Zadejte hledaný výraz

AKČNÍ TIPY EVENTY INSPIRACE JINÉ PODUJATIA TECHNOLOGIE TISKOVÁ ZPRÁVA

Dá se světlo slyšet? Unikátní koncert dokázal, že ano

Věděli jste, že světlo se dá nejen vidět, ale i slyšet? A nejen to – může být z něho dokonce působivé hudební dílo. Přesvědčilo se o tom přes 300 hostů ve slavné vídeňské koncertním sále Brahms Hall. Právě tam zažil svou světovou premiéru koncert Sound of Light, první projekt svého druhu, který transformoval severskou polární záři do dosud nevídané hudební podoby.

Poslechněte si jeden z nejkrásnějších přírodních úkazů

Celý příběh Sound of Light se začal psát před pár měsíci. Profesionální „lovec polární záře“, fotograf Kjetil Skogli strávil množství nocí pod širým nebem nedaleko města Tromsø na severu Norska s jediným cílem: natočit záběry polární záře.

Sound of Light

Ostřílený mistr objektivu následně záběry, které zachytil, odeslal do zvukového laboratoře. Tam se jejich zkoumání ujal speciální systém s umělou inteligencí, který dokáže analyzovat barvu, tvar, velikost či rychlost. Na základě těchto vlastností vytvořil základní hudební linii, přičemž ve finální fázi podal stroji pomocnou ruku skladatel Mark Sayfritz.

Jakmile bylo hudební dílo hotové, zůstával ještě poslední krok: předvést ho před živým publikem. Této úlohy se zhostil James Shearman, uznávaný dirigent, který symfonii nové generace prezentoval v slavné Brahms Hall ve Vídni.

„Mým úkolem bylo zesílit emoce z tohoto konkrétního představení, takže divák může mít pocit, že k němu polární záře skutečně přemlouvá prostřednictvím hudby,“ řekl James Shearman, dirigent koncertu Sound of Light.

Sound of Light

Když hudbu tvoří technologie

Jak tedy zní polární záře? Odpověď na tuto otázku dostalo 300 pozvaných hostů z celé Evropy přímo v slavné Brams Hall ve Vídni, kde včera večer James Shearman ve spolupráci s vídeňským symfonickým orchestrem odehrál jedinečný koncert Sound of Light. Inspirací netradiční myšlenky se staly schopnosti top smartphonu značky Huawei, modelu Mate 20 Pro. Jeho pokročilé funkce stále více staví do popředí otázku: bude jednoho dne technologie schopná nahradit lidský talent?

Sound of Light

Osobnosti, které se podílely na projektu Sound of Light:

Kjetil Skogli, lovec polární záře: fotograf, lovec polární záře a průvodce v Norsku. Kjetil spolupracoval s televizními kanály jako BBC, 60 Minutes Australia, NRK a mnoha jinými, pro jejichž natáčel a fotografoval polární záři. Hrál klíčovou roli v Sound of Light jako průvodce při hledání nepolapitelného přírodního fenoménu. Jeho znalosti o sledování a pochopení polární záře byly pro projekt zásadní.

Mark Sayfritz, skladatel: jeden z nejplodnějších umělců, skladatelů a producentů hudebního průmyslu. Mark je držitelem mnoha ocenění za své soundtracky a zvukový design, včetně práce s celosvětově známými značkami. Jeho úloha spočívala v „aranžování“ prvků zvuku, vytvořených speciálním systémem AI a strukturování těchto nových zvuků do originální symfonie. Jeho nadšení pro spolupráci, uchopení technologie a zkušenosti se zvukem se ukázaly jako neocenitelné.

James Shearman, dirigent: celosvětově uznávaný britský dirigent, který se podílel na hudbě k více než 80 celovečerním filmům, včetně Kráska a zvíře, Manchester by the Sea a Harry Potter a Ohnivý pohár. Úloha Jamese Shearmana jako aranžéra a dirigenta pro Sound of Light byla nedílnou součástí konečné realizace.

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *