Zadejte hledaný výraz

BYZNYS DOPORUČENÉ KARIÉRA KURZY MARKETING NETWORKING PODNIKÁNÍ PODPORA ŽEN ROZHOVORY SEBEREALIZACE VZDĚLÁVÁNÍ

Život nás vede různými cestami a podnikání je skvělým průvodcem, když se pro něj rozhodnete

Akademie pro začínající podnikatelky Academy for Women Entrepreneurs (AWE) má za cíl podporovat ženy v rozvoji jejich podnikatelských nápadů, nabízet jim vzdělání, know-how a příležitosti k networkingu a spolupráci s dalšími ženami. Projekt AWE je v naší zemi společným dílem veřejněprospěšné organizace Business&Professional Women CR (BPWCR) a Velvyslanectví USA v ČR. AWE před třemi lety iniciovala americká vláda, do 1. ročníku se v roce 2021 zapojilo 75 zemí, dnes jich je již 133. Do třetího ročníku AWE v České republice, který běží od 8. března se přihlásilo 100 podnikatelek se svými projekty, 45 z nich se věnuje intenzivnímu studiu. Po jeho ukončení získají certifikát Arizonské státní univerzity a odnesou si hotový byznys plán. Mají také možnost se zúčastnit soutěže o nejlepší projekt a získat finanční odměnu pro své podnikání. Některé pilné studentky AWE si našly čas, aby představili své projekty i čtenářkám našeho akčního portálu. Slovo mají Andrea Honzová a Jana Streichsbierová.

Dvě ženy, Andrea Honzová a Jana Streichsbierová, dvě mámy, dvě online podnikatelky z jihu Čech, program AWE a v rámci něj stačilo jediné setkání ke vzniku přátelství, které už řadu týdnů spojuje a obohacuje lidsky i pracovně obě ženy.

Andrea je vystudovaná policistka a logistička. Jana je původně učitelkou pro ZŠ. Životní cesty nás často vedou jinudy, než bylo v plánu. A tak se Andrea s malými dětmi pustila do podnikání jako technická specialistka a projektová manažerka na andreahonzova.cz. Jana se po návratu ze zahraničí rozhodla skrze podnikání uplatnit své zkušeností pro zlepšení kvality zákaznického servisu i v Čechách skrze customo.eu.

Řekněte nám, co vás přivedlo k podnikání? Jaké byly vaše začátky, a vzpomenete si na svůj první podnikatelský krok?

Andrea: První myšlenky přišly v okamžiku, kdy jsem vyskočila díky mateřské z klasického pracovního kolečka. Nejsem člověk, který vydrží dlouho stát na místě. S několikaměsíčním synem jsem státnicovala na logistických technologiích a hledala způsob, jak přinést do rodinného rozpočtu finance navíc, a navíc dělat něco, kde uplatním své znalosti a zkušenosti a budu mít možnost si sama určovat čas, kdy mohu být s dětmi. Živnostenský list jsem si šla založit na základě jednání s mou první klientkou, která mi otevřela dveře do technického zázemí svého online podnikání. V souvislosti s prvním rokem podnikání bylo nejtěžší najít první klienty a překonat spoustu zajetých přesvědčení v hlavě.

Jana: Myslím, že to začalo dost klasicky, tedy hledáním toho, co bych mohla dělat se svým životem jako máma malého dítěte. Zkušeností jsem za 18 let v cizině a prací pro velké i malé firmy nabrala opravdu hodně, byla jsem trochu unavená z korporátního prostředí a chtěla se vrátit zpět do Českých Budějovic. Podnikání mi přišlo jako skvělý nápad, jen jsem v té chvíli netušila, co to vlastně obnáší. No, a nakonec jsem projekt stavěla společně s první velkou zakázkou v mezinárodní firmě, na začátku jsem si s vedením psala z osobního gmailu, na konci už jsem měla web, vizitky a svůj firemní e-mail. Customo vzniklo za pochodu a neustále se dynamicky vyvíjí. V létě oslavím první podnikatelský rok, byl velice náročný a mojí největší výzvou bylo nastavení mysli na prodej a správný marketing. Podnikání je definitivně vedle mateřství moje největší seberozvojová jízda.

Andrea Honzová

 

Čemu se každá z vás ve svém podnikání věnujete a čím svým zákazníkům pomáháte?

Andrea: Pomáhám podnikatelům a malým firmám realizovat sny a plány v online prostředí po technické stránce. Věnuji se technickému nastavení celé řady oblastí od webů na WordPressu, přes členské sekce, e-mailing, online reklamy na sociálních sítích a další. Mnohým pomáhám i s přechodem z živého podnikání do online prostředí. Základem spolupráce je určitě proudící komunikace. Podnikatelé mají své plány a cíle, a o to, jak je realizovat, nastavit, propojit a zautomatizovat už se zpravidla technicky starám já. Klienti tak šetří čas, uleví si od přemíry informací, ta trápí snad všechny, a nakonec mohou vydělávat peníze tím, co umí.

Jana: Prostřednictvím projektu Customo pomáhám firmám zlepšovat zákaznický servis. Velkým firmám školím jejich týmy podpory, aby byly nejen profesionální vůči zákazníkům, ale také aby dokázali ustát stres a vysokou pracovní nálož, které jsou součástí jejich každodenní práce. Lidé jim méně odchází, týmy mají lepší atmosféru, a to vždy pocítí i zákazník. A zůstane vám věrný i když se zrovna něco nepovede.

V menších firmách zaměřených hlavně na služby (wellness služby, hospitality nebo cestovní ruch) zase nastavujeme s majiteli a jejich zaměstnanci funkční, udržitelné a profesionální zákaznické procesy. Tak, aby se vynikající servis stal standardem, podnik dostával jen ty nejlepší recenze a vybudoval si základnu věrných zákazníků. Ti jim generují nejen pravidelný profit, ale také šíří zcela přirozeně skvělou pověst, stanou se vlastně nejlepším a nejlevnějším týmem prodejců.

Co je podle vás na podnikání to nejlepší, a naopak i to nejhorší?

Andrea: Na podnikání miluji svobodu. Zní to jako klišé, ale není. Svobodou myslím zejména prostor rozvrhnout si práci a čas bez nutnosti zodpovídat se komukoli kromě sebe. Co vidím jako tu stinnou stránku je neskutečné množství informací a činností, které je potřeba zastat. Chvíli to trvá, než si člověk najde svou cestu. A u freelancerů zejména v online prostředí je to bezpochyby samota a chybějící živý kontakt s lidmi. Když si to člověk uvědomí, dá se s tím pracovat. Protože spolupráce i networking jsou přirozenou součástí podnikání. Takže jeden z přínosů AWE, který jsem hledala a našla, je beze sporu propojení s dalšími podnikateli. A když jsme se v rámci online programu poznaly s Janou, na EqualPayDay jsme si padly do noty a zjistily, že jsme od stejného města, byla to opravdu neskrývaná radost. Naše osobní i byznysová kafíčka bych rozhodně neměnila. Mít možnost sdílet a získávat druhý pohled na celou řadu věcí, je prostě k nezaplacení.

Jana: Za mě určitě je to ta svoboda rozhodování. Ta je nejlepší, hlavně po zkušenosti z korporátu… a zároveň i ta nejhorší část:) Člověk umí své téma, rozumí mu, ale 90 % projektu je o tom, naučit se podnikat. A to není jen tak, člověk má přístup k tolika informacím, že se snadno ztratí. Je tedy super mít někoho, kdo ho občas postrčí, nakopne nebo jen inspiruje. Nikdo za mě nerozhodne, co mám udělat s vlastním byznysem, ale je super na té cestě nebýt sama. Když jsem zjistila, že mám v AWE spolužačku z ČB, zajásala jsem. Ještě jsem netušila, že si tak sedneme i osobně, a že zavedeme byznysová kafíčka. Na nich zvládneme probrat nejen Lukášky (obě máme doma syna Lukáše), ale hlavní část je o sdílení naší podnikatelské cesty. Pak si voláme a vzájemně se chlubíme, co jsme udělaly, rozhodly, kde jsme se inspirovaly a posunuly.

Jana Streichsbierová

 

Co vám každé osobně program AWE přináší?

Andrea: V AWE vidím skvělý ucelený zdroj informací a příležitostí pro ženy podnikatelky v počátcích podnikání. I když si člověk teoreticky zjistí, jak se vše dělá, sdílení zkušeností z praxe se nic nevyrovná. Pro mě osobně je AWE způsobem, jak objevit svět spolupráce, networkingu, setkání s novými lidmi a získání cenné zpětné vazby.

Jana: Mně AWE přináší komplexní informace o podnikání. Něco sedí víc na můj typ činnosti, něco méně, ale je to ucelené, nohama na zemi, praktické. Co ale oceňuju nejvíc je skupina 45 žen a 3 facilitátorek, které jsou téměř nevyčerpatelný zdroj informací, inspirace a motivace. Jsem za AWE vděčná a těším se na soutěž o nejlepší projekt, do které se hodlám rozhodně zapojit.

Máte nějaký tajný tip pro ostatní podnikatelky nebo podnikatele v souvislosti se svými zkušenostmi?

Andrea: To hlavní, co mě napadá je, ať už začínáte podnikat nebo máte něco za sebou, zkuste si vymazat z hlavy myšlenku, že něco nejde. Pak totiž člověk okamžitě přepne do toho, že hledá způsoby, jak svých plánů dosáhnout a nepoddává se okolnostem. Určitě jsem chtěla říct i to, abyste měli nějaký plán a vytrvali u něj. Co mi trvalo docela dlouho bylo uvědomění, že chci spřízněnou podnikatelskou duši. Dva názory na věc jsou vždy více než jeden, i když krok vpřed musíte nakonec udělat sami. :)

Jana: Holky, ženy… nebuďte na to samy. Najděte si jiné ženy podnikatelky a mluvte o své cestě. Budou to právě ony, které vás podrží, až přijde moment, kdy to budete chtít vzdát. Anebo ve chvílích, kdy vás vaše nejbližší okolí nebude třeba chápat nebo plně podporovat. Nevzdávejte to, a když to nejde jednou cestou, jděte jinou. Nic není tesáno do kamene a projekty se vyvíjí. Prostě to zkoušejte a využijte možnost, kterou jako ženy v současnosti máme. Můj životní postoj je říkat ANO příležitostem a snažím se to i aktivně uplatňovat. Zda to byla ta správná cesta si můžeme říct za pár let, ale už teď mi přinesla tolik dobrého, že ji hodnotím jako velký osobní úspěch.

Foto: archiv Andrey Honzové a Jany Streichsbierové

Štítky
redakce

Jsme ženy a podporujeme se navzájem v našich snech. V tom, co nás skutečně naplňuje a dělá nám radost. Virtuální místo pro všechny ženy, které touží po změně a chtějí růst.

  • 1

Může se hodit

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *