Víte, jaký může mít hudba vliv na naše zdraví, psychiku a náladu?
Naše zdraví, psychická pohoda a množství působícího stresu jsou ovlivněny mnoha faktory. Jedním z těchto faktorů je hudba. Historie hudby pravděpodobně sahá tak daleko, jako historie samotné lidské civilizace. Hudba se liší napříč různými zeměmi, kulturami i věkovými kategoriemi. Ale pro všechny lidi na světě má hudba stejný a hlubší význam, než si mnozí připouští.
To, že má hudba vliv na vaše psychické rozpoložení, náladu a prožívání stresu jste už jistě vypozorovali. Hudba je přizpůsobená k tomu, aby nám dodala pocit uklidnění, energii, umožnila nám přemýšlet nebo nás dokonce vybudila k akci.
Jeden starověký římský řečník, jménem Marcus Fabius Quintilianus kdysi řekl něco, na co bychom neměli zapomínat:
„Je zřejmé, že sama příroda dala nám hudbu jako dar, abychom lépe snášeli strasti.“
Tak na co všechno tedy hudba působí?
Pozitivní naladění
Není pochyb, že hudba má vliv na naší náladu a psychické rozpoložení. Když vás něco trápí, je vám smutno..no prostě jste celkově sklíčení, většina lidí se snaží tento stav zahnat hudbou. Pravděpodobně si pustíte nějaký záznam koncertu vaší oblíbené kapely.
Poslech hudby v těle totiž zvyšuje produkci endorfinů, hormonů štěstí, ty se pak vyplavují do těla a zahání tak špatnou náladu. Po poslechu vhodné hudby se budete cítit svěže a dobře.
Navíc uklidňující hudba nepochybně odbourává stres. Náročný den v práci, zkouškové období a vy jste konečně na cestě domů. Hlučné prostředí kolem vás a stresující myšlenky se většina pokusí zahnat nasazením sluchátek a zapnutím toho správného songu. Na uklidnění se doporučuje poslouchat relaxační hudbu, jako je třeba zvuk kantele, nebo zvuky přírody doprovázené jemnými tóny klavíru či akustické boutique kytary. Hudba má velmi dobrý vliv na fungování srdce, krevní tlak, uvolňuje napětí a zahání vztek.
Zvyšuje produktivitu a soustředěnost
Nutno podotknout, že hudba působí jako velmi silný stimulant. Ať už máte před sebou náročný úkol v práci nebo spoustu projektů do školy, poslech hudby vás vybízí k činnosti. Kromě povzbuzující a uklidňující funkce také dokáže podpořit koncentraci a soustředěnost. Pokud jste tedy v rušném prostředí, doporučujeme zapnout rádio. A jak je to možné?
Hudba podporuje tvorbu dopaminu, který má nezastupitelnou roli pro mozkovou aktivitu. Díky dopaminu se cítíme více motivování a odhodlání k aktivitě. Možná to je ten důvod, proč drtivá většina lidí při cvičení, běhání či sportování poslouchá hudbu.
Trénuje paměť a kreativitu
Jelikož hudba jako jedna z mála věcí působí na obě mozkové hemisféry zároveň, hlavně tedy na tu pravou, dokáže tak zlepšit a podpořit koordinaci, posiluje paměť, schopnost svalové relaxace a dokonce i kreativitu. Jestliže chcete mít hlavu plnou nápadů a paměť jako slon, určitě se dejte hned do poslechu.
Poslouchejte – budete chytřejší
Díky odborníkům můžeme konstatovat, že poslech klasické hudby může pomoc zvýšit inteligenci. Mýty, že poslech hudby trvale zvyšuje IQ sice již byly vymýceny, ale své účinky stále má.
Možná pro vás naprosto neznámý, ale velmi účinný „Mozartův efekt“ dokazuje, že při poslechu klasické hudby se zvyšuje mozková aktivita. Výzkum dokázal, že při řešení některých prostoročasových duševních úloh, došlo ke zlepšení schopností při jejich řešení. Působení je ovšem krátkodobé. Co z toho plyne? Až si budete dělat IQ test, pusťte si Mozarta a vaše skóre bude o něco vyšší.
Hudba léčí
Že hudba léči je známé nám všem. Dokonce se využívá i v medicíně. Tzv. muzikoterapie se používá na práci se stresem, fyzickou či duševní zátěží, nespokojeností, ale také léčí psychické problémy.
Zajímavost na závěr
Na konec něco zajímavého. Ze starověké hudby je dodnes známá tzv. Solfeggio frekvence, která se skládá ze 6 čistých tónů. V té době se věřilo, že harmonická kombinace těchto tónů umožňuje docílit spirituální blaženosti a uzdravení. To potvrzují i odborníci na genetickou biochemii Dr. Lena Horowitz a Dr. Pulea. Podle nich frekvence 528 Hz působí na poškozenou DNA.
Na závěr je třeba dodat, že není nutné hudbu jen poslouchat. Stejné, ba ne dokonce lepší účinky má hudba i v případě, že ji vytváříte. Co to znamená? Nestyďte se zpívat z plných plic, vezměte kytaru a hrajte co vás napadne – nahodilé tóny, táborové písně, nebo moderní hudbu, zkuste si zahrát na středověké hudební nástroje, nebo na nástroje z jiných kultur, jako je třeba didgeridoo.
Když si to tedy shrneme. Hudba lidi provádí po celý jejich život. Je lékem pro duši i tělo. Pokud vás cokoliv trápí, cítíte se v psychické nepohodě, nechte hudbu vtáhnout vás do svého krásného světa harmonických tónů. Zpívejte, hrajte, tancujte, poslouchejte, abyste se mohli smát, radovat, tvořit, cvičit – prostě spokojeně žít!