Timtom Haf: Inovativní projekt, který umožňuje dětem poznávat světové kultury i bez cestování
Věděli jste, že učení o světě může být stejně fascinující jako jeho samotné poznávání? A že děti se mohou stát světovými cestovateli, aniž by opustily svůj pokoj?
Většina rodičů se jistě shodne, že je důležité, aby děti měly možnost poznávat svět a jeho rozmanitost již od raného věku. Zdá se taky, že cestování a výlety mohou přispět ke zlepšení akademických výsledků dětí a rozvoji jejich kognitivních a sociálních schopností. Nicméně, ne všechny rodiny mají možnost častého či zahraničního cestování. Proto je důležité, aby se děti mohly seznámit s různými kulturami i v rámci domova nebo blízkého okolí. A to je cílem projektu Timtom Haf, který přináší zábavný a interaktivní způsob, jak rozvíjet zájem dětí o různé kultury, a to i bez nutnosti cestování.
Zakladatelka projektu Timtom Haf, Lucia Jaruš Mackovičová, sdílí svou vášeň pro cestování a poznávání nových kultur s dětmi po celé České republice. Jak se jí podařilo rozjet projekt, který umožňuje dětem objevovat svět, i bez cestování? Jaký vliv to může mít na budoucnost dětí? Rozhovor s Lucií Jaruš Mackovičovou nám přinese odpovědi.
Lucie, jak to celé začalo?
Projekt Timtom Haf vznikl z mé osobní zkušenosti. Už od mala mě fascinovaly pohledy z různých měst a zemí, které sbírala má maminka. Cestování se stalo neodmyslitelnou součástí mého života, kdy jsem cestovala a žila nejen v Evropě, ale také v USA a Indii. Výzva „Procestovat víc zemí, než kolik mi je let“ se stala zásadním motivem pro mě a mého manžela, s nímž jsme procestovali svět. Po narození našich synů Tima a Toma se snažíme předat dětem všechny výhody a krásy cestování. Logistika, finance a odvaha cestovat s dvěma malými dětmi je ale odlišná. Než nám to všechna omezení umožní, chceme je vychovávat v otevřenosti ke všemu cizímu a jinému, i z pohodlí domova. Proto jsem vymyslela pejska, kterého posíláme cestovat místo nás. Jmenuje se Timtom Haf a ze svých cest posílá dětem poštu plnou naučné zábavy.
Jakou hlavní hodnotu přinášíte svým zákaznicím a zákazníkům do života?
Naučně zábavné balíčky od Timtoma Hafa přinášejí zákazníkům hodnotu v podobě kombinace zábavy a vzdělávání. Balíčky obsahují různé aktivity a hry, které pomáhají rozvíjet dětskou kreativitu, motoriku a kognitivní schopnosti. Rodičům navíc odpadá starost o vymýšlení nových aktivit, protože balíčky v předplatném chodí domů pravidelně.
Já osobně jsem dnes díky cestování více flexibilní, otevřená všemu novému a mám větší všeobecný přehled. A to jsou vlastnosti, které chci prostřednictvím pejska světoběžníka budovat v dětech.
Kdy vás poprvé napadlo, že by vás to mohlo živit?
Upřímně jsem hned na začátku pochopila, že mám nápad, který bych si neměla nechat jen pro sebe. Můj projekt propojuje mé největší zájmy: cestování, kreativitu a tvorbu. Stejně jako mnoho lidí jsem i já hledala práci nebo podnikání, které bude mým koníčkem. Když jsem svůj nápad začala sdílet s blízkým okolím, setkala jsem se s pozitivními reakcemi, což mi dodalo sebevědomí a přesvědčení, že můj projekt má potenciál uspět na trhu. Navyše jsem byla na mateřské a to je pro ženu skvělá příležitost vyzkoušet něco nového.
Co byl váš první podnikatelský krok?
Mám ráda, když svoje nápady hned vidím před sebou, takže jsem začala sbírat inspiraci na to, co bude pejsek Timtom Haf ve svých balíčcích posílat. Sjížděla jsem hlavně Pinterest a odkládala si zajímavé kreativně vzdělávací projekty. Hledala jsem podobné projekty v zahraničí a zároveň jsem si začala stavět business plán. Jsem marketér a jsem zvyklá nové projekty plánovat strukturovaně a s ohledem na ROI. Jakmile čísla na papíru vypadala realisticky a pozitivně, začala jsem tvořit vizuální identitu značky.
Kdo byla vaše typická zákaznice nebo zákazník na začátku a kdo je teď?
Od počátku mám celkem jasně definovanou brand personu: typickou zákaznici – maminku s podrobně popsanými vlastnostmi. Po roce fungování projektu nemohu říci, že bych se trefila na 100%, protože každý zákazník (jsou tam i tatínci) má svoje specifika, ale zatím žádné větší odchýlky od původní definice nevidím. Přicházím ale na nové segmenty trhu, se kterými jsem předtím nepočítala, například školy a školky, nebo rodiče s domškoláky.
Co pro vás je na podnikání nejtěžší?
Momentálně pro mě nejtěžší na podnikání je to, že zastávám ve své firmě v podstatě všechny role. Musím se učit novým věcem a časově prioritizovat, ale některé věci prostě nedokážu stihnout. Navíc mi chybí kolegové, se kterými bych mohla na schůzkách řešit další kroky. Proto jsem se připojila do mastermind skupiny podnikatelek v mém okolí, abych mohla sdílet své nápady. Podobná očekávání, které se již naplňují mám i od AWE akademie, ve které se potkávám s podobnými akčními ženami – podnikatelkami.
Co vás na podnikání nejvíc baví?
Radost z podnikání spočívá pro mě v mnoha věcech: v tom, že se neustále učím nové věci, vidím výsledky své práce a mohu rychle realizovat své nápady bez korporátních procedur. Těší mě možnost flexibilního časového plánování.
Jak se vypořádáváte s kritikou či negativní zpětnou vazbou?
Snažím se kritiku vnímat jako konstruktivní zpětnou vazbu a ne jako osobní útok (stále se to učím!). Snažím se vyslechnout si názor druhé strany a pokud se mi zdá oprávněný, snažím se jej co nejrychleji napravit. Kritika mi pomáhá zlepšovat svůj produkt a posouvat se dál. Pokud je kritika zbytečně negativní a nekonstruktivní, snažím se ji přejít a zaměřit se na to, co je pro můj projekt důležité. Celkově se snažím být otevřená kritice, nebránit se jí a využívat ji pro další růst a rozvoj mého podnikání.
Co vám dává Akademie pro začínající podnikatelky AWE?
Akademie pro začínající podnikatelky AWE mi dává nový pohled, sebevědomí a jistotu v podnikání. AWE poskytuje školení a mentoring od zkušených podnikatelek, spolu s přístupem k užitečným zdrojům a nástrojům – Dreambuilder. Právě tento nástroj mi umožňuje provést „inventuru” v mém projektu a přehodnotit každý detail. A také je to skvělé místo pro budování sítě podnikatelských kontaktů a setkávání se s ženami s podobnými ambicemi.
Máte nějaký tajný tip pro ostatní podnikatelky?
Určitě bych podnikatelkám doporučila, aby se snažily vybudovat silný a podporující komunitní ekosystém kolem sebe. Buďte otevřené a sdílejte své zkušenosti a nápady s ostatními podnikatelkami, ať už prostřednictvím komunitních akcí nebo online fór. Být součástí silné komunity může být velmi prospěšné pro všechny zúčastněné, když se podnikatelky navzájem povzbuzují a nabízejí si vzájemnou podporu a spolupráci. Je to zároveň i tip a připomínka sama pro sebe – vím, jak je těžké vystoupit z komfortní zóny a jít s kůží na trh.
foto: Timtom Haf