Víte, jak správně pečovat o šperky?
Téměř každá z nás se ráda zdobí a vedle líčení, oblečení nebo účesu volíme i různé typy šperků. Těch je dnes na trhu velká škála. Od šperků z drahých kamenů a kovů k nevšedním příležitostem až k rozverné bižuterii, kterou můžete obměňovat každý den. Kristýna z Café light má pro vás několik rad, jak se starat o šperky, aby zůstaly krásné.
Můžu vzít šperk do sprchy?
Pokud nosíte malé náušničky nebo prstýnky ze zlata, stříbra a chirurgické oceli, sprcha jim neuškodí. Naopak třeba zlatu mýdlo s vodou spíše pomůže. Po koupeli šperky dobře osušte. Pokud ale máte šperk z bižuterních kovů, ze dřeva, z betonu nebo z kůže, určitě je před sprchováním odložte na suché místo. Ideální je šperkovnice nebo stojánek na šperky. Je dobré jakýkoliv šperk po každém nošení otřít suchým hadříkem, a tak ho zbavit zbytků potu či líčení.
Berete si šperk do postele?
Od malička, když děvčátko dostane své první náušničky, nechávají se mu trvale v ouškách. Většinou jsou z drahých kovů a velmi malé. Po několika letech se stávají jeho součástí. Pokud takové náušničky máte a nosíte je do dospělosti, určitě s nimi můžete i spát. Pokud šperky často měníte a nosíte ty výraznější, sundejte je na noc, vyčistěte a uložte. Ráno si můžete dle nálady vybrat jiné.
Jak vyčistit bižuterii
Bižuterii můžete vyčistit sami pomocí roztoku jaru a horké vody (poměr 1:1). Nechte v něm šperk alespoň hodinu, pak ho omyjte, otřete suchým hadříkem a šperk se bude zase lesknout. Můžete použít také speciální vaty či roztoky na čištění stříbra, které zakoupíte v drogerii.
Zlato mírně reaguje na vnější vlivy
Zlato vyčistíte pomocí mýdla nebo jaru a jemného kartáčku. Čistěte ho doma jen v případě, že šperk neobsahuje kameny. Můžete ho mírně povařit v roztoku odmašťovacího prostředku a vody (poměr 1:1). Velmi účinné je čištění pomocí ultrazvuku, které provádějí v klenotnictvích. Ultrazvuk si můžete koupit i domů, pokud máte hodně šperků a hodinek. Nazelenalé či namodralé skvrny na zlatě pak vyčistíte pomocí citrónové šťávy. Když by se vám nepovedlo šperk vyčistit, zaneste ho do klenotnictví, tam vám určitě pomohou.
Stříbro je náchylné na vlhkost
Stříbro se čistí velmi dobře. Můžete použít speciální vaty a roztoky, které koupíte v drogerii, ale můžete si doma namíchat svůj vlastní roztok. Nám se velmi osvědčil tento: 1 lžíce jedlé sody, jedna lžíce soli, 1 lžíce octa a 200 ml vody přivedeme do varu, vhodíme stříbro a kus alobalu, vaříme 5 minut.
Alobal krásně převezme veškerou černotu ze stříbra. Pak stříbro osušíte jemným hadříkem. Stříbro lze vyčistit i popelem. Dbejte na to, abyste vždy při čištění drahých kovů používali jemný hadřík nebo starý kartáček na zuby, jinak můžete šperk poškrábat. Stříbru vadí vlhkost, proto je dobré ho uchovávat na suchém místě.
Na drahé kameny nepoužívejte ultrazvuk
Obecně doporučujeme svěřit šperky s drahými kameny v případě čištění do rukou profesionálů. Pokud je kámen mírně ušpiněný, použijte jemný hadřík a trochu saponátu. Nečistěte šperky s kameny v ultrazvuku.
Dřevo se nejlépe ošetří olejem
U dřeva záleží na technice výroby šperku. Vždy se ptejte výrobce, jak šperk ošetřit a vyčistit. U surového dřeva se vyhýbejte kontaktu s větším množstvím vody, kyselými a barvícími potravinami (limetka, borůvky). Surové dřevo můžete ošetřovat různými typy olejů. Ideální je jednou ročně. Pokud je šperk malovaný nebo lakovaný, stačí ho otřít suchým nebo vlhkým hadříkem.
Jak na šperky z kůže
Šperky z kůže vždy před sprchováním sundejte a odložte na suché místo. Surová kůže po styku s větším množstvím vody křehne. Můžete ji otírat suchým či vlhkým hadříkem nebo ošetřovat speciálními přípravky na kůži (oleje).
A jak na šperky s betonem
Šperky s betonem jsou originální a netradiční. Tady se také ptejte výrobce, jak šperk ošetřovat. Většinou jsou šperky impregnovány speciálními ekologickými nano prostředky proti otěru a špíně. I tak není vhodný jejich styk s kyselými šťávami a mastnotou. Před koupáním šperk vždy sundejte a dejte na suché místo. Pokud šperk ušpiníte a nejde to vyčistit pomocí vlhkého hadříku, můžete vzít jemný smirkový papír a místo mírně přebrousit. Buďte opatrní nebo se obraťte na svého výrobce/prodejce.