Znáte příznaky boreliozy a jak se jí bránit?
V České republice ročně Lymskou, nebo-li Lymeskou, boreliózou onemocní okolo 4 000 lidí. Výlet do přírody tak může přijít pěkně draho. Jak se borelióza projevuje, co všechno může způsobit, jak ji předcházet nebo ji léčit? To vše se dozvíte v tomto článku.
Nejčastější infekce přenášená klíštětem v ČR
Lymská borelióza je nejčastěji přenášená infekce klíštětem u nás. Nemoc vyvolá bakterie Borrelia burgdorferi, kterou přenáší dospělá klíšťata i ty úplně drobná. Onemocnění boreliózou má sezónní charakter a nejvíce výskytů se objeví v letních měsících, kdy jsou klíšťata nejaktivnější.
Co byste měli vědět?
- Lymskou boreliózou neonemocní každý, kdo si z přírody přinese klíště. Onemocnění propuká asi u 5 lidí ze 100.
- Jakmile zjistíte, že máte na těle přisáté klíště, je třeba jej odstranit. Čím déle je klíště přisáté, tím se zvyšuje riziko nákazy.
- V některých případech se tělo lymské borelióze ubrání, aniž byste pozorovali příznaky.
- I přesto, že bakterie způsobující boreliózu žijí i v tělech jiných hostitelských živočichů, nebyl nikdy prokázán přenos na člověka. Nemusíte se tak bát, že byste boreliozu chytili například od komárů.
- Inkubační doba může trvat 3-32 dní, onemocnění tak nemusí propuknout okamžitě.
- Lymská borelioza je léčitelné onemocnění a nemoc se dále nešíří z člověka na člověka.
- Lymskou boreliózou může onemocnět i váš domácí mazlíček, nejčastěji pes. Toho však můžete před boreliozou nechat očkovat.
Jak se lymská borelióza projevuje?
Borelióza má širokou škálu příznaků a je individuální, jaké příznaky boreliózy se projeví u konkrétního jedince. Onemocnění velmi často zasahuje nervový systém, klouby, svaly, včetně srdečního svalu, některé struktury oka nebo kůže.
Borelióza má několik stádií nemoci, v různých stádiích se mohou také objevit trochu jiné příznaky, proto jsme se rozhodli v tomto článku popsat příznaky typické pro jednotlivá stádia.
1. fáze boreliózy a typické skvrny na kůži
V první fázi onemocnění se na těle v místě, kde se přisálo klíště, objeví jasně ohraničená rudá skvrna. Tento flek nebolí ani nesvědí, může být různě velký a postupem času se mohou skvrny podobného typu objevovat i v místech, kde klíště přisáté nebylo – tomuto jevu se potom říká erytem migrans, putující skvrny.
Tyto typické skvrny na těle však nejsou jediným symptomem, který se v počátcích nemoci objevuje. Přidružovat se mohou i další obtíže, které mohou připomínat chřipku, jako:
- zvýšená tělesná teplota
- zduřelé uzliny
- bolesti kloubů a svalů
- bolesti hlavy
a další
Pozor! Existují i lidé, u kterých se v první fázi nemoci nemusí příznaky objevit, popř. jsou tak mírné, že si jich jedinec nevšimne. U každého jedince je průběh onemocnění skutečně velmi individuální. Ne všichni jedinci si také projdou všemi stádii nemoci.
2. fáze boreliózy
Druhá fáze nemoci se objevuje několik měsíců po nákaze a typické jsou zejména bolesti celého těla, zátěž pro orgány, nervový systém i nosný a pohybový aparát. Mohou se objevit bolesti svalů, nejrůznější záněty svalů, obrny nervů, otoky kloubů, brnění končetin, poruchy srdečního rytmu a další.
U nakažených boreliózou se také může objevit tzv. boreliový lymfocytom. Jedná se o modro-červené zbarvení nebo výrůstek na koncových částech těla, nejčastěji na ušních boltcích nebo bradavkách.
V případě zasažení nervového systému boreliózou, ať už v 2. nebo 3. fázi onemocnění, lze hovořit o tzv. neuroborelióze. Ta se v Evropě objevuje až u 40 % případů. Mezi její hlavní příznaky patří ony záněty nervů nebo ztuhlost svalů. Pokud je narušený periferní nervový systém mohou se přidružit také problémy s nedoslýchavosti nebo poruchy vidění.
3. fáze boreliózy
Do třetí fáze onemocnění se nedostane každý. Jedná se o stadium, které se dotýká hlavně pacientů, jejichž borelióza nebyla včas nebo adekvátně léčena. Jejich příznaky mohou přetrvávat celoživotně a lze hovořit o tzv. chronické borelióze.
Typickým příznaky v třetí fázi onemocnění jsou:
- chronická únava
- trvalé změny na kůži
- poškození orgánů
- brnění nebo necitlivost končetin
- poruchy paměti
- poruchy spánku
- bolesti a otoky kloubů
a další
3 tipy, jak předcházet onemocnění lymskou boreliózou
Jak předcházet onemocnění lymskou boreliózou se radí velmi těžko. Jedná se spíše o preventivní opatření spočívající v ochraně před samotnými klíšťaty.
I přes veškerou ochranu se však může stát, že se na vás klíště přisaje a budete mít tu smůlu, že bude zrovna infikované. Může se také stát, že si z procházky přinesete i pět klíšťat a žádné z nich přenašečem boreliózy nebude.
Dodnes neexistuje očkování, které by člověka spolehlivě ochránilo před propuknutím onemocnění, a tak nezbývá, než se pouze snažit chránit před samotnými klíšťaty.
- Vyhýbejte se oblastem se zvýšeným výskytem klíšťat, jako jsou zarostlé louky s vysokou trávou, porosty, nejrůznější křoví. Pokud takovými oblastmi např. procházíte, rozhodně se v nich nezdržujte déle, než je nutné a nesedejte si na zem.
- Pokud se do přírody vydáte, vždy použijte kvalitní repelenty a jiné odpuzovač hmyzu, které aplikujte hlavně na dolní končetiny. Kromě repelentů klíšťata nemají rády ani některé éterické oleje, které můžete s repelentem kombinovat, jejich účinnost totiž není tak vysoká, aby spolehlivě fungovaly sami o sobě – jedná se o vůně, jako je levandule nebo tea tree.
- Jakmile se vrátíte domů, prohlédněte pečlivě celé své tělo, i těla svých dětí. Na místech, které nemůžete prohlédnout sami, jako jsou například záda, požádejte o kontrolu někoho z blízkých. Prohlídku těla je vhodné alespoň jednou zopakovat.
Tip: Jestliže u vás propukla lymská borelióza nebo jiná nemoc, vždy pamatujte, že je potřeba udržovat pozitivní mysl a tělo co nejvíce fit a ve formě, aby se s nemocí mohlo poprat. Víte, jak na detoxikaci organismu?
Jak odstranit klíště?
Jestliže už se na vás klíště přisálo, nezbývá, než jej co nejdříve a nejlépe odstranit. Hrůzou všech je situace, kdy se klíště přetrhne a část zůstane ve vašem těle. Jak se tedy dnes ideálně odstraňují klíšťata?
Pamatujte, že klíště se nejlépe odstraňuje pár hodin po přisátí, později už se drží poměrně pevně a je tak složitější ho odstranit. Při odstraňování klíštěte nepoužívejte oleje nebo mastičky, jako se tomu dělalo kdysi – tyto přípravky mohou celou situaci ještě zhoršit, jelikož klíště se může vyprázdnit do rány a zvýší se tak riziko infekce.
- Umyjte si ruce a místo přisátí vydezinfikujte vhodným dezinfekčním prostředkem, který pořídíte v lékárně.
- Na klíště nesahejte holýma rukama, zvyšuje se tak riziko jeho přetržení. Použít můžete pinzetu nebo v nejideálnějším případě speciální kleštičky, pinzety a karty přímo určené na vyndávání klíšťat.
- Připravte si také ubrousek nebo zkumavku, do které klíště následně umístíte.
- Při samotném vytahování klíštěte lehce pohybujte ze strany na stranu a buďte trpěliví, klíště se do několika málo minut samo „pustí.” Klíštětem neotáčejte, opět se zvyšuje šance, že jej přetrhnete.
- Místo po odstraněném klíštěti opět vydezinfikujte, počítejte s tím, že místo může být ještě pár hodin i dní zarudlé, je to běžná reakce, pokud se vám přece jen něco nezdá, můžete vyhledat lékaře.
- Odstraněné klíště je třeba zlikvidovat. Nikdy na něj nesahejte holýma rukama, můžete ho spálit s kouskem papíru či ubrousku nebo jej můžete poslat do laboratoře, kde udělají rozbor a dají vám vědět, zda bylo klíště infikované, či nikoli.
- Po vytažení klíštěte nezapomeňte ranku sledovat, a to klidně i měsíc. Jestliže totiž podchytíte boreliózu včas, zvyšuje se šance na poměrně rychlé vyléčení bez dramatického průběhu nemoci.
Jak se borelioza léčí? Antibiotiky
Protože je lymská borelióza způsobená bakteriemi, léčí se především antibiotiky. Užívat antibiotika však v případě lymské boreliózy musíte déle, než jste zvyklý u klasických infekcích, většinou 3 týdny. O tom, jak dlouho antibiotika užívat vás bude informovat váš ošetřující lékař.
Stejně jako při jakékoliv jiné antibiotické léčbě nezapomínejte užívat probiotika, abyste minimalizovali vedlejší účinky antibiotik a dopady na vaše zažívání. Užívat můžete také nejrůznější doplňky stravy, jako vitamíny skupiny B nebo magnesium. Tyto látky podpoří mimo jiné i správné fungování nervového systému.
Léčbu boreliózy můžete také podpořit doplňky stravy pro podporu imunitního systému a celkově zdravou stravou, která dodá tělu potřebné živiny pro správné fungování.
Inspirace: Znáte vliv potravin na zdraví?
Diagnostika boreliózy
Diagnostika boreliózy může být v některých případech oříškem – pokud se totiž neobjevily příznaky v prvotním stádiu nemoci a pacient přichází k lékaři až např. s neurologickými problémy, může chvíli trvat, než přijde na diagnostiku boreliozy.
Borelioza se diagnostikuje na základě popisu příznaků a také laboratorních vyšetření, která zjišťují přítomnost protilátek proti boreliím v krvi. Protilátky se tvoří po několika týdnech, ale jejich přítomnost automaticky nemusí znamenat onemocnění boreliózou. Jejich pouhá přítomnost není rozhodně důvodem pro antibiotickou léčbu.
Alena Mrvíková, obsahový a SEO specialista