Slavíte Den svatého Patrika?
Možná ano, pokud máte někde poblíž irský pub. Nejde sice o globální svátek, ale protože Irové a Irky žijí kromě svého zeleného ostrova takřka po celém světě, oslavují Den svatého Patrika všude, kde jsou doma. Kromě Irska, Severního Irska a na všech ostrovech britské koruny především v USA, Kanadě, Austrálii a na Novém Zélandu. A protože jde i o svátek, kdy se ruší půst od nepůstních jídel a pití alkoholu, tak je dnem bujarých oslav ve všech irských pubech po celé zeměkouli, kde čepují tmavé pivo.
Historie svátku
Původně náboženský svátek oslavující jednoho z nejoblíbenějších patronů Irska, svatého Patrika zároveň symbolizuje i příchod křesťanství do Irska.
Den svatého Patrika je poměrně mlád, za svátek byl vyhlášen v 17. století a postupně se z náboženského svátku stal sekulární oslavou irské kultury. Oficiálním svátkem je kromě Irska a Severního Irska i na karibském ostrově Montserrat, který patří britské koruně a v kanadské provinci Newfoundland a Labrador.
Kdo byl svatý Patrik
Legendy do velké míry založené na listech – sice nedatovaných, ale připisovaných přímo svatému Patriku – praví, že tento misionář přinesl křesťanskou víru na zelený ostrov v 2. polovině 5. století po Kristu.
Podle barvitých legend popisujících původ a život svatého Partika pocházel z Walesu, mal ale britsko-římský původ. Když mu bylo 16 let, prý ho zajali piráti a prodali do otroctví právě do Irska, odkud se mu podařilo uprchnout do Francie, kde se uchýlil do kláštera. Po několika letech se do Irska vrátil v roli křesťanského misionáře. Na zeleném ostrově založil kláštery a školy a irští věřící se dodnes v den jeho smrti – 17. března – scházejí na místech, kde svatý Patrik působil. Snad nejznámější je hora Croagh Patrick v západním Irsku, kde se prý postil 40 dní, na kterou každoročně v poslední červencovou neděli vystoupají tisícky věřících.
Svatý Patrik byl opatem s biskupskými pravomovcemi, podle některých zdrojů i prvním biskupem arcidiecéze Armagh. Legendy – bez hmatatelných důkazů – tvrdí i to, že byl pohřben v katedrále v Downpatricku po boku dalších patronů Irska. Svaté Brigity a svatého Kolumby. Svatý Patrik byl prakticky ihned po své smrti – pravděpodobně 17. 3. 387 – uctíván jako světec minimálně na lokální úrovni. V historických záznamech ale nenalezneme zmínky o jeho oficiálním svatořečení.
Den svatého Patrika dnes
Buď jako buď, svatý Patrik je dodnes považován za snad nejoblíbenějšího patrona Irska, a jako Apoštolu Irska je mu připisována klíčová úloha v obrácení Irska ke katolické víře. Symbolem svatého Patrika a dnes i Irska je jetelový trojlístek – shamrock – na kterém prý vysvětloval princip Nejsvětější trojice.
A právě shamrock a spolu s ním cokoliv zeleného je poznávacím znamením všech, kteří dnes po celém světě bujaře slaví Den svatého Patrika. Tento svátek je v současnosti nejenom nejvýznamnějším irským státním svátkem, ale svátkem všech Irů a Irek žijících kdekoliv na naší planetě.
Samozřejmě, nejbouřlivější oslavy je možné zažít v Irsku, kde jsou ulice a puby všech měst, vsí a vísek plné veselých lidí v zeleném, popíjejících tmavé pivo a pojídajících potraviny obarvené na zeleno. Někde dokonce barví na zeleno i řeky a slavnosti, festivaly, průvody, přehlídky a veselí umocňuje i tradiční irská hudba a tance.
Lá fhéile Pádraig sona dhuit, gártha!
Ján Schneider
foto: pixabay, pexels, wikimedia