle doplňují a podporují nováčky – včetně mě. Kromě vedení obchodního týmu, mi mezinárodní prostředí umožnuje koučovat i kolegy z dalších zemí, což mi přináší další rozhled nad rozvinutějším pracovním trhem v Evropě, který je poměrně dost odlišný od našeho.

Dun & Bradstreet působí na trhu již od roku 1841 a je globální lídr v poskytování klíčových obchodních dat a analytických řešení, pomáhajících firmám po celém světě zlepšovat jejich rozhodovací procesy a zvyšovat výkonnost. Podporujete řešení napomáhající vašim zákazníkům v růstu tržeb, snižování nákladů, zmírnění rizik a transformaci jejich podnikání. Můžeme našim akčním čtenářkám popsat, co to konkrétně znamená třeba na modelovém příkladu vaší podpory běžné české firmě?

Myslím, že odpověď na tuto otázku přesahuje rozsah dnešního rozhovoru, tak si dovolím odpovědět velmi stručně. Dun & Bradstreet pomáhá firmám v mnohých oblastech, záleží na konkrétních potřebách našich klientů a také na velikosti. Velmi aktuální problematikou je ochrana dodavatelského řetězce, kdy našim zákazníkům pomáháme prověřovat obchodní partnery po celém světě. Dalším příkladem je nasazování umělé inteligence do firemních procesů – všichni víme, že aby AI poskytovala správné výsledky, musí pracovat s přesnými a úplnými daty, což je přesně naše parketa, abychom zákazníkovi jeho vlastní data vyčistili a obohatili. Do třetice bych ráda zmínila nástroje pro řízení kreditního rizika, ESG reportingu nebo vyhledávání obchodních příležitostí.

Pokud mohu trošičku osobněji: netajíte se tím, že vaše tři děti jsou pro vás obrovskou motivací, abyste se přičinila o aktivní podporu rovnosti možností a podmínek, aby například v budoucnu nemuseli volit mezi tím, v čem jsou dobří a co je baví a tím, co je uživí. To je krásná motivace a následování hodný příklad pro všechny rodiče. Myslíte si, že pokud naše generace patřičně zabere, podaří se nám zajistit pro naše děti a děti našich dětí spravedlivější svět?

Já v to opravdu věřím. Je třeba se ale podílet aktivně. I malé krůčky mohou vést daleko.

Nemohu vám, našim akčním čtenářkám a čtenářům a ani sobě odpustit tradiční závěrečnou Míšinu klíčovou otázku: Co vám v poslední době udělalo radost?

Nedávno to byl rozhovor s mojí nejstarší dcerou (12 let), která se mě ptala na tuto konferenci a na její smysl. Kladla mi otázky typu, proč by měl někdo za stejnou práci stejně dobře odvedenou mít méně peněz.

Za rozhovor srdečně poděkoval Ján Schneider

foto: archiv Kateřiny Klosové

 

Štítky
redakce

Jsme ženy a podporujeme se navzájem v našich snech. V tom, co nás skutečně naplňuje a dělá nám radost. Virtuální místo pro všechny ženy, které touží po změně a chtějí růst.

  • 1

Může se hodit

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *