Zadejte hledaný výraz

RODIČOVSTVÍ ZDRAVÍ

Komplexní průvodce porodem: jak se připravit na porod, kdy jet do porodnice a co si s sebou sbalit?

Čeká vás porod a máte obavy jestli všechno zvládnete? Z porodu nemusíte mít strach, zakončí se jím dlouhá devítiměsíční cesta. Důležitá je psychická příprava a dostatek informací – v tomhle článku se dozvíte všechno, co pro zvládnutí porodu potřebujete.

Těhotenství, porod: 

Jak dlouho trvá těhotenství?

Přesně určit délku těhotenství se může zdát jako pěkný oříšek. Většina lidí žije celý život s vědomím, že těhotenství trvá 9 měsíců. Pak se o to začnete trochu více zajímat a zjistíte, že lékaři hovoří o 10 měsících. Tak jak to tedy je? 

Fyziologické těhotenství trvá 9 kalendářních měsíců. Lékaři ale spíše vychází z lunárních měsíců, tzn. že měsíc = 4 týdny (28 dní), a v takovém případě se dostanete na 10 měsíců. Jednodušší je orientovat se podle týdnů. 

Těhotenství začíná početím a trvá okolo 40 týdnů. Počítá se od prvního dne poslední menstruace až do porodu a dělíme ho do tří trimestrů. Běžně k porodu dochází mezi 38. a 40. týdnem. Pokud k němu dojde dříve, mluvíme o předčasném porodu. Pokud naopak až po 42. týdnu, maminky tzv. přenáší a může dojít i na umělé vyvolání porodu. 

Jak vypočítat termín porodu? 

Datum porodu je to, na co se maminky už od začátku těhotenství ptají a zajímá je, kdy uvidí svého drobečka. Samozřejmě se termín porodu nedá určit s přesností – věděli jste, že v den stanoveného termínu rodí ve skutečnosti asi 5 % žen? 

Přesto se můžeme podívat na to, jak se dá termín porodu orientačně vypočítat. Jak už jsme zmínili, těhotenství se počítá od prvního dne poslední menstruace a lékař datum porodu stanoví od tohoto dne plus přesně 40 týdnů. 

Kromě data poslední menstruace se dá termín porodu určit také podle data početí (pokud jej přesně znáte), a to tak, že od něj odečte 38 týdnů a přičtete 269 dní. Nejpřesnější metodou je však stanovení termínu lékařem podle ultrazvuku

Jak se psychicky připravit na porod?

Předporodní kurz

Rozhodně nepodceňujte předporodní přípravu. Můžete např. absolvovat předporodní kurzy, které s vámi může navštěvovat i manžel nebo přítel. Více informací získáte v prenatální poradně nebo na porodních sálech. 

Na předporodním kurzu se dozvíte informace nejen o samotném porodu, ale i o těhotenství, doporučení k výživě a pohybu, naučíte se pracovat s bolestí, správně dýchat, kojit a budou vám poskytnuty např. informace o šestinedělí. 

TIP: Víte, co je to těhotenská cukrovka?

Porodní plán 

Připravit si porodní plán může každá nastávající maminka. Jde o takový seznam přání a očekávání, která by se měla během porodu v ideálním případě vyplnit. Můžete ho konzultovat také s porodní asistentkou nebo porodníkem. 

Do porodního plánu můžete uvést např: 

  • Přání ohledně jídla a nápojů 
  • Přání ohledně doprovodu při porodu (manžel, matka, sestra, dula…) 
  • Jaké léky pro tišení bolesti chcete nebo nechcete využít 
  • Svůj názor na klystýr, zda byste ho chtěla podstoupit či ne 
  • Jakou polohu během porodu chcete zaujmout v případě, že to bude možné (ležet, na čtyřech, v dřepu, na porodní stoličce…) 
  • Přání ohledně hudby při porodu
  • Přání ohledně fotografování/natáčení porodu 

Porodní plán stačí po příjezdu do nemocnice odevzdat personálu. Když to bude možné, lékaři ho budou akceptovat. Před cestou do nemocnice taky promyslete, ke kterému pediatrovi chcete svoje nově narozené dítě přihlásit. 

Jak probíhá samotný porod? 

Porod se skládá ze tří porodních dob: 

Fáze porodu

1. doba porodní, otevírací 

Porod začíná pravidelnými kontrakcemi, tedy intenzivními a bolestivými stahy dělohy, které ženy často přirovnávají k opravdu bolestivé menstruaci. Během první doby porodní obvykle odteče i plodová voda.

První doba porodní končí v okamžiku, kdy je krček dělohy dostatečně rozšířený pro průchod hlavičky, tj. zhruba na 10 centimetrů. U prvorodiček první doba porodní trvá obvykle 6 – 12 hodin. 

V první době porodní je také nejvhodnější čas pro píchnutí epiduralu nebo podání rajského plynu pro snižování bolestí během samotného porodu. Takové rozhodnutí je vždy dobré zvážit předem. 

TIP: Přirozený porod nebo císařský řez? Přečtěte si, jaké výhody a nevýhody oba případy mají! 

Jak tedy poznat, že rodíte? 

Rozlišit, kdy už rodíte a je na čase vyrazit do porodnice a kdy se jedná o planý poplach, může být těžké. Zvlášť pro prvorodičky. 

Slabší kontrakce, tzv. poslíčci, se objevují už např. 3 – 4 týdny před porodem. Poslíčci nebývají tak silní a intenzivní a hlavně: nemají pravidelný charakter. Proto ještě doma určitě využijete stopky pro počítání kontrakcí. 

Jak počítat kontrakce?

Porodní kontrakce se objevují v pravidelném intervalu, který se postupně zkracuje. Nabývají na intenzitě. Měřte je vždy od začátku jedné kontrakce až po začátek druhé. 

Během kontrakcí v první době porodní je důležité správné dýchání, které ulevuje od bolesti a zároveň zajišťuje dostatek kyslíku pro plod. Při kontrakcích i mezi nimi dýcháme nosem na dvě doby a vydechujeme ústy na čtyři doby. 

Kdy jet do porodnice? 

Možná, že vám stále není jasné, kdy tedy vyrazit do porodnice. Hlavním ukazatelem je právě měření kontrakcí. Do porodnice vyrazte zhruba při pravidelných kontrakcích po 5 minutách. 

Existují ale i další příznaky porodu, které mohou znamenat, že se porod už blíží, a to: 

  • Volnější dýchání, protože dítě už kleslo níže a netlačí na bránici 
  • Bolesti v zádech 
  • Objevit se může i výtok nahnědlé barvy nebo krvácení 
  • Odtok plodové vody 
  • Pocit neklidu nebo naopak zvýšená energie 

Co dělat v první době porodní? 

V první době porodní doporučujeme střídat různé polohy pro ulevení od bolesti. Záleží na mamince, co jí dělá dobře- sedět, stát, dopřát si masáž zad, pohupování na míči nebo třeba vyzkoušet účinky teplé vody. 

Photo by Jimmy Conover on Unsplash

2. doba porodní, vypuzovací

V druhé době porodní dojde k samotnému vypuzení plodu z těla matky. Rodička v těchto chvílích už pociťuje intenzivní nutkání k tlačení během kontrakcí. Tlačení už probíhá na porodním lůžku. A během několika velmi náročných chvil je miminko na světě. 

3. doba porodní, porod placentny

Porodem miminka ale porod nekončí, ještě je na řadě placenta. Placenta dodávala v těhotenství výživu vašemu děťátku a zásobila ho kyslíkem. 

Děloha si chvíli odpočine a potom se začne znovu stahovat, už ne tolik bolestivě. Stačí zatlačení a placenta s plodovými obaly je venku. 

TIP: Po narození miminka vás pravděpodobně v brzké době čeká první kojení! Podívejte se na tipy a triky, jak kojit. 

Jak vyvolat porod, když přenášíte? 

Miminko musí na svět přijít včas. V případě, že se mu na svět nechce a neporodíte do 42. týdne, zvyšuje se riziko komplikací. Proto se přistupuje k umělému vyvolání porodu v porodnici. 

Čím víc se blíží termín vyvolávání porodu, tím více se nastávající maminky snaží vyvolat si porod doma. Jak na to, abyste přírodě pomohla a zároveň neublížila ani sobě ani miminku? 

  • Provádějte masáž bradavek, která může vyvolat kontrakce 
  • Masírujte si bříško ve sprše s teplou vodou 
  • Mějte pohlavní styk
  • Jezte kořeněná jídla
  • Po poradě s vaším lékařem můžete vyzkoušet čaj z maliníku i jiných bylin 

Co si vzít do porodnice: 

Příprava do porodnice je také nesmírně důležitá. Abyste se cítila v porodnici komfortně, budete potřebovat řadu věcí. Může se to zdát jako banální záležitost, ale v konečném důsledku určitě oceníte důslednou přípravu. 

Co s sebou do porodnice, aby vás nic nezaskočilo?

Kdy balit tašku do porodnice? 

Abyste se vyhnuli chaotickému pobíhání a balení věcí před cestou do porodnice, připravte se na cestu s předstihem. Nejenom, že předejte zbytečnému stresu, ale těsně před porodem budete mít na starosti úplně jiné věci. 

Tašku do porodnice byste měli mít připravenou minimálně od 35. týdne těhotenství. Ale když si věci připravíte ještě dřív, nic se nestane. Na později to ale pro jistotu i kvůli omezené pohyblivosti nenechávejte. 

Většina porodnic poskytuje základní potřeby na první hodiny po porodu, jak pro maminku, tak pro novorozence. Vždy je ale příjemnější a pohodlnější mít po ruce svoje věci. 

Co do porodnice? Dvě tašky!

Praktické je připravit si dvě tašky. Do jedné sbalte věci, které si sebou potřebujete vzít přímo k porodu. Tu si berte v každém případě, i kdybyste se vydali do porodnice jen pro jistotu. 

Tu druhou, v které budete mít věci pro sebe i miminko, vám může případně někdo dovést později. 

Co si sbalit do porodnice? 

Obecně se dají věci do porodnice rozdělit do několika skupin. 

Nezapomeňte na doklady 

Ano, i papírování je součástí porodu, proto určitě nezapomeňte doklady. Ostatní věci vyřešíte i na místě. Některé z následujících dokladů určitě nosíte stále u sebe, jiné si nachystejte předem, abyste na ně v rychlosti nezapomněli: 

  • Těhotenská průkazka
  • Kartička pojištěnce
  • Občanský průkaz
  • Oddací list nebo prohlášení o otcovství z matriky 

Nezapomeňte přibalit kontakt i na svého porodníka nebo porodní asistentku, pokud jste se s nimi dopředu domluvili.

Výbava pro maminku do porodnice 

Všechno, co si potřebujete vzít s sebou do porodnice, závisí na konkrétní porodnici. Zjistěte si dopředu informace. Většina porodnic má na svých stránkách i seznam věcí, které si zabalit do porodnice.  Neměly by vám chybět následující věci: 

  • Noční košile (2-3 kusy) se zapínáním vpředu kvůli kojení 
  • Župan – oceníte ho při přesouvání po chodbách nebo kvůli chladu v zimních měsících 
  • Ponožky
  • Volnější kalhotky – bavlněné nebo pružné z prodejny zdravotnických pomůcek, které vám pomohou zpevnit bříško po porodě
  • Kojící podprsenka 
  • Bačkory, obuv do sprchy 
  • Oblečení na cestu domů 

TIP: Mějte na paměti, že oblečení, které budete v porodnici nosit, by mělo být co nejvíce pohodlné a také funkční. Doporučujeme proto hlavně oblečení z bavlny a teplákoviny. 

Z hygienických prostředků: 

  • Gynekologické vložky 
  • Vložky do podprsenky
  • Toaletní potřeby – klasická výbava každodenní potřeby
  • Krém na bradavky
  • Ručník
  • Toaletní papír, papírové kapesníky 
Photo by Aditya Romansa on Unsplash

Výbava pro miminko do porodnice 

Taška do porodnice by nebyla úplná, kdyby v ní chyběla výbavička pro miminko. Určitě si dopředu zjistěte, jestli nemocnice poskytuje oblečení pro novorozence. Jestliže ano, ušetříte si praní. Je však dobré mít aspoň pár vlastních kousků ve velikosti 56 – 62. 

Oblečení pro miminko

  • Kojenecká bodýčka 
  • Čepička
  • Bavlněné rukavičky
  • Dupačky
  • Ponožky
  • Svetřík 

Určitě se nemůžete dočkat, až budete svoje miminko oblékat do rozkošných oblečků, které jste mu nakoupili. V porodnici si jich ale ještě moc neužijete. Stačí zabalit jen něco, co miminku oblečete na cestu domů. Kromě toho se vám může hodit i zavinovačka. 

TIP: Do porodnice můžete také zabalit první hračku pro vaše dítě.

Co dál zabalit pro miminko

  • Pleny pro novorozence
  • Přebalovací podložky
  • Látkové pleny
  • Neparfémované vlhčené ubrousky
  • Ručníky
  • Krém na opruzeniny
  • Dětský olejíček 

Co si sbalit na cestu domů? 

Myslet na odchod z porodnice ještě před samotným porodem se může zdát zbytečné. Rozhodně je to praktické a v budoucnosti takové přemýšlení určitě oceníte. 

Věci, které budete potřebovat na cestu domů si nemusíte brát sebou do porodnice. Doma si je připravte a nechte si je dovézt těsně před odchodem domů. A co by to mělo být? Určitě nějaké pohodlné volné oblečení pro vás a miminko. Kromě oblečení i autosedačka, taška na přenesení, deka či fusak podle počasí. 

Kdy se registrovat do porodnice? 

Měli byste si rozmyslet, v jaké porodnice byste chtěla rodit. Hlavně ve větších městech a vyhlášených porodnicích bývá dost plno. V Česku většina porodnic vyžaduje registraci ihned poté, co vám je vystaven těhotenský průkaz. 

Ne každá porodnice však vyžaduje registraci. Přesto se nezapomeňte telefonicky informovat, od 36. týdne těhotenství byste totiž v České republice měla do porodnice docházet na pravidelné kontroly. 

Povinnost registrace do porodnice u nás neexistuje. Jinak by nebylo možné odrodit ženy, které nenavštěvují poradnu a přichází až na poslední chvíli. 

Co zařídit po porodu? 

Jak před porodem i po něm čeká čerstvou maminku další papírování. A na co teda určitě nezapomenout? 

Rodný list 

Přímo porodnice nahlašuje na matrice narození dítěte a vám odevzdá hlášení o narození dítěte, které musíte donést na matriční úřad. Pozor, ne na ten, pod který patří vaše trvalé bydliště, ale porodnice. Rodný list se vydává na počkání a může si to vzít na starost i otec dítěte. 

Vydání prvního originálu rodného listu je bezplatné, nezapomeňte si však udělat několik kopií. Budete je potřebovat, například pro zaměstnavatele. 

Propouštěcí zprávy

Při odchodu z porodnice dostanete 2 propouštěcí zprávy. Jedna patří dětskému lékaři a měli byste mu ji doručit v první pracovní den po návratu domů. Druhá propouštěcí zpráva má přijít do rukou gynekologa. Tu si doma uschovejte a vemte ji s sebou na prohlídku po skončení šestinedělí. 

Zdravotní pojišťovna

Povinností zákonného zástupce je přihlásit dítě do zdravotní pojišťovny do 60 dní od narození. K tomu potřebujete přihlášku pojištěnce, rodný list a občanský průkaz rodiče. 

Trvalý pobyt

Do tří pracovních dní jak dostanete rodný list dítěte, je vaší povinností nahlásit začátek trvalého bydliště dítěte. Na to potřebujete občanský průkaz a originál rodného listu dítěte. 

Příspěvky

Na úřad práce, sociálních věcí a rodiny je třeba získat příspěvek po narození dítěte. Jeho výše se odlišuje od pořadí těhotenství a nárok na něj zaniká po 6 měsících od narození dítěte. Kromě toho si právě tam můžete zařídit i příspěvek na dítě, takže zabijete dvě mouchy jednou ranou. 

Také je dobré si zjistit, jestli vaše město nebo obec vyplácí speciální příspěvek při narození dítěte. Některé obce dávají peníze, jiné užitečné věci pro miminko. V případě některých si o příspěvek musíte požádat, jiné je vyplácí během vítání občánků. 

Inspirujte se: Před porodem, nebo klidně až po porodu nezapomeňte pořídit také výbavu pro miminko domů. Mezi tu patří kočárek, dětská postýlka, přebalovací pult apod.

Závěrem 

Porod nemusí být tak náročný, jak se může na první pohled zdát. Nejdůležitější ze všeho je hlavně psychická připravenost a sebedůvěra, že to zvládnete. Příprava a informovanost vám k psychické pohodě může velmi pomoct. 

Pomoct vám může také myšlenka na naše babičky, které porod často zvládli i samy bez pomoci lékaře a to, že příroda všechno zařídila tak, aby to žena zvládla. Nakonec na konci náročné cesty na vás čeká ta největší odměna na světě. 


Alena Mrvíková, PoctiveSEO.cz

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *