Opravdový domov si musíme vytvořit krůček za krůčkem
Je vždy potěšitelné, když se my ženy navzdory všemu rády dokážeme povzbudit a vzájemně si pomoci. Dobrá rada a pomoc v správný čas je často ten pravý balzám na duši, který všechny potřebujeme. S radostí vám představujeme projekt Mámami, který nejenom že má ambici, ale reálně pomáhá ženám zvládat vše, s čím se doma musejí potýkat.
Dámy, představte našim čtenářkám blíže, čím se zabýváte v rámci svého společného projektu Mámami?
Začalo to psaním blogu, na kterém jsme sdílely články na téma domova. Cítily jsme v té době, že to je téma, které sice spousta lidí (a především žen) každý den řeší, ale o kterém se zároveň ve společnosti téměř vůbec nemluví, protože to je přece JEN domácnost. Právě tvoření a péče o naše domovy je ale velkou a důležitou součástí našeho života. Když se doma necítíme dobře, když jsme zavalení nepořádkem i úkoly, má to vliv na naše vztahy, práci i vše ostatní.
V celé naší práci tak různými způsoby pomáháme ženám, jak si krok za krokem zjednodušit svůj každodenní život a péči o svůj domov, aby do něj tak mohly vnést více pohody a radosti, a aby jejich domov odrážel to, kým opravdu jsou.
Kdy přišel ten „AHA“ moment věnovat se danému tématu naplno?
Ještě v době, kdy jsme byly na mateřské dovolené se svými dětmi, jsme založily také e-shop Mámami, ve kterém jsme nabízely produkty českých i slovenských tvůrců.
Celou tu dobu jsme ale stále psaly blog a vznikla také naše první kniha Báječné oslavy. A právě s ní přišel ten zlom, kdy jsme si uvědomily, že daleko větší smysl než budovat e-shop, nám dává právě to, že můžeme pomáhat ostatním ženám tvořit to své vlastní DOMA s láskou a radostí. A přitom žít svůj život naplno, bez pocitu zahlcení z věcí i povinností okolo nás.
Kromě blogu a souvisejících aktivit poskytujete také konzultace. S čím vás ženy nejvíce oslovují? S čím potřebují pomoci, nebo poradit?
Na konzultace nejčastěji přicházejí ženy s tím, že chtějí vyřešit nějaký konkrétní organizační problém ve svém domově nebo ve chvíli, kdy právě mají pocit, že jim vše doma tzv. přerůstá přes hlavu. Často spolu tyto dva problémy velmi úzce souvisí, takže během konzultací pomáháme ženám s praktickým vytříděním a uspořádáním daného prostoru (třeba i tím, že jim pomůžeme vybrat vhodné úložné systémy), ale také s nastavením nových návyků, které jim pomohou zjednodušit jejich každodenní život.
Z vašeho projektu cítit krásný rozměr ženskosti. Dokonce jedna z kapitol má název Žena srdce domova. Jak byste povzbudily ženy, které samy sebe tak nevnímají, že jsou tím srdcem domova?
V naší práci se často setkáváme s tím, že ženy si v sobě nesou nějakou představu ideálního domova, které se snaží buď dosáhnout, nebo ji naopak vědomě bojkotují.
Tyto představy samozřejmě často pochází z dětství, ale jsou také dané tím, jak náš pohled na tvoření domova formuje společnost kolem nás. Ve chvíli, kdy se rozhodneme tvořit svůj vlastní domov, který bude odrážet to, kým opravdu jsme, je potřeba se nejdřív ze všeho obrátit sama k sobě a ptát se sebe sama:
“Jak opravdu vypadá domov, ve kterém chci žít a vychovávat své děti?”
“Odpovídá můj současný domov tomu, čím skutečně každý den žiju?”
“Pro koho vlastně tvořím svůj domov?”
Když budeme opravdu upřímně hledat odpovědi na tyto a podobné otázky, začneme postupně, krůček za krůčkem tvořit své vlastní a jedinečné doma. A právě to je ta úžasná a dobrodružná cesta, kterou bychom přály každé ženě, protože jsme to právě my ženy, které opravdu mají tu úžasnou schopnost stát se srdcem svého domova. Jen pozor, to ale samozřejmě vůbec neznamená, že by všechna starost a péče o domácnost měla být pouze na ženě, ačkoliv tento trend ještě stále v mnoha rodinách přetrvává.
A to je třeba další velké téma, které se v naší práci věnujeme.
Domácnost je jako živý organismus. Žijeme v době home officů, multitaskingu (nákupní seznamy, jídelníčky, plány, seznamy) v kombinaci se zvládnutím domácnosti a všech domácích prací. Jak to celé zvládnout?
Už jsme to trochu nakously v předchozí otázce. Důležité je uvědomit si, že všechno prostě nemusím zvládnout sama. Jako ženy máme často tendenci brát si na sebe i povinnosti, které třeba ani nejsou naše. Domácnost je opravdu živý organismus, a to také mimo jiné znamená, že každý člen rodiny má své místo, ale také svoji vlastní zodpovědnost.
Další věc, se kterou se v naší práci často setkáváme, je právě ta, že některé ženy chtějí mít vše tak dokonale naplánované a zorganizované, až jsou z těch všech seznamů, tabulek a úkolů úplně zahlcené.
Samy jsme obě trojnásobné a zároveň pracující mámy, takže naším vlastním cílem je zjednodušit si život tak nejvíc, jak to jen jde.
To znamená v první řadě znát své priority. A pak třeba také mít doma jen tolik věcí, kolik opravdu chceme a potřebujeme, protože je to právě péče o věci, které nám bere spoustu drahocenného času. Když známe své priority, je také daleko jednodušší naučit se říkat „NE“ na úkoly a povinnosti, které vlastně nepřináší žádné výsledky.
Díky tomu všemu je už pak jen krůček k tomu nastavit si jednoduché každodenní návyky a procesy, které nám zjednoduší ty konkrétní úkoly, jako je právě třeba vaření, nákupy, úklid nebo naše vlastní práce.
To je něco, co samy žijeme a co pak předáváme v naší práci dál.
Ne vždy se nám chce do domácích prací… Jak lze nalézt smysl v každodenních povinnostech a proměnit domácí práce na příjemné a užitečné?
Ano, zrovna u domácích prací se stává velmi často, že v nich člověk nevidí vůbec žádný smysl. Neustále se opakující činnost, která, když se vykonává, tak je brána jako samozřejmost, ale když se neudělá, je to okamžitě znát. Nám osobně pomohlo uvědomit si, pro koho to vlastně všechno děláme. Je to jen kvůli nějakému očekávání, že takto se to dělá? Nebo takto to má dělat správná žena (nebo muž)? Nebo to v první řadě potřebuji dělat pro sebe, vytvořit kolem sebe prostor, ve kterém mně samotné bude dobře, protože mě uklizený prostor těší a cítím se v něm lépe. Nejde tak možná vždy o to najít smysl v té dané činnosti, ale dívat na danou činnosti jako na prostředek k tomu, že se budu cítit lépe, že mi bude dobře. Když umyji nádobí, budu si moci vychutnat večer v uklizené a voňavé kuchyni a jít spát s čistou hlavou. Každý si v tomto duchu můžeme najít smysl v každé naší činnosti, která nás přivede ke klidnějšímu a spokojenějšímu životu. A to je přece základ, který může zvládnout úplně každý.
Jak se – podle vás – nestát „otrokyní vlastní domácnosti“?
Tato otázka docela souvisí s tou předchozí. Někdy se může stát, že žijeme hlavně tím, že se snažíme naplnit nějaká očekávání z venku. Jindy se ale snažíme naplnit svá vlastní očekávání. Zvlášť u perfekcionistů to může být jejich vlastní vysoká laťka, která se ale nemusí samozřejmě týkat jen domácnosti. A pak tu jsou i náročná období například s malými dětmi, kdy máme pocit, že neděláme nic jiného, než se staráme o děti a úklid. Toto je jedna z etap, kdy na nás může padnout právě pocit, že jsem otrokem své domácnosti, anebo jak to mám všechno stihnout? Pokud se dostaneme do takové situace, buďme za ni vlastně vděčné. Právě takové chvíle nám pomohou ukázat na to, co už není v našich silách a co vlastně ani dělat nechceme. Díky tomu můžeme hledat cesty, jak se nestát otrokem své domácnosti. Možná zjistíme, že něco nám fakt nejde a nebaví nás, nechceme si na to najít čas a možná by bylo dobré, kdyby to místo nás udělal někdo jiný.
Vedle všech těch povinností je důležité najít si čas pro sebe. Jak čerpáte sily vy?
Čas na sebe je důležitý. Někdy ale nestačí si jen najít čas. On by se i našel, ale pak jde o to, jak ho vlastně strávíme. Opravdu čerpáme nebo děláme nějakou činnost, která nám zase jen bere energii? Opravdu víme, co nám pomůže si odpočinout? A děláme to nebo se nám v hlavě stejně honí všechny možné úkoly, které je potřeba dohnat a stihnout? Samy víme, jak je to někdy těžké a ideální je najít takovou činnost a klidně i úplnou změnu prostředí, díky které pozapomeneme na to, co běžně řešíme. Ideální je mít v té chvíli telefon někde mimo a vrhnout se do něčeho, co nás pohltí. Může to být psaní, focení, nějaká další kreativní činnost nebo fyzická práce na čerstvém vzduchu. Já nejraději vyrazím někam do přírody a vyšlápnu kopec, ze kterého jsou výhledy a nadhledy (Míša).
Pro mě je asi nejlepší odpočinek u knihy, když se můžu úplně ponořit do jiných světů a příběhů. A pak určitě společné chvíle s rodinou, kdy se věnujeme jen sobě navzájem. (Markéta)
Máte nějaké univerzální tipy&triky&rady na zjednodušení domácích prací a povinností? Které zjednodušili ten váš život v domácnosti?
Jeden z našich oblíbených triků nebo tipů je používat opravdu jen to, co mi pomáhá. Ať už jde o houbičku na nádobí, mixér nebo vysavač. Je jedno, co doma za pomocníky máme, ale měli by nám opravdu pomoci.
A druhý tip, který milujeme, je to, že je skvělé používat věci, na které je radost pohledět. Zpříjemněme si náš úklid a prostor věcmi, které nás budou bavit a těšit. Ono to pak vše půjde o něco lehčeji.
Jste autorkami knihy Zamilujte si svůj domov. Připravujete však již druhou knihu. O čem bude?
Jsme moc rády, že jsme dostaly možnost napsat další knihu. Kniha Zamilujte si svůj domov předává vlastně komplexní pohled na náš domov. Ta připravovaná se zaměřuje konkrétně na kuchyň. To je totiž místo, které bývá centrem a taky srdcem těch našich domovů. Možná ani netušíme, co všechno se vlastně odehrává v našich kuchyních a často zdaleka nejde jen o přípravu jídla nebo stolování. Kuchyně je zkrátka velká část našeho rodinného života. A právě na kuchyň se chceme v naší připravované knize soustředit a podívat se na ni z více stran a úhlů tak, aby se nám v ní dobře vařilo, ale i žilo.