Zadejte hledaný výraz

AKCE DOPORUČENÉ JÍDLO SVÁTKY ZDRAVÁ VÝŽIVA ZDRAVÍ

Proč slavíme Světový den luštěnin?

Určitě není pravidlem, že bychom slavili všechny svátky, nebo spíše světové či mezinárodní dny, které na nás červeně blikají a svítí v kalendářích preventistů, lékařů a zdravotníků. V běžných kalendářích nám totiž běžně neblikají a nesvítí. I proto se usilujeme na našem webu o těchto dnech pravidelně psát, protože je to potřebné. OSN, UNICEF, Světová zdravotnická organizace a další kompetentní instituce vyhlašují tyto svátky z důležitých důvodů. A během nich preventisté, lékaři a všichni, kteří mají z titulu své odbornosti profesionální povinnost a taky poslání šířit zdravotní osvětu, dělají všechno, co je třeba, aby byla veřejnost odborně informována o konkrétním tématu, týkajícím se konkrétního svátku, nebo světového, mezinárodního či evropského dne. A to jsou důvody, proč o těchto svátcích píšeme i my.

Z pohledu OSN jsou mezinárodní dny a týdny příležitostí ke vzdělávání veřejnosti o problémech, které vyvolávají obavy, k mobilizaci politické vůle a zdrojů k řešení globálních problémů. A taky k oslavě a posílení úspěchů lidstva.

Dnes slavíme Světový den luštěnin.

Proč právě luštěniny?

Možná je to k nevíře, ale luštěniny, které mnohým z nás zošklivily jejich nemastné-neslané receptury šéfkuchařek ze školních jídelen, jsou pro lidstvo tak důležité potraviny, že nemají jenom svůj vlastní Světový den, ale v roce 2016 měly i svůj vlastní rok. /Prozdraví: v roce 2016 měly i svůj vlastní rok.

Konspirační škarohlídi by možná hledali důvod v guerrilalobbingu lóže pěstitelů luštěnin proti dominantní konkurenci třeba pěstitelů kukuřice a brambor. Nebo možná jde o globální spiknutí veleutajené organizace školních kuchařek, které již přestalo bavit, že naše děti odmítají jíst jejich čočku nakyslo, nebo fazolovou polévku?

Ale tak, jako obvykle na naší zeměkouli, je všechno poněkud jinak, jak si mnozí možná myslí.

Čočka v Etiopii, © FAO/Eduardo Soteras

OSN považuje luštěniny za veledůležitou potravinu

Valné shromáždění OSN sice uznalo hodnotu luštěnin pro globální výživu obyvatelstva naší zeměkoule již v roce 2013, speciální luštěninovou rezolucí ale za Světový rok luštěnin vyhlásilo až rok 2016.

Inu a během tohoto roku se pod záštitou Organizace Spojených národů pro výživu a zemědělství FAO podařilo zvýšit povědomí veřejnosti nejenom o nutričních, ale i environmentálních benefitech luštěnin jako součásti udržitelné produkce potravin.

V návaznosti na úspěch Mezinárodního roku luštěnin, uznávaje jejich potenciál, Valné shromáždění OSN vyhlásilo další speciální rezolucí v prosinci 2018 za Světový den luštěnin 10. únor. Slavíme ho tedy od roku 2019, letos s poselstvím: „Luštěniny: Přinášíme rozmanitost do agropotravinářských systémů.“

Klíčové role luštěnin

Letošní téma Světového dne luštěnin podtrhuje zásadní roli luštěnin při podpoře rozmanitosti – nad zemí i pod ní. Expertky a experti na výživu jsou přesvědčeni o tom, že když opět začleníme luštěniny do naší stravy a agropotravinářských systémů, odemkneme udržitelnější, výživnější a spravedlivější budoucnost.

Proč jsou luštěniny pro lidstvo tak důležité?  

Kromě toho, že jsou již po tisíciletí základem stravy na všech kontinentech, kde se luštěniny daří vypěstovat, mají pro nás další důležité benefity a hodnoty.

Nutriční hodnota luštěnin

  • jsou doslova nabity živinami a mají i vysoký obsah bílkovin, což z nich dělá důležitý zdroj bílkovin zejména v oblastech, kde nejsou maso a mléčné produkty fyzicky nebo ekonomicky dostupné
  • mají nízký obsah tuku a jsou bohaté na rozpustnou vlákninu, která může snížit hladinu cholesterolu a pomoci při kontrole hladiny cukru v krvi
  • pro tyto vlastnosti jsou luštěniny doporučovány jako součást léčby cukrovky, kardiovaskulárních onemocnění a obezity

Purslane salát se smaženou cizrnou v restauraci Didem Senol v Istanbulu, © FAO/Samuel Aranda

Potravinová bezpečnost

  • pro farmáře jsou luštěniny důležitou plodinou přinášející dvojí užitek
  • mohou je pěstovat i konzumovat, což přispívá k udržování potravinové bezpečnosti domácností a vytváření ekonomické stability

Environmentální výhody

  • luštěniny mají dusík-fixující vlastnosti, což je významní faktor zlepšující úrodnost půdy a pomáhající rozšiřovat produktivitu zemědělské půdy
  • využívání luštěnin jako meziplodin a krycích plodin podporuje nejenom biodiverzitu farem, ale i půdní biodiverzitu a současně chrání před škůdci a nemocemi
  • luštěniny mohou významně přispět k zmírnění důsledků klimatických změn snížením závislosti od syntetických hnojiv, používaných na umělé zvyšování dusíku v půdě
  • výroba a aplikace těchto syntetických hnojiv je spojena s uvolňováním skleníkových plynů a jejich nadměrné používání škodí životnímu prostředí

Černá fazole v Ugandě, © FAO/Sumy Sadurni

Víte, jak můžeme naše děti naučit jíst luštěniny?

Tak toto je problém, se kterým se potýkají rodiče zřejmě ve všech koutech naší zeměkoule. Dokonce i tam, kde jsou luštěniny součástí historie a kulturního dědictví. Je to jednoznačně téma na samostatný článek, prozatím se můžeme inspirovat „manuálem“, který vypracovaly odbornice a odborníci Organizace Spojených národů pro výživu a zemědělství FAO.

Mimochodem, expertky a experti FAO se luštěninám pověnovali vskutku širokospektrálně, invenčně a inspirativně. Luštěniny jsou opravdu a bezesporu rostliny a potraviny, které nám, lidem poskytují výhody, o kterých mohou jiné rostliny opravdu jenom snít.

Šťastný a chutný Světový den luštěnin přeje

Ján Schneider

Titulní foto: Luštěniny na trhu v Káhiře, © FAO/Pedro Costa Gomes

Foto: FAO

 

 

 

Štítky
redakce

Jsme ženy a podporujeme se navzájem v našich snech. V tom, co nás skutečně naplňuje a dělá nám radost. Virtuální místo pro všechny ženy, které touží po změně a chtějí růst.

  • 1

Může se hodit

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *