Zadejte hledaný výraz

AKČNÍ TIPY VZDĚLÁVÁNÍ

Bilingvní děti nejsou lepší či horší pouze jiné

Přiznejme si, kdo z nás dospělých by nechtěl mluvit plynně jedním nebo i více cizími jazyky bez většího úsilí jednoduše proto, že si jej zcela přirozeně osvojil v dětství. Nemuset platit jazykové kurzy a každý rok si dávat předsevzetí, že letos se již studiu budu věnovat naplno.

Může se zdát, že děti vyrůstající v bilingvním prostředí mají v tomto ohledu vyhráno. Se znalostí cizích jazyků se však nerodíme, musíme na ní pracovat. A to platí pro děti vyrůstající v monolingvním i bilingvním prostředí.

Dva jazyky, dvě kultury

Dříve se na bilingvismus dokonce nahlíželo jako na něco škodlivého, co má negativní vliv na vývoj osobnosti dítěte. Dnes již převládá názor spíše opačný, a to že dvojjazyčnost není přítěží, pokud vývoj obou jazyků probíhá v přirozeném prostředí. Nicméně vedle dvou jazykových systémů musejí bilingvní děti rozlišovat i dvě kultury. Sice u nich dochází k pomalejšímu rozvoji slovní zásoby či čtou pomaleji, ale jsou kreativnější a vnímavější.

Jeden manuál pro všechny neexistuje

Neexistuje jeden zaručený a správný způsob, jak vychovat bilingvní dítě. Každá situace a každé dítě je jiné, proto nám nezbývá než se spolehnout na naši intuici. Nakonec děti nám jsou tím nejlepším učitelem a jinak tomu není ani v případě dvojjazyčné výchovy. Následující čtyři body vám poskytnou potřebný základ a snad i dodají odvahy.

Přirozené a přátelské prostředí

Vývoj jazyka probíhá nejlépe v přirozeném prostředí rodiny. Pokud vaše rodina používá více než jeden jazyk, mluvte na dítě vždy svým rodným jazykem. Vyhněte se přepínání mezi jazyky. Budete mít bližší kontakt s vaším dítětem, které si navíc vždy spojí konkrétní osobu s konkrétním jazykem.

Důslednost

Buďte důslední a nenechte se odradit, pokud vaše dítě upřednostňuje jeden z jazyků. Mluvte na něj česky, i když vám bude odpovídat třeba anglicky či německy.

Tváří v tvář a zády k obrazovce

Vývoj řeči, ať již jedné, či hned několika najednou, vyžaduje hodně pozornosti a podpory. Nejvíce vám v tom pomůže čtení dětských knih a příběhů, nikoliv zapnutí televize či youtube. Čtením se rozšiřuje slovní zásoba. Nekvalitní on-line či televizní kanály pak mohou mít přesně opačný efekt.

Tip redakce: Přečtěte si také, jak vybudovat dětem vztah ke čtení.

Trpělivost a čas

Rozvoj řeči chce svůj čas a nedá se uspěchat. Vyžaduje mnoho úsilí, odmítání i chyb na obou stranách.:) Buďte trpělivý a slavte každý dílčí úspěch. Dítě příliš neopravujte, ať nesnižujete jeho sebevědomí.

Vícejazyčnost zlepšuje spolupráci

V budoucnosti se stále více dětí ocitne ve vícejazyčném prostředí. Možná již nyní mají vaše děti kamarády a spolužáky vyrůstající v bilingvním prostředí. Pokud tomu tak je, využijte toho. Podpořte použití jazyků při jejich hře a motivujte i učitele. Vícejazyčnost zlepšuje spolupráci, vytváří přátelskou atmosféru a tolerantní společnost.

Jeden tip na závěr: Chcete-li u vašeho dítěte podpořit rozvoj angličtiny či němčiny, stáhněte si krásný dvojjazyčný magazín Papperlapapp pro děti od pěti let. Naleznete v něm vždy dva krátké příběhy a spoustu dalších aktivit.

Štítky

1 komentář

  1. Ivana 9. července 2020

    Sama mám trilingvné dieťa, preto ďakujem ta tento pekný článok, ktorý budem zdielať ďalej. Ivana

    Odpovědět

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *