Myjte si ruky pravidelně a správně – dnes je Světový den mytí rukou
Schválně: zažili jste s dětmi nebo vnoučaty takzvanou „šestou nemoc“? Exaktně jde o roseola infantum, nebo exanthema subitum a jde o infekční onemocnění způsobené virem HHV-6 – kterému se říká i vir šestého typu, z čeho byl odvozen zaužívaný název nemoci. Postihuje zejména děti od 6 do 36 měsíců, ale je v podstatě běžná i u větších dětí a výjimečně postihuje i dospělé. Typickým příznakem je vyrážka zejména na dlaních, chodidlech a zadečku, horečka a nevolnost a další symptomy podobné chřipce. Toto je ukázkový příklad jedné z nemocí špinavých rukou, viruových onemocnění, které jsou vysoce infekční a jejich základní příčinou je to, že naše ratolesti si nepořádně, nebo nesprávně myjou ruce.
A právě proto, že nedůkladné nebo nesprávné mytí rukou může přímo způsobit vícero onemocnění, rozhodli se experti z WHO a preventisté věnovat den v roku právě této v podstatě triviální činnosti, které se učíme nejenom doma, ale i ve školce. A co je paradoxné – ale z pohledu prevence velmi přínosné, jsou to hned dva dny. Mezinárodní den mytí rukou připadá na 5. květen a Světový den mytí rukou na 15. říjen.
Všichni po zkušenosti s kovidovou pandemií víme, že navzdory tomu, že mytí rukou považujeme za absolutně běžnou činnost, že si většina z nás nemyje ruky správně. Inu a když to nevědí dospělí, proč bychom tuto znalost měli žádat od dětí, když je nedokážeme mytí rukou pořádně naučit?
Takže: pokud jste od pandemie již zapomněli, jak si musíme ruce důkladně mýt, tady je názorná infografika Státního zdravotního ústavu:
Světový den mytí rukou je každoroční iniciativou založenou Světovou zdravotnickou organizací již v roce 2008. Cílem, záměrem a poselstvím je zdůrazňovat globální populaci důležitost pravidelného, důkladného a správného mytí rukou. Iniciativa ale má hlubší historické kořeny, experti i preventisté bušili na tamtamy již v 80. letech minulého století, první nařízení o hygieně rukou byli na národních úrovních zveřejněny a doporučovány právě v této době.
Světový den mytí rukou má od roku 2008 tři základní globální cíle:
- vytvořit kulturu mytí rukou mýdlem ve všech společnostech
- vytvářet povědomí o stavu mytí rukou v každé zemi
- informovat lidi o výhodách mytí rukou mýdlem
Taky se vám tyto cíle zdají až ordinárně triviální? Důvody každoročné kampaně zdůrazňující důležitost mytí rukou jsou ale poměrně zásadní:
- hygiena rukou může snížit úmrtnost na respirační nemoci o 25 %
- mytí rukou může snížit úmrtnost na průjmové nemoci až o 50 %
Problém je zejména v tom, že jenom 60 % světové populace má bezproblémový přístup k základnímu mytí rukou, vyhovujícímu hygienickým a zdravotním standardům.
I v našich končinách, kde nemáme absolutně žádný problém s dostupností základních prostředků na mytí rukou: vody a mýdla je nevyhnutné mít na paměti, že většina infekcí se přenáší především rukama.
Mimochodem, víte, jaká „zaviřenost“ klávesnic počítačů a displejů smartfonů byla nedávno zjištěna vědci? Vyšší, než na záchodové desce veřejných WC. Věnujme tedy dostatečnou a pravidelnou pozornost i čistění těchto zaviřených zařízení.
A kromě toho si pravidelně, vždy, kdy je potřeba, správně a důkladně myjme ruce. A naučme to i své děti a vnoučence, nejenom v zájmu jejich, ale taky obecného zdraví.
Ján Schneider
foto: Státní zdravotní ústav, pexels