Zadejte hledaný výraz

BYDLENÍ INSPIRACE INTERIÉR

Nekupujte, renovujte! Jak na renovaci starého nábytku svépomocí

Máte starý kus nábytku, který nezapadá do vašeho bydlení? Uvažujete nad tím, že ho prodáte nebo vyhodíte, ale vážou vás k němu nějaké vzpomínky? Než se přikloníte k jakémukoliv radikálnímu řešení, měli byste zvážit renovaci nábytku. Myšlenka renovace nábytku může být na začátku poněkud skličující, ale není to tak těžké, pokud zvolíte správnou techniku.

Renovaci nábytku je však třeba pečlivě zvážit. Ne všechny kusy nábytku stojí za dodatečný čas a úsilí potřebné k zachování a prodloužení jejich životnosti. I tuto otázku si probereme v tomto článku. Máme pro vás také několik tipů, jak zrekonstruovat dřevěný a čalouněný nábytek.

Renovace a upcyklace

Když se snažíte vdechnout nábytku nový život, pravděpodobně sednete za počítač a začnete hledat všechny dostupné informace. Jaké máte možnosti? Ve spojitosti s obnovou nábytku se skloňují 3 výrazy – restaurování nábytku, renovace nábytku a upcyklace.

Renovace nábytku

Renovace nábytku je ve srovnání s restaurováním nábytku složitějším a komplexnějším procesem, který vyžaduje více času a úsilí. Smysl renovace je využít konstrukci a díly nábytku k vytvoření něčeho zcela nového, namísto toho, abyste se pokoušeli obnovit jeho původní vzhled. Kromě renovace nábytku je běžná i renovace starých dveří a podlahy. 

Výhody renovace nábytku

  • Delší životnost nábytku: Renovace nábytku jde většinou do hloubky, zahrnuje broušení a moření, opravu poškozených částí, nový nátěr a pod. Výsledkem je delší životnost nábytku.
  • Více příležitostí k přizpůsobení: Renovace je skvělý způsob, jak přidat něco zcela nového starému kusu nábytku, který vlastníte celé věky. Staré komodě můžete přidat nový vzor, přečalounit lenošku zcela novou látkou nebo přebarvit dřevěný nábytek zcela jinou barvou.

Nevýhody renovace nábytku

  • Náročná práce: Renovace nábytku zahrnuje vysoce kvalitní produkty a pokročilé techniky.
  • Dražší: Jelikož renovace vyžaduje více práce a často i více materiálů, vaše peněženka může zažít větší tlak.

Restaurování nábytku

Restaurování nábytku obecně zahrnuje snadné čištění a kosmetické úpravy, jako je broušení škrábanců, přeleštění dřeva, obnova barvy a tepování čalounění. Během restaurování neděláte na nábytku žádné dramatické změny ani úpravy. Namísto toho zachováváte jeho původní integritu a vzhled.

Image by Freepik

Výhody restaurování nábytku

  • Rychlé řešení: Méně úprav znamená, že dokončení projektu obnovy nábytku zabírá méně času než při zásadních opravách.
  • Udělej si sám: Svůj oblíbený dřevěný jídelní stůl můžete jednoduše přeleštit leštidlem zakoupeným v obchodě, nebo dokonce zcela přírodním vyrobeným z ingrediencí, které naleznete ve vaší spíži.
  • Levné: Jednoduché čištění čalouněného nábytku může stát jen 10 eur, i když se rozhodnete najmout si profesionála. Některé úkony, jako například hloubkové čištění pohovky na oživení látky, je zase možné pomocí napařovače.

Nevýhody restaurování nábytku

  • Nedostatečně efektivní: U některých kusů nábytku s velkým opotřebením nemusí restaurování stačit ke skutečnému oživení.
  • Těžko dostupné náhradní díly: Některé díly, které naléhavě potřebují vyměnit, může být obtížné najít, například nohu starožitného stolu nebo speciální úchytku na komodu.

Upcyklace nábytku

Upcyklace znamená vzít kus nábytku nebo předmět, který by jinak skončil v odpadu, a dát mu druhou šanci. Je to způsob, jak dát něčemu svěží vzhled a možná to bude mít jiné využití, než pro jaké to bylo původně určeno. Obecně můžeme říci, že při upcyklaci rozložíte nábytek na díly, které pak použijete k výrobě něčeho úplně nového.

Výhody upcyklace nábytku

  • Ekologické a udržitelné: Obrovskou výhodou upcyklace je, že umožňuje snížit množství odpadu, který by jinak skončil na skládkách. Je přínosem pro udržitelnou domácnost a šetrná k životnímu prostředí.
  • Šetří vaše peníze: Upcyklací starých produktů šetříte peníze, protože nemusíte kupovat nový nábytek.
  • Váš domov vypráví příběh: Váš domov a váš „nový“ nábytek vyprávějí příběh a to je přesně to, co upcyklované kousky dělají. Nejenže máte ve svém domě kousek historie, o které můžete hostům vyprávět, ale můžete na ně zapůsobit i svou kreativitou.

Nevýhody upcyklace nábytku

  • Vyžaduje jistou dávku kreativity: Chcete-li z něčeho starého udělat něco zcela jiného, chce to „květnatou“ představivost. Ne každý si umí představit, že ze starého kufru může vzniknout originální noční stolek nebo ze starých kalhot židle.
  • Dražší: Upcyklace vyžaduje kvalitní pomůcky, nástroje a přípravky. Váš projekt může vyžadovat specifické kousky, které vás donutí sáhnout hlouběji do kapsy. 

Kdy se myšlenky na renovaci nábytku vzdát?

Image by Freepik

I když se renovace či restaurování nábytku jeví jako nejlepší možnost, jak vytěžit z toho, co už doma máte, absolvovat celý proces nemusí být v některých případech efektivní. Kdy restaurovat a kdy ne?

Renovace a restaurování nábytku – kdy ano

Starožitný nábytek

Některé kusy nábytku mají určitou historickou hodnotu. Použitý materiál a řemeslné zpracování vyvolávají představu vzácnosti. Tyto kusy jsou známé jako starožitnosti. Starožitný nábytek je na trhu velmi cenný. Sběratelé starožitného nábytku jsou známí tím, že za klasické kusy nábytku platí velké sumy peněz. Proto se obvykle vyplatí restaurovat nábytek, pokud jej lze klasifikovat jako starožitný.

Kvalita

Nábytek vyrobený z kvalitních materiálů použitím kvalitních technik obvykle vydrží mnohem déle než jiné kusy nábytku. Restaurování nábytku je výhodné tehdy, je-li jeho kvalita opravdu vysoká. Nezbytná oprava nábytku na obnovení jeho původního stavu vás nemusí stát mnoho, ale pomůže vzácným kouskům vydržet dalších několik let.

Sentimentální hodnota

Může se to zdát nedůležité, ale pokud vás k nábytku vážou nějaké vzpomínky, může to být dobrý důvod, proč se do renovace pustit. Je všeobecně známo, že uklidňující pocit z některých kusů nábytku má pozitivní vliv na naše duševní zdraví.

Renovace a restaurování nábytku – kdy raději ne

Fyzické poškození

Renovace opotřebovaného a poškozeného nábytku se ne vždy vyplatí. Před tím, než se pustíte do projektu, je třeba střízlivě zvážit, zda poškození nábytku není fatální. Některé chyby nelze jednoduše opravit.

Náklady na renovaci a restaurování nábytku

Velkou část restaurování nábytku tvoří finanční náklady potřebné na jeho správné fungování. Nástroje, materiály a řemeslné zpracování potřebné pro opravu nábytku mohou způsobit značné náklady. Pokud jsou tedy náklady na restaurování výrazně vyšší než hodnota nábytku, restaurování se nemusí vyplatit.

Jak na renovaci nábytku

Skříně, komody, stoly, sedačky i křesla. Všechno, co je součástí vašeho domova, se dá renovovat. Naše tipy jsme rozdělili do dvou skupin: renovace dřevěného nábytku a renovace čalouněného nábytku. Na začátek to chce dobrou přípravu.

Image by Freepik

Zjistěte, z čeho je nábytek vyroben

Je jídelní židle z dubu nebo z jasanu? A co ta starožitná komoda nebo dřevěné úložné skříně, které jste právě koupili, nebo vintage křeslo, které máte chuť přivést zpět k životu? Chcete-li renovovat správně, velmi záleží na tom, z jakého materiálu je nábytek vyroben. Různé materiály vyžadují různé procesy, chemikálie, barvy a laky, aby vypadaly tak, jak chcete.

Mějte jasno v tom, jak by to mělo vypadat

Když předěláváte nábytek, můžete použít jiný odstín barvy nebo mořidla, přidat nové díly nebo detaily, možností máte několik. Proto je vhodné mít představu, jak by měl renovovaný kus po dokončení prací vypadat. Také si jej představte u vás doma. Zapadne do celkového designu? To vintage křeslo vás může lákat. Co ale s ním v moderním interiéru?

Vyhraďte si dostatek času

Právě vám někdo daroval stůl, kterého se chtěl zbavit, ale vy si ho umíte představit ve vaší jídelně? Na začátku můžete mít pocit, že potřebuje jen trochu něžné péče.

Je však důležité si uvědomit, že malý projekt se může rychle změnit na časově náročnou práci v závislosti na vašich dovednostech a volném čase, který můžete práci věnovat. Čím složitější je úkol, tím déle bude trvat, než se dokončí. Proto se ujistěte, že máte volných několik odpolední, nebo jste ochotni vzdát se několika víkendů k dokončení svého díla.

Připravte se

Pro správnou renovaci nábytku budete potřebovat správné nástroje a pomůcky. Pomohou vám připravit výrobek na povrchovou úpravu a zajistí, že můžete použít správné produkty, abyste dosáhli vzhledu, který hledáte. Co budete potřebovat?

  • Brusný papír: K odstranění starého nátěru a přípravě povrchu dřeva na nový budete potřebovat brusný papír. Připravte si papír s hrubší i nejmenší zrnitostí.
  • Odstraňovač nátěrů: Odstraňovač nátěrů vám pomůže odstranit veškerou odolnou barvu nebo povrchovou úpravu, pro kterou již brusný papír nestačil. Vyberte si kvalitní výrobek, který je bezpečný pro používání a nepoškodí dřevo.
  • Povrchová úprava: Mořidlo dodává dřevu barvu a může pomoci zvýraznit jeho přirozenou krásu. Vyberte si lazuru, která se hodí k typu dřeva, se kterým pracujete. Po zaschnutí barvy budete potřebovat čirý nátěr. Vyberte si kvalitní produkt, který vám poskytne potřebnou ochranu.
  • Malířský štětec, kartáček, smetáček, váleček a hadry: Hodit se vám můžou při přípravě nábytku na renovaci a později při nanášení barvy, mořidla, laku nebo tmelu na nábytek. Doporučujeme vám, abyste je měli vždy po ruce.
  • Ostatní pomůcky: Šroubovák, jednorázové rukavice, maska proti prachu, ochranné brýle a pod.

Tipy na renovaci dřevěného nábytku

Image by Freepik

1. Nábytek vyčistěte

Po letech zanedbávání má většina starého nábytku pravděpodobně vrstvu špíny. Někdy vše, co musíte udělat, je důkladné čištění a leštění, aby nábytek opět vypadal jako nový.

Nábytek důkladně vydrhněte houbou namočenou v teplé vodě s jemným mýdlem. Pro těžko dostupné a komplikované detaily použijte měkký zubní kartáček nebo měkký hadřík, abyste se dostali do všech zákoutí. Abyste se dostali do úzkých spár, vezměte si na pomoc štíhlou dřevěnou hmoždinku a naostřete ji jako tužku. Potom použijte ostrý konec k vydlabávání usazené špíny.

Pokud potřebujete použít ocelovou vlnu na nějaký odolný vosk ze svíčky, volte super jemnou a jen jemně přitlačte. Příliš silný tlak může poškodit i ten nejodolnější povrch.

Při čištění myslete také na ochranu okolního nábytku a podlahy. Pořiďte si ochranné plachty a fólie, které vám později usnadní úklid pracovního prostoru.

TIP: Volá vaše podlaha po vaší pozornosti? Vyzkoušejte nenáročný a efektivní postup čištění a údržby podlahy.

2. Nábytek zkontrolujte

Abyste věděli, co všechno vás čeká, vyčištěný nábytek pečlivě zkontrolujte. Hledejte poškození, škrábance, odštěpené části, zlomené a chybějící díly a pod.

V této fázi je také třeba zkontrolovat, zda nábytek nenapadly červotoči. Pokud si nejste jisti, rozložte pod nábytek noviny nebo jinou podložku. Červotoči to nejprve zkoušejí na měkkém dřevě, který může tvořit zadní stěnu skříněk nebo dno zásuvek. Pokud jsou tam, na podložce se budou tvořit hromádky drobných pilin, na nábytku můžete zpozorovat dírky. Takový nábytek poté ošetřete boraxovým konzervačním prostředkem nebo jiným speciálním přípravkem.

3. Odstraňte základní nátěr

Povrchovou úpravu obruste hrubým smirkovým papírem. Použijte brusný blok nebo elektrickou brusku s brusným papírem s hrubým zrnem, například 40 nebo 60. Bruste do té doby, dokud neodstraníte veškerou stávající povrchovou úpravu; ať už je to barva, lak nebo cokoli jiného.

Po dokončení broušení povrchu otřete prach. Pomocí čisticího kartáče nebo hadříku odstraňte veškerý prach z broušení. Vyhledejte všechna místa, která jste během broušení vynechali, a opět na ně zaútočte smirkovým papírem.

Na závěr celý nábytek obruste jemným smirkovým papírem, abyste vytvořili hladký povrch. Použijte brusný papír s jemnější zrnitostí, jako je zrnitost 120 nebo 240. 

4. Nábytek opravte

Potom opravte nebo vyměňte všechny poškozené části. Nahraďte je novými, na které natrefíte ve specializovaných obchodech, starožitnictvích nebo bazarech. Utáhněte šrouby a malé mezery mezi jednotlivými kusy spojte lepidlem na dřevo.

Vyplňte malé praskliny a nedokonalosti. Použijte barevnou voskovou tyčinku k zakrytí malých prasklin na nábytku. Pokud jste natrefili na odštěpená místa, poškozené rohy, lišty nebo jiné nedokonalosti, epoxidový tmel skvěle poslouží při obnově starého nábytku. Je to druh pryskyřice, která se dá použít k vyplnění chybějících malých kousků nebo malých nedokonalostí.

5. Povrchová úprava

Image by Freepik

Máte několik možností, jak dokončit renovovaný nábytek. Chcete-li povrch dřeva s přirozeným vzhledem, naneste na dřevo olej na nábytek. Nalijte olej na čistý hadřík a vetřete jej do dřeva. Nábytek nechte přes noc vysušit. Olej na nábytek se vsákne do dřeva, aby jej chránil a zároveň zvýraznil přirozené barvy dřeva. Můžete aplikovat kdykoli během roku.

Naneste na nábytek mořidlo nebo jej nalakujte, pokud chcete dodat nábytku originální vzhled. Pomocí štětce naneste první vrstvu mořidla nebo laku. Nanášejte jej v souladu se strukturou dřeva hladkými, dlouhými tahy.

Nechte úplně vyschnout a poté jemně obruste jemným smirkovým papírem. Naneste druhou vrstvu mořidla nebo laku a nechte zaschnout. Podle toho, zda chcete dosáhnout světlejšího nebo tmavšího povrchu, můžete přestat již po prvním nátěru, nebo se rozhodnout i pro třetí nátěr.

Další možností povrchové úpravy je barva na dřevo. Nejlepší typ barvy závisí na vašem projektu. Barva může mít matný, drsný, saténový, pololesklý nebo vysokolesklý finiš.

Latexová barva na nábytek

  • Dodává se v široké škále barev a povrchových úprav (od matných po vysoce lesklé).
  • Jeden z nejdostupnějších barev.
  • Je však náchylná na škrábance a odlupování, proto je vhodná zejména pro nábytek bez náročného používání.

Křídová barva na nábytek

  • Matný povrch, který rychle schne.
  • Ideální pro vytvoření vintage vzhledu.
  • Těžko skrýt tahy štětcem.
  • Náchylné na škrábance a fleky.

Mléčná barva na nábytek

  • Netoxická a šetrná k životnímu prostředí.
  • Tenčí textura, která je ideální pro starožitný vzhled.
  • Rychle schne a lze jej použít na většinu povrchů.
  • Může být nerovnoměrná a náchylná na škrábance.

Akrylová barva na nábytek

  • Snadno se nanáší a dodává se v mnoha odstínech.
  • Saténový, lesklý nebo matný povrch.
  • Netoxická, dlouhotrvající a odolná vůči skvrnám.
  • Malování velkých kusů může být drahé.

Olejová barva na nábytek

  • Velice odolná, tak snadno se nepoškrábe.
  • Lehce se nanáší.
  • Uvolňuje však vysoké úrovně VOC (těkavá organická látka).
  • Dlouhé časy schnutí a dražší než většina barev na nábytek.

Tipy na renovaci dřevěné podlahy

Image by jcomp on Freepik

Přestože dřevěná podlaha není vnímána jako nábytek, je součástí vašeho domova. Poškrábaná, zabarvená, zlomená nebo jinak poškozená podlaha z masivního dřeva vyžaduje vaši pozornost stejně jako nábytek. Postup renovace dřevěné podlahy má mnoho společného s rekonstrukcí dřevěného nábytku.

Jak na to? Zde je krátký checklist, který vám poslouží jako předloha renovace podlahy z masivního dřeva:

  • Materiál podlahy: Než se pustíte do procesu renovace, je důležité porozumět různým typům dřevěných podlah, z nichž každý má své specifické vlastnosti.
  • Vyčistěte: Začněte odstraněním nábytku a všech předmětů umístěných na podlaze. Potom si zavolejte na pomoc koště nebo vysavač, abyste podlahu zbavili prachu a nečistot.
  • Vyhodnoťte stav: Zkontrolujte škrábance, skvrny a oblasti s výrazným opotřebováním. Zvažte, zda stačí jednoduchá oprava, nebo zda je třeba desky vyměnit.
  • Broušení: Pronajměte si na tento úkol brusku na podlahy. Začněte s hrubým brusným papírem, abyste odstranili starý povrch a povrchové škrábance. Postupně přejděte na jemnější zrnitost pro hladký povrch. Nezapomeňte vždy brousit ve směru vláken.
  • Barvení: Chcete-li změnit barvu podlahy, naneste mořidlo na dřevo. Nejprve jej vyzkoušejte na malém místě, abyste se ujistili, že jste s barvou spokojeni. Aplikujte lazuru štětcem nebo hadříkem podle struktury dřeva.
  • Utěsnění: Posledním krokem je nanesení ochranného nátěru. Polyuretan je oblíbenou volbou pro svoji odolnost a jednoduchou aplikaci. Před přemístěním nábytku zpět na podlahu nechte povrchovou úpravu zaschnout doporučenou dobu.

Pokud jste si masivní dřevo zvolili jako materiál dlažby na terasu, jeho renovaci přizpůsobte podmínkám a počasí.

Dřevo potřebuje speciální péči. Když už je vaše dřevěná podlaha jako nová, myslete na to, jak o ni pečujete. Čím šetrněji se budete ke dřevu chovat, tím déle vám vydrží. Dřevěnou podlahu jste ošetřili kvalitním lakem nebo olejem, proto dávejte pozor na vlhkost a na přípravky, které používáte.

Základní zásady péče o dřevěnou podlahu:

  • upřednostňujte suché čištění – vysávání a zametání;
  • utírejte jen vlhkým mopem, nenechávejte na dřevě mnoho vody;
  • nepoužívejte provázkové a třásňové mopy;
  • nepoužívejte přípravky s glycerinem;
  • nepoužívejte přípravky se silikonem;
  • na dřevěnou podlahu nepatří běžné čistící prostředky. Používejte pouze specializované prostředky.

Tipy na renovaci čalouněného nábytku

Image by Freepik

1. Vysajte

Vysajte nábytek, abyste odstranili prach a zapadlé drobky. Použijte různé nástavce na větší plochy, detaily a záhyby látky. Nezapomeňte na opěrky na ruce, opěrky na hlavu, polštáře, které nelze odstranit, i zadní stranu nábytku. Zvažte pronájem parního čističe, pokud je váš čalouněný nábytek obzvláště špinavý.

2. Snímatelné potahy vyperte

Odstraňte snímatelné potahy, abyste je mohli vyprat. Nejprve nastříkejte potahy polštářů odstraňovačem skvrn a nechte je působit několik minut až 1 hodinu. Potom vložte potahy polštářů do pračky s jemným pracím prostředkem a aviváží. Doporučujeme nastavit jemný prací cyklus.

3. Vyčistěte čalounění

Vyčistěte čalounění, které nelze sundat z nábytku, odstraňovačem skvrn. Naneste čistič ve spreji na opěrky, boky a hrany nábytku. Nechte čistič působit 30 minut až 1 hodinu. Potom ponořte houbu do teplé mýdlové vody. Vyždímejte většinu vody a otřete nábytek, pracujte po malých částech, abyste zajistili, že nábytek bude opravdu čistý.

Můžete si také koupit čistící prostředky vyrobené speciálně pro čalounění. Obvykle stačí přípravek nanést na čalounění, nechat jej působit a poté pomocí vysavače nebo parního čističe dokončit čištění čalounění. Tato metoda výborně funguje na křesla, sedačky a taburety v obýváku, ale také na čalouněnou postel ve vaší ložnici či dětském pokoji.

TIP: Víte, jak vytvořit útulnou ložnici a maximalizovat prostor?

4. Přečalouňte nábytek

Přečalouňte svůj nábytek, pokud je současné čalounění nevyčistitelné, je děravé, roztrhané nebo jinak poškozené. Tento proces zahrnuje výměnu nebo doplnění výplně, měření, šití a připevnění nového potahu. Je to proces náročný na práci, ale je to skvělá možnost, chcete-li, aby váš nábytek skutečně vypadal jako nový.

Na závěr

Image by Freepik

Renovace nábytku je výzva, kterou někteří přijmou, jiní se na ni netroufají. Pokud vás čeká váš první projekt, vyberte si menší kus nábytku, takový, který dokážete oželet, pokud se váš první pokus nepodaří.

Nezapomeňte na vlastní ochranu při používání lazur a nátěrů. Dejte přednost kvalitním přípravkům, které zaručí lepší výsledek. Vždy zkontrolujte pokyny od výrobce. Nejprve otestujte všechny produkty na malém místě nábytku. Lazuru a finální produkty aplikujte vždy v tenké rovnoměrné vrstvě.

Popusťte uzdu vaší kreativitě. Přírodní odstín dřeva na stolku můžete změnit například za tyrkysový, hledáte-li kousek vhodný do interiéru v boho stylu. Středomořský styl bydlení má v oblibě například modrou a žlutou, provensálsky bílou a levandulovou, art deco má rád vzory.

Článek jsme pro vás připravili ve spolupráci s:

Eva Venkovská, Obsahový specialista na optimalizaci webů z PoctiveSEO: Pomůžeme vám s viditelností webu, marketingem, PPC reklamou.

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *