Petra Plemlová: Mám za sebou školu tisíců proher a neúspěchů
Petra Plemlová je prototypem akční ženy. Provozuje e-shopy s designovými látkami a oblečením pro děti unuodesign.cz a unuo.cz, zaměstnává desítky žen, získala 1. místo v soutěži Firma roku a to vše se čtyřmi dětmi. Co je podle ní klíčem k úspěšnému podnikání, jak dokáže skloubit práci s rodinou, kde bere energii a jaké jsou její plány do budoucna?
Napadlo Vás, když jste s podnikáním začínala doma v obýváku, že vybudujete firmu s miliónovými obraty?
Nikdy mě nenapadlo, že to moje malé domácí šitíčko se někdy odstěhuje za hranu mého vlastního stolu na šití a dnes a denně žasnu, jak unuo krásně vyrostlo.
Jediné, co mi funguje, je vždy sebrat sílu a zkusit to jinak, lépe.
Je v podnikání potřeba mít jasně definovanou vizi? Jak jste poznala, kterým směrem se vydat a co bude fungovat?
Já jsem měla jasnou vizi, a to uživit svou rodinu, když jsem na děti zůstala tak říkajíc sama. Od té doby se změnilo jen to, že mám odpovědnost za desítky dalších žen. Co bude fungovat, víte přesně od chvíle, kdy to zkusíte. Mám za sebou tedy školu tisíců proher a neúspěchů, a jediné, co mi funguje, je vždy sebrat sílu a zkusit to jinak, lépe.
Pohybujete se mezi akčními ženami a podnikatelkami. Co je podle Vás klíčem k úspěchu v podnikání? Co častou chybou podnikatelů, kteří neuspějí?
Ano mám, to štěstí, že se setkávám s úžasnými ženami jako Simona Kijonková, Helena Kohoutová, Rehana Ježková, ale také s ženami, které dělají projekty přesahující podnikání, jako je Pavlína Amélie Kvapilová, a všechny mají jedno společné – jsou to neuvěřitelní dříči, pracovití lidé, kteří se dnes a denně učí novému. Tyto ženy, ať potkáte kterýkoli den, mají plno nápadů a vizí a není snad minuty, kdy by nepřemýšlely, jak mohou udělat něco lépe i přes bolest, kterou to přináší.
Podnikatel musí umět pracovat s dvěma veličinami. Jednou jsou peníze a druhou pracovitost. Peníze jsou krví podnikání a bez ní by žádné podnikatelské srdce nebilo. Je potřeba hodně zvažovat, co koupit, do čeho investovat, protože ve chvíli, kdy podnikatel začne kupovat věci, které nepotřebuje, přijde brzy chvíle, že se bude muset zbavovat věcí, které potřebuje. Pracovitost je také mimo jiné schopnost vkládat energii tam, kde je třeba, rozumně a efektivně.
Sama vychováváte čtyři děti a přitom řídíte firmu s 50 zaměstnanci. To je hodné obdivu. Máte nějaký fígl, jak si zorganizovat čas a vše skloubit?
Mám úžasné samostatné děti a navíc mi pomáhá naše skvělá chůva. Bilancování rodiny a práce je otázka, kterou řeším dnes a denně, ale vím, že moje děti si mě tam někde, ještě před jejich narozením, vybraly za maminku a věděly, do čeho se pouští. Snažím se jim být dobrým vzorem a chovat se tak, aby byly na mě hrdé, jako jsem já na ně.
Co se týká zaměstnanců, vždy říkám, že ryba smrdí od hlavy, takže se snažím být tou nejlepší hlavou, jakou umím. Mí zaměstnanci jsou zároveň mými přáteli i rodinou, kterou jsem nechala daleko na Severní Moravě. Za čtyři roky podnikání jsem se svými nejbližšími spolupracovníky tak sžitá, že je více a více činností, o kterých už vůbec ve firmě netuším, “moje holky” jsou prostě úžasné a já mám více a více času na osobní život.
Jsem splněným snem Elona Muska, který už roky hledá alternativní zdroj energie.
Jste ranní ptáče, nebo noční sova? Kolik hodin denně věnujete práci?
Já jsem splněným snem Elona Muska, který už roky hledá alternativní zdroj energie a kdyby mě znal, měl by svou velkou otázku vyřešenou. Narodila jsem se s neuvěřitelným množstvím energie a sil. Mí rodiče to až tak neoceňovali, když jsem byla ještě malá holka, ale dnes se mi to opravdu hodí.
Vstávám obvykle kolem šesté až sedmé ráno, pracuji do 16 hodin a pak utíkám za dětičkami, těm se snažím věnovat do 21 hodiny a když začnou foukat do peří, vracím se ke svému tlačítkovému kamarádovi, který neopouštím obvykle do půlnoci, občas i do brzkých ranních hodin. Někdy mě ale únava přepere a pak potřebuji několik dní „klidového“ režimu.
Jak relaxujete a dobíjíte si baterky? Nebo Vás nabíjí Vaše práce?
Já miluji svou práci, je to vášeň a láska v jednom, takže to vlastně ani práce není. Doma je ale doma, mám dva malé žvanily a ti jsou také super agregátor dobré energie.
Kterou činnost ve Vaší firmě máte nejraději? Práci s lidmi, finance nebo třeba vytváření nových produktů?
Jedno bez druhého nemůže existovat. Firma je ekosystém, který musí být skvěle vybalancovaný. Úžasný produkt můžou vyrobit jen úžasní lidé a ti si zaslouží dobře zaplatit. Kdybych byla nucena ve firmě platit neadekvátní mzdy, vnímala bych to jako osobní podnikatelské selhání. Zaměstnáváme často maminky samoživitelky a ty si zaslouží slušné živobytí.
Mé produkty musí mít hromadu inovací, kopec designu ekologický dosah a ekonomický dopad. Dělám tedy všechny tyto činnosti s důmyslností a dostatečnou péčí. Ale nikdy bych nedala přednost produktu, který se mi líbí a nemá ekonomickou logiku, jen proto, že je to moje srdeční záležitost, protože vím, že by to z dlouhodobé perspektivy poškodilo mé zaměstnance a ti jsou mi víc než plnění vlastních designérských vizí.
Po letech, kdy bylo podnikání zapovězené, tu chybí generace zkušených rodinných firem s desítkami let praxe.
Začínajícím podnikatelům radíte s cenotvorbou a finančním plánováním. Jsou finance oblastí, kterou podnikatelé často podceňují?
Určitě ano. Vidím denně nepěkné případy nepovedeného podnikání, zničených rodin a přitom by stačilo tak málo, mít jen finanční plán. Bohužel je tu nějaké vakuum z dob minulých, kdy bylo zvykem o penězích nemluvit. Toto tabu je však potřeba roztrhat, firma má jediný cíl a to ekonomickou stabilitu, která je hlavním pilířem pro pevné základy každé firmy.
Po letech, kdy bylo podnikání a zapovězené, tu chybí generace zkušených rodinných firem s desítkami let praxe v podnikání a živelná devadesátá léta také právě podnikání “baťovského” typu moc neprospěla. Dnes a denně mě překvapuje, kolik videí, článků a konferencí je na téma marketingu a motivace k podnikání, ale žádná o tom, jak firmu finančně řídit.
Jste známá tím, že i z negativní situace dokážete vytěžit to dobré. Jaký je Váš postoj k životu? Máte nějaké oblíbené motto nebo citát?
Z negativních pocitů vznikají negativní myšlenky. Negativní myšlenky vedou k negativním činům. A z negativních činů vyplývají negativní výsledky.
Zapojila jste se do projektu Elegantní Česko. Představíte nám blíže, o co se jedná?
Elegantní Česko je projekt úžasné Pavlíny Kvapilové, její snahou je oživit to nejlepší z toho, co uměla tato země a její lidé a navázat na to. Tento projekt je tak široký a fascinující, že je nejlepší navštívit jeho stránky a kouknout na božská videa a fotografie, které zahřejí na srdci.
Pro mě je Elegantní Česko vzpomínkou na paní Krausovou, naši úžasnou sousedku, adoptovanou babičku a prvorepublikovou švadlenku, bez které by unuo nikdy nevzniklo. To ona mi trpělivě říkala, “Peťulko, tož to si musíš první rozžehlit a nastehuj si to, kočko”.
Chystáte nějakou další novinku? Jaké máte plány do budoucna?
Plánů mám na 50 let dopředu, ale mým velkým snem je rozpohybovat vlastní značku dámského oblečení, která bude jiskřit elegancí a ženskostí za použití moderních materiálů, ale tento sen je ještě příliš vysoko, věřím ale, že když udělám každý den malý krůček, brzy se toho svého snového obláčku dotknu.
Chtěla bych v něm zúročit všechny zkušenosti z unuodesign.cz kde už nějaký ten rok prodáváme látky z celého světa i to, co jsem se naučila z výroby dětského oblečení na unuo.cz. Také doufám, že naše poslední technologické miminko PICKI.cz se brzy zabydlí v českých skladech a pomůže jim v růstu, tak jako pomáhá nám při hromadném pickování objednávek.
Co byste poradila ženám, které právě zvažují, zda se pustit do podnikání?
Promluvit si se seniorním podnikatelem, udělat si pořádný business plán, finanční plán a připravit rodinku, že se jim narodí další miminko do rodiny, které bude potřebovat péči a lásku ve dne, v noci.