Zadejte hledaný výraz

DOPORUČENÉ ZDRAVÁ VÝŽIVA ZDRAVÍ ŽIVOTNÍ STYL

Osteoporóza je tichý zloděj kostí

Není pravidlem, že bychom slavili všechny svátky, nebo spíše světové či mezinárodní dny, které na nás červeně blikají a svítí v kalendářích preventistů, lékařů a zdravotníků. V běžných kalendářích nám totiž běžně neblikají a nesvítí. I proto se usilujeme na našem webu o těchto dnech pravidelně psát, protože je to potřebné. OSN, UNICEF, Světová zdravotnická organizace a další kompetentní instituce vyhlašují tyto svátky z důležitých důvodů. A během nich preventisté, lékaři a všichni, kteří mají z titulu své odbornosti profesionální povinnost šířit zdravotní osvětu, dělají všechno, co je třeba, aby byla veřejnost odborně informována o konkrétním tématu, týkajícím se konkrétního svátku, nebo světového, mezinárodního či evropského dne. A to jsou důvody, proč o těchto svátcích píšeme i my.

Z pohledu OSN jsou mezinárodní dny a týdny příležitostí ke vzdělávání veřejnosti o problémech, které vyvolávají obavy, k mobilizaci politické vůle a zdrojů k řešení globálních problémů. A taky k oslavě a posílení úspěchů lidstva.

Dnes slavíme Světový den osteoporózy.

Vcelku zvukomalebné slůvko osteoporóza si dovolím zařadit mezi ty, které jsme slyšeli zřejmě všichni. Již podstatně méně z nás ale zná význam tohoto slova. A ještě méně lidí ví, co toto onemocnění znamená pro všechny, kteří jím trpí – a vůbec jich není málo. I proto se expertky a experti ze Světové zdravotnické organizace a Mezinárodní nadace osteoporózy IOF na patřičných místech zasadili o to, že 20. říjen je již od roku 1997 Světovým dnem osteoporózy.

Tichý zloděj kostí

Osteoporóza, „lidově“ řednutí kostí je zdravotní stav, kdy jsou kosti slabé a křehké a lehce se lámou – dokonce i v důsledku menšího pádu, nárazu, zvednutí těžšího břemene, náhlého pohybu, obyčejného kýchnutí nebo i samovolně.

Základní charakteristikou tohoto nenápadně se rozvíjejícího metabolického onemocnění – kterému přischlo i nelichotivé pojmenování „tichý zloděj kostí“ – je úbytek kostní hmoty. Kosti postupně řídnou, jsou méně odolné a klesá i jejich pružnost a pevnost, co ústí do vyššího rizika zlomenin, zejména obratlů, krčků stehenní kosti a předloktí.

Tyto zlomeniny můžou být i život ohrozující a jsou hlavní příčinou bolesti a dlouhodobé invalidity zejména seniorek a seniorů. Osteoporotické zlomeniny a jejich následky značně zhoršují kvalitu života a téměř u poloviny nemocných vedou k závislosti na dopomoci.

Globálně každá třetí žena a každý pátý muž ve věkové kategorii 50+ utrpí osteoporotickou zlomeninu. A což je zarážející, odhadem jenom u 20 % pacientek a pacientů s osteoporotickými zlomeninami je skutečně diagnostikovaná a následně léčená osteoporóza.

Jak zjistím, že mám osteoporózu?

Obvykle to zjistíme my i lékaři až po první osteoporotické zlomenině. Protože toto onemocnění si dává opravdu načas, rozvíjí se pozvolna a prakticky v časných fázích bez zjevných příznaků. Až postupně dochází k bolestem zad například po dlouhém stání a snižování tělesné výšky v důsledku nahrbení.

Pokud chcete zjistit, jestli vám hrozí osteoporóza, zkuste tento test rizikových faktorů Mezinárodní nadace pro osteoporózu IOF. Je v českém jazyce a při každé otázce se můžete dočíst i stručný vysvětlující kontext konkrétního rizikového faktoru. A samozřejmě, po vyplnění testu se můžete kromě důležitých doporučení těšit i na další odborné informace nejenom o rizikových faktorech osteoporózy.

A když nemáte jistotu, jak jste na tom s příjmem vápníku, k dispozici je tato IOF kalkulačka. Zkuste si ji proklikat, mimo jiné zjistíte i to, kolik vápníku které potraviny – z těch v našem „západním“ stravovacím nejběžnějších – obsahují.

Jak jsme na tom u nás?

Ne, nejsme nějaký izolovaný ostrov, kde by se naše lidské společenství vyvíjelo endemicky. V naší zemi máme prakticky stejný problém s osteoporózou, jako kdekoliv jinde ve vyspělých zemích. Podle expertů a expertek Státního zdravotnického ústavu osteoporóza trápí odhadem 7-10 % populace, v České republice se tedy toto onemocnění může týkat až 1 milionu obyvatel.

Osteoporózou trpí každá třetí žena a každý pátý muž ve věku nad 50 let. Ve věkové kategorii 70+ je to již každá druhá žena. Problém je v tom, že z celkového počtu nemocných osteoporózou je léčeno jenom 10-20 %. Důvod je velmi prozaický: osteoporóza se vyvíjí pomalu, nenápadně, bez signifikantních příznaků a často je zjištěna až po první osteoporotické zlomenině.

Trend výskytu osteoporózy má značně stoupající tendenci, což je vysvětlováno zvyšováním průměrného věku a ruka v ruce podporován i následky způsobu života a životního stylu, který nemůžeme nazvat zdravým. Dle dat WHO jsou osteoporotické zlomeniny hlavní příčinou nemocnosti a invalidity starších lidí.

Existuje prevence osteoporózy?

Jde o prevenci sekundární, která je zaměřena zejména na ženy po menopauze. Pozornost by měla být zaměřena na:

  • dostatečný přísun vápníku stravou
  • zajištění přiměřené dodávky vitaminu D – slunečním osvitem, stravou bohatou na vitamin D, případně suplementací
  • pohybovou aktivitu s odpovídajícím zatížením
  • vyvarování se kouření a vyšší konzumaci alkoholu

Sekundární prevence nikdy nenahradí tu primární a je beze přehánění na místě označit osteoporózu za pediatrický problém s geriatrickými následky. Protože primární prevence osteoporózy musí být nastavena již během dětství a dospívání, kdy se vytváří kostní tkáň a zároveň budují návyky životního stylu, které mají na kvalitu kostí v průběhu života zásadní vliv.

Primární prevence prakticky kopíruje tu sekundární, s důležitým dovětkem: je důležité zabránit podvýživě – a to nejenom v dětském věku. Je tedy zejména na rodičích, jestli nastaví svým dítkům správné návyky životního stylu, netýkající se jenom zdravé a vyvážené stravy, ale i pravidelného pohybu.

A ruky na bederní a jiné klouby a kosti, dámy a pánové: to, co naši potomci vidí doma, chtě-nechtě kopírují a zřejmě těžko budeme nastavovat návyky zdravého životního stylu v leže při televizi při chroustání chipsů…

Tak tedy řekněme ne křehkým kostem.

Ján Schneider

Foto: IOF

 

Štítky
redakce

Jsme ženy a podporujeme se navzájem v našich snech. V tom, co nás skutečně naplňuje a dělá nám radost. Virtuální místo pro všechny ženy, které touží po změně a chtějí růst.

  • 1

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *