Jak jste oslavili Den matek?
Svátek všech maminek, matek, mamin, mamiček nepatří mezi globální svátky pod kuratelou OSN a ani v našich zemích není ani oficiálním svátkem ani významným dnem. Navzdory tomu jde o důležitý – vždyť kdo je na světě důležitější, než naše maminky – globální svátek s celkem pestrou historií, kterou si dnes zkusíme přiblížit. Takže všechno nejlepší, maminky naše a pojďme na to.
Prastará tradice
Všechny kultury a národy naší planety od pradávných dob, co jsme lidmi, uctívají ženy, matky jako symbol, archetyp plodnosti. I když před pár desítkami tisíc let neexistovaly kalendáře, předpokládejme, že minimálně jeden den v roce byl uctívání kultu matky věnován. Po důkazy nemusíme chodit daleko, vždyť přece všichni známe Věstonickou Venuši, kterou si můžeme na vlastní oči prohlédnout v Moravském zemském muzeu v Brně. Hodnota nejstarší keramické sošky na světě, jejíž stáří je odhadnuto na 25-29 tisíc let je nevyčíslitelná.
Pokud bychom měli věřit prvním, tedy v našich končinách biblickým nebo antickým dějepiscům, tak slavnosti plodnosti, ženství, mateřství všech evropských národů a kmenů měli obvykle nevázaně sexuální ráz. S Dnem matek, jak ho známe a slavíme dnes, mají opravdu pramálo společného.
Britské kořeny
Předchůdcem dnešního Dne matek je britská, původně církevní středověká tradice Mothering Day. Původně šlo o oslavu „mateřského“ kostela, ve kterém byl člověk pokřtěn, na začátku 20. století však získal svátek širší rozměr a stal se postupně i oslavou mateřství.
Dnes zejména v Británii tomuto již sekulárnímu, necírkevnímu svátku říkají jednoduše Mother´s Day a je svátkem mateřství a maminek, které jsou obdarovávány květy a jinými dárky a projevy vděčnosti. V kalendáři se ale nekryje s Dnem matek, který slavíme vždy druhou květnovou neděli. Britský Mother´s Day je sice podobně jako Den matek pohyblivý svátek, kterému každým rokem připadá jiné datum, protože se slaví vždy čtvrtou neděli postního období před Velikonocemi.
V první polovině 20. století se již ale i na Britských ostrovech vylodil americký konkurenční svátek: Den matek.
Americký původ
Den matek na druhou květnovou neděli vyhlásil za celonárodní svátek prezident Woodrow Wilson v roce 1914. Nebyl to ale jeho nápad, poprvé se totiž Den matek slavil v USA již v roce 1907. Stalo se tak z iniciativy Anny Reevesové, která tak chtěla připomenout svou matku Ann Reevesovou Jarvisovou. Ta v 19. století před občanskou válkou zakládala spolu s dalšími ženskými aktivistkami v Západní Virginii „pracovní kluby ke Dni matek“. Jejich cílem bylo naučit místní matky správně se starat o své děti.
Anna Reevesová se neúnavnou kampaní zasloužila i o to, aby se Den matek stal celonárodním oficiálním svátkem.
Po vyhlášení Dne matek americkým prezidentem se svátek začal slavit ve všech státech USA a postupně začal nabírat globální dimenze. Je zajímavý historický fakt, že jeho iniciátorka Anna Reevesová se ve 20. letech minulého století veřejně ohradila proti komercionalizaci tohoto svátku. Její boj za zrušení zkomercionalizovaného svátku, který prakticky vymyslela a podle jejího názoru se absolutně minul původnímu záměru – intimního uctění matky vlastními dětmi – byl dlouhý, ale neúspěšný.
Den matek u nás
Pokud máte fixnutou informaci, že Den matek jsme začali v zemích českých, moravských a slezských slavit po Sametu, není to kompletní pravda. Samozřejmě, pro jeho americký původ ho komunisté na 22 let nahradili ideologicky zprzněným Mezinárodním dnem žen – a jaksi si nepovšimli, že tento svátek taky vznikl v Americe…ale prý jim vadilo i něco jiného.
Po roce 1989 šlo prakticky o obnovu slavení svátku, který znali naše babičky a prababičky za první republiky. Je to tak, Den Matek se na našem území prvně slavil již v roce 1923 zásluhou dcery našeho prvního prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka, Alice. Právě v tomto roce jí umřela její americká maminka, Charlotta Garrigue Masaryková. Uznejte, že tento masarykovský rodokmen Dne matek komunistickým totalitním papalášům vskutku nehrál do jejich falešných rudých karet.
Dnes považujeme Den matek, nebo chcete-li Svátek matek za milý a náš svátek. Díky za to, že tady jste, maminky naše, vždyť bez vás bychom tady nebyli a vězte, že vás máme nejraději na celém světě.
Ján Schneider
Foto: pixabay, pexels