Kreativita podle architektky – od návrhů interiérů po pomíjivé umění jaguou
Náš akční portál s radostí a respektem pomáhá zvyšovat věhlas přestižního vzdělávacího projektu Akademie pro začínající podnikatelky – Academy for Women Entrepreneurs (AWE).
Cílem Akademie je ženám, které podnikají méně než 3 roky, nebo mají podnikatelský nápad, poskytnout potřebné know-how a kontakty, aby mohly svůj podnik rozjet, zlepšit nebo posunout na vyšší úroveň.
Akademii již počtvrté v naší zemi pořádá Business & Professional Women CR (BPWCR), nezisková organizace dlouhodobě podporující ženy v jejich ekonomické nezávislosti. Za programem stojí již druhým rokem koordinátorka Michaela Melicher. Program je veden skvělými facilitátorkami, mezi které patří Julie Válková, Šárka Jiřičná a Lucie Krausová, sama absolventka Akademie. Tato výjimečná iniciativa je pořádána za podpory Velvyslanectví USA v České republice.
Slovo má studentka akademie Zuzana Lorenzová.
Zuzana Lorenzová z projektu Artování propojuje dvě profese – na jedné straně vytváří krásná dočasná tetování jaguou, která podporují individualitu a krásu člověka, na druhé straně přetváří interiéry v místa, kde chcete spočinout. Přijměte pozvání do jejího tvůrčího světa, kde každý detail má svůj význam.
Jste interiérová architektka a zároveň se věnujete dočasnému tetování. Můžete nám obě oblasti své práce přiblížit?
Vystudovala jsem architekturu, postupně jsem se specializovala na návrhy interiérů. To je mou hlavní pracovní činností. Dočasné tetování je pro mě další kreativní odnož. Když jsem před lety potkala jaguu – přírodní barvu z jižní Ameriky, bylo to velké WOW. Jagua má totiž nevšední tmavě modrou barevnost připomínající permanentní tetování. Malování jaguou si přidávám do svého harmonogramu podle zájmu a sezóny. Tato kombinace ve mě udržuje vášeň k oběma mým profesím.
Proč jste se rozhodla pro práci s jaguou a co vás na tom nejvíc baví?
Jagua mě fascinuje svou nevšední barvou. Hodně lidí zná hnědou hennu. Jagua funguje obdobně, má ale tmavě modré vybarvení a lze s ní vytvořit větší paletu vzorů díky stínování. Zároveň je skvělé, že je to „tetování“ dočasné (na 1 až 3 týdny) – podobně jako sezónní dekorace v interiéru. Velmi mi tato dočasnost sedí. Zprostředkovává tak radost v určitém okamžiku. Zároveň si myslím, že lidé se neustále mění, a to dočasnost podporuje. Za měsíc s obrázkem se posune člověk jinam a s tím zmizí i „tetování“. Odpluje.
Nejsou lidi odvážnější, když to není trvalé tetování?
Já to nemám s čím srovnat. Ale často mi nechají úplně volnou ruku. Dohodneme si jen směr, ale zbytek je na mně. Často je to tak, že lidé si to díky dočasnému tetování vyzkouší. Zažijí ten pocit a pak se rozhodnou, jestli se nechají tetovat trvale nebo ne. Přijde mi to jako dobrý mezikrok. Zároveň je to vhodná varianta pro ty, kteří se bojí jehel nebo nechtějí mít jeden obrázek na celý život.
Kde hledáte inspiraci?
Inspirace je všude kolem nás. Blízké jsou mi styly florální a geometrické, jednoduchost a elegance.
Kde vás lidé mohou potkat?
Působím nejčastěji v Praze, ale nedělá mi problém za projekty dojíždět. Pomalovat se ode mě můžete i na větších akcích jako jsou festivaly Colours of Ostrava, Metronom festival nebo Dyzajn Market, individuálně pak v Praze. Párkrát do roka pořádám workshop, kde si lidi můžou dočasné tetování sami vytvořit. Moje tvorba je ke shlédnutí na instagramu pod značkou Artování.
A co architektura? Jakému odvětví se věnujete?
Specializuji se na návrhy interiérů – to hlavně byty, rodinné domy a kanceláře. Každý chce být obklopen prostorem, kde se bude cítit příjemně. A já ráda pomáhám vytvořit místa, která jsou hřejivá, praktická a zároveň podtrhují osobnost jeho majitele.
S čím se na vás zákazníci nejčastěji obrací?
Každý prostor i klient je jiný, a to mě moc baví. Základní věcí bývá najít optimální dispozici prostoru. Následně navrhuji jednotlivé místnosti, vybírám nábytek, osvětlení i další zařízení, aby byl dohromady celek v harmonii. Nadčasový návrh může být inspirovaný současnými trendy, ale přesto prim hraje to, co daný člověk skutečně potřebuje a v čem se bude dobře cítit. Na moodboardech a vizualizacích si společně předem vyzkoušíme, jak bude interiér vypadat. A díky tomu, že dokážu navrhnout kompletní interiér, ušetřím klientovi čas a starosti.
Obě profese působí na první pohled odlišně, ale když o nich mluvíte, vidím spojitost. Máte nějakou filozofii, která propojuje obě oblasti?
Ano, moje hlavní hesla jsou minimalismus, harmonie a autentičnost. Ať už tvořím design na kůži nebo navrhuji interiér, chci, aby to bylo v souladu s jedinečností člověka, pro kterého tvořím. Zároveň hledám rovnováhu mezi estetikou a funkčností, mezi designem a tím, jak to lidem bude sloužit. Dále je pro mě hodně důležitá udržitelnost a používání přírodních materiálů.
Co byste vzkázala čtenářům, kteří by vás chtěli oslovit?
Ať už hledáte interiér, který bude místem klidu a inspirace, nebo toužíte vyzkoušet krásu dočasného tetování jaguou, jsem tady, abych vám pomohla. Věřím, že dobrý design dokáže zlepšit naše každodenní životy.
spoluautorka rozhovoru: Silvie Holečková
foto: archiv Zuzany Lorenzové