Zadejte hledaný výraz

BOLEST DOPORUČENÉ ZDRAVÍ ŽIVOTNÍ STYL

Vše o bolesti zad: Proč nás bolí kříže?

Nemáme důvod bloumat daleko od pravdy, když napíšeme, že naše záda, hřbety, páteře a svalové partie kolem nich jsou části našich těl, které bolí zřejmě každého. Někoho občas, mnohé z nás často a žije mezi námi i hodně lidí, kteří se trápí s chronickou bolestí zad. Ruku na záda, dámy a pánové: nemůžeme si za to většinou sami?
Věřte nebo ne, ale záda nebolí nejenom všechny, kteří se hodiny kroutí jako paragrafy nebo hrbí před monitory, nad psacími stoly či nad stroji a mašinkami v práci, nebo všechny, nepřirozeně se hýbající v sedě při šoférování. Záda bolí i gymnastky, baletky a modelky navzdory tomu a paradoxně i proto, že je mají rovná jako pravítka. A záda často bolí i naše děti a adolescenty, nejenom proto, že nosí až neúměrně těžké školní batohy, tašky a aktovky ale i proto, že se hodiny hrbí nad školními lavicemi. A optejte se všech sportovců – rekreačních i profesionálních, ale i lidí s nadváhou či obezitou, jak jsou na tom s bolestí zad a páteří… Máme tedy opravdu pádné důvody neotočit se bolesti našich zad zády. 
První část našeho seriálu byla úvodem do pestré a široké problematiky bolesti v zádech. Druhý díl jsme věnovali ploténkám, ve třetím pokračování jsme se učili správně sedět

Čtvrtou část našeho seriálu jsme věnovali vztahu stresu a bolesti zad.

Dnes se vnoříme do problematiky bolesti v křížové oblasti.

„S křížem mám kříž“ – povzdechnou si čas od času i mnohé poetické duše…Pokud znáte člověka, který by si alespoň jednou nestěžoval na bolesti v křížové oblasti zad, jde zřejmě o výjimečný, až endemitický úkaz. A je třeba mu poblahopřát, protože se vymyká z běžného normálu. Kdybychom někde nalezli nebo rovnou sestavili žebříček „úplně běžných, až ordinárních zdravotních problémů“, bolesti křížů tam na 110 % nebudou chybět.

Proč bolí kříže ty, kteří cvičí i ty, kteří necvičí? A proč mají s kříži kříž i ti, kteří mají sedavé zaměstnání podobně jako většina těch, kteří naopak hodně stojí či chodí, nebo běhají? A proč mají problémy s kříži i šoféři – profesionální i všichni ostatní řidiči a řidičky, ale cyklisté, koloběžkáři, skejteři? Turisté, juniorky, senioři i křížovkáři? A proč bolí kříže i lidi, kteří holdují pohovkismu a gaučinku a ovládají snad všechny varianty polohy ležmo?

Příčiny bolesti jsou různé

Bolesti spodní části zad obvykle souvisí také s bolestí v bederní oblasti a mohou mít shodné příčiny. Nejčastěji jsou důsledkem nadměrného nebo nepatřičného namáhání, nebo zranění, ale mohou být i symptomem onemocnění. Bolesti v křížové oblasti zad se mohou vyskytnout na pravé nebo levé straně těla i na obou.

Příčiny těchto bolestí mohou být rozmanité a můžeme si je přivodit poměrně jednoduše i při běžných činnostech nebo pohybových aktivitách. Protože naše bedra, spodní část zad a boky pracují při zvedání, kroucení, otáčení, ale také při pohybu nohou a trupu. Není tedy vůbec složité tyto partie našeho těla nadměrně zatížit nebo mírně či vážněji zranit.

Ztuhnutí nebo napnutí ohýbačů kyčle

Jde o bolestivý důsledek příliš dlouhého sezení. Tyto svaly sahající od kyčlí až po kolena mají na starosti pohyb nohou a boků a pokud nám ztuhnou, nebo jsou napnuté déle, než je zdrávo, projeví se to bolestí dolní části zad a kyčlí. Přidat se může také bolest a svalové křeče v bocích a stehnech či znecitlivění horní části nohy.

Pomoci může cvičení a strečink, například přitažení kolena k hrudníku nebo výpad nohy dopředu ze dřepu. Při sedavém zaměstnání je třeba minimálně jednou za hodinu vstát, projít se a rozhýbat nohy, kyčle, boky a záda. Je důležité se i naučit správně sedět. Speciálně si musí dávat pozor některé dámy, protože dlouhodobá chůze na šteklích, jehličkách, klíňácích a jiných druzích a poddruzích vysokých podpatků opravdu není zdráva a taky bolí – i v křížové oblasti.

Hernie disku – neboli „vyskočená plotýnka“

Tento nepříjemný stav způsobuje intenzivní bolest dolní části zad, rozšiřující se i na boky a nohy. Hernii způsobuje vyklouznutí plotýnky z místa mezi obratli a tlak na blízký nerv. Na tento stav jsou více náchylní senioři v souvislosti s opotřebováním páteře, což je důsledek stáří. Vyskočenou plotýnku si můžeme přivodit:

  • nesprávným zvedáním nebo otáčením při zvedání
  • pádem či nárazem
  • opakovaným nadměrným namáháním zad
  • nadváhou
  • delším řízením auta

Hernie disku se projevuje ostrou, vystřelující bolestí z oblasti hýždí do nohy, necitlivostí či svalovou slabostí v noze nebo chodidle. Pokud se k tomu přidá ztráta funkce střev a močového měchýře, je životně důležité volat záchranku.

Léčba je zaměřena na zmírnění bolesti a nepohodlí během hojení, užívání léků ke tlumení bolesti a proti zánětu. Pomáhají fyzioterapeutická cvičení, ve vážnějších případech i epidurální steroidní injekce. Závažné případy jsou řešeny operační korekcí herniovaného disku.

Dysfunkce sakroiliakálního kloubu

Sakroiliakální kloub spojuje kost křížovou s kostí kyčelní. Dysfunkce sakroiliakálního kloubu má podobné symptomy jako herniovaný disk. V tomto případě ale jde o bolest zad a kyčlí způsobenou přílišným namáháním nebo naopak nenamáháním kloubů spojujících spodní část páteře s pánví. Bolest člověku ztěžuje nebo znemožňuje najít si při sezení nebo ležení pohodlnou polohu a zhoršuje se při chůzi po schodech nebo běhu.

Léčba zahrnuje přikládání ledu na postižená místa, užívání léků zmírňujících bolest a zánět, fyzioterapeutická cvičení a při vážnějších stavech i steroidní injekce.

Vymknutí a natažení

Jde o nadměrně natažené či dokonce natržené vazy, šlachy nebo svaly, projevující se bolestí a nepohodlím zhoršujícími se při aktivitě. Můžeme si je přivodit při sportování, pádu či nárazu, vytáčením či otáčením těla nadlimitním nebo nepřirozeným způsobem a při zvedání něčeho těžkého. Poškození vazů, šlach nebo svalů v křížové i bederní oblasti se může projevovat:

  • bolestí a svalovou slabostí
  • otokem
  • vyšší citlivostí na dotek
  • snížením rozsahu bezbolestného pohybu

Bolest a otok po natažení a podvrtnutí vazů, svalů a šlach v bederní oblasti se léčí přiložením ledového obkladu na 10-15 minut, volně prodejnými léky na bolest a zánět, pomáhá i několikadenní odpočinek a jemný postupný strečink. Pokud tyto způsoby domácí léčby nesníží nebo neeliminují příznaky, může jít o vážnější stav, například natržení svalu, který musí diagnostikovat a léčit lékař.

Artritida, osteoartróza páteře

Jde o ztrátu odpružení v důsledku poškození ochranné a tlumivé chrupavky páteře. Může způsobit tření obratlů o sebe, větší tlak na nervy, ztuhlost kloubů, bolest a slabost v nohou a bocích.

Léčbou je zmírňování bolesti, fyzioterapeutická cvičení spolu s opatřeními týkajícími se změn životního stylu. V případě výrazného zúžení míšního kanálu je nevyhnutný chirurgický zákrok.

V každém případě: pokud vás bolí křížová oblast zad a běžné popsané způsoby domácí léčby nezabírají, je potřeba navštívit svou lékařku nebo lékaře. Určitě najdou příčinu bolesti a nasadí adekvátní léčbu.

Ján Schneider

Foto: pixabay, pexels, unsplash

Štítky
redakce

Jsme ženy a podporujeme se navzájem v našich snech. V tom, co nás skutečně naplňuje a dělá nám radost. Virtuální místo pro všechny ženy, které touží po změně a chtějí růst.

  • 1

Může se hodit

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *