Zadejte hledaný výraz

CESTOVÁNÍ

Víte na co si dát pozor při výběru autosedačky?

Postýlka, přebalovací pult, kočárek, plenky nebo vanička – to vše je součástí výbavičky pro miminko. Ještě předtím, než vaše dítě přijde na svět je potřeba pořídit také autosedačku, kterou využijete už při cestě z porodnice. Víte ale na co si dát při výběru autosedačky pozor? 

Výběr autosedačky byste rozhodně neměli podceňovat. Důležitá je především její bezpečnost. Věděli jste, že děti, které v autě nejsou usazeny v dětské autosedačce umírají až sedmkrát častěji než ty zabezpečené v autosedačce? 

Kategorie autosedaček 

Autosedačka je navíc podle zákona povinná pro všechny děti. A to až do chvíle, než dosáhnou výšky 150 cm a alespoň 36 kilogramů. Právě hmotnost a výška jsou důležitými kritériemi při výběru vhodné kategorie sedaček. Existují totiž autosedačky od 0 do 36 kilogramů

Rozlišujeme 5 základních skupin autosedaček: 

Skupina 0

Tato skupina dětských autosedaček je určena pro ty nejmenší děti, do hmotnosti 10 kilogramů a říká se mu vajíčko. Takové autosedačky mají většinou bohaté polstrování. Takto maličké děti totiž většinou leží, nedokáží sedět bez pomoci a neudrží hlavičku. 

Pamatujte, že je důležité také umístění sedačky, a to proti směru jízdy. Samotnou autosedačku také upevňujeme bezpečnostními pásy. 

Existuje ještě podskupina 0+, která je určena pro děti do hmotnosti 13 kg. 

Skupina I

Autosedačky skupiny 1 jsou určeny pro děti o hmotnosti 9 – 18 kg, což odpovídá asi dětem do věku 4 let. Takové sedačky mají pětibodový bezpečnostní pás. Dítě by narozdíl od autosedaček skupiny 1 mělo sedět po směru jízdy

Photo by Sam Barber on Unsplash

Skupina II

Skupina II je určena pro děti až do hmotnosti 25 kg. Většinou tyto autosedačky nemají už vlastní bezpečnostní popruhy, ale dítě je v sedačce připoutáno bezpečnostním pásem pro dospělé. 

Skupina III 

Poslední skupina autosedaček je určena pro děti o hmotnosti 22 – 36 kg. Touto kategorií už jsou většinou samotné podsedáky bez opěrky. K připoutání se využívá stejně jako ve skupině II klasického bezpečnostního pásu. 

Neznamená to ale, že budete muset kupovat každou chvíli novou sedačku. Většina autosedaček spadá do více kategorií a mají označení například 0-I nebo I-III. Přesto vás ale pravděpodobně nemine povinnost vyměnit sedačku během života dítěte alespoň jednou. 

Bezpečnost autosedaček na prvním místě

Faktor bezpečnosti je velmi důležitým kritériem při výběru autosedačky. Obecně můžeme říci, že bezpečná je sedačka, která správně sedí vašemu dítěti a také perfektně padne do vašeho vozu. 

Mezi bezpečnostní prvky, kterým věnovat při výběru pozornost patří: 

  • Váhový a výškový limit pro autosedačky
  • Snadné nastavení postroje, tak aby vykonával správně svou funkci 
  • Ochrana před bočním nárazem 

Co je to ISOFIX systém a k čemu slouží?

ISOFIX je kotvící systém, který umožní rychlou a správnou instalaci autosedačky do automobilu. Takové ukotvení je pevné a stabilní, tím pádem i bezpečné. Pokud chcete takovou autosedačku pořídit ujistěte se, že i váš automobil je tímto systémem vybaven. 

Nevýhodou ISOFIX systému je větší rozměr sedačky a taky o něco těžší manipulace s ní. 

Bezpečnostní normy

Při výběru bezpečné autosedačky se můžete řídit také bezpečnostními normami. Bezpečná autosedačka by měla splňovat standard ECE R44 nebo ještě lépe ECE R129, které nabízí i další prvky, které mohou zvýšit bezpečnost i pohodlí vašeho dítěte během cest. 

Důležitým kritériem je také oranžový štítek na zadní straně autosedačky, který uvádí normu na váhu a výšku dítěte. 

Funkce autosedačky 

Fotografie od uživatele William Fortunato ze služby Pexels

Kromě bezpečnosti jsou pro mnoho rodičů důležité také funkce, které autosedačka nabízí. Zvlášť u sedaček kategorie 0 je pro mnoho nakupujících důležité, zda půjde vajíčko jednoduše připojit i na konstrukci kočárku. 

Další funkce, které by vás mohly při výběru ovlivnit jsou:

  • Polohovací opěrka hlavy 
  • Možnost orientovat sedačku proti směru jízdy 
  • Vybavení autosedačky bočnicemi, které zajišťují ochranu hlavy ze stran 
  • Vybavení autosedačky tzv. šokabsorberem, který v případě prudkého brzdění snižuje riziko pohmoždění hrudníku dítěte 

Pohodlí dítěte 

Zapomínat bychom neměli ani na pohodlí dětí. Každý rodič to moc dobře zná. Cestování v autě nebývá pro děti zrovna nejzábavnější činnost a vymyslet, jak děti zabavit na cestách bývá oříšek. To poslední, co chceme, je poslouchat ještě nářky dětí o tom, že se jim špatně sedí nebo jak je škrtí pás… 

Vybírejte proto sedačky, které mají potahy vyrobené z příjemných materiálů jako je bavlna nebo semiš. Jistě ale oceníte, pokud takový potah půjde ze sedačky sejmout a vyprat. Jiné způsoby čištění bývají náročné. 

TIP: Naučte děti bezpečnosti v dopravě hravou formou!

1 komentář

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *