Zadejte hledaný výraz

DOPORUČENÉ GASTRONOMIE JÍDLO SVÁTKY ZDRAVÁ VÝŽIVA

Oslavili jste Mezinárodní den čokolády?

Jistě není pravidlem, že bychom slavili všechny svátky, nebo spíše světové či mezinárodní dny, které na nás červeně blikají a svítí v kalendářích preventistů, lékařů a zdravotníků. V běžných kalendářích nám totiž běžně neblikají a nesvítí. I proto se usilujeme na našem webu o těchto dnech pravidelně psát, protože je to potřebné. OSN, UNICEF, Světová zdravotnická organizace a další kompetentní instituce vyhlašují tyto svátky z důležitých důvodů. A během nich preventisté, lékaři a všichni, kteří mají z titulu své odbornosti profesionální povinnost šířit zdravotní osvětu, dělají všechno, co je třeba, aby byla veřejnost odborně informována o konkrétním tématu, týkajícím se konkrétního svátku, nebo světového, mezinárodního či evropského dne. A to jsou důvody, proč o těchto svátcích píšeme i my.

Z pohledu OSN jsou mezinárodní dny a týdny příležitostí ke vzdělávání veřejnosti o problémech, které vyvolávají obavy, k mobilizaci politické vůle a zdrojů k řešení globálních problémů. A taky k oslavě a posílení úspěchů lidstva.

Dnes slavíme Mezinárodní den čokolády.

Čokoládě a její klíčové složce – kakau – jsme se zevrubně z dietologického i historického úhlu pohledu věnovali loni v jedné části našeho seriálu věnovaného superpotravinám. Protože je to tak, čokoláda a kakao patří mezi superpotraviny – nejlépe v co nejpůvodnější, tedy nejhořčejší a nejtmavší podobě s co nejvyšším obsahem kakaové sušiny.

Čokoláda si zcela určitě zaslouží svůj svátek, který každoročně slavíme 13. září.

Proč právě 13. září?

Ne, není to den v aztéckém kalendáři, kdy neznámý mayský velekněz při kuchtění léčivých lektvarů uvařil z kakaových bobů, chilli papriček a jiných pálivých kořenin první nápoj bohů – čokoládu.

Není to ani datum, kdy v roce 1502 první Evropan – ano, Kryštof Kolumbus – dostal jako dar od původních obyvatel karibského ostrova Guanaja „záhadně vyhlížející mandle“, tedy kakaové boby, které byli identifikovány jako místní platidlo.

Historie Mezinárodního dne čokolády je podstatně mladší, v roce 1884 založená obchodní a lobbingová organizace hájící zájmy amerických výrobců cukrovinek National Confectioners Association NCA iniciovala slavení Mezinárodního dne čokolády. Datum 13. září je dnem narození amerického „krále čokolády“ Miltona S. Hersheye, který vytvořil prý až kolem 100 druhů čokolády, které úspěšně vyráběl ve svých továrnách na čokoládu a prodával je mlsným obavatelkám a obyvatelům všech států USA.

A co Wonka?  

Ale jistě, nejenom letošní aktuální muzikálový Willy Wonka, ale i kultovní dílo z roku 2005 Karlík a továrna na čokoládu Tima Burtona, kde si ulítlého majitele továrny na čokoládu skvěle střihl Johnny Deep, tak nějak patří ke globálnímu čokoládovému šílenství. No a autor ještě kultovnější knižní předlohy Karlíka a továrny na čokoládu, Roald Dahl se narodil hádejte kdy? No přece 13. září, a to asi není jenom taková obyčejná náhoda.

Takže máme hned dva pádné důvody a zdůvodnitelná historická data, proč slavíme Mezinárodní den čokolády právě dnes, 13. září.

Pojďme si společně zamlsat a zopakovat klíčová fakta o čokoládě, kterou milují lidé na celé naší planetě:

  • máme ji rádi, protože je sladká – ano, i horká čokoláda obsahuje cukr, protože provařené semleté kakaové boby jsou tak horké, že by zřejmě nechutnali nikomu
  • obsahuje kofein – kromě skvělé chuti a s ní spojených slastných pocitů nás mlsání čokolády dokáže i stimulovat
  • je zdravá – čím více kakaové sušiny a méně cukru, tím zdravější
  • má stovky podob – ochutnali jste již původní mayskou recepturu, tedy horký a až příkře hořký napěněný nápoj bez cukru, se skořicí a kořením?
  • je globální – zřejmě neexistuje národ na naší zeměkouli, který čokoládu nezná, od objevení Ameriky dobyla celý svět za maličko víc než 500 let

Dobrou chuť přeje

Ján Schneider

Foto: pixabay, pexels

 

 

 

Štítky
redakce

Jsme ženy a podporujeme se navzájem v našich snech. V tom, co nás skutečně naplňuje a dělá nám radost. Virtuální místo pro všechny ženy, které touží po změně a chtějí růst.

  • 1

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *