Zadejte hledaný výraz

DOPORUČENÉ HISTORIE SVÁTKY VZTAHY

Víte, co všechno nevíte o Valentýnu?

Je to prostě tak, z marketingového pohledu je Valentýn stabilně usazen na 2. příčce hned po Vánocích. Navzdory tomu, že zpoza každého virtuálního i nevirtuálního rohu na nás vyskakují valentýnské slevy a extra nabídky, nezapomínejme, o čem tento svátek je.

Pojďme si pro jistotu zopakovat, jak vlastně vznikl, proč ho slavíme a popátrat i po informacích, které jsme v souvislosti s Valentýnem doposud možná ani netušili. Zkusíme i vyvrátit i základní valentýnský mýtus a dáme k dobru i několik zajímavostí.

Valentýn není importovaný americký svátek

Pokud jste si to dodnes – jako ostatně mnoho Evropanů a Evropanek – mysleli, zejména pro jeho vskutku americké „obchodní črty“, mýlili jste se. Svátek svatého Valentýna má totiž ryze evropský rodokmen a jako to už u mnoha svátků slavených na starém kontinentu bývá, má něco společné i s církví.

Legendy praví, že Valentýn, kterého 200 let po mučednické smrti svatořečil papež za svatého, byl ve 3. století našeho letopočtu biskupem v Terni. Další legenda lokalizuje jeho působení přímo do Říma. V té době vládl římské říši císař Claudius II., který vymyslel pro své vojáky bizarní formu celibátu: protože věřil, že svobodní muži jsou v boji lepší, vydal nařízení zakazující vojákům uzavírat manželství.

Valentýn prý začal vojáky oddávat tajně a prý proslul jako ochránce lásky, což byla spolu s jeho příklonem ke křesťanství vskutku nebezpečná kombinace. Římská byrokracie poměrně brzo jeho vzpurnost vůči císařskému ediktu i podporu „protistátní“ církve nenechala jenom tak a Valentýn byl zatčen. Ve vězení prý zázračně uzdravil slepou dceru správce věznice, které před svou popravou – 14. února 269 – napsal dopis, který podepsal Tvůj Valentýn.

Podle legendy takto vznikl předobraz dnešních valentýnek. Odvaha svatého Valentýna a jeho oběť za lásku a víru se podle legend staly základem svátku, který dnes známe jako Den svatého Valentýna. Opravdový svatý punc legendám přidal v roce 496 papež Gelasius I., který Valentýna prohlásil za svatého a den jeho smrti byl oficiálně ustanoven Dnem svatého Valentýna.

Abychom dali zadost dochovaným legendám, další praví, že důvodem Valentýnovy popravy byly jeho léčitelské schopnosti.

Valentýnské zajímavosti

  • „klíče lásky“ se na svatého Valentýna rozdávaly ve viktoriánské Anglii, nebyly však klíči k odemykání pásu cudnosti, ale k odemykání srdcí, tento zvyk se postupně rozšířil do Evropy ve své opačné formě: zamykání zámků lásky na mostech a házení klíčů do řek
  • z britských ostrovů pochází i další bizarní valentýnská tradice: posílání vinegar Valentines – octových Valentýnek, které zasílaly slečny těm nápadníkům, kterých se chtěly zbavit, některé z těchto antivalentýnek byly prý již ve 19. století až prudce peprné
  • první zdobené čokoládové bonboniéry ve tvaru srdce přinesla na trh opět britská společnost Cadbury v roce 1861
  • na britských ostrovech je zvykem na Valentýna psát zamilované básně
  • nejstarší dochovaná valentýnka pochází z roku 1415, kdy ji své manželce poslal vévoda Karel Orleánský z vězení v londýnském Toweru, odkud své manželce psal a posílal milostné básně pravidelně, dodnes jich je zachováno kolem 60
  • italské město Verona každoročně obdrží na svatého Valentýna tisíce zamilovaných dopisů adresovaných Julii, která tam podle Shakespeara prožila tragickou lásku s Romeem, na Valentýna ten nejdojemnější dopis získá cenu Cara Giulietta – Drahá Julie
  • z raného středověku pochází tradice, pořád dodržována v některých regionech Itálie, podle které první muž, kterého žena spatří na Valentýna se stane jejím manželem
  • ve francouzském městě Saint-Valentin pořádají na Valentýna festivaly lásky

Valentýnské statistiky

  • den svatého Valentýna oslavují dvě třetiny Čechů a Češek
  • podle jednoho z průzkumů nejčastěji v naší zemi kupujeme na Valentýna nějakou drobnost pro radost (27 %), květiny (17 %), sladkosti (14 %), prádlo (5 %) a šperky (3 %)
  • každý rok se na celém světě na Valentýna uskuteční nespočetné a nespočítatelné množství žádostí o ruku
  • za vhodný den k žádosti o ruku považuje tento den více než třetina Čechů
  • globálně je každoročně poslána asi miliarda valentýnek, ze všech prodaných valentýnek zakoupí ženy až 85 %
  • ze všech květin prodaných na Valentína kupují muži 75 %
  • jednoznačnými vítězkami jsou červené růže, globálně jich květinářky a květináři prodají desítky milionů
  • valentýnské dárky kupují svým miláčkům přibližně 3 % majitelů domácích zvířat
  • jediný den v roce, kdy se nakupuje více kytek, jako na Valentýna je Den Matek
  • existuje poměrně vysoké procento lidí, kteří posílají na Valentýna květy sami sobě
  • pro více než třetinu mužů je naprosto v pořádku, když od své lásky nedostanou na Valentýna nic

Takže mnozí z nás opravdu na Valentýna nepotřebují žádné dárky, navzdory tomu a mnozí i právě proto své lásky milují a určitě jim na Valentýna něco dají. A doopravdy to nemusí být zrovna hmotný dárek… Začátek formuláře

Věnujme nejenom ve svátek zamilovaných svým láskám s veškerou láskou i pozornost, péči a všechno, co od nás potřebují. Protože si to zaslouží.

Ján Schneider

Foto: pixabay, pexels, unsplash

Štítky
redakce

Jsme ženy a podporujeme se navzájem v našich snech. V tom, co nás skutečně naplňuje a dělá nám radost. Virtuální místo pro všechny ženy, které touží po změně a chtějí růst.

  • 1

Může se hodit

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *