Máte rádi vánoční punč? A víte, kde se tento nápoj vzal?
K adventnímu období a vánočním svátkům v našich končinách neodmyslitelně patří kromě svařáku i vánoční punč. Pokud bysme si udělali ochutnávkový průzkum u prodejců punče na vánočních trzích, možná by nás někteří z nich překvapili, že znají historii tohto lahodného hřejivého nápoje. A pokud najdeme absolutně ideálního prodejce punče, měl by znát a taky umět správně namíchat i jeho původní recepturu. Možná se budete divit, ale tento nápoj pochází ze země, kde Vánoce vůbec nepatří k běžným tradicími a pije se tam jako aperitiv.
Zajímavý původ vánočního punče
Jestli jste si teď zkusili tipnout, odkud původní receptura vánočního punče pochází, není to Anglie, jak se běžně traduje. Strefili jste se, pokud jste hádali Indii. Ano, Indům, respektive neznámému mistru umění míchání opojných nápojů z této nádherné země můžeme vděčit za to, že si dnes v čase vánočním vychutnáváme tento lahodný nápoj.
V Indii je po staletí punč znám jako पाँच (pāñć), co v překladu z hindštiny znamená: pět. Je to tak, název totiž označuje počet ingrediencí původní receptury. Byli jimi alkohol, cukr, štáva z limetky nebo citronu, voda a koření.
Tento lahodný nápoj si oblíbili kolonizátoři Indie – Britové a přivezli ho do Evropy již v 17. století. Nejstarší britský a tudíž i evropský záznam o punči pochází z roku 1632 a Britům vděčíme za to, že se tento nápoj postupně rozšířil do celé Evropy.
Původní britský variant receptury byl na bázi vína nebo brandy, od roku 1655 datujeme ale „moderní“ recepturu punče s jamajským rumem, který byl v té době do Evropy dovážen.
V anglickém jazyku byl původní hindský název transformován na „punch“, co v angličtině znamená mimo jiné láhev, ale i ránu pěstí. Mimochodem, náš český název „punč“ nepochází z angličtiny, protože „punch“ se vyslovuje „pən(t)sh“. V naší české verzi jde v podstatě o fonetickou zkomoleninu německého výrazu punsch, který vznikl transformací původního anglického pojmenování tohto nápoje.
Variantou punče je i u nás známe „bowle“, jehož název pochází od pojmenování nádoby, ze které se podává – skleněné nebo porcelánové mísy zvané bowl. A absme byli exaktní, pravý punč se má podávat právě z takovéto mísy, ideálně do předehřátých skleněných sklenic.
Oblíbený vánoční nápoj
Buď jako buď, bez ohledu na názvosloví se punč postupně stal nejen v Evropě tradičním vánočním nápojem. V historických análech se nám nepodařilo vypátrat, kdy a proč se tak stalo, předpokládejme ale, že důvod je až triviálně jednoduchý: punč je přece horký nápoj, který nás má zahřát. A bylo by poněkud bizarné, kdybysme si ho vychutnávali jako typický letní nápoj. Nebudeme se raději zamýšlet nad tím, proč se pančím museli zahřívat Indové, faktem je to, že se v našem klimatickém pásmu punčem zahříváme v zimě a zejména během vánočních svátků.
A pokud jste měli štěstí slavit Vánoce v Karibiku, zřejmě jste ochutnali tamější typický silný variant punče. Sice s množstvím proslazeného tropického ovoce, ale patřičně říznutý některým z karibských rumů.
Receptů na vánoční punč je bezpočet, liší se nejenom regionálně, ale i individuálně, jsou samozřejmě i alkohol free varianty. Pokud doma připravujete svůj vlastní vánoční punč, víte, o čem píšeme – jistě máte i vy svou tajnou ingredienci receptury, která dodává vašemu punči jedinečnou chuť. Tak vychutnávejte různé chutě i vůně vánočních punčů, s mírou a na zdraví.
Ján Schneider
foto: wikimedia, pixabay